1. likovno prvi

2
ОШ ,,Јанко Катић“ Рогача Наставник Бранислава Вујић Разред и одељење I разред Дрлупа Датум 7.9.2009. Редни број часа: 1 Предмет: ЛИКОВНА КУЛТУРА Наставна тема: У свету облика Наставна јединица: Цело–део; Велико–мало; Огрлица Циљ часа: подстицати ученике да гледају облике у својој околини, развијати креативност и оригиналност у раду, користити ученикова сазнања у ликовном изражавању Тип часа: обрада, вежбање Облик рада: фронтални, индивидуални Метода рада: дијалошка, демонстративна, хеуристичка, практичан рад Наставна средства: предмети за свакодневну употребу, дрвене бојице, Ликовна култура 1 Ток и садржај часа Уводни део часа Упознавање ученика са начином рада на часу ликовне културе. Показујем ученицима различите предмете из којих они (визуелно) треба да издвоје различите облике. Показујем ученицима две целе и једну половну јабуке. Они треба да уоче и издвоје половину. Ученици посматрају један предмет из различитих углова. Ученике треба навести да закључе да се из једног угла види само један део предмета. Ученици посматрају предмете поређане један иза другог по висини од најмањег до највећег и упоређују их по величини.

Upload: branislava-jaranovic-vujic

Post on 13-Apr-2015

19 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1. likovno prvi

ОШ ,,Јанко Катић“ Рогача

Наставник Бранислава Вујић

Разред и одељење I разред Дрлупа

Датум 7.9.2009.

Редни број часа:

1

Предмет: ЛИКОВНА КУЛТУРА

Наставна тема: У свету облика

Наставна јединица: Цело–део; Велико–мало; Огрлица

Циљ часа: подстицати ученике да гледају облике у својој околини, развијати креативност и оригиналност у раду, користити ученикова сазнања у ликовном изражавању

Тип часа: обрада, вежбање

Облик рада: фронтални, индивидуални

Метода рада: дијалошка, демонстративна, хеуристичка, практичан рад

Наставна средства: предмети за свакодневну употребу, дрвене бојице, Ликовна култура 1

Ток и садржај часа

Уводни део часа

Упознавање ученика са начином рада на часу ликовне културе.

Показујем ученицима различите предмете из којих они (визуелно) треба да издвоје различите облике. Показујем ученицима две целе и једну половну јабуке. Они треба да уоче и издвоје половину. Ученици посматрају један предмет из различитих углова. Ученике треба навести да закључе да се из једног угла види само један део предмета. Ученици посматрају предмете поређане један иза другог по висини од најмањег до највећег и упоређују их по величини.

Главни део часа

На основу знања стечених кроз разговор у уводном делу часа ученици решавају задатке на 8. страни уџбеника.

Након решавања задатка ученици играју игру Веће–мање. Игра се тако што један ученик изговори назив неког предмета, а остали имају задатак да наброје предмете који су мањи од њега. На учитељев знак, ученици наводе предмете који су већи од поменутог.

Page 2: 1. likovno prvi

Упутства за рад на стваралачком задатку налазе се на 9. страни уџбеника. Ученици на посебном папиру дрвеним бојама цртају перле (за огрлицу) различитих боја, величина и шара. Затим цртају те перле на предвиђеном месту у уџбенику, наизменично ређајући велике и мале.

Завршни део часа

Приликом естетске анализе учитељ треба да похвали све радове како би ученици при првом сусрету са овим предметом стекли самопоуздање.

Домаћи рад

За наредни час треба припремити меку графитну оловку и дрвене боје.

Анализа часа (запажања наставника)