naselja - ponasanje u naseljima - danica tujkic

21
ОПШТИ ПОДАЦИ: Студент: Тујкић Даница 213/2008 Школа: ОШ „Олга Петров Радишић“ Датум одржавања часа: 15.10.2012. Час по реду: пети Разред и одељење: II 2 Учитељ ментор: Марија Селеши ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ: Наставни предмет: Свет око нас Наставна тема: Где човек живи Наставна јединица: Понашање у насељима Садржај наставне јединице: Понашање у насељу (правила понашања) Предходна наставна јединица: Насеља Наредна наставна јединица: Саобраћај (врсте и средства) Циљ часа: Стицање и проширивање знања о правилима понашања у насељу. Оперативни задаци часа: Образовни: Систематизација знања о општим правилима понашања. Утврђивање знања о појму - правило. Усвајање и разумевање важности правила понашања за успешно функционисање група и добре међуљудске односе. Анализа значења и смисла различитих правила понашања у насељу. Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Upload: obrazovanje0plus

Post on 29-Oct-2014

126 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

ОПШТИ ПОДАЦИ:

Студент: Тујкић Даница 213/2008Школа: ОШ „Олга Петров Радишић“Датум одржавања часа: 15.10.2012.Час по реду: петиРазред и одељење: II2

Учитељ ментор: Марија СелешиОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ:

Наставни предмет: Свет око насНаставна тема: Где човек живиНаставна јединица: Понашање у насељимаСадржај наставне јединице: Понашање у насељу (правила

понашања)Предходна наставна јединица: Насеља Наредна наставна јединица: Саобраћај (врсте и средства)Циљ часа: Стицање и проширивање знања о

правилима понашања у насељу.Оперативни задаци часа:Образовни:

Функционални:

Васпитни:

Систематизација знања о општим правилима понашања.Утврђивање знања о појму - правило. Усвајање и разумевање важности правила понашања за успешно функционисање група и добре међуљудске односе. Анализа значења и смисла различитих правила понашања у насељу.Проширивање опште културе деце кроз садржај књиге Бонтон за децу.

Примена знања о правилима понашања у решавању социјалних конфликата.

Развијање одговорног односа према себи, другима и окружењу.Развијање одговорног односа према

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 2: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

насељу (не газити траву, не уништавати фасаде зграда и кућа, водити рачуна о бацању и одлагању смећа, одржавати насеље чистим).

Тип часа: ОбрадаНаставне методе: Метода усменог излагања, метода

разговора, метода рада на тексту,метода демонстрације, метода практичних радова.

Наставна средства: CD са песмицом Размаженко, илустрација `размаженка`, хамер са правилима, штампани материјал (сличице), хамери, листић за систематизацију, књига: Бонтон за децу, Први дечији еколошки бонтон; резиме за ученике.

Облици рада: Индивидуални, фронтални, рад у пару.

Наставни објекат: УчионицаКорелација: Музичка култура – слушање дечије

песмице Размаженко (Дружина кише);Ликовна култура–рад у пару на композицији са правилима понашања;Српски језик – читање текста из књиге о лепом понашању ( Бонтон).

Исходи часа: Ученици знају важност поштовања правила понашања.Ученици знају правила понашања у насељима.Ученици разликују добро од лошег понашања у насељима.Ученици правилно реагују на кршење договорених правила понашања.

Уџбеник: Марела Манојловић, Снежана Бабуловић: Свет око нас за 2. разред основне школе, Едука, Београд, 2011.

Литература: - Манојловић, М. и Вељковић, Б:

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 3: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Приручник за учитеље уз уџбеник Свет око нас, Едука, Београд, 2007.- Требјешанин, Б., Гачановић, Б. и Новковић, Љ.: Приручник уз уџбенички комплет Свет око нас у другом разреду основне школе, ЗУНС, Београд,2001.-Јасминка Петровић, Бонтон за децу, Креативни центар, Београд, 2011.

Изглед табле:

Понашање у насељима

Прилог 2.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Прилог 5.Прилог 4.

Page 4: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

ТОК ЧАСА:Уводни део часа:Емоционално-интелектуална припрема:

Најава наставне јединице:

Ученицима кажем да пажљиво одслушају песму (прилог на CD-у) коју ћу им пустити. Након слушања дечије песме Размаженко (хор Дружина кише – прилог 1.), питам ученике: како се дечак из песме понаша? Да ли знате шта то значи бити размажен? Шта размаженко ради? Да ли је такво понашање добро? Ученицима показујем слику „размаженка“ (прилог 2.).Са учеником сам се договорила пре часа да закасни и да час прекине, уђе без извињења и док се смешта на своје место да прави буку, затим да гура друга у клупи и баца папириће по поду. Након његовог уласка, осталим ученицима говорим: Марко није био ту док смо разговарали о понашању, зато он не зна како треба да се понаша. Да ли је ово што Марко ради лепо? Када се долази на час? Шта мислите какав би час био када би закаснило пар вас, или ја? Шта мислите како би било када не би постојало школско звоно, како бисте знали да час почиње? Пошто никада не бисмо били ту сви у исто време било би немогуће одржати час за све ученике, зато постоји школско звоно. Ми смо у првом разреду научили да звоно означава почетак часа, и ово смо прихватили као обавезно правило које сви поштујемо. Да ли знате још неко правило које поштујемо у школи? Као у школи, правила постоје и у животу, у насељу. Саопштавам ученицима да ћемо на данашњем часу учити: Понашање у насељима. Наслов записујем на табли, а ученици у својим свескама.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 5: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Централни део часа:Презентација новог градива:

Провера знања ученика:

Ученицима показујем две књиге (прилог 3.). Кажем им да су сва правила понашања сакупљана и написана у књизи коју називамо Бонтон, у овом Бонтону за децу та правила су и илустрована. Друга књига, Први дечији еколошки бонтон нам говори како да сачувамо своју околину, град, насеље чистим и назагађеним.Саопштавам ученицима да ћемо ми направити наш мали Бонтон, који ће бити изложен у учионици како бисмо се стално подсећали да треба да чувамо наше насеље и поштујемо правила понашања у насељу.На табли се налази хамер (прилог 4.) који ћемо заједно попуњавати и кроз разговор формулисати наша правила понашања. Прозивам ученике, разматрамо свако правило и уписујемо на хамер.Ученицима објашњавам да ће добити задатак који ће реализовати у пару, са другом из клупе. Њихов задатак је да на папирима које ћу им поделити залепе сличице које такође добијају у коверти. Табела садржи две колоне није и него, ученици треба да од сличица које су добили одреде које представљају лоше понашање и њих залепе у колону није, након тога да нађу сличице доброг понашања и залепе их у колону него. Показујем им један пример на табли (прилог 5.), затим им делим материјал за рад уз напомену да сарађују са својим паром. Обилазим ученике док раде, и објашњавам уколико има питања.Након што заврше, на табли откривам хамер са урађеном табелом (прилог 5.). Проверавамо усменим путем да ли су урадили тачно, уз објашњења.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 6: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Завршни део часа:Систематизација:

Домаћи задатак:

Ученицима постављам питање да ли знају да наброје неку институцију која има посебна правила понашања која треба поштовати? (позориште, библиотека, школа, музеј). Кажем им да ћемо заједно открити правила понашања у позоришту. Ученицима делим штампани материјал (прилог 6.); треба да заокруже црвеном бојицом тачна правила понашања у позоришту. За домаћи задатак ученици треба да ураде 26. и 27.страну(прилог 7.) у својим уџбеницима, као и да направе захвалницу некоме ко чува своје насеље, и ту захвалницу ћемо доделити на Дан планете Земље 22. априла. Објашњавам ученицима да захвалницу нацртају на листу свог блока, да је украсе, као и да на њој напишу зашто је додељују изабраној особи.На крају часа ученицима делим резиме (прилог 8.), који треба да залепе у свеске испод наслова.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 7: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 1.

Размаженко

Из улице један мали,размаженко су га звали!

Био је и много прост,са прстима чачкао нос.Он је мами увек кук'о,и за рукав увек вук'о.Да му купи играчку,најлепшу у излогу.

Купи ми мама играчку,купи ми ону највећу,

јер ако ми не купиш сада ти,до куће ћу плакати.

Није био он баш фин,увек проблем је са њим,

јер док збројиш два и два,направи се невоља!

Он је мами стално кук'о,и за рукав увек вук'о,да му купи играчку,најлепшу у излогу.

Купи ми мама играчку,купи ми ону највећу,

јер акоми не купиш сада ти,до куће ћу плакати.

Да се мења сад је касно,то је чак и њему јасно,да је крив то сам зна,јер тај мали то сам ја!

Ја сам мами стално кук'о,и за рукав увек вук'о,да ми купи играчку,најлепшу у излогу.

Купи ми мама играчку,купи ми ону највећу,

јер акоми не купиш сада ти,до куће ћу плакати.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 8: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 2.

Прилог 3

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 9: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 4.

Правило је да не бацамо смеће ван канте, или кроз прозор, јер_______________________________________________________________________________Правило је да не пишемо по зидовима и фасадама зграда/кућа, јер ___________________________________________________________________________Правило је да у згради не говоримо гласно, звиждимо или певамо, јер ________________________________________________________________________Правило је да гелендере не користимо за клизање, јер ______________________________________________________________________________________Правило је да прилико мимоилажења са људима на улици или степеништу пропустимо старије да прођу, јер ______________________________________Правило је да поштујемо упутства за коришћење лифта, јер _________________________________________________________________________________Правило је да ходамо стаза предвиђеним за кретање, јер ____________________________________________________________________________________Правило је да клупе употребљавамо за седење, јер_______________________

Правило је да не пљујемо по улици, као и да жваке бацамо у канту за смеће, јер _______________________________________________________________Правило је да поштујемо правила институције и установа у којима се налазимо, јер ______________________________________________________Правило је да водимо рачуна како улазимо у јавни превоз, аутобус, зграду, да се не гурамо, јер ____________________________________________________

Правило је да поштујемо правила, јер она доприносе лепшем изгледу нашег насеља.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 10: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 5.НИЈЕ НЕГО

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 11: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 12: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 13: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 6.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 14: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 7.Домаћи рад:

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 15: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић

Page 16: Naselja - Ponasanje u Naseljima - Danica Tujkic

Прилог 8.

Резиме

Живимоу насељу, окружениљудима – породицом, пријатељима, суседима, па и непознатимљудима.Дабинашзаједничкиживотбиолакши и лепши, важноједасепридржавамоодређенихправилапонашања. Зато, смеће увек у канту баци, осмех старијој особи подари, врата суседима придржи и отвори. Свој таленат за цртање не приказуј свима уништавајући фасаде зграда, већ учествуј у акцијама чишћења и улепшавања околине и града. Табелу није-него, стално имај на памети и када се лоше понашаш ти се ње присети.

Трећи час у блоку о насељима, студент Даница Тујкић