ucoz · web viewДіти, Майстер – Словотвір має двох...
TRANSCRIPT
Урок української мови
2 клас на тему
«Розпізнавання
спільнокорене
вих слів, визначення в них спільної
частини - кореня»
Тема. Розпізнавання спільнокореневих слів, визначення в них спільної частини – кореня.
Мета: формувати вміння розпізнавати корінь у споріднених словах; закріплювати знання про слова – назви предметів, слова – назви ознак, слова - назви дій; розвивати навички зв’язного мовлення; виховувати увагу, охайність під час письма.
Обладнання: казковий герой Майстер Словотвір, схема для «мозкового штурму»,комп’ютер, картки, схеми – опори, таблиця «Корінь».
Хід уроку.
І. Організація учнів до уроку.
Продзвенів дзвінок.Починається урок
З божої ласки,З маминої казки,
З щирого старання,З вашого бажання
ІІ. Перевірка домашнього завдання.- Прочитайте текст, який ви записали вдома.- Які спільнокореневі слова знайшли в тесті?- Назвіть корінь в цих словах.- Яке речення відповідає схемі?- Що називається коренем слова?
ІІІ Актуалізація опорних знань.Вчитель читає вірш:Віхола – метелиця вийшла за село – холодно метелиці у селі було.Гув на вулиці вітрище,що у вербах так і свище.Вранці стихло…Випав сніг…Сонце сяє, вітерець колише віти…Як же вітерцеві і сонцю не радіти?
- Діти ,у віршику є слова – родичі. Ціла родина. У слів теж є родичі, які схожі між собою. Знайдіть таку сімейку. (Діти знаходять слова: вітрище, вітер, вітерець)
- Дайте їм характеристику(Вітрище – сильний, сердитий вітер).(Вітер – спокійний, лагідний).(Вітерець – ніжний, грайливий).
Вчитель. Їхню силу і міць чути за звучання. Хто найсильніший? А найніжніший? - Знайдемо корінь у цих словах.- Як називаються ці слова.
- Чи можна назвати ці слова родичами?- Як інакше можна назвати слова з однаковим коренем?
Метод «Мозковий штурм»
- Із чим асоціюється у вас слово корінь?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.(На екрані монітора – слайд №1)
- Діти сьогодні до нас на урок прийшов Майстер – Словотвір.(На екрані монітора слайд №2)
- Ось погляньте, Майстер – Словотвір містить усі умовні позначки значущих частин слова. Одну з цих значущих частин слова ми вивчили. Як вона називається? Що зображено такою позначкою у нашого Майстра?
- Так, правильно, це його черевички та уста. Що ж то за позначка? Як вона називається?
- Діти, Майстер – Словотвір має двох помічників: закінчення та основу. Ось як вони позначаються. (Показати умовні позначки).
Девіз уроку
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
- З ними ми будемо ознайомлюватися в третьому класі. - А у Основи є троє синів: Корінь, Суфікс, Префікс.- Мати Основа пошила їм шапочки ось які (показати умовні позначки)- Вони нам сьогодні будуть допомагати розпізнавати споріднені слова добирати
спільнокореневі слова визначати корінь.
V. Робота над засвоєнням нового матеріалу.
- Послухайте, яку розповідь про Корінь приніс нам Майстер – Словотвір.1. Розповідь вчителя.
(На екрані монітора слайд №3)
- Багато тисяч років тому жив був Корінь – літ – . Знайшли його люди і почали думати, що з ним робити. А Корінь каже:
- Посадіть мене, і я розростусь у велике гарне дерево. Посадили люди Корінь – літ -, і став він рости. Спочатку один паросток пустив, потім другий, третій… Багато паростків з’явилось від Кореня –літ- . Усі вони були подібні до Кореня, але і своє щось у кожному з них було. Ось яке дерево виросло. Подивились люди, порівняли паростки і побачили, що в усіх одна спільна частина –літ-. Відтоді почали люди спільну частину споріднених слів називати Коренем. І правильно вирішили: від неї, як від кореня дерева утворюються нові спорідненні слова.
2. Розгляд малюнка. Усне складання речень з цими словами.3. Ознайомлення із правилом (с 29).
VІ. Узагальнення і систематизація знань.1. Робота з підручником.
- Вправа 56 (ст28)2. Фізкультхвилинка.Раз – похитали головою Два – притупнули ногоюРуки вгору підвелиТрішки ними потрясли
Нахилились вліво, вправо Й працювати знов взялись.3. Самостійна робота учнів
- Вправа 57 (ст. 28)4. Гра «Одягніть Корінь» (на дошці записаний корінь «вод»)
- Як можна «одягнути » даний корінь, щоб отримати споріднені слова?5. Робота над віршем
- Майстер – Словотвір хоче послухати, як ви виразно читаєте вірші Лесі Українки
- Вправа 58 (ст.29) 6. Гра «Зрости деревце».
(На екрані монітора слайд №4)
7. Робота в групах.1 група
- Зібрати слова родичі до слова зима. (На екрані монітора слайд №5)
2 група.- Зібрати слова родичі до слова сніг.
(На екрані монітора слайд №6)
VІІ. Підсумок уроку. Вчитель.Багато слів на світі, та зайвих не буває.Слова однокореневі,бо спільний корінь мають.Тата, маму, діда, бабу має кожна людина.І у слів, як у людей, теж буває родина.
- Як називається ця родина в мові?- Що називається коренем слова?- Що потрібно зробити, щоб знайти корінь слова?- Яку шапочку пошила Основа своєму сину Кореню?- Хто допомагав нам сьогодні на уроці?- Як ви думаєте чому його так називають?
VІІІ. Домашнє завдання.Вправа 60 (ст.29, правила ст.28 - 29)