rph kbsr tahun 2 (boneka)

13
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Seni Visual Tahun 2 (KBSR) Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Kelas / Tahun : 2 Arif Tarikh/ Hari :10 Februari 2015 (Isnin) Masa :10.00a.m -11.00a.m (1 jam) Bil Pelajar : 20 orang Bidang Kegiatan : Membentuk dan Membuat Binaan Tajuk/ Tema : Boneka - Alam Semula Jadi Hasil Pembelajaran : Membentuk dan membuat binaan dengan menggunakan pelbagai bahan. Aras 1 : ii. Memilih bahan yang sesuai untuk menghasilkan binaan mudah. Aras 2 : i. Menggunakan bahan kutipan dan objek alam yang sesuai untuk membentuk dan membuat binaan berdasarkan kemahiran: a. memotong b. mencantum c. menampal d. menghias Aras 3 : i. Menghasilkan binaan yang berfungsi berdasarkan pemerhatian dengan menggunakan pelbagai alat , bahan, dan teknik secara kreatif. ii. Membuat pameran dan persembahan hasil

Upload: indra-raman

Post on 17-Jan-2016

344 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph kbsr

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual Tahun 2 (KBSR)

Mata Pelajaran        : Pendidikan Seni Visual

Kelas / Tahun          : 2 Arif

Tarikh/ Hari              :10 Februari 2015 (Isnin)

Masa                        :10.00a.m -11.00a.m (1 jam)

Bil Pelajar                : 20 orang

Bidang Kegiatan : Membentuk dan Membuat Binaan

Tajuk/ Tema : Boneka - Alam Semula Jadi

Hasil Pembelajaran : Membentuk dan membuat binaan dengan menggunakan

pelbagai bahan.

Aras 1 : ii. Memilih bahan yang sesuai untuk

menghasilkan binaan mudah.

Aras 2 : i. Menggunakan bahan kutipan dan objek alam

yang sesuai untuk membentuk dan membuat

binaan berdasarkan kemahiran:

a. memotong

b. mencantum

c. menampal

d. menghias

Aras 3 : i. Menghasilkan binaan yang berfungsi

berdasarkan pemerhatian dengan

menggunakan pelbagai alat , bahan, dan

teknik secara kreatif.

ii. Membuat pameran dan persembahan hasil

kerja.

Page 2: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Objektif   :

Pada akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:

i. Meningkatkan kemahiran merekacipta secara kreatif dalam

mengasilkan boneka. (Kognitif)

ii. Menggabungkan pelbagai alat, bahan dan teknik dalam

penghasilan boneka secara kreatif berdasarkan pemerhatian.

(Psikomotor)

iii. Berwarna dan membuat hiasan boneka dengan teliti dan kemas.

(Afektif)

iv. Menghargai hasil kerja sendiri dan rakan dengan melakonkan

watak. (Apresiasi)

Pengetahuan Sedia Ada : 

i. Murid pernah menonton kartun dan boleh bercerita.

ii. Murid pernah melukis , mengunting dan mewarna.

Nilai murni                             : Ketekunan,keyakinan diri, berkerjasama , kekemasan

kreatif dan sabar.

Strategi                                   : Berpusatkan bahan, guru dan murid

Bahan : Gambar – gambar katak , kertas warna , gam , beg

kertas.

Kemahiran berfikir : Menghubungkait, dan menjana idea.

Strategi                                   : Berpusatkan bahan, guru dan murid.

Kaedah                                   : Intrapersonal, simulasi, pembelajaran.

koperatif,  inkuiri, penemuan, simulasi.

BBM                                      :  Laptop, Video klip, contoh hasil karya boneka beg

kertas dan belon.

Page 3: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Langkah

Pengajaran/

Masa

Perkembangan

Isi Pengajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan / BBM

Set Induksi

( 5 minit )

Permainan:

“Belon Beracun”

1. Guru meletakkan

20 biji belon di atas

lantai kelas.

Soal Jawab

Soalan:

1. Apakah perkataan

yang anda telah

menggabungkan?

2. Apakah yang

dimaksudkan

dengan boneka?

3. Dimanakah anda

pernah melihat

boneka?

Jawapan

1. Boneka

2. Boneka ialah

sesebuah alat

pemainan.

3. Televisyen, kedai

dan lain-lain lagi.

1. Murid-murid menangkap

belon tersebut dan

memecahkannya.

2. Murid-murid yang

mendapat kad huruf

daripada belon akan

tampil ke hadapan kelas

dan mengabungkan

huruf-huruf tersebut

sambil membaca.

3. Guru mengaitkan

perkataan (Boneka)

yang dibina dengan isi

pelajaran.

Strategi –

Kontektual

Kaedah – Didik

Hibur

Teknik – Soal

Jawab

BBM: Balon

dengan huruf

dalamnya

Langkah 1

(5 minit )

1.Guru menayangkan

slaid power point

tentang konsep dan

jenis – jenis boneka.

Tayangan Slaid

Power Point

“Boneka”

1. Murid menonton

tayangan slaid guru.

Strategi :

Kontekstual

Kecerdasan

Pelbagai –

Verbal

Linguistik

Pemerhatian

B O EN AK

Page 4: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Refleksi :

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Lampiran A

Page 5: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Boneka Tangan

Lampiran B

Aktiviti Membuat Boneka Beg Kertas

Page 6: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Lampiran C

Tayangan Slaid

Langkah 1 : Persediaan Alat dan Bahan

Langkah 2 : Melipat Beg Kertas

Langkah 3 : Melukis Muka Haiwan

Langkah 5 :MewarnaLangkah 6 : Mengunting

Langkah 8 : Sedia Langkah 7 : Menampal

Langkah 4 : Melukis Mata dan Mulut

Page 7: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)

Lampiran D

Video

Page 8: RPH KBSR Tahun 2 (Boneka)