pharmacy technician objectives - gotocei.org · pharmacy technician web based calculations review...
TRANSCRIPT
1
MODULE 1
Pharmacy TechnicianWeb Based Calculations Review
P R E S E N T E D B Y:J e n i f e r M a k i , P h a r m D
W I T H C O N T R I B U T I O N S F R O M :B r e t t S a l e m , P h a r m DD e r e k L o m a s , P h a r m D
Objectives
Understand the use and conversion of fractions, decimals, percents and ratios. Additionally, know how to add, subtract, multiply and divide each.
Convert temperature readings between Celsius and Fahrenheit.
Understand business math as it relates to pharmacy practice including discounts, profit, reimbursement and inventory turnover.
Fractions
Numerator: top number
Denominator: bottom numberSimple Fractions: 1/2 , 3/4
Improper Fractions: 6/5, 11/6, 17/8
Reducing Fractions:Always convert to the lowest possible term
Examples8/32 = 1/4
5/125 = 1/25 10/25 = 2/5
4/16 = 1/4
Fractions
Adding and Subtracting Fractions1. Convert compound fractions into improper fractions
1 ½ = 3/2
2. If denominators not the same find the least common denominatorsdenominators
3/2 + 1/4 = 6/4 + 1/4
3. Add or Subtract the numerators6/4 + 1/4 = 7/4 = 1 ¾
6/4 - 1/4 = 5/4 = 1 ¼
Add Fractions Example
6/8 + 1/3 =
Add Fractions- Answer
6/8 + 1/3 =
(6/8 x 3/3) + (1/3 x 8/8) =
18/24 + 8/24 =
26/24 = 13/12 = 11/12
2
Subtract Fractions- Example
6/ 1/6/8 – 1/3 =
Subtract Fractions- Answer
6/8 - 1/3 =
(6/8 x 3/3) - (1/3 x 8/8) =
18/24 - 8/24 =
10/24 = 5/12
Fractions
Multiplication of FractionsMultiply both numerators and denominators1/8 x 1/2 = 1/16
1/2 x 3/4 = 3/8
Dividing FractionsDividing FractionsInvert fraction (reciprocal) then multiply3/4 ÷ 1/3 = 3/4 x 3/1 = 9/4 = 2 ¼
10 ÷ 1/4 = 10/1 x 4/1 = 40/1 = 40
Multiply Fractions Example
3/ 1/3/5 x 1/4 =
Multiply Fractions Answer
3/5 x 1/4 =
multiply numerators:
3 1 3
Answer: 3/3 x 1 = 3
multiply denominators:
5 x 4 = 20
3/20
Divide Fractions Example
3/5 ÷ 1/4 =
3
Divide Fractions - Answer
3/5 ÷ 1/4 =
Find the reciprocal: 3/5 ÷ 4/1 =
Multiple numerators 3 x 4 12Multiple numerators: 3 x 4 = 12
Multiple denominators: 5 x 1 = 5
Answer: 12/5 = 2 2/5
Decimals
Converting Fractions to DecimalsDivide numerator by the denominator1 divided by 3 = 0.3333 , 3/4 = 0.75
Converting Decimals to FractionsRemove decimal and use number as numerator Then count number of places to the right of the decimal point – denominator should be 1+ the number of zeros 2.33 = 100● 2.33 = 233/100
● 0.5 = 5/10 = 1/2
Decimals to Fractions Example
Convert the following decimal to a fraction:
0.0625
Decimal to Fraction Answer
0.0625 = 625/10000 =
**move the decimal 4 places on the numerator, h f 4 h d itherefore 4 zeros on the denominator
reduce numerator and denominator by 625
Answer= 1/16
Percentages
Number of Parts out of 10099% is 99 parts of the total of 100
50% mixture of water and sugar means that of the50% mixture of water and sugar means that of the 100 parts total 50 are water and 50 are sugar
Percentages
Converting between percents, decimals and fractions
55% = 55/100 = 0.55
0.2 = 20% = 20/100
4
Percentages Example
Convert the following fraction to a percentage:
5/16
Percentage Answer
5/16 =
5 ÷ 16 = 0.3125 x 100 = 31.25%
Ratios
A ratio is a numerical representation of the relationship between parts of a whole.1:2 reads 1 part out of 2 parts OR 1/2
Conversion Examplesp2/5 = 2:5 = 40% = 0.42/5 = 4/10 = 40/100
2:5 = 4:10 = 40:10040% = 40/100
0.4 = 40/100
Ratio Example
Convert the following ratio to a percentage:
1:2500
Ratio- Answer
1 ÷ 2500 = 0.0004 x 100 =
0.04%
Proportions
Expression of the equality of two ratios or fractions
90% is equal to 90/100 which is equal to 90:100
You can solve for an unknown (x) using proportions
50g = x g
80mL 40mL80mL 40mL
Be sure units match (grams in numerator, mL in denominator)
Cross multiply ( 50g X 40mL = 2,000 g mL)
Divide (2,000 g mL ÷ 80mL = 25g)
5
Proportions Example
If 7 tablets contain 35mg of drug, how many tablets would contain 1500mg?tablets would contain 1500mg?
Answer-Ratio and Proportion
35mg = 1500mg
7 tabs x tabs
Solve for x
X = 300 tablets
Temperature Conversions
Centigrade (°C) to Fahrenheit (°F)
32 + (9÷5)(°C) = °F
Fahrenheit (°F) to Centigrade (°C)
(5÷9) (°F – 32) = °C
Temperature ConversionsExample
If your pharmacy refrigerator used for storing medications must be set at 2-8°C, what does that equal in °F?
Temperature ConversionAnswer
32 + (9÷5)(°C) = °FInsert information from the problem:
32 + (9÷5)(2) =32 + (1.8)(2)=( )( )32 + 3.6= 35.6 °F
And32 + (9÷5)(8) = 46.4 °F
Answer = 35.6 - 46.4 °F
Temperature ConversionsExample #2
A mother from the UK comes to the pharmacy for a thermometer. As you help her select a new digital thermometer for use in her infant she is concerned that the units are °F. If a normal (healthy) temperature is 97.5 °F - 99.0 °F, what is the equivalent in °C?
6
Temperature ConversionAnswer #2
(5÷9) (°F – 32) = °C
Insert information from the problem:
(5÷9) (97.5 – 32) =
°(0.556) (65.5) = 36.4°CAnd
(5÷9) (99 – 32) = 37.2°C
Answer = 36.4 - 37.2°C
Business Math
DiscountsPharmacies may offer discounts to their patients and/or a manufacturer offers discounts to a pharmacy.
Purchase Price x Discount Rate = Discount
Purchase Price – Discount = Discounted Price
Business Math – Discounts Example
A local pharmacy offers a 15% Senior Citizen discount on all prescription medications. Joe’s medication costs $75. How much will he pay for his prescription if he is eligible for the discount?
Business Math- DiscountsAnswer
Purchase Price x Discount Rate = Discount
$75 X 0.15 = $11.25
Purchase Price – Discount = Discounted PricePurchase Price Discount = Discounted Price
$75 – $11.25 = $63.75
Joe will pay $63.75 for his medication.
Business Math – Discounts Example #2
If the pharmacy orders 5 cases of a medication they receive a 20% discount. A case costs $100 before discount. What is the total purchase price of 5 cases after the discount?
Business Math – Discounts Answer #2
5 cases X $100 per case =
$500 (total purchase price)
$500 X .20 = $100 discount
$500 - $100 = $400 discount purchase price
7
Business Math
Net ProfitThe difference between the selling price and the overall cost● Profit = selling price – overall costThe overall cost is the purchase price of the medication and the sum of all the cost associated withmedication and the sum of all the cost associated with filling a prescription.
Gross ProfitThe difference between the selling price and the purchase price with out regard to the cost of preparing and dispensing the medication. Can also be referred to as markup.
Business Math – Profit Example
Calculate the net profit for a medication that costs the pharmacy $55 and sells for $78. The cost to dispense the medication is $2.05.
Business Math – Profit Answer
Selling price – overall cost = Profit
$78 – ($55 + $2.05) = $20.95 profit
Business Math – Profit Example #2
What is the markup of a prescription that is bought by the pharmacy for $75 and sold for $100?
Business Math – Profit Answer #2
selling price – purchase price = gross profit (markup)
$100 - $75 = $25 markup
Business Math
AWP: Average Wholesale Price
Theoretical price a pharmacy pays for a medication
Average price that wholesalers charge pharmacies
Usually insurance companies (third parties)Usually insurance companies (third parties) reimburse pharmacies based upon AWP.
Goal for pharmacies to purchase medications below AWP
Prescription Reimbursement =
AWP +/- Percentage + dispensing fee
8
Business Math – AWP Example
A prescription for a tube of medication is submitted to insurance. The AWP is $52. The local pharmacy has purchased this medication for AWP minus 10%. The insurance will reimburse at AWP plus 2% plus a $1.50 dispensing fee. How much gross profit did this pharmacy make?
Business Math – AWP Answer
First find the purchase price of the prescription:$52 X .10 = $5.20
$52 - $5.20 = $46.80
Next calculate the reimbursement:Prescription Reimbursement = AWP +/- Percentage + dispensing fee
$52 + 2% + $1.50 = $52 + ($52 x 0.02) + $1.50 = $54.54
Finally Calculate Profit:
Profit = $54.54 – $46.80 = $7.74 Pharmacy Profit
Business Math
Inventory:Itemized list of merchandise and cost in pharmacy
●Turnover Rate:H f h l i i ldHow often the total inventory is sold over a specific period of time
Turnover rate = annual dollar purchasesaverage inventory value
Business Math – InventoryExample
A pharmacy does a quarterly inventory and has an average inventory value of $100,000. Annual purchases are $500,000. What is the turnover rate?
Business Math – InventoryAnswer
Turnover rate = annual dollar purchases
average inventory value
Turnover rate = $500,000 = 5= $ , = 5$100,000
The inventory turns over 5 times per quarter.
Business Math - Example
ExampleIf you paid $0.20 per capsule for a bottle containing 100 capsules, what is the total cost of the bottle of capsules?
$0.2 x 100 = $20
If you wanted to make $0.05 profit per capsule, what would be the selling price of 1 capsule?
$0.20 + $0.05 = $0.25
What would be the selling price of 30 capsules?
$0.25 x 30 = $7.50
9
Business Math
ExampleA pharmacy accountant reported this information after an annual inventory:
● Total annual overhead expenses = $850,000p $ ,
● Total Inventory purchases = $2,670,000
● Total Sales = $4,300,000
● Average Inventory = $520,000
Example cont.
What is the gross profit of the pharmacy?$4,300,000 - $2,670,000 = $1,630,000
What is the net profit?$4,300,000 – ($2,670,000 + $850,000) = $780,000$4,300,000 ($2,670,000 $850,000) $780,000
If the owner decided to give her pharmacy technician 5% of the net profit, how much would this be? 0.05 x $780,000 = $39,000
What is the inventory turnover rate?$2,670,000/$520,000 = 5.13
Please join me for Modules 2 and 3.
Thank You!!!!
Register through the CEI website at www.theCEInstitute.org