4 ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

4
ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ 1. Предмет / одделение Англиски јазик VI 3 2. Наставна единица Обработка на граматички структури-Going to-all froms 3. Тематска целина Module 5 Today an tomorrow 4. Тип на часот Обработка на граматичка содржина 5. Студент Маја Тодоровска 6. Период на реализација 30.4.2015 I. ЦЕЛИ Ученикот: да се запознае со формите на граматичката структура going to за искажување на идно време; да може да зборуба за планови и намери во индинина; II. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ Ученикот: да ја разбира граматичката форма going to за искажување на идно време; да ја употребува самостојно граматичката форма going to за да зборува за намери и планови во иднина; III. НАСТАВНИ МЕТОДИ и ФОРМИ НА НАСТАВНА РАБОТА Аудио-лингвален дијалошки структурен кооперативно учење Проектни задачи Слушање со разбирање Дијалошко- монолошки TPR Пишување вежби Фронтална Групна Работа во парови Индивидуална IV. ИНСТРУМЕНТИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ Формативно- набљудување Поставување прашања Пишана повратна информација Усна повратна информација V. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА Картички со зборови;табла;хамер;наставни листови;индивидуализирани наставни ливчиња; VI. ЛИТЕРАТУРА Messages 1

Upload: maja-

Post on 15-Jan-2016

119 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

1

TRANSCRIPT

Page 1: 4 ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ

1. Предмет / одделение Англиски јазик VI3

2. Наставна единица Обработка на граматички структури-Going to-all froms3. Тематска целина Module 5 Today an tomorrow4. Тип на часот Обработка на граматичка содржина5. Студент Маја Тодоровска6. Период на реализација 30.4.2015

II. ЦЕЛИ

Ученикот: да се запознае со формите на граматичката структура going to за

искажување на идно време; да може да зборуба за планови и намери во индинина;

III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ

Ученикот: да ја разбира граматичката форма going to за искажување на

идно време; да ја употребува самостојно граматичката форма going to за да

зборува за намери и планови во иднина;

IV. НАСТАВНИ МЕТОДИ и ФОРМИ НА НАСТАВНА РАБОТА

Аудио-лингвален дијалошки структурен кооперативно учење Проектни задачи

Слушање со разбирање

Дијалошко-монолошки

TPR Пишување

вежби

Фронтална Групна Работа во парови Индивидуална

V. ИНСТРУМЕНТИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ

Формативно- набљудување Поставување прашања Пишана повратна информација Усна повратна информација

VI. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА

Картички со зборови;табла;хамер;наставни листови;индивидуализирани наставни ливчиња;

VII. ЛИТЕРАТУРА Messages 1

VIII. КОРЕЛАЦИЈА Македонски јазик-граматичка структура

IX. ТЕХНИКИ

Page 2: 4 ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

VIII. АКТИВНОСТИ

За наставникот За ученикот

Воведен дел од часот:

-Наставникот се претставува, ги замолува учениците да ги напишат нивните имиња на картичките за полесно да коминицираат;

-За поттикнување на претходното знаење наставникот избира 6 ученици кои имаат за задача да ги претстават сите форми на going to. Секој ученик добива по еден збор, наставникот задава инструкции на пример: Students please create affirmative sentence. Тогаш учениците застауваат по ред за да формираат потврдна реченица; истото се сличува и за прашална и за одречна реченица.

-Наставникот го пишува насловот на наставната единица на табла.

-Учениците ги пишуваат имињата на ливчињата;

-Учениците ги следат инструкцииите на наставникот и формираат потврдна прашална и одречна реченица.

-Го запишуваат насловот од наставната единица во нивите тетратки.

Главен дел од часот:

-Наставникот им задава активност во која

учениците треба да работат во пар. Нивата задача е да направат (изглумат) интервју со ученик кој добил Лото и притоа да ја користат граматичката форма going to за да искажат намери за во иднина;

-Им кажува дека имаат неколку минути за да се подготвата и потоа наставникот избира 2 пара кои ќе го изглумат интервјуто.

-Се задава домашна задача-

Наставникот врши мониторнинг на нивната работа и им помага доколку е потребно.

-Учениците работат во парови и подготвуваат интервју.

-Два парови го изведуваат интервјуто усно пред нивните соученици.

Завршен дел од часот:

-Наставникот ги дели во 4 групи учениците така што ќе создаде хомогени групи. На секоја група им дава проблем кој треба да се реши. На пример:_____________. Има кажува дека треба да напишат 4 решенија за да го решат тој проблем односно како тие би постапиле во таква ситуација и да ја користат граматичката структура going to за да искажат идност.

Се определува дека за 5 минути треба да ја

-Учениците ги слушаат инструкциите кои наставникот ги задава за да ја извршат групната задача.

-Работат во групи, коминицираат ,разменуваат мислења. Пишуваат 4 реченици со кои би го решиле проблемот односно ситуацијата во која се наоѓаат.

-Презентираат тоа што го напишале а тоита го прикачуваат нивниот лист на таблата.

Page 3: 4 ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

извршат задачата па потоа да ја претстават на другите ученицит и нивниот лист да го прикачат на таблата.

-Екстра вежба-Наставникот поставува прашања-What are you going to be when you grow up? What are you going to do when you finish elementary school?

-Одговараат на прашањата кои наставникот ги поставува.

Забелешка: Учениците со потешкотии во учењето добиваат вежби кои што се прилагодени за нивните

можности. Наставникот ја прилагодува програмата според потребите и можностите на учениците и

нивните индивидуални потешкотии.

Ментор:_____________