Download - 4 ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС
ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС
I. ИДЕНТИФИКАЦИОНИ ПОДАТОЦИ
1. Предмет / одделение Англиски јазик VI3
2. Наставна единица Обработка на граматички структури-Going to-all froms3. Тематска целина Module 5 Today an tomorrow4. Тип на часот Обработка на граматичка содржина5. Студент Маја Тодоровска6. Период на реализација 30.4.2015
II. ЦЕЛИ
Ученикот: да се запознае со формите на граматичката структура going to за
искажување на идно време; да може да зборуба за планови и намери во индинина;
III. ОЧЕКУВАНИ ИСХОДИ
Ученикот: да ја разбира граматичката форма going to за искажување на
идно време; да ја употребува самостојно граматичката форма going to за да
зборува за намери и планови во иднина;
IV. НАСТАВНИ МЕТОДИ и ФОРМИ НА НАСТАВНА РАБОТА
Аудио-лингвален дијалошки структурен кооперативно учење Проектни задачи
Слушање со разбирање
Дијалошко-монолошки
TPR Пишување
вежби
Фронтална Групна Работа во парови Индивидуална
V. ИНСТРУМЕНТИ ЗА ОЦЕНУВАЊЕ
Формативно- набљудување Поставување прашања Пишана повратна информација Усна повратна информација
VI. НАСТАВНИ СРЕДСТВА И ПОМАГАЛА
Картички со зборови;табла;хамер;наставни листови;индивидуализирани наставни ливчиња;
VII. ЛИТЕРАТУРА Messages 1
VIII. КОРЕЛАЦИЈА Македонски јазик-граматичка структура
IX. ТЕХНИКИ
VIII. АКТИВНОСТИ
За наставникот За ученикот
Воведен дел од часот:
-Наставникот се претставува, ги замолува учениците да ги напишат нивните имиња на картичките за полесно да коминицираат;
-За поттикнување на претходното знаење наставникот избира 6 ученици кои имаат за задача да ги претстават сите форми на going to. Секој ученик добива по еден збор, наставникот задава инструкции на пример: Students please create affirmative sentence. Тогаш учениците застауваат по ред за да формираат потврдна реченица; истото се сличува и за прашална и за одречна реченица.
-Наставникот го пишува насловот на наставната единица на табла.
-Учениците ги пишуваат имињата на ливчињата;
-Учениците ги следат инструкцииите на наставникот и формираат потврдна прашална и одречна реченица.
-Го запишуваат насловот од наставната единица во нивите тетратки.
Главен дел од часот:
-Наставникот им задава активност во која
учениците треба да работат во пар. Нивата задача е да направат (изглумат) интервју со ученик кој добил Лото и притоа да ја користат граматичката форма going to за да искажат намери за во иднина;
-Им кажува дека имаат неколку минути за да се подготвата и потоа наставникот избира 2 пара кои ќе го изглумат интервјуто.
-Се задава домашна задача-
Наставникот врши мониторнинг на нивната работа и им помага доколку е потребно.
-Учениците работат во парови и подготвуваат интервју.
-Два парови го изведуваат интервјуто усно пред нивните соученици.
Завршен дел од часот:
-Наставникот ги дели во 4 групи учениците така што ќе создаде хомогени групи. На секоја група им дава проблем кој треба да се реши. На пример:_____________. Има кажува дека треба да напишат 4 решенија за да го решат тој проблем односно како тие би постапиле во таква ситуација и да ја користат граматичката структура going to за да искажат идност.
Се определува дека за 5 минути треба да ја
-Учениците ги слушаат инструкциите кои наставникот ги задава за да ја извршат групната задача.
-Работат во групи, коминицираат ,разменуваат мислења. Пишуваат 4 реченици со кои би го решиле проблемот односно ситуацијата во која се наоѓаат.
-Презентираат тоа што го напишале а тоита го прикачуваат нивниот лист на таблата.
извршат задачата па потоа да ја претстават на другите ученицит и нивниот лист да го прикачат на таблата.
-Екстра вежба-Наставникот поставува прашања-What are you going to be when you grow up? What are you going to do when you finish elementary school?
-Одговараат на прашањата кои наставникот ги поставува.
Забелешка: Учениците со потешкотии во учењето добиваат вежби кои што се прилагодени за нивните
можности. Наставникот ја прилагодува програмата според потребите и можностите на учениците и
нивните индивидуални потешкотии.
Ментор:_____________