מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · web...

11
וו"ו וווו ווווו ווווו: ווווו ווו:ווווו וו ווווווווו: ווווו וווו וו וווו"וו: ווווו ווווו וווו: ו1 . ררררררר רררררר1.1 . וווו וווווו: ווו וווווו ווווו1.2 . ווווו וווווו: וווו- וווו ווווו1.3 . ווווו:1.3.1 .ווווו וווווו וווווווו וווווו וווווו: וווו1.3.2 . ווווו וווווו ווווווו וווו ווו ווווו: וווו ווווו2 . ררררר רררר רררר2.1 . ווווו ווווווווווו ווווו וווווו וווווווווו ווווווו ווווו ווו ווו ווווו וווו, ררר רררררר,- ררר רררר רררררררררררר רררר רררררר ו. וו,2009 . וווו ווו, ררררר ררררררררר, ווווו וווווו)וווווו וווווו( וווווו, ווווווו, וווו. וו'61 )ווו: ווו, ווווו וו ווווו( ווו ווווווו וווו וו וו וווווווו, ווווווו. ווווו ווו וווווו ווו, ררר רררררר, ווווו,)ווו ווו( 1995 .

Upload: donguyet

Post on 27-Mar-2019

222 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

מערך שיעור

מסלול: יסודיחוג:מדעים

דגנית יוסףשם הסטודנטית: אורלי לנקרישם המדפ"ית:

אהכתה:

. מאפייני השיעור1 מזג האוויר בחורף. נושא השיעור:1.1 יסוד מושגי- הרוח המארגן: . היסוד 1.2. רישות:1.3

הרוח בשיעור:.תיחום היחידה המצומצמת שנלמדת 1.3.1עונת החורף. הגדרת היחידה המורחבת אליה היא שייכת: 1.3.2

לימוד ברמת בוגר.2 מדריך לרישום ביבליוגרפי באדיבות מכללת בית ברל . רשימה ביבליוגרפית2.1

,ר. מס,גשם ורוח מטטאורולוגיה בראי היהדות- גשם ועננים,אלפרט פנחס 2009.

,מהדורה מורחבת(, המרכז להוראת המדעים, ירושלים,פרקים באקולוגיהאמיר רות( )פרק: רוח, תנועה של אוויר(61תשנו. עמ'

.אתר מוזיאון המדע על שם בלומפילד, ירושלים ,1995)ערך רוח(, מעריב, מזג האוויר גרשון דוד ורזניק בני .,)2. עמ' 103- 101. גליון 2009מוזיאון ישראל אגף הנוער, ירושלים,  עיניים )כתב עת,

22 -23 ,52 -53 ,36 -37.

. המערך3. מטרות אופרטיביות3.1

מטרות קוגניטיביות בתחום הידע:

Page 2: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

מזג האוויר בחורף.התלמידים ידעו לתאר את רוח מועילה ורוח מזיקה וידעו לתת דוגמא:ידעו להבחין בין שני סוגי רוחותהתלמידים

לכל אחת מהן..התלמידים יבינו את הקשר והדמיון שבין האוויר שנכנס לבלון לבין הרוח מזיקה, רוח מועילה, אוויר, שבשבת.התלמידים יעשירו את אוצר המילים: רוח.התלמידים ילמדו כיצד נבנית שבשבת וכיצד היא פועלת.התלמידים ידעו לקשר בין מהירות הנעת השבשבת לעוצמת הרוח

)מיומנויות(: מטרות פסיכו מוטוריות המשימות בדף העבודה ובניית השבשבת.פיתוח המיומנות המוטורית העדינה באמצעות.פיתוח אופני השפה )האזנה ודיבור( ותרבות הדיבור באמצעות השיח בכיתה.פיתוח מיומנויות אורייניות באמצעות העשרת אוצר המילים

. עזרים דידקטיים3.2, דבק חם.בלון, מכשיר "פן", דגם של עץשיר "רוח, רוח", לכיתה)מליאה(:

סיכות מתפצלות, מקלות, דפים להכנת השבשבת, דפי עבודהלתלמידים )אישי(:

. חיזוי קשיים 3.3

דרכי הפתרוןהתחוםהקושי

קושי בהבנת מושגים1מופשטים כגון אוויר

שימוש באמצעי המחשהקושי קוגניטיבי

האם יספיק הזמן לכל2הפעילויות המתוכננות?

להכנת השבשבות

לצמצם את הסיכום בסוף השיעור. קושי בתכנון הזמן

. מהלך השיעור3.4פתיחה

Page 3: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

השמעת השיר "רוח, רוח" )אריק איינשטיין( המורה:

על הרוח? ] תשובה מצופה: קשר לחיי היום יום.על מה מדובר בשיר? מדוע דווקא היום נדבר אנו נמצאים כעת בעונת החורף(

גוף השיעורלוח:

"החורף" "מזג האוויר בחורף"

המורה: מהו מזג האוויר בחורף? ]תשובה מצופה: קר, גשמים, ברקים[

המורה: מהי רוח? ]תשובה מצופה: תנועה של אוויר[

המורה: הסבר-כשהאוויר החם עולה מהאדמה אל השמים, את מקומו הריק תופס אוויר קר. שהוא קיים?תשובה מצופה:לא[ אז איך אנו יודעים]האם ניתן לראות אוויר?

המורה:מנפחת בלון.

מהפה( מה יש בתוך הבלון? ]תשובה מצופה:אוויר שיצאשאלה: לראות אך ניתן לחוש אותו.המורה: אוויר לא ניתן

המורה: האם הרוח מועילה או מזיקה? המורה: קביעת היות הרוח מועילה או מזיקה תלויה במינון. אם הרוח חזקה מאוד, היא עלולה

להזיק התלמידים: נותנים דוגמאות לרוח מועילה )מאפשרת משחק בעפיפון, השטת אוניות, הפרית

מזיקה )קורעת חוטי חשמל, מטביעה אוניות בלב ים, שוברת חשמל(, ולרוח פרחים, יצירת מגורים(.ענפי עצים ובתי

ביותר של הוצאתהמורה מפעילה מכשיר "פן" ומפנה אותו לדגם של עץ ברמה הנמוכההאוויר.

המורה: האם נגרם נזק לעץ? ]תשובה מצופה: לא[ אח"כ המורה תגביר את עוצמת המכשיר לרמה הגבוהה ביותר עד שהעץ נופל.

Page 4: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

דף עבודה- התלמידים יקיפו בצבע כחול את התמונות בהן מתוארת רוח מועילה ובצבע אדוםאת התמונות בהן מתוארת רוח מזיקה.

תלמידים: הכנת שבשבת שבעזרתה יוכלו התלמידים לראות את תנועת הרוח. השבשבת היא כעין גלגל רוח בעל כנפיים שמונעות באמצעות הרוח. הרוח מניעה את כנפי השבשבת וגורמת

חזקה יותר כך מהירות הסיבוב תהיה גבוהה יותר.להם להסתובב, ככל שהרוח

סיום היום למדנו על הרוח כי אנחנו נמצאים בעונת החורף. ישנן רוחות מועילות ורוחותהמורה:

מזיקות שההבדל ביניהן היא המהירות והעוצמה שלהן.

. מראה פני הלוח3.6

טבלת סיכום השיעור3.7

חלקילו"זהשיעור

מסגרתההוראה

שק"דפעילות התלמידיםפעילות המורה

5 דק'

השמעת השיר "רוח,מליאהפתיחה רוח" )אריק המורה:איינשטיין(

על מה מדובר בשיר?

פתיחה חוויתית על ידישימוש בערוץ השמיעתי.

תיווך למשמעות- הקשר בין רוח לעונת החורף

החורףקר, סופות, רוח, ברקים, רעמים, גשם.מזג האוויר בחורף:

תנועה של אווירמהי רוח? מזיקה/ מועילהרוח

Page 5: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

מדוע דווקא היום נדבר על הרוח?

)קשר לחיי היום יום- אנו כעת בעונת

החורף(

שבה אנו נמצאים. רלוונטיות לחיי

התלמידים.

מיקוד התלמידים בנושאהנלמד.

15 דק'

גוףהשיעור

לוח: "החורף"

"מזג האוויר בחורף"המורה:

מהו מזג האווירבחורף?

כמהי רוח? האם ניתן לראות

אויר? איך יודעים שהוא

קיים? המורה:מנפחת בלון.

שאלה: מה יש בתוךהבלון?

הרוחהמורה: האם מתן דוגמאות על ידימועילה או מזיקה?

התלמידים לרוח מועילה )מאפשרתמשחק בעפיפון,

השטת אוניות, הפרית פרחים, יצירת חשמל(, ולרוח מזיקה: )קורעת חוטי חשמל, מטביעה

אוניות בלב ים, שוברת

ניפוח הבלון משמש כאמצעי המחשה להסבר

המושג אויר שלא ניתן לראותו אבל ניתן לחוש

אותו.

שליפת מידע מחיי היום יום של התלמידים, גורם

לשיתופם ולערנותםבשיעור.

Page 6: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

המורה מפעילה מכשיר "פן" ומפנה אותו לדגם של עץ

ברמה הנמוכה ביותרשל הוצאת האוויר. המורה: האם נגרם

נזק לעץ? אח"כ המורה תגביר את עוצמת המכשיר

לרמה הגבוהה ביותר עד

שהעץ נופל.

ענפי עצים ובתי מגורים(.

מכשיר "הפן" ממחיש לתלמידים מתי הרוח היא

עדיין מועילה ומתי היא הופכת למזיקה.

20 דק'

עבודהעצמית

דף עבודה והכנת שבשבת הכנת השבשבת מפעילה

את התלמידים ומהווה יישום לידע שנלמד

בשיעור.

5 דק'

היום למדנו על הרוחמליאהסיום כי אנחנו נמצאים

בעונת החורף. ישנן רוחות מועילות ורוחות מזיקות

שההבדל ביניהן היא המהירות והעוצמה

שלהן.

ארגון החומר הנלמדוסיכומו

מתן משוב למורה לגבי הבנת החומר בקרב

התלמידים.

Page 7: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

. נספחים4דף עבודה

Page 8: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו

ף עבודה- רוח דיקה בצבע אדם. הקף/י תיאורים של רוח מועילה בצבע כחול ותיאורים של רוח מז

Page 9: מסמך מערך כללי.docxmind.macam.ac.il/wp-content/uploads/2015/12/שיעור... · Web viewמסמך מערך כללי.docx Last modified by yoram Company HP

לה"ו