rph pukulan pepat baru

12
RANCANGAN PENGAJARAN BADMINTON (QSI 3171) TOPIK PEMBELAJARAN – PUKULAN PEPAT AHLI KUMPULAN BIL NAMA NO MATRIK 1 AZRI AFIFI BIN MD DIN D20121059201 2 MUHAMMAD AIMAN BIN ABDULLAH D20121059172 3 MOHAMMAD RAMLEE BIN ZAKUAN D20121059166 4 MOHD FIKRI BIN ISMAIL D20121059173 PENSYARAH : NUR AKMAL BINTI ISHAK

Upload: aiman-abdullah

Post on 22-Jun-2015

2.800 views

Category:

Education


4 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Pukulan Pepat Badminton

TRANSCRIPT

Page 1: Rph pukulan pepat baru

RANCANGAN PENGAJARAN BADMINTON

(QSI 3171)

TOPIK PEMBELAJARAN – PUKULAN PEPAT

AHLI KUMPULAN

BIL NAMA NO MATRIK

1 AZRI AFIFI BIN MD DIN D20121059201

2 MUHAMMAD AIMAN BIN ABDULLAH D20121059172

3 MOHAMMAD RAMLEE BIN ZAKUAN D20121059166

4 MOHD FIKRI BIN ISMAIL D20121059173

PENSYARAH : NUR AKMAL BINTI ISHAK

Page 2: Rph pukulan pepat baru

Mata Pelajaran : Badminton

Kelas : Kumpulan C

Tarikh : 26 November 2012

Masa :

Bilangan pelajar : 30 orang

Bidang pelajaran : Pukulan pepat

Objektif pembelajaran : Mengetahui kemahiran asas pukulan pepat

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, pelajar dapat:

1. Kognitif a. Menjelaskan dengan contoh mengenai pukulan pepatb. Menyatakan kekuatan dan kelemahan pukulan pepat dalam permainan badmintonc. Membuat kesimpulan mengenai pukulan pepat

2. Psikomotora. Mengetahui bilakah pukulan pepat seharusnya digunakan dalam perlawanan

3. Afektifa. Menunjukkan kesungguhan dalam melakukan aktivitib. Menghargai masa dengan memberikan kerjasama yang penuh terhadap pengajar dan sentiasa mengikut arahanc. Menjalinkan kerjasama antara ahli kumpulan

Page 3: Rph pukulan pepat baru

Konsep :

Pukulan pepatA. Pukulan menyerangB. Pukulan bertahanC. Mematikan bulu tangkis di gelanggang lawan

Peralatan :

A. Raket badmintonB. Bulu tangkisC. Jaring badminton

Langkah berjaga-jaga :

Elakkan memukul bulu tangkis pada paras mata dengan sekuat hati kerana dikhuatiri rakan tidak dapat membalas pukulan tersebut dan akan menyebabkan kecederaan pada mata.

Pengetahuan sedia ada :

Pelajar telah mempelajari cara memegang raket badminton dengan betul. Pelajar telah mempelajari teknik pukulan kilas dan hadapan.

Page 4: Rph pukulan pepat baru

Fasa/Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Maklumat P&P Catatan

Set Induksi(5 minit)

Aktiviti memanaskan badan

Supaya meningkatkan daya kardiovaskular dan suhu badan agar setiap pergerakkan yang dilakukan tidak mendatangkan kecederaan.

Pelajar melakukan aktiviti memanaskan diketuai oleh guru.

Berlari anak sejauh 20 meter, dan aktiviti regangan secara dinamik

----X

o o o o o o o oo o o o o o o o

X =GuruO =Pelajar---- = ABM

Permulaan(10 minit)

Pengenalan tentang pukulan pepat

Cara-cara pukulan pepat dilakukan

Fasa Persediaan

Kepala Memandang ke arah bulu tangkis

Badan Imbangi berat badan secara sekata ke atas

kedua-dua kaki

Tangan Genggaman salam atau genggaman pistol Tangan yang memegang raket diangkat ke atas

dan ke depan dada.

Siku Dibuka melebihi 90°

Kaki Bersedia dalam posisi menunggu

FASA PERLAKSANAAN

ABM

-raket badminton-bulu tangkis

Page 5: Rph pukulan pepat baru

Soalan Kepada murid :

1. Apakah itu pukulan pepat?2. Bilakah masa yang paling sesuai melakukan pukulan pepat?3. Apakah fungsi utama pukulan pepat dilakukan?4. Apakah kelemahan pukulan pepat?

Lampiran

Page 6: Rph pukulan pepat baru

Genggaman bagi pukulan pepat kilas

Genggaman bagi pukulan pepat hadapan

Page 7: Rph pukulan pepat baru

Otot yang terlibat semasa pukulan pepat hadapan dan kilas dilakukan

Rujukan

1. http://www.badmintoncentral.com/forums/forum.php

2. http://www.badmintonbible.com/

3. http://www.ehow.com/

4. http://www.badzone.co.uk/coaches%20corner/offence%20in%20doubles.html