program de formareinformatica si tic pentru …
TRANSCRIPT
CASA CORPULUI DIDACTIC BRAILA
PROGRAM DE FORMAREINFORMATICA SI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A
SERIA 1 GRUPA 2
CURSANT:IFRIM, J, DANIELA UNITATEA SCOLARA:SCOALA GIMNAZIALA”GHEORGHE BANTAS” ITESTI
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Informatică și TIC
Clasa: a V-a B
Lecția: Navigarea pe internet, Căutare de informații, salvarea acestora
Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe
Profesor: Ifrim Daniela, Scoala Gimnaziala Gheorghe Bantas, Itesti
Competențe specifice:
1. definirea și exemplificarea noțiunii de navigare pe internet
2 .utilizarea motoarelor de cautare
3.să caute informaţii şi să salveze aceste informaţii toate modurile de salvare.
La finalul lecției elevii vor fi capabili:
C1- să descrie în limbaj natural procesul de căutare pe internet;
C2 - să identifice cele mai importante motoare de căutare în scopul utilizării acestora în prelucrări;să cunoască care este diferenţa dintre
motorul de cătare şi browserul web;
C3 - să enumere și să exemplifice pașii care îi urmează pentru a salva o imagine sau o informaţie de pe internet.
Strategii didactice:
-Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin descoperire, observarea, studiul de caz.
- Resurse materiale:
fișe de lucru
videoproiector
computere
- Forme de organizare: activitate frontală, lucru în perechi.
- Concepte abordate:
1. aplicaţii de navigare
2. butoane de navigare
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
3. adresa web
4. save as..../save page as
5. Web page,complete
6. Web page, html onlz
7. Text files
SCENARIU DIDACTIC
1. Momentul organizatoric:
Metoda: conversația
Timp: 5 minute
Activitatea profesorului: verifică prezența, asigură/pregătește cele necesare pentru desfășurarea activității (fișe de lucru, PC,
videoproiector).
Activitatea elevilor: Elevii pregătesc caietele.
2. Captarea atenției și prezentarea titlului lecției
Scop: Elevii să intre în atmosfera lecției cu atenție și curiozitate maximă.
Metode: conversația-fisa: ştiţi cine a fost ARCHIE
Materiale didactice:
Fișe de lucru –Fişa *
Timp:10 minute
Activitatea profesorului:
Prezintă o introducere în domeniu:
https://www.youtube.com/watch?v=JtPfLLhjViY
sau
https://www.youtube.com/watch?v=Lg5og5Vc3fA
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Pentru a gasi aceste informatii pe internet avem nevoie de un program special numit navigator web sau browser, care îi permite să acceseze
informatiile. Cele mai cunoscute browsere web sunt cele din fisa 2
Ce am facut ca să putem gasi aceste informaţii despre firul lui Fibonacci. Folosim fisa 3.Cele mai importante butoane de navigare ale unui
browser sunt cele prezentate în fişa 4.Dorim să salvăm aceste informaţii gasite despre şir. Pentru aceasta cum procedăm.
Activitatea elevilor: Elevii, răspund solicitărilor profesorului, participă la jocul didactic, notează titlul și obiectivele lecției.
3. Dirijarea învățării : C1, C2, C3
C1
Scop: Elevii vor găsi informaţiile în reţeaua internet folosind un browser şi de un motor de cautare
Metode: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin descoperire, observarea, studiul de caz.
Materiale didactice: Anexa 1 - fișa de lucru
Timp: 35 minute
Activitatea profesorului:
Întreabă elevii dacă au mai auzit despre noțiunea de browser și în ce context și îi invită să spună ce cred ei că înseamnă.
Definește și explică noţiunea motor de cautare
Definiţie Un motor de căutare este un program care accesează Internetul în mod automat și care stochează titlul, cuvintele cheie și,
parțial, chiar conținutul paginilor web într-o bază de date.
Întrebări de reflecție:
- Pentru căutarea informaţiilor pe internet există mai multe posibilităţi?
Răspunsul este DA. Există mai multe browsere de căutare. Acestea se găsesc in Fisa 3.
Informaţiile sunt astfel organizate si pot fi găsite repede, în funcţie de anumiţi termeni de căutare, momentul cand a sost expus online
conţinutul, frecvenţa unor cuvinte care sunt relevante pentru conţinut
Motorulde căutare este integrat într-o pagină web, deci nu poţi avea acces la el decăt prin intermediul unui browser web
C2
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
In cazul în care căutăm pe interner prin intermediul unui motor de căutare o anumită informaţie, motorul va afişa o listă cu adresele site-urilor
care conţin date despre informaţia solicitată, listă extrasă din colecţie de date.
Cele mai importante butoane de navigare ale unui browser sunt cele prezentate în fişa 4.
Orice aplicaţie folosită pentru navigare în Internet permite:
-afişarea informaţiilor dintr-o pagină web (text, imagine, filme)
-Redarea unor fiţiere audio
-Memorarea paginilor preferate pentru a reveni cu uşurinţă la ele
-Filtrarea informaţiilor
Elevii trebuie să nu confunde motorul de căutare cu browserul web.ş aşadar, nu poţi avea aces la el decăt prin intermediul unui browser web.
C3
Uneori informaţiile pe care le găsim dorim să le salvăm sau adresa unde găsim aceste informaţii.
Pentru a salva o imagine de pe internet cel mai simplu dăm click dreapta pe imagine şi să alegem din meniul contextual SAVE IMAGE AS
Dacă dorim salvarea întregii pagini web, vom selecta din meniul FILE, opţiunea SAVE AS.../SAVE PAGE AS)în funţie de browser-ul folosit) sau folosind combinaţia
CTRL+S, iar apoi directorul unde dorim să salvăm pagina. In partea de jos a căsuţei de dialog SAVE AS putem avea moduri de salvare:
-web page, complete
-web page, HTML onlz
-text files
Activitatea elevilor:
urmăresc explicațiile profesorului;
răspund solicitărilor profesorului;
completează fișa de lucru cu informațiile lipsă;
prezintă colegilor modul de salvare a informaţiilor în fişier şi apoi în imaginii;
evalueză produsele activității echipei și oferă soluții.
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Strategii pentru lucrul diferențiat:
- elevii care lucrează mai repede discută cu profesorul soluția găsită și rezolvă în plus activitățile din fișa de lucru 2.
- elevii care lucrează mai încet sunt îndrumați de profesor, acesta explicându-le ce au de făcut, astfel încât să poată realiza sarcinile de lucru.
4. Tema pentru acasă : rezolvarea cerințelor trecute pe fișa de lucru, la secțiunea ”TEMĂ”
Bibliografie:
http://www.informaticainscoli.ro/doku.php
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Fisa *
Istoria motoarelor de cautare
Ce sunt si ce se doresc de fapt a fi motoarele de cautare ? metode mai organizate si logice de extragere a informatiilor dintre miliarde de pagini
care exista pe World Wide Web.
1990 - a inceput istoria motoarelor de cautare astfel si-a facut aparitia un program simplu cu numele de Archie, realizat de un student la
Universitatea McGill din Montreal (Canada), pe numele sau Alan Emtage.
S-a declansat o intreaga nebunie mai ales in universitatile din America cu profil tehnologic astfel au aparut si alte programe de extragerea a
informatiilor relevante de pe www. cum ar fi Gopher realizat de Mark McCahill, Telnet, Veronica, Jughead.
1994 - practic acesta anul cand s-a lansat primul motor de cautare cu numele de WebCrawler, un motor de cautare realizat de Brian Pinkerton.
WebCrawler a fost primul motor de cautare comercial.
Tot in anul 1994 se lanseaza si motorul de cautare Yahoo realizat de Jerry Yang si David Filo
Proiectul a pornit de la o pagina web in care au alcatuit o lista cu site-urile favorite. Diferenta consta in mini-descrierea disponibila in dreptul
fiecarui site. Yahoo, desi nu are o structura de motor de cautare, este considerat o "unealta" de cautare, permitand utilizatorului sa gaseasca
informatii dintr-un anumit domeniu de activitate, prin structura sa pe directoare si sub-directoare. Mai tarziu, Yahoo va dezvolta si un motor de
cautare propriu.
1995- Datorita vitezei cu care a inaintat tehnologia au fost lansate cu repeziciune si alte motoare de cautare cum ar fi Infoseek, Alta Vista,
HotBot, Ask Jeeves, Lycos, multe dintre ele mai sunt folosite si astazi.
1997 - A fost marcata istoria motoarelor de cautare prin lansarea Google, motorul de cautare ce urma sa devina cel mai popular din lume si
motorul de cautare care va domina clar categoria motoarelor de cautare.
Google a aparut odata cu un proiect realizat de Sergey Brin si Larry Page pentru Stanford
University. A fost denumit de creatorii sai Google, nume provenit de la termenul "googole", insemnand 10100, cu referire la domeniul sau de
scalabilitate.
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Diferenta o face un sistem de acordare si notare a importantei paginilor, denumit de inventatorii sai PageRank evident de la numele Larry Page;
Aceasta notare este de la 0-10 si se acorda in functie de numarul de linkuri catre un site. Acest lucru va determina motorul de cautare Google sa
ofere rezultate calitative utilizatorilor de internet dornici de informatii relevante.
Dupa cum bine stiti la ora actuala Google detine suprematia in categoria motoarelor de cautare.
Google ofera o metoda simpla si rapida de gasire a informatiilor pe internet, avand o baza de date de peste 8 miliarde de situri web. O statistica
arata ca la inceputul anului 2004 Google raspundea zilnic la mai mult de 200 milioane de consultari.
Google dispune de motoare de cautare si pentru imagini, videoclipuri, carti, bloguri, grupuri de stiri, directoare web.
La sfarsitul anului 2007 a fost cotat drept cea mai puternica marca globala, dupa criteriul valorii in milioane de dolari (86.057 milioane dolari
SUA), dar si dupa modul de perceptie de catre utilizatori.
In 2009 Google a depasit pragul record de 100 de miliarde de dolari si continua sa creasca.
In anul 2012 este cel mai important motor de cautare din lume iar principala lui preocupare ramane aceeasi ca la infiintare: sa ofere utilizatorilor
dornici de internet rezultate foarte calitative.
De asemenea algoritmii Google s-au schimbat foarte mult, numarul de link-uri catre un site si page rank-ul nemaifiind factori la fel de importanti
ca la infiintare, in momentul de fata accentul se pune foarte mult pe continut (continut original in site, continut video, articole pe site-uri si
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
bloguri relevante, comunicate de presa) si social media (prezenta si interactivitatea unui site pe retelele de socializare facebook, twitter, google
plus, linkedin, youtube, myspace, blog integrat in site, blog extern).
Numai in acest an Google a aplicat 2 filtre pentru rezultatele pe care le ofera, filtrele au numele de cod Panda si Pinguin.
Fisa 2
Fisa 3
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Fisa 4
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Fisa 5
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Fisa de lucru 1
1. Folosiţi motorul de căutare Google. Pentru aceasta accesează în pagina web a motorului de căutare tastănd în bara de adresă
abrowserului www.google.ro
2. Tastează în zona de căutare cuvintele cheie : şirului lui Fibonacci si apasă tasta enter
3. Salvează informaţiile gasite despre Fibonacci int-un fişier numit: NUMARUL DE AUR
4. Salvează imaginile despre şirul lui Fibonacci din: https://viataverdeviu.ro/15-exemple-stranii-din-natura-ale-proportiei-de-aur in
trei imagini cu numele numaruldeaur1.jpg
Numaruldeaur2.jpg si numaruldeaur3.jpg
Fisa de lucru 2
1. Deschideţi aplicaţia de navigare în Internet de pe calculatorul vostru
2. Accesati bara de adrese: http://cmiabc.ro/
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
a) Gasiti informaţii despre casa memoriala George Bacovia
b) Salvaţi într-un document informaţiile despre George Bacovia
c) Salvati intr-un fisier.jpg imaginea care se gaseşte pe pagina
Fisa de evaluare
1. Specifica din imaginile de mai jos care pictogramă reprezintă browseri şi care motoare de cătare.
A B C D
2. Ca să gaşesti mai repede informaţii despre Nicu Enea, tastezi în bara de căutare cuvintele-cheie:
Nicu Enea. Motorul de căutare afişează un singur site sau mai multe?
3. Pentru a salva o imagine pe desktop cu numele NICU_ENEA.JPG cum procedezi?
4. Incearcă să gaseşti informatii despre Nicu Enea folosind alte cuvinte cheie.
5. Realizează corespondenţa dintre A şi B în cazul în care în căsuţa de dialog SAVE AS avem modurile de salvare
A B
Web Page, complete
Permite salvarea pagina în forma originală, cu excepția imaginilor.
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Web Page, HTML only
Text Files
Subiect 1 2 3 4 5 Oficiu total
Punctajul acordat 2 1,5 1,5 1 2 2p 10
Punctajul obţinut
Rezolvarea fişei de evaluare:
1.a,b,c browsere
d-motor de căutare
2. Se scrie in bara Permite salvarea doar textul, fără formatările html, fără link-uri și fără imagini.
permite salvarea întregii pagini html, inclusiv imaginile și alte fișiere suport.
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
2.
Motorul afişează mai multe situri cu informaţii despre NICU ENEA
3. Se da click dreapta pe imagine si se alege obţiunea SAVE IMAGE AS si apoi se cauta calea pe desktop
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
4.
5.1-c
2-a
3-b
Fişă de teorie
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Un motor de căutare este un program care accesează Internetul în mod automat și care stochează titlul, cuvintele cheie și, parțial, chiar conținutul paginilor web într-o bază de date Informațiile pe care le preluăm din Internet sunt vizualizate cu ajutorul unei aplicații speciale de navigare (browser web pronunțat brausăr ueb), aplicație instalată pe calculatorul nostru.
Browserul este un program ce rulează pe calculatorul clientului (sau utilizatorului) care dorește să vizioneze o pagină web. Browserul se conectează la serverul pe care se află pagina web, copiază conținutul pe calculatorul clientului, îl interpretează și îl afișează. Cele mai folosite browsere sunt: Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Edge.
Porțiuni de text și chiar imagini dintr-o pagină se pot selecta apăsând butonul mouse-ului într-un punct al paginii care nu este un link și trecând peste text cu mouse-ul cu butonul apăsat până ce toată zona dorită se „albăstrește”. Cu click dreapta activăm meniul contextual și alegem opțiunea Copiere (Copy). Acum, putem să reproducem conținutul copiat în alt fișier deschis în memorie cu un editor de text, cu opțiunea Lipire (Paste). O imagine dintr-un
site poate fi copiată, alegând Salvează imaginea ca ... (Save image as) și salvată, în același fel, într-un fișier deschis cu un editor grafic. În partea de jos a căsuței de dialog Save As putem alege modul de salvare: -Web Page, complete– permite salvarea întregii pagini html, inclusiv imaginile și alte fișiere suport. -Web Page, HTML only– va salva pagina în forma originală, cu excepția imaginilor. -Text Files – va salva doar textul, fără formatările html, fără link-uri și fără imagini.
Un articol publicat într-o pagină web și semnat de unul sau mai mulți autori le aparține acestora și trebuie să fim atenți cum folosim informațiile din acel articol. Există legi care apără drepturile de autor și de proprietate intelectuală WWW = seviciu de prezentare a informaţiilor prin intermediul paginilor web. Pagina Web = document oferit de WWW. Site web = mai multe pagini web grupate. Browser = program de vizualizare şi deplasare între pagini Web (explorare). HTML (Hypertext Markup Language) = limbaj de descriere a paginilor web. Serverele Web = computere performante dotate cu procesoare puternice, de ultimă generație, memorie mare si spațiu de stocare pe hard disk mare. HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) = set de reguli (protocol) folosite între un browser și serverul web (ce conține paginile web). URL (Uniform Resource Locator) = nume folosit pentru adresarea informaţiilor pe Internet. Motor de căutare = este un program de căutare şi stocare de informaţii pe Internet.
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
INTERNET
Conținuturi Competențe
specifice
Activități de învățare Resurse Evaluare
Servicii ale
rețelei
Internet
1.3 Identificarea unor servicii ale
rețelei Internet (dezbatere despre
www, e-mail, trasfer de date, comert
electronic, retele sociale)
Descrierea rolului serviciilor
rețelei Internet în satisfacerea unor
nevoi din viața de zi cu zi
Timp total alocat: 1 oră.
Dezbatere: 15 minute.
Vizionarea filmelor didactice referitoare identificarea unor
servicii ale rețelei Internet descrierea rolului serviciilor rețelei
Internet în satisfacerea unor nevoi din viața de zi cu zi: 30
minute
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet
şi recomandabil videoproiector.
Activitate: frontală.
Material didactic:
- Fise de lucru
- Film didactic:
https://www.youtube.com/watch?v=ZvV__2532os
https://www.youtube.com/watch?v=MgT53j4r9yw
https://www.youtube.com/watch?v=cuo0e6C2xRM
- Fisa de evaluare
Evaluare curentă
formativă:
Fisa de evaluare-
Identificarea
componentelor
necesare accesarii
serviciilor Internet
Serviciul
World Wide
Web:
1.3 Navigarea pe Internet;
Căutarea informațiilor pe
Internet utilizând motoare de căutare;
Salvarea informațiilor de pe
Internet;
Discutarea credibilității
resurselor Web în scopul identificării
unor resurse relevante pentru teme
disciplinare/interdisciplinare
Timp total alocat: 1 oră
Utilizarea unui browser pentru căutarea informațiilor pe
Internet – 15 minute
Salvarea unor imagini, informatii (fisier text/continut) – 20
minute
Discutarea credibilității resurselor Web în scopul identificării
unor resurse relevante pentru teme
disciplinare/interdisciplinare – 10 minute
Fisa de evaluare – 5 minute
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet
Evaluare curentă
formativă:
Fisa de evaluare -
discutarea
credibilității
resurselor Web
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
şi recomandabil videoproiector.
Activitate: pe grupe şi frontală.
Material didactic:
- Fisa de lucru
- Fisa de evaluare
- Filme didactice:
https://www.youtube.com/watch?v=J8hzJxb0rpc
https://www.youtube.com/watch?v=BrXPcaRlBqo
https://www.youtube.com/watch?v=ggHDjfVOUg0
https://www.youtube.com/watch?v=N7LxfVJlx2U Drepturi de
autor
1.3 Evidențierea normelor referitoare
la drepturile de autor, licențe software
și drepturi de utilizare aferente
conținuturilor digitale
Timp total alocat: 1 oră
Discutatii privind modul in care avem dreptul de a prelua
creații sau fragmente ale acestora de pe Internet – 15 minute
Cele mai răspândite tipuri de licențe software – 10 minute
Fisa de lucru – 25 minute
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet
şi recomandabil videoproiector.
Activitate: individuală şi frontală
Material didactic:
- Fise de lucru
- Film didactic:
https://www.youtube.com/watch?v=dIKpJGtF1nE
https://www.youtube.com/watch?v=thFxIBVAcrU
Fisa de evaluare
Evaluare curentă
formativă:
Fisa de lucru –
preluarea
informatiilor de pe
Internet cu
evidentierea
surselor de unde a
fost preluata
Siguranța pe
Internet
1.3 Analizarea unor situații în care
Internetul poate genera pericole și
identificarea unor soluții posibile, a
unor metode de a evita astfel de
situații (utilizând jocuri de rol, filme
didactice etc.)
Timp total alocat: 1 oră
Analizarea unor situații în care Internetul poate genera
pericole și identificarea unor soluții posibile, a unor metode de
a evita astfel de situații – 10 minute
Stabilirea unor reguli pentru o navigare sigură şi eficientă pe
Internet – 10 minute
Evaluarea
sumativă:
Test de evaluare
sumativa
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
Notă: filmele didactice, dezbaterile, jocurile didactice prezentate sunt doar modele orientative.
PROIECTAREA UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE
UNITATEA DE COMPETENŢE ACTIVITĂŢI CONŢINUTURI RESURSE EVALUARE SĂPTĂMÂNA
Stabilirea unor reguli pentru o
navigare sigură şi eficientă pe Internet
Stabilirea unor reguli de conduita
civilizata pe internet - neteticheta
Discutarea credibilității resurselor
Web în scopul identificării unor
resurse relevante pentru teme
disciplinare/interdisciplinare
Discutarea credibilității resurselor Web în scopul identificării
unor resurse relevante pentru teme
disciplinare/interdisciplinare – exemplificare utilizand:
http://sigur.info/ 10 minute
Fisa de lucru:
http://oradenet.salvaticopiii.ro/docs/ne-jucam-si-invatam-
navigarea-pe-internet.pdf - 10 minute
Test de evaluare sumativa – 5 minute
Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu acces la Internet
şi recomandabil videoproiector.
Activitate: individuală şi frontală
Filme didactice:
https://www.youtube.com/watch?v=X9Htg8V3eik
https://www.youtube.com/watch?v=Uj4RMjdwQ5w
Material didactic:
http://sigur.info/
http://ro.saferpedia.eu
http://www.safernet.ro
Fisa de lucru - http://oradenet.salvaticopiii.ro/docs/ne-jucam-
si-invatam-navigarea-pe-internet.pdf
Test de evaluare sumativa
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
ÎNVĂŢARE SPECIFICE DE ÎNVĂŢARE DETALIERI
SISTEME DE
OPERARE.
INTERNET
1.1, 1.2, 1.3 Prezentarea unor
sisteme de
operare folosite
până acum.
Enumerarea unor
dispozitive ce
folosesc sisteme
de operare.
Enumerarea
principalelor
operații realizate
folosind un
sistem de
operare.
Descrierea
rolului unui
sistem de
operare.
Exemplificarea
principalelor
operații realizate
cu un sistem de
operare.
Descrierea
modului de
organizare a
Rolul unui sistem de
operare Elemente de
interfață ale unui sistem de
operare Organizarea datelor
pe suport extern Operații cu
fișiere și directoare
Servicii ale rețelei Internet
Serviciul World Wide Web:
- navigarea pe Internet; -
căutarea informațiilor pe
Internet utilizând motoare
de căutare; - salvarea
informațiilor de pe Internet
Drepturi de autor Siguranța
pe Internet
Strategii:
conversaţia euristică,
exerciţiul, descoperirea
Resurse materiale:
MANUALUL
DIGITAL*,
MANUALUL
TIPĂRIT**
Computer
Lectii propuse:
1. Rolul unui sistem de
operare. Elemente de
interfață ale unui sistem
de operare
2. Organizarea datelor pe
suport extern.
Operații cu fișiere și
directoare.
3. Servicii ale rețelei
Internet.
4. Serviciul World Wide
Web (WWW)
5. Drepturi de autor.
Siguranța pe Internet
fişe de lucru
imagini
prezentare interactivă
folosind manualul digital
pe computer și video-
proiector sau tablă
orală, scrisă,
frontală,
individuală
formativă,
sumativă
autoevaluarea
fişe de
evaluare
portofoliu
proiect
S10-S15
IFRIM DANIELA
BACAU SERIA 1 GRUPA 2
informațiilor în
computer.
Realizarea
practică pe
computer a unor
activități cu
fișiere și
directoare
Enumerarea unor
browsere folosite
până acum.
Folosirea unor
motoare de
căutare pentru
identificarea
unor informații
pe o temă
specificată.
Enumerarea unor
probleme ce pot
să apară legat de
drepturile de
autor și siguranța
pe Internet
interactivă
Resurse temporale 6 ore
Forme de organizare: frontală, individuală,
perechi, grupe