prezentacija o timskom planiranju opatija

27
PLANIRANJE i programiranje prema HNOS-u

Upload: mladendujic

Post on 06-Aug-2015

30 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

PLANIRANJE i

programiranjeprema HNOS-u

Page 2: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

www.mzos.hr

Page 3: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

PLANIRANJE I PROGRAMIRANJE

Učiteljevo programiranje izvodi seTemeljem Nastavnog plana i programa

(pip-a) i HNOS-a

PIP se nalazi na stranicama Ministarstvaznanosti, obrazovanja i športa www.mzos.hr

Page 4: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

VRSTE PROGRAMIRANJA

a) prema načinu rada

b) prema ciljevima koje želimo postići

INDIVIDUALNO

TIMSKO

INTEGRACIJE I KORELACIJE

TEMATSKO

Page 5: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

• oblik programiranja u kojemu učitelj/učiteljica samostalno programira nastavne sadržaje svoga predmeta prije početka školske godine

INDIVIDUALNO PROGRAMIRANJE

Page 6: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

PRIPRAVA ZA MJESEČNO TIMSKO PLANIRANJE

RUJANP U S Č P S N

1 2 3

4 5 6 7 8 9 10

11 12 13 14 15 16 17

18 19 20 21 22 23 24

25 26 27 28 29 

30 

• naziv teme/tema iz PIP-a

• broj sati u mjesecu (po predmetu)

• ključni pojmovi

• prijedlog učeničkih aktivnosti

• ciljevi i zadaće koje se žele postići predloženom temom/temama

• prijedlog korelacije i/ili integracije s drugim predmetima

20 16

5. i 6. razred 7. i 8. razred

Page 7: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

• crtanje• izrada plakata• igra• eksperimenti• demonstracija• pripremanje• prikupljanje• promatranje• računalo• dramatizacija• rad na tekstu• čitanje• istraživanje• snimanje• pokus

UČENIČKE AKTIVNOSTI

Page 8: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

Mjesečno – timsko

•Samo se timskim planiranjemtimskim planiranjem možemo upoznati sa sadržajima drugih predmeta i činiti suodnose ili/i integracije, tj. planirat ćemo integracije i korelacije.integracije i korelacije.

Page 9: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

TIMSKO PROGRAMIRANJE

• oblik programiranja u kojem zajednički sudjeluju učiteljice/učitelji, stručni suradnici i učenici, a putem kojega se ostvaruje korelacija i integracija nastavnih sadržaja

Page 10: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

PREDNOSTI TIMSKOGA PROGRAMIRANJA

omogućuje unutarnji i međupredmetni suodnos u nastavnom procesu

integracije ili sjedinjavanje sadržaja različitih nastavnih područja omogućuju jednostavnije razumijevanje i povezivanje više različitih tema u jedinstvenu – novu cjelinu

suodnosi utječu na rasterećenje učenika i čine nastavu zanimljivijom

Page 11: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

• razmjenom iskustava bolje se upoznaju nastavni sadržaji drugih predmeta, ali i proširuju spoznaje o aktivnostima i interesima učenika

• omogućuje se analiza ostvarenja prethodnoga mjesečnoga plana i programa, što je preduvjet samovrjednovanja kojemu težimo

• zajednički se utvrđuje raspored aktivnosti omogućuje se fleksibilni tjedni raspored rada

(ako i kada za to postoje mogućnosti)

• znanstveno je utvrđeno da se povezani sadržaji brže i trajnije pamte

Page 12: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

• omogućuje učenicima cjelovito uočavanje pojava, stjecanje i povezivanje znanja te uočavanje važnosti stečenih znanja u svakodnevnome životu

• ne zahtijeva tematsko povezivanje svih predmeta

Page 13: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

• unutar tima Razrednoga vijeća mogu se tijekom mjeseca formirati manji timovi - integrirana nastava

• hrvatski jezik – vjeronauk (Glagolska vremena u Bibliji)

• hrvatski jezik – geografija (Orijentacija i pravopis)

• hrvatski jezik – povijest (Ilirski preporod)

• matematika – likovna kultura (Geometrijska tijela)

Page 14: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

SUODNOSI/KORELACIJE

• u različitim predmetima na zasebnome satu

• na integriranome dvosatu (blok-satu)

• u integriranome danu

• tijekom izvanučioničke ili terenske nastave

Page 15: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

HRVATSKI JEZIK – GEOGRAFIJADijalektalna poezija – Regionalne cjeline RH(na zasebnim satima)

HRVATSKI JEZIK – PRIRODA – LIKOVNA KULTURAOpis otvorenoga prostora – Život u bari – Slikanje otvorenoga prostora(terenska nastava)

HRVATSKI JEZIK – POVIJESTOpis unutarnjega prostora – Izvori nastave povijesti(izvanučionička nastava – muzej)

GLAZBENA KULTURA – HRVATSKI JEZIK - POVIJESTN. Š. Zrinski – opera – drama – povijesni kontekst (izvanučionička nastava - posjet kazalištu)

PRIMJERI

Page 16: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

KORACI U TIMSKOM

PROGRAMIRANJU

• Moguće je predložiti osnivanje povjerenstva za planiranje i programiranje

Page 17: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

• temeljem PIP-a i HNOS-a učitelj/učiteljica:

• odabiru i zapisuju nastavne teme za jedan mjesec

• izdvajaju i zapisuju ključne pojmove• predlažu i zapisuju aktivnosti za

učenike• predviđaju suodnose s drugim

predmetima• program stavljaju na za to predviđeno

mjesto u zbornici

2. PRIPRAVA ZA SJEDNICU RAZREDNOGA VIJEĆA

Page 18: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

3. SJEDNICA RAZREDNOGA VIJEĆA

• voditelj proziva učitelje/učiteljice, a oni redom upoznaju članove Razrednoga vijeća s nastavnim temama, ključnim pojmovima i aktivnostima učenika za svoj predmet (programiranje započinje učitelj iz prirodne skupine predmeta)

• učitelji predlažu moguće suodnose i prihvaćaju ostvarive suodnose

• učitelji predlažu koja će se vrsta suodnosa ostvarivati, predlažu i goste predavače, suradnju s lokalnom zajednicom

• uspoređuju predložene učeničke aktivnosti i tako isključuju ponavljanje istih aktivnosti

• analiziraju realizaciju teme/tema iz prethodnoga mjeseca

Page 19: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

4. KOREKCIJA

• svaki učitelj/učiteljica individualno korigira svoj mjesečni program prema dogovorenom

• korigira predložene aktivnosti u dogovoru s učenicima

• temu koja nije u cijelosti ostvarena prenosi u sljedeći mjesec, ali ne prečesto jer stalno premještanje remeti ostvarivanje godišnjeg programa

Page 20: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

Preporučljivo je tijekom Preporučljivo je tijekom izradbe mjesečnoga izradbe mjesečnoga

plana i programa plana i programa koristiti se Hrvatskim koristiti se Hrvatskim

nacionalnim nacionalnim obrazovnim obrazovnim standardom.standardom.

• Uz 13 odrednica učitelj-ica će lakše izraditi osobni mjesečni plan i program.

PRIRODA 5. RAZRED Tema: 1. Prirodne znanosti i spoznavanje prirode

1. Ključni pojmovi: živa i neživa priroda, prirodne znanosti, svjetlosni mikroskop (sitnozor), predmetnica, pokrovnica.

2. Potrebno predznanje:

poznavanje pojmova priroda, prirodne pojave i promjene, sposobnost promatranja prirode, uporaba povećala

3. Prijedlozi za metodičku obradbu:

promatranje prirode (žive i nežive), izvođenje pokusa (mikroskopiranje kapljice barske/morske vode, voda kao otapalo, promjena agregatnih stanja vode)na crtežu ili fotografiji prirode i okoliša prepoznati i označiti živu i neživu prirodu ili razvrstati crteže i fotografije žive i nežive prirode, demonstracija mikroskopa i mikroskopiranja, promatranje, npr. vodene kuge, kristala iz peteljke begonije prostim okom, povećalom i mikroskopom

4. Dodatna ilustracija:

demonstracija slika, i opis zanimanja gdje se primjenjuju biologija, kemija, fizika,povećalopribor za mikroskopiranje (predmetnica, pokrovnica, iglica, kapalica, pinceta, satno stakalce)stručni i znanstveni časopisi

5. Primjeri suodnosa s drugim predmetima:

geografija 5. rmatematika – povećanje mikroskopainformatika - internetstručni i znanstveni časopisi

6. Sadržaji koje treba ispraviti ili ispustiti:

0

7. Novo stručno nazivlje:

okoliš, prirodne znanosti: biologija, kemija, fizika, dijelovi mikroskopa: okular, objektiv, izvor svjetla, stolić, postolje, veliki i mali vijak, mikroskopski preparat predmetnica, pokrovnica

8. Brojčani podatci

17. stoljeće – otkriće mikroskopa

9. Obrazovna postignuća:

navesti što proučava priroda; navesti kako se priroda proučava; opisati osnovne osobine živih bića; objasniti pojam mikrosvijet; prepoznati pribor za mikroskopiranje pripremiti svježi preparat za mikroskopiranje; samostalno izvesti izoštravanje vidnog polja pod malim povećanjem.

10. Pridodani sadržaji:

slike jednostavnog mikroskopa iz 17. stoljeća, elektronskog i skenirajućeg mikroskopa

11. Izborni sadržaji:

svemir, mikrosvijet, položaj čovjeka u svemiru, mikroskop i mikroskopiranje

12. Prijedlozi za rad s učenicima s PO-OP:

aktivnosti: na crtežu/fotografiji prepoznati i označiti živu i neživu prirodu; izraditi plakat (okoliš, živa i neživa priroda) koristeći slike crteže, fotografije, razglednice; u okolišu škole pronaći i sakupiti prirodni materijal, npr. otpali list, zemlja, komadić kore, grančica, kamenčić, uginuli kukac te ga razvrtstati na živu i neživu prirodi, kože, vlasi kose okom, povećalom i mikroskopom te skicirati promatranopostignuća: opisati osnovne osobine živih bića

13. Odgojni i socijalizirajući ciljevi i sadržaji:

poticati čuđenje, znatiželju, zadivljenost, radoznalost i interes za istraživačku nastavu

PRIMJERPRIMJER

TEME IZ HNOS-a

TEME IZ HNOS-a

Page 21: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

Upoznavanje učenika s mjesečnim planom Upoznavanje učenika s mjesečnim planom i programomi programom

• Cilj:Cilj: Omogućiti učenicima aktivno sudjelovanje u radu te samostalan prijedlog i odabir aktivnosti na određenom satu.

Page 22: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

Plan izvjesite u razredu i s učenicima Plan izvjesite u razredu i s učenicima dodajte aktivnosti koje oni predlažudodajte aktivnosti koje oni predlažu

UčenikeUčenike:• motiviramo,• aktivno uključujemo

u nastavni proces,• poučavamo

samostalnosti u radu,

• navikavamo na odgovornost,

• suradništvo...

plakat

referat

internetfotografije

sviranje

Page 23: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

Zaključak:

Timsko planiranje omogućuje: Timsko planiranje omogućuje: a) učiteljima/učiteljicama:• uvid u rad u drugim nastavnim predmetima• povezivanje nastavnih sadržaja – suodnose i

integraciju rada;

b) učenicima:• povezivanje znanja u jedinstvenu cjelinu, lakše

pamćenje i stjecanje trajnih znanja te primjenu konkretnih znanja i spoznaja u životu.

Page 24: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

RAD U RADIONICI

Page 25: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

HVALA NA POZORNOSTI

[email protected]

Page 26: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

KAKO IDEMO NA POSAO PONEDJELJKOM...

Page 27: Prezentacija o Timskom Planiranju Opatija

...A KAKO ODLAZIMO KUĆI PETKOM