model i planit mësimor

9
Model i planit mësimor Lënda: Gjuhë Shqipe Klasa: III Njësia mësimore: Emrat e përveçëm dhe të përgjithshëm Mjetet mësimore:Libri,letra,tabela,shkumsi, fletoret e nxënësve. Fjalë kyçe: Emri i përveçëm,emri i përgjithshë.

Upload: lerato

Post on 19-Jan-2016

173 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Model i planit mësimor. Lënda : Gjuhë Shqipe Klasa : III Njësia mësimore: Emrat e përveçëm dhe të përgjithshëm Mjetet mësimore: Libri,letra,tabela,shkumsi, f letoret e nxënësve. Fjalë kyçe: Emri i përveçëm,emri i përgjithshë. Rezultatet e të nxënit:. - PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Page 1: Model i planit mësimor

Model i planit mësimor

Lënda: Gjuhë Shqipe Klasa: III Njësia mësimore: Emrat e përveçëm dhe të

përgjithshëmMjetet mësimore:Libri,letra,tabela,shkumsi, fletoret e nxënësve. Fjalë kyçe: Emri i përveçëm,emri i përgjithshë.

Page 2: Model i planit mësimor

Rezultatet e të nxënit:

Në fund të orës mësimore, nxënësit do të jenë në gjendje

të : Të shkruajmë vetë emra të përveçëm e të përgjithshëm. Të dallojnë në tekstë emrat e përveçëm e të përgjithshëm . Të kategorizojnë emrat e përveçëm njerzish, kafshësh,

sendesh.

Page 3: Model i planit mësimor

Struktura e orës

Teknikat mësimore Koha

EVOKIMI E Parashikim me tema paraprake (alfabeti i një pasnjëshëm)

10REALIZIM KUPTIMI

R Rendi, grupo emërto 20

REFLEKTIMI R Përvijim i të menduarit 15

Page 4: Model i planit mësimor

Qëllimi i të nxënit:

Të mësojmë për emrin dhe si ndahet: Më pas përcaktojmë bashkë me nxënësit kriteret e

suksesit për qëllimin e të nxënit Të shkruajmë vetë emëra të përveçëm e të përgjithshëm. Të dallojmë në tekstë emrat e përveçëm e të përgjithshëm. Të klasifikojmë emrat e përveçëm njerzish kafshësh sendesh.

Konteksti : Duke u bazuar në libër.

Page 5: Model i planit mësimor

EVOKIMI: Alfabeti i njëpasnjëshëm në tryez të rrumbullakët

Udhëzohen nxënësit për detyrën që do ta kryejë si pas grupeve .U kërkohet të shkruajnë emra që fillojnë me secilën shkronjë të alfabetit ( sa më shumë të jetë e mundur) në fletët e përgatitura më parë me alfabetin e një pas njëshëm.

Çdo grupi i jepet një fletë e tillë, për këtë detyrë u jepet 5 minuta kohë.

Page 6: Model i planit mësimor
Page 7: Model i planit mësimor

REALIZIMI I KUPTIMIT: Rendit, grupo, emërtoKërkoj nga grupet e punës të rendisin emrat që shkroi i gjithë grupi në një fletë të bardhë. Udhëzojë nxënëxit të grupojnë emrat sipas karakteristikave të përbashkëta p.sh.: emrat që tregojnë njerzë, kafshë, sende etj. Vihet në dukje cilët emra shkruhen me shkronjë të madhe dhe me shkronjë të vogël. Pas kësaj shkëmbehen mendimet mes grupeve dhe arrihet përfundimi : Një pjesë e emrave tregon njerëz, një pjesë e emrave tregon kafshë dhe një tjeter tregon sende. Ka emra që tregojnë njerzë apo kafshë që veçohen nga grupi i tyre, këto janë emra të përveçëm. Ka emra që tregojnë grupe të mëdha njerëzish, kafshësh apo sendesh, këto janë emra të përgjithshëm.Në fletoret e klasës nxënëxit grupojnë emrat që gjenden në ushtrimin 1 në tekst sipas modelit të ndërtuar në tabelë.

Emra të përveçëm Emra të përgjithshëm

njerëzish kafshësh vendesh njerëzish kafshësh sendesh

Page 8: Model i planit mësimor

REFLEKTIM: Përvijim i të menduarit

Pas ushtrimit të tekstit nxënësit arritën të gjejnë emrat dhe të përcaktojnë secilit grup i përkasin, duke përdorur me kujdes shkronjën e madhe aty ku duhej.

Së pari fillon skema me fjalën EMRAT dhe më pas nxënësit punojnë individualisht në fletore të klasës, për ta përfunduar atë.

Page 9: Model i planit mësimor

Deryrë: Nxënëxit udhëzohen të shkruajnë një hartim të shkurtër ku të përdorin emra të përveçëm dhe të

përgjithshëm.