jedinice i desetica, utvrdjivanje, 1. razred, emilija popovic

12
Писана припрема за испитни час из Методике наставе математике II Професор: др Јасмина Милинковић

Upload: emilija-popovic

Post on 19-Jan-2016

118 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

Писана припрема за испитни часиз Методике наставе математике II

Професор: др Јасмина Милинковић Студент: Емилија Поповић 2010/0123

Београд, март 2014.

Page 2: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

ОПШТИ ПОДАЦИ

Студент Eмилија Поповић 2010/0123

Назив школе ,,Михаило Петровић Алас“

Учитељ ментор Јелена Гачевић

Разред I-1

Час по реду други

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Наставна тема Природни бројеви до 100

Наставана јединица Јединице и десетица

Претходна наставна јединица Јединице и десетица-обрада

Наредна наставна јединица Бројеви до 15-утврђивање

Потребно знање ученика - Записивање и читање бројева до 15-Познавање појмова јединица и десетица-Познавање појмова претходник и следбеник

Тип часа Утврђивање

Циљ часа Понављање, утврђивање стеченог знања о јединицама и десетици

Задаци часа:

Образовни

Функционални

Понављање и проширивање знања у вези са јединицама и десетицом у блоку бројева до 15 као и у вези са претходником и следбеником неког броја.

.Оспособљавање ученика за примену стечених знања о јединицама и десетици.Оспособљавање ученика за примену знања о претходнику и следбенику неког броја.Рзвијање самосталног мишљења и закључивања

Page 3: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

ВаспитниРазвијање и неговање самосталног рада, развијање способности уочавања, запажања, закључивања и неговања коришћења претходно стечених знања; подстицање ученика на поступност и уредност у раду.

Облици рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Метода разговора, метода демонстрације, метода писаних радова

Наставна средства Хамер, наставни листићи

Уџбеници Јоксимовић, С. (2011): Математика 3, уџбеник за трећи разред основне школе, Едука, Београд.

Литература Дејић, М., Егерић, М. (2007): Методика наставе математике, Учитељски факултет, Београд.

Јоксимовић, С. (2005): Приручник за учитеље уз уџбеник математике, Едука, Београд.

СТРУКТУРА ЧАСА СА КРАТКИМ СИНОПСИСОМ И

ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ ЧАСА

Обнављање и провера градива 5 мин

Најава наставне јединице 1 мин

Индивидуални рад уз колективну проверу

25 мин

Систематизација 12 мин

Домаћи задатак 2 мин

ТОК ЧАСА

Обнављање и провера градива Након кратког представљања ученицима говорим да ћемо се сада подсетити онога што

Page 4: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

Најава наставне јединице

Индивидуални рад уз колективну проверу

Систематизација

су они већ учили. На таблу лепим картон (Прилог 1.)на коме је приказано 10 квадратића који чине једну десетицу. Говорим ученицима:-Хајде да заједно пребројимо колико је квадратића приказано.Постављам питања:-Колико смо квадратића избројали?На таблу записујем 10ЈЗатим питам:-Колико десетица представља 10 јединица?На табли записујем 10 Ј= 1ДЗатим на таблу поред 10 квадратића лепим још 3.Питам ученике:-Колико смо јединица додали?-Колико укупно јединица сада имамо?На табли записујем 13ЈЗатим питам:-Колико је то десетица а колико јединица?Записујем:13Ј=1Д и 3ЈНа таблу потом лепим још три квадратића.Питам ученике:-Колико јединица сада имамо?Записујем 15Ј-Колико је то десетица а колико јединица?Записујем 15Ј=1Д и 5Ј

Говорим ученицима да ћемо данас вежбати задатке везане за јединице и десетицу.Записујем наслов на табли, ученици у своје свеске.

Након најаве наставне јединице делим ученицима наставне листиће (Прилог 2). Говорим им да пажљиво читају текст задатка, пре него што приступе његовом решавању.Ученици самостално решавају задатке. Уколико неко раније заврши делим додатне задатке. (Прилог 3)Након тога се врши провера на табли, задатак по задатак.

На таблу лепим хамер на коме се налази

Page 5: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

Домаћи задатак

постер. Преко постера залепљено је шест белих нумерисаних картончића.Говорим ученицима да ћемо се сада мало играти. Говорим им да ће један ученик изаћи испред табле и рећи један број од један до 6 након тога ја ћу му поставити питање. (прилог 4) Остали ученици добиће црвени и зелени картончић. Ученик одговара на питање, остали ученици подижу картончиће(зелени ако мисле да је одговор тачан а црвени ако мисле да је одговор нетачан). Уколико је одговор тачан скидам један картончић и откривам део постера а затим испред табле излази следећи ученик.

Делим домаћи задатак (Прилог 5).

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Јединице и десетица-вежбање-

ХАМЕР

Page 6: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

Прилог 1

Прилог 2

Јединице и десетица-вежбање-

1. Колико десетица а колико јединица има број 11?

____ Д ____Ј

2.Колико десетица а колико јединица има следбеник броја 13?

____Д____Ј

3.Напиши све бројеве прве десетице бројећи од највећег до најмањег.

____________________________________________________________________________

4. Стрелицом повежи сваки број на цвету са бројем његових десетица и јединица на листу.

Page 7: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

5. Напиши број који има:

Једну десетицу и три јединице

Осам јединица

Једну десетицу и 5 јединица

Десет јединица

На слици обој поља у којима су бројеви из квадратића.

Page 8: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

6.Аца је замислио број. Тај број има једну десетицу и четири јединице. Који број је Аца замислио? Који број је претходник тог броја?

_____________________________________________________________________________________

Прилог 3

Додатни задаци

1. Ана и Милош имају различит број кликера. Анин број кликера једнак је броју који има једну десетицу и две јединице. Милошев број кликера једнак је следбенику броја који има девет јединица. Колико кликера има Ана а колико Милош?

Ана:_________________________________________________________________________________

Милош:______________________________________________________________________________

Page 9: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

2. Мина има 11 динара у новчићима од по динар. На који начин она може да укрупни свој новац?

_____________________________________________________________________________________

Прилог 4

1. Који број има једну десетицу и три јединице?

2. Који број има девет јединица?

3. Који број има једну десетицу?

4. Који број има две јединице и једну десетицу?

5.Који број има једну десетицу и једну јединицу?

6. Који број има пет јединица и једну десетицу?

Прилог 5

Page 10: Jedinice i Desetica, Utvrdjivanje, 1. Razred, Emilija Popovic

Домаћи задатак

1. Који број има:

1 д и 1 ј= 13 ј= 2ј и 1 д=

1 д и 4 ј= 10 ј= 5ј и 1 д=

2. Одреди колико десетица, а колико јединица имају бројеви:

11= __д__ј 15= __ј

14= __ д __ј 10 = __д