naselja- utvrdjivanje- danica tujkic

15
УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ, УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ, НАСТАВНО ОДЕЉЕЊЕ У ВРШЦУ Методичко дидактичка организација наставних часова из методике наставе природе и друштва II (самостална пракса) Професор: др Нада Вилотијевић Студент: Тујкић Даница 213/2008 Асистент: Милановић Марија Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Upload: obrazovanje0plus

Post on 28-Apr-2015

6.727 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ, УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ,НАСТАВНО ОДЕЉЕЊЕ У ВРШЦУ

Методичко дидактичка организација наставних часова из методике наставе природе и друштва II

(самостална пракса)

Професор: др Нада Вилотијевић Студент: Тујкић Даница 213/2008Асистент: Милановић Марија

Вршац, октобар2012.године

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 2: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

ОПШТИ ПОДАЦИ:

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 3: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Студент: Тујкић Даница 213/2008Школа: ОШ „Олга Петров Радишић“Датум одржавања часа: 10.10.2012.Час по реду: четвртиРазред и одељење: II2

Учитељ ментор: Марија СелешиОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ:

Наставни предмет: Свет око насНаставна тема: Где човек живиНаставна јединица: НасељаСадржај наставне јединице: Основне карактеристике насеља;

подела насеља на градове и села, њихове сличности и разлике. Разликовање планинских и равничарских села према њиховим одликама.

Предходна наставна јединица: Насеља Наредна наставна јединица: Понашање у насељимаЦиљ часа: Проширивање знања о насељима,

његовим карактеристикама, врстама (град, село – равничарско и планинско).

Оперативни задаци часа:Образовни:

Систематизација знања о општим карактеристикама насеља.Систематизација знања о врстама насеља (град. село).Утврђивање знања о карактеристикама које одликују две основне врсте насеља (град, село).Усвајање и разумевање поделе села на равничарска и планинска.Систематизација знања о местима за рад људи и пословима које обављају у одређеној врсти насеља.

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 4: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Функционални:

Васпитни:

Развијање способности упоређивања насеља.

Уочавање разлика у изгледу насеља, као и животу људи у различитим врстама насеља.

Развијање сарадничког односа кроз рад у групи. Навикавање ученика да слушају и уважавају туђе мишљење.

Развијање одговорног односа према насељу (не газити траву, не уништавати фасаде зграда и кућа, водити рачуна о бацању и одлагању смећа, одржавати насеље чистим).

Развијање код ученика позитивног става и мишљења о свим врстама насеља, као и занимањима људи у њима.

Тип часа: УтврђивањеНаставне методе: Метода усменог излагања, метода

разговора, метода рада на тексту, метода практичних радова, метода демонстрације.

Наставна средства: Плакат са укрштеницом, материјал за рад по групама (хамери, глина, пластелин, картони, фломастери, колаж папир, маказице, лепак), дипломе за освојено прво, друго и треће место на квизу, резиме за ученике.

Облици рада: Групни,индивидуални, фронтални.

Наставни објекат: УчионицаКорелација: Ликовна култура-групна композиција

на којој раде ученици; прављење одређене врсте насеља.

Исходи часа: Ученици знају шта је насеље и

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 5: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

његове саставне делове (име, становништво, територија);ученици знају које све врсте насеља постоје(град и село), као и подврсте села (планинско и равничарско);ученици су уочили сличности и разлике између насеља;ученици знају како су насеља изгледала некада и какав је био живот људи тада у насељима;ученици се навикавају да саслушају туђе мишљење, савет, да га прихвате и сарађују са другима.

Уџбеник: Марела Манојловић, Снежана Бабуловић: Свет око нас за 2. разред основне школе, Едука, Београд, 2011.

Литература: - Манојловић, М. и Вељковић, Б: Приручник за учитеље уз уџбеник Свет око нас, Едука, Београд, 2007.- Требјешанин, Б., Гачановић, Б. и Новковић, Љ.: Приручник уз уџбенички комплет Свет око нас у другом разреду основне школе, ЗУНС, Београд,2001.

Изглед табле:

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Насеља

Укрштеница за емоционално

интелектуалну припрему

Бодовање квиза

Page 6: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

ТОК ЧАСА:Уводни део часа:Емоционално-интелектуална припрема:

Најава наставне јединице:

Централни део часа:Подела ученика у групе и подела материјала за рад:

Рад по групама:

Извештавање група:

Ученицима показујем укрштеницу (прилог 1.) која се налази на табли. Постављам им питања: да ли знате шта је представљено на табли? Да ли су вам позната правила решавања? Уколико се ученици нису раније сусретали са решавањем укрштеница, објашњавам им правила и начин добијања решења. Решавамо укрштеницу коришћењем питања из прилога 2. Решење укрштенице је: насеља (прилог 1а).Саопштавам ученицима да ћемо на данашњем часу обновити знања о насељима. Наслов записујем на табли, а ученици у својим свескама.

Упознајем ученике са начином групног облика рада. Говорим им да морају да сарађују како би успешно урадили задатак. Вође група који су унапред одређени извлаче из коверте сличицу (град, равничарско село или планинско село), и на основу ње знаће који је назив њихове групе.Објашњавам ученицима шта је њихов задатак: прво треба да препознају коју врсту насеља је њихов представник извукао из коверте, затим да од материјала који ћу им поделити направе ту врсту насеља. Свака група добија одређена средства (пластелин, глину, поклопац од кутије за ципеле који служи као радна површина, разне кутијице, колаж папир, фломастере, маказице, лепак).Делим материјал за рад. Самосталан рад ученика по групама. Док ученици извршавају своје задатке, ја их обилазим, пратим њихов рад, и

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 7: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Завршни део часа:Систематизација:

Домаћи задатак:

уколико има питања објашњавам. Саопштавам им да се подсете основних карактеристика насеља које праве, шта одликује то насеље, по чему га препознајемо.

После урађених групних задатака свака група својрад излаже испред табле и вођа групе у име осталих ученика извештава о раду групе.Након тога, кажем ученицима да ћемо кроз кратак квиз утврдити колико су научили на данашњем часу. Објашњавам ученицима да ће се такмичити о групама, онако како су већ распоређени. Неће се јављати када поставим питање (прилог 3.), већ ће наизменично одговарати, нпр: прво питање група град, друго питање група равничарско село итд. Уколико ученик из једне групе не зна да одговори на питање онда питам представника оне групе који се први јави да одговори на то питање. Поене које ученици освоје бележим на табли, и по завршетку квиза, свака група добија диплому за освојено место у квизу (прилог 4.)За домаћи задатак ученици треба да реше 24. страницу (прилог 6.) у својим уџбеницима, као и да напишу у свескама кратак састав о томе како замишљају своје насеље (град Вршац) у будућности, шта би волели да се у њиховом граду промени или изгради.На крају часа ученицима делим резиме (прилог 5.), који треба да залепе у свеске испод наслова.

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 8: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Прилог 1.

Прилог 1а.

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 9: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Прилог 2.

Питања за укрштеницу:

Како се називају људи који живе у насељима? (становници)Како називамо насеље у коме живи и ради много људи? (град)Постоје планинска и равничарска, а заједничким именом називамо их? (села)Свако насеље осим територије и становништва има и своје ____. (име)Шта обрађују људи на селима? (земљу)Осим у кућама, људи у градовима живе (станују) и у _________. (зградама)

Прилог 3.

Питања за квиз:

1. Шта су насеља? (Насеља су места у којима људи живе и раде.)2. Свако насеље има: назив, становништво и __________. (територију)3. Како називамо људе који живе у насељу? (становници)4. Како се деле насеља? (Насеља се деле на сеоска и градска.)5. Према месту где се налазе села могу бити? (планинска и равничарска)6. Да ли људи у селима живе у стамбеним зградама? (не)7. Да ли је тачна тврдња? У равничарским селима куће су раштркане по падинама брда и планина. (није)8. Да ли у селима постоје установе као што су позориште и музеј? (не постоје)9. Набројте три установе које се налазе у граду? (биоскоп, банке, вртићи, Пошта...)10. Набројте пет занимања којима се баве становници града? (пекар, кустос, шалтерски радник, глумац, туристички водич...)

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 10: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Прилог 4.

Дипломе за квиз:

Слика коју добија група која освоји прво место.

Сликакојудобијагрупакојаосвојидругоместо.

Сликакојудобијагрупакојаосвојитрећеместо.

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 11: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Прилог 5.

Резиме за ученике:

планинско село

равничарско село

град

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић

Page 12: Naselja- Utvrdjivanje- Danica Tujkic

Прилог 6.Домаћи рад:

Час утврђивања, Насеља, студент Даница Тујкић