a vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · vizuális nevelés...

16
Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális kultúra óra tervezése (animációk nélküli változat) Bakos – Bálványos – Preisinger – Sándor: A vizuális nevelés pedagógiája. Balassi K., 2000 //ELTE Sándor Zsuzsa (szerk.): Vizuális kultúra óratervek és óraleírások. MECTFK, 2002.

Upload: others

Post on 02-Sep-2019

15 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

Vizuális nevelés tantárgypedagógia

Sándor Zsuzsa

A tantárgyi tanítás tervezése –

óratervezés

A vizuális kultúra óra

tervezése

(animációk nélküli változat)

Bakos – Bálványos – Preisinger – Sándor: A vizuális nevelés

pedagógiája. Balassi K., 2000 //ELTE

Sándor Zsuzsa (szerk.): Vizuális kultúra óratervek és

óraleírások. MECTFK, 2002.

Page 2: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

a gyakorló iskolában a tanítási gyakorlatok

miatt zömében óráról-órára haladó tanítás

történik,

a vizuális kultúra órák többsége komplex-

jellegű vagy olyan alkotó óra, ahol

jelentősebb szerepet kap az elemzés is

óraterveket a hallgatók a főiskolai

tanulmányok részeként

gyakorló óratervként készítenek,

ilyeneket a pedagógus nem készít

Page 3: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

Hogyan néz(zen) ki egy óraterv?

a következő példa

az óratervezéssel

foglalkozó

tankönyvből való

Page 4: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

Mérai Júlia II. D/h

tantárgy: vizuális kultúra felhasznált tanterv: Szinva 2.évf.

alkotó óra, 90 perc

Cél: A vizuális kifejezőképesség és a plasztikai készségek fejlesztése

Tanítási eszközök: mesekönyv (Illyés Gy.: Hetvenhét magyar népmese), a

farkast és a rókát ábrázoló könyv (állatok) és kesztyűbáb; agyag, mintázó

eszközök

Tartalom: A róka és a farkas a lakodalomban című mese megjelenítése térben,

egy szereplő szobrának elkészítése

- Felolvasom a mesét. Spontán megnyilatkozások: Kinek hogyan tetszett? Ki(k)ről szól a mese?

- A gyerekek bábmozgatásos kísérettel elmesélik az eseménysorozat lényeges epizódjait.

„Tartalom”= tananyag + ábrázolási téma + technika

Page 5: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

- Állatokat ábrázoló könyvekből megnézzük és elemezzük a farkas és a róka alakját,

színét, mozgását.

A képek forrása:

Állatok képeskönyve.

Könyvmíves Kiadó

Csodálatos

állatvilág.

Ciceró, Emlősök.

Magyar Könyvklub

szemléltetés

Page 6: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

- Feladat (1.): Mindenki az általa választott meseszereplőről egy szobrot készít agyagból (a

karakterjegyek megjelenítésével).

- Önálló munkájuk közben személyre szabottan értékelek, ha kell, segítséget nyújtok az elakadt

tanulóknak. Aki szükségét érzi, tovább nézegetheti az állatos könyveket, vagy beleolvashat a

mesébe.

- Egy-két tanuló bemutatja, elemzi saját elkészült alkotását.

Ha szükséges, segítő kérdéseket teszek fel: Melyik szereplőt választottad? Miért? Mit

szerettél volna megjeleníteni a munkádban? Sikerült-e?

- Feladat (2.): Kis csoportokban dolgozunk. Minden csoport azt a meserészletet ábrázolja a

jelenetbe rendezett szobrokkal, amelyik neki legjobban tetszett; elkészítik a hiányzó

tárgyakat, figurákat is.

- A csoportok bemutatják egymásnak az elkészített alkotásokat. (Elemzés.) Szükség esetére

segítő kérdések: Melyik részletet választottátok? Mi történik a jelenetben, kompozícióban?

- Rendrakás, a szoborcsoportokat biztonságos helyre tesszük a teremben -pl. polcra - hogy

kiszáradhassanak.

saját kezű rajz is

leíró stílus

tagolás,

áttekint-

hetőség

Page 7: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

az óraterv részei:

a) adatsor

b) az óra tartalmi kifejtése

(szöveggel és képekkel)

Page 8: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

AZ ÓRATERV ADATSORÁNAK ELEMEI

• az óraterv készítője (név, évf., csop.)

• a tantárgy neve, tanterv, évfolyam

• az óra típusa, időtartam

• a tanítási témakör (projekt) adatai (sorszám, cím, tervezett óraszám) – ha van ilyen

• az óra célja (vizuális nevelési cél, amihez általános pedagógiai célok társulhatnak)

• alkotó és/vagy elemző tananyag; + alkotó tevékenységnél ábrázolási téma és technika

• tanítási eszközök (tanári, tanulói)

• teremrend adatsor:

minden

óratípusra

Page 9: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

TEREM-ELRENDEZÉSEK

Page 10: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

AZ ALKOTÁS DOMINANCIÁJÚ VIZUÁLIS KULTÚRA ÓRATERV

KIFEJTŐ RÉSZÉNEK ÁLTALÁNOS FELÉPÍTÉSEa tanítási gyakorlatokon / az óráról órára történő tanítási ütemezésnél

o előkészületek

A) A TANANYAG MEGKÖZELÍTÉSE TANULÓI ELEMZÉSEKKEL;

A TANÁR IRÁNYÍT

B) AZ ALKOTÓ FELADAT TANÁRI MEGFOGALMAZÁSA

ÉS TANÁRI-TANULÓI MEGBESZÉLÉSE

C) A TANANYAG TANULÓI FELDOLGOZÁSA AZ

ALKOTÓ TEVÉKENYSÉGBEN, TANÁRI KORRIGÁLÁS

D) AZ ALKOTÁSOK (KÉPI MEGOLDÁSOK)

TANULÓI - TANÁRI ELEMZÉSE, ÉRTÉKELÉSE

rendteremtés

szervezés

felépítés –

feladatsor

ismétlés

szemléltetés és

motiváció

óra felépítése = óraterv felépítése

Page 11: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

Hogyan néz ki egy óraterv?

adatsor

kifejtés

szövegekkel és

képekkel

terjedelem: 2-3 oldal

ma már számítógéppel készül és

IKT-s beépítéseket, mellékleteket

tartalmaz

a szöveges-

képes kifejtés

folytatása

Page 12: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

még néhány adalék

az óratervről

Page 13: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

- szerkezetét az elemzésre kerülő művek és a

tanulói tevékenységek egymásutánisága

határozza meg

- a terv pontosan közvetíti: művek adatai (szerző,

dátum, technika, méret), források (könyv, internet)

- tartalmazza: a szemléltetés módját (eredetei,

repró, vetítés); a tanulók figyelemirányításának

módjait; a tanulók kapcsolódó cselekvéses

tevékenységeit

felépítés -

projekt és

feladatsor

MŰELEMZŐ ÓRA TERVEZÉSE, KIFEJTÉS

ismétlés

Page 14: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

az óraterv szövegei:

leíró stílus

tömör, lényegre törő közlések

az óraterv képisége = az órai

szemléltetés + értelmezések:

illusztratív és magyarázó célú

érzékelteti az órán feldolgozásra kerülő

vizuális kultúra tartományt/területet

saját kezű rajzok is és reprodukciókat

tartalmaz

a vizuális kultúra óraterv szöveg és kép együttese

Page 15: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

A LEJEGYZETT ÓRATERV VÁLTOZATAI

„TERVEZET” - minden részletében és

minden vonatkozásában végiggondolt

„VÁZLAT” - fő kérdésekben meggondolt,

koncepcionális – szerkezeti

(mindkettő tartalmaz szemléltetéseket)

órát tervezni lejegyzés nélkül is lehet(ne)

Page 16: A vizuális kultúra óra tervezése - ckhuman.uni-eger.hu · Vizuális nevelés tantárgypedagógia Sándor Zsuzsa A tantárgyi tanítás tervezése – óratervezés A vizuális

AZ ÓRATERV JELLEMZŐI

hordozza a vizuális nevelés és a vizuális kultúra órák jellemzőit

bemutatja az óra tartalmi mozzanatait, menetét

(időrend, tanító és tanuló tevékenységei)

szöveg és kép együttese

leíró jellegű

lényegre figyelő

áttekinthető, tagolt; terjedelme: 1-3 oldal

e g y é n i e l g o n d o l á s ú

A MÁSOLÁS NEM FOGADHATÓ EL

ezek elvárások is