507 39 solutions-instructor-manual ch11 drcs
TRANSCRIPT
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
1/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
1
SOLUTION MANUAL -CHAPTER 11
Exercise 11.1 Design of Flat plate
Design the interior panel of a flat plate supported on columns spaced at 6 m in both
directions. The size of column is 450 mm square and the imposed load on the panel is 3
kN/m2. The floor slab is exposed to moderate environment. Assume floor finishing load as 1
kN/m2and height of each floor as 3.2 m. Use M30 concrete and Fe 415 grade steel.
Solution
Step 1: Select thi ckness of slab
As the slab experiences moderate environment, choose cover = 30 mm (Table 16 of IS 456)
As per Clause 31.2.1 and 24.1 of the code,
L/D ratio with Fe 415 steel = 0.9 x (0.8 x 40) = 28.8
Minimum depth = mmmmspan
1252088.28
6000
8.28 (min. as per Code)
Let us assume a total depth of 210 mm
Assuming 12 mm dia. bars
Effective depth, d= 210 - 6 - 30 = 174 mm
Step 2: Calculate Loads
Self weight of slab = 0.21 x 25 = 5.25 kN/m2
Weight of finishing = 1.00 kN/m2
Imposed load = 3.00 kN/m2
-------------------
Total working load, w = 9.25 kN/m2
-------------------
Design factored load, wu= 1.5 x 9.25 = 13.88 kN/m2
Clear spacing between the columns, Ln= L1c1= 6.00.45 = 5.55 m
Total design load on the panel, kNLLwW nu 2.462655.588.132
Step 3: Calculate Bending Moments
Sum of the positive and average negative B.M. (Clause 31.4.2.2)
panelkNmWL
M no /65.3208
55.52.462
8
Interior Panel
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
2/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
2
Panel negative design moment (Clause 31.4.3.2)
= 0.65 Mo=0.65 x 320.65 = 208.42 kNm/6 m
Panel positive design moment
= 0.35 Mo=0.35 x 320.65 = 112.23 kNm/6 m
As per clause 31.4.3.3, the relative stiffness of the columns and the slab determine the
distribution of the negative and positive moments in the exterior panel.
The building is not restrained against lateral sway, hence the effective height of column can
be taken as 1.2 times the clear height (Clause E-1 of IS 456). Assuming height of each floor
as 3.2 m, effective length of column is
L = HD = 3.20.21= 2.99 m
Le= 1.2 x 2.99 = 3.59 m
Relative stiffness of column
444
10519.959.312
45.0
12
ee
cc
L
h
L
IK
Relative stiffness of slab panel
433
10718.7612
21.06
12
sese
ss
L
bt
L
IK
47.210718.7
10519.924
4
s
c
cK
K
Imposed load / dead load = 3/(5.25 +1) = 0.48
L2/L1= 1; Hence from Table 17 of IS 456, c,min= 0
c> c,min; Hence stiffness is sufficient.
factor that decides the relative distribution of bending moment between negative andpositive bending moment as per Clause 31.4.3.3 of IS 456 is
405.147.2
11
11
c
End span
In an end span,
Exterior negative bending moment coefficient = 0.65 / = 0463
Interior negative bending moment coefficient = 0.750.1/ = 0.679
Positive bending moment coefficient = 0.630.28/ = 0.431
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
3/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
3
The corresponding end panel bending moments
Negative bending moment at outer support = 0.463 x 320.65 = 148.46 kNm/panel
Negative bending moment at inner support = 0.679 x 320.65 = 217.72 kNm/panel
Positive bending moment in the panel = 0.431 x 320.65 = 138.20 kNm/panel
The bending moments are to be distributed between the column and middle strips as shown
below in Table 11.15 (clause 31.5.5)
Width of column strip = 0.5 x 6 = 3 m
Table 11.15 Bending Moments and Ast
Column Strip in kNm/3
m
Ast, mm Middle strip in
kNm/3 m
Astmm
Interior panel
Negative
moment
0.75 x 208.42 = 156.32 2706+
#12 @ 120c/c
52.1 902*
#10 @ 240 c/c
Positive
moment
0.60 x 112.23 = 67.34 1166
#12 @ 230c/c
44.89 777*
#10 @ 240 c/c
Outer Panel
Negative at
exterior
support
1.0 x 148.46 = 148.46 2570+
#12 @ 120
c/c
0 -
Negative at
inner support
0.75 x 217.72 =163.29 2808+
#12 @ 120c/c
54.43 942*
#10 @ 240 c/c
Positive at
panel
0.60 x 138.20 = 82.92 1435
#12 @ 230
c/c
55.28 957*
#10 @ 240 c/c
Step 4: Check slab depth for bending
The thickness of the slab is controlled by the absolute maximum bending moment. From the
above table, the critical bending moment occurs at the interior support of the outer panel
column strip and is
Mcip= 163.29 kNm / 3 m
The depth required to resist this bending moment
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
4/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
4
dmmKbf
Md
ck
c
114
303000138.0
1029.1635.0
65.0
chosen = 174 mm
Hence the adopted depth in satisfactory and the slab is under reinforced.
Effective depth for upper layer of reinforcement = 17412 = 162 mm
Step 5: Design of reinforcement
Let us use this effective depth to calculate reinforcement
ck
yststyu
f
f
bd
AdAfM 187.0
Hence for maximum negative moment at the interior support of the outer panel column strip
30415
1743000117441587.01029.163 6 stst
AA
Simplifying, we get
01029.1637.62822665.1 62 stst AA
Solving we get Ast= 2808 mm2
The same result may be got by using design aids in Appendix C-Table C.3
798.117430001029.163
2
6
2
bdMu
From Table C.3 and for fy= 415 N/mm2
pt = 0.539; Ast= (0.539/100) x 174 x 3000 = 2814 mm2
We may also use the approximate formula
26
28271744158.0
1029.163
8.0mm
df
MA
y
ust
(0.7% increase over exact results)
From Table 96 of SP 16, provide 12 mm bars at 120 mm c/c at topface of slab over the
columns in the column strip (Area provided = 2826 mm2)
The reinforcement at different locations may be calculated by using proportionate spacing
compared with the other bending moments as shown below; for Example
Spacing of 12 mm bars at outer support at top = 120 x 163.29 / 148.46 = 132 mm (provide
120 mm)
Spacing at middle span at bottom = 120 x 163.29/82.92 = 236 mm, say 230 mm
Spacing at inner support at top = 120 x 163.29/156.32 = 125 mm (provide 120 mm)
Minimum reinforcement
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
5/26
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
6/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
6
Fig. 11.50 Reinforcement details of Flat plate of Exercise 11.1
Exercise 11.2 Flat slab with drop panels
Design the interior panel of a building with flat slab roof having a panel size of 7 m x 7 m
supported by columns of size 600 mm x 600 mm. Take live load as 4.0 kN/m2and weight of
finishes as 1.0 kN/m2. Use M25 concrete and Fe 415 steel. Assume mild environment.
Solution
Step 1: Select thi ckness of slab
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
7/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
7
For mild environment, minimum cover = 20 mm which can be reduced by 5 mm if we use
bars less than 12 mm (as per Table 16 of IS 456)
As per Clause 31.2.1 and 24.1 of the Code, for flat slab with Fe 415 steel
L/D = 0.8 x 40 = 32
Thus, total depth
= span / 32 = 7000 /32 = 218.75 mm, say 220 mm > 125 mm (minimum as per code)
Adopt a cover of 20 mm and assume 16 mm dia bars.
Hence effective depth = 220 - 25 - 8 = 187 mm
Adopt a depth of 220 mm and d =187mm
Step 2: Size of dr op panel
As per Clause 31.2.2 of code drop should not be less than 7000/3 = 2333 mm
Minimum depth of drop panel = mmDs 552204
1
4
1
Provide a drop panel of depth of 60 mm and size 3500 3500 mm.Take total depth at drop panel = 220 + 60 = 280 mm > 1.25 x 220 = 275 mm
Width of column strip = width of middle strip = 7000 / 2 = 3500 mm
Step 3: Calculation of loads
Self weight of slab = 0.22 x 25 = 5.5 kN/m2in middle strip
Dead load due to extra thickness of slab at drops = 0.06 x 25 = 1.5 kN/m2
Live load = 4.0 kN/m2
Finishes = 1.0 kN/m2
----------------
Total working load w = 12 kN/m2
Design factored load, wu= 1.5 x 12 = 18 kN/m
2
Clear span, Ln= 70.6 = 6.4 m
Design Load = W = wuL2Ln= 18 x 7 x 6.4 = 806.4 kN
Step 4: Calculation of Bending Moment
Design static moment, Mo(Clause 31.4.2.2) = kNmWLn 12.645
8
4.64.806
8
As per Clause 31.4.3.2
Total negative design moment = 0.65 Mo = 0.65 x 645.12 = 419.33 kNm
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
8/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
8
Total positive design moment = 0.35 Mo= 0.35 x 645.12 = 225.80 kNm
The above moments are distributed into column and middle strips as shown in Table 11.16,
as per Clause 31.5.5.1 & 31.5.5.3
Table 11.16 Moment in column and middle strips Exercise 11.2
Type Column strip, kNm Middle strip, kNm
Negative moment 0.75 x 419.33 = 314.5 104.83
Positive moment 0.60 x 225.8 = 135.48 90.32
Step 5: Check slab depth for bending
Thickness of slab required at drops
mmbf
Md
ck
u 161350025138.0
105.314
138.0
5.06
5.0
Total depth provided at drop = 220 + 60 = 280 mm with effective depth = 247 mm and
effective depth provided at middle strip = 187 mm. Hence depth provided is adequate and the
slab is under reinforced.
Step 6: Check for punching shear
(a)The critical section is at a distance d/2 = 247 /2 = 123.5 mm from the face of thecolumnThe perimeter of critical section, b0 = 4(a + d) = 4 (600 + 247) = 3388 mm
The shear force on this plane is
kNdadaLLwV cu 1.869)847.07(18))(( 22
Nominal shear stress = 2
0
/04.12473388
10001.869mmN
db
Vu
Shear strength of concrete (Clause 31.6.3) = ksc
ks=0.5 +c< 1; c= 0.5/0.5 = 1; Hence ks=1
c= 1 x 0.25fck= 0.2525 = 1.25 N/mm2> 1.04 N/mm2
Hence the slab is safe in punching shear and no need to provide punching shear
reinforcement
(b)Shear strength at a distance d/2 from drop also has to be checked. It will be safe as thedrop size is large and hence the shear force at that section will be considerably
reduced.
Step 7: Design of reinforcement
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
9/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
9
(a)Maximum negative reinforcement in column stripMu= 205.3 kNm, effective depth at drop = 247 mm
Hence 473.12473500
105.3142
6
2
bd
Mu
From Table 3 of SP 16 we get pt= 0.4404 2
38072473500100
4404.0mmAst to be
provided in 3500 mm width
Required spacing of 16 mm bars = (201 / 3807 ) x 3500 = 185 mm
Henceprovide 16 mm dia. bars at 180 mm c/c at the top face of the slabover the
columns in the column strip (Astprovided = 3909.5 mm2)
(b)For positive moment in column stripMu= 135.48 kNm, Effective depth of slab = 189 mm
26
21821874158.0
1048.135mmAst
Minimum 22 21829242203500100
12.0mmmmAst
Required spacing mmDmm 440218035002182
113
Provide 12 mm dia. bars at 180 mm c/c at bottom in the column strip
(c)For negative moment in middle stripMu= 104.83 kNm, Effective depth of slab = 187 mm
26
16891874158.0
1083.104mmAst
Required spacing for 12 mm bars = (113/1689) x 3500 = 234 mm < 440 mm
Provide 12 mm dia. bars @ 230 mm c/cat top in the middle strip
(d)For positive moment in middle stripMu= 90.32 kNm; Effective depth of slab = 187 mm
2145583.104/32.901689 mmAst ; Spacing of 12 mm bar = 271 mm
Provide 12mm dia. bars at 270 mmc/c at the bottom of middle strip
Since the span is same in both directions, same reinforcement may be provided in
both directions. The reinforcement detailing as per Fig.16 of IS 456 code is shown in
Fig.11.51.
Integrity reinforcement
Integrity reinforcement (Eqn.11.23)
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
10/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
10
23
21 122141587.0
1077185.0
87.0
5.0mm
f
LLwA
y
us
Provide 2 numbers 28 dia. bars, with a length of 2Ld(2 x 1128 =2256 mm) passing through
the column cage each way.
Fig. 11.51 Reinforcement details of Flat Slab of Exercise 11.2
Exercise 11.3 Flat slab with drop and column head
Redesign Exercise 11.2 assuming the flat slab is supported by circular column of 500 mm
diameter and with suitable column head.
Solution
Step 1: Equivalent Column Head and Design Load
Let the diameter of column head = 0.25L = 0.25 x 7 = 1.75 m
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
11/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
11
The circular section may be considered as an equivalent square of size a,
i.e., 2275.14
a
Solving, we get a = 1.55m
Hence Ln= 71.55 = 5.45 m
kNLLwW nu 7.68645.57182
Step 2: Calculation of bending moment
kNmWL
M no 8.4678
45.57.686
8
Total negative moment = 0.65 x 467.8 = 304 kNm
Total positive moment = 0.35 x 467.8 = 163.8 kNm
The distribution of the above positive and negative moments in the column and middle strip
is done as shown in Table 11.17.
Table 11.17 Distribution of positive and negative moments
Type Column strip, kNm Middle strip, kNm
Negative moment 0.75 x 304 = 228 kNm 76 kNm
Positive moment 0.60 x 163.8 = 98.3 kNm 65.5 kNm
Width of middle strip = width of column strip = 3500 mm
Step 3: Check depth f or bending
Required depth for resisting bending moment
mmbf
Md
ck
u 4.137350025138.0
10228
138.0
5.06
5.0
Effective depth provided at drop = 247 mm and at middle strip = 187 mm. Hence depth is
sufficient for bending and slab is under reinforced.
Step 4: Check for punching shear
The critical section is at a distance of d/2 = 247/2 mm from the face of the column
Diameter of the critical section = 1750 + 247 = 1997 mm
Perimeter of the critical section = d = x 1997 = 6274 mm
Shear on this section kNVu 62.825
4
997.1718
22
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
12/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
12
Nominal shear stress, 23
/533.02476274
1062.825mmNv
As per clause 31.6.3 of IS 456
cksc fk 25.0
175.1/75.1;15.0 ccsk ; Hence ks=1
22 /533.0/25.12525.0 mmNmmNc
Hence slab is safe in punching shear and no shear reinforcement is necessary.
Step 5: Design of reinforcement
The reinforcement at different locations has been calculated as per Table 11.18
Table 11.18 Reinforcement at various locations for Exercise 11.3
Bending moment Mu, kNm d, mm At, mm2 Diameter and
spacing of bars
Negative moment in
column strip
228 247 2780 12 mm dia at 140
mm c/c
Positive moment in
column strip
98.3 187 1583 10 mm dia at 170
mm c/c
Negative moment inmiddle strip
76 187 1224 10 mm dia at 220mm c/c
Positive moment in
middle strip
65.5 187 1055 10 mm dia at 260
mm c/c
Note:Minimum steel = (0.12/100) x 3500 x 220 = 924 mm
As the span is same in both directions, provide same reinforcement in both directions (of
course the effective depth will be smaller, for example, in the middle strip 187-12 = 175 mm
in the other direction). Reinforcement detail will be similar to that shown in Fig.11.51,including integrity reinforcement.
Exercise 11.4
Design slab reinforcement at exterior column of Exercise 11.1 for moment transfer between
slab and column and check for combined stresses. Also calculate the moments to be carried
by columns.
Solution
Step 1: Determine porti on of Muto be transferred by flexur e
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
13/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
13
Moment at exterior column = 148.46 kNm.
It should be noted that as per ACI 318, this value is only 0.26 320.65 = 83.37 kNm. Hencewe will consider the moment as 83.37 kNm only in this Exercise, or otherwise we may get
uneconomical results.
From Exercise 11.1, we have, effective depth = 174 mm, total depth = 210 mm
Portion of unbalanced moment transferred by flexure ufM
From Fig.11.21 (Case c)
mmd
ca 5372
174450
21
mmdcb 6241744502
From Eqn.11.6, we get
618.0
624
537
3
21
1
3
21
15.05.0
b
af
kNmMuf 52.5137.83618.0
Effective transfer width = mmDc s 1080210345032
Step 2: Determine area of reinforcement
576.11741080
1052.512
6
2
bd
Mu
From Table 3 of SP16, for Fe 415 steel
pt = 0.475; At = (0.475/100) x 1080 x 174 = 893 mm2
We need 9 Nos 12 # bars @ 135 mm c/c
We have already provided 12 # bars at 120 mm c/c in the column strip. Hence no additional
reinforcement is necessary.
Step 3: F raction of unbalanced moment carr ied by eccentr ic shear
382.0618.011 fv
kNmMuv 85.3137.83382.0
Step 4: Properties of cr itical section for shear
bo=(2a + b) = (2 x 537 + 624) =1698 mm
2452,295174)6245372()2( mmdbaAc
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
14/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
14
From Table 11.7 of the book,
a
badbada
c
J
6
)2()2(2 32
=5376
)452,295(174)6242537(1745372 22
=58. 372x106 mm4,
Similar result can be obtained by using Table 11.9.
With c1/d = 450/174 = 2.59 and c2/c1= 1, we get f2 = 5.5678
J/c = 2f2d3 = 2 x 5.5678 x 1743 = 58.663 x 106 mm4
Step 5: Check for combined stresses
Gravity load shear to be carried by exterior column
kNLLw
V uu 84.2492
6688.13
2
21
Combined stresses (Eqn.11.13)
6
6
max,10663.58
1085.31
452,295
100084.249
J
cM
A
Vuv
c
uv = 0.846 + 0.543 = 1.389 N/mm
2
2
min, /303.0543.0846.0 mmNv
Design punching shear stress (Eqn.11.12) ckc f25.0 =1.25 N/mm2< 1.389 N/mm2
Hence the slab is not safe to transfer the combined stresses.
With shear studs as shear reinforcement,
= 332.38 kN
Thus,
249.84/0.75-332.38 = 0.74 kN
Hence provide nominal shear studs. Use eight stud rails [as shown in Fig. 11.27(a) of the
book] each with three 10 mm diameter studs with 32 mm diameter heads. The spacing of
shear studs should be less than d/2= 174/2 =87 mm. Use 85 mm spacing.
Area provided by the inner row of shear studs Av= 8 x Ab= 8 x 78.5 =628 mm2
Assuming only one line of shear studs are crossed by potential critical shear crack nearest the
column
Note that the maximum value of Vnallowed with headed shear studs is
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
15/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
15
664.7 kN > 249.84 kN
Step 6: F actored moments in columns
(a)For interior columns, using Eqn.11.8
)/11'''5.008.0 2222
c
ndnldu
LLwLLwwM
Since the spans are equal, Ln= Ln. Thus, we get
)/11(
)5.0(08.0 2
2
c
nlu
LLwM
We already have 1+1/c= 1.405 and wl= 3 kN/m2, L2 = 6 m, and Ln= 5.5 m from
Exercise 11.1.
Hence kNmMu 5.15405.1
)5.5635.0(08.0 2
With same column size and length above and below the slab
Mc=15.5/2 = 7.75 kNm
This moment should be combined with factored axial load (for each storey) for the design
of interior columns.
(b)Exterior columnsTotal exterior negative moment from slab must be transferred directly to the column.
Mu=83.37 kNm
Mc=83.37/2 = 41.69 kNm
This moment is to be combined with the factored axial load (for each storey) for the
design of exterior columns.
Exercise 11.5
Assume that a corner column of size 400 mm x 800 mm supporting a 175 mm thick flat slab
with effective depth = 150 mm. Factored moment due to gravity loads at the face of thecolumn is 80 kNm and factored shear force at the face of the column is 200 kN and shear
force at the edge is 25 kN. Check the stresses due to combined forces assuming that the slab
is made using M25 concrete and Fe 415 steel.
Solution
We have c1= 400 mm, c2= 800 mm and d =150 mm
The use of Eqn.11.13 requires the calculation of shear and moment relative to the centroid of
the critical section (see Fig. 11.52)
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
16/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
16
Fig. 11.52 The edge column and critical section
mmdcb 4752/1504002/11
mmdcb 95015080022
Perimeter of critical section
mmbbb 190095047522 210
Distance from centroid to extreme fibre of critical section (Alexander and Simmons 2005)
mmb
bC
o
AB 75.1181900
47522
1
mmCbC ABCD 25.35675.1184751
mmd
Cd ABe 75.437575.1182
Polar moment of the shear perimeter
2
0
3
1
3
1
63
2ABdCb
dbdbJ
= 233
75.11815019006
150475
3
1504752
= 6.965 x109 mm4
Step 2: M oment at centr oid
Moment at centroid of critical section is given by
eedgeuespanufaceuu d
cVdVMM
2
1,,,
= 80 + 200 x 0.0437525 (0.4/20.04375)
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
17/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
17
= 80 + 8.753.91 = 84.84 kNm
Shear at the centroid, Vu= 200 + 25 = 225 kN
Shear stress
J
CM
db
V ABuv
o
uv
68.0
950
475
3
21
1
3
21
15.05.0
2
1
b
bf ; 32.068.01 v
Hence 29
63
/252.1463.0789.010965.6
75.1181084.8432.0
1501900
10225mmNv
Design punching shear stress 22 /252.1/25.12525.0 mmNmmNc
Hence slab is safe to carry the shear and bending moment. Let us check the stress using the
approximate formula (Eqn.11.17)
dcc
dMV faceuuv
)(
)4/(65.0
21
,
=
150)800400(
)1504/(10801022565.0 63
= 1.294 N/mm2
Note:The approximate method is simple to apply and predicts the stresses with reasonable
accuracy (in this case, the percentage of error is only 3.35%)
Exercise 11.6
A flat plate panel of dimension 5 m x 6 m, supported by columns of size 450 mm x 450 mm
has a slab thickness of 150 mm and designed for a working (total) load of 9 kN/m2. Check the
safety of the slab in punching shear and provide shear reinforcement, if required. Assume
M20 concrete and Fe 415 steel.
Solution
Assuming that 10 mm dia. bars are used and the cover is 25 mm
Effective depth, d = 150255 = 120 mm
Factored design load = 1.5 x 9 = 13.5 kN/m2
Step 1: Check for punching shear
Critical perimeter bo = 4 (c + d) = 4(450 + 120) = 2280 mm
kNVu 6.400)12.045.0(565.13 2
Stress due to punching shear 23
/464.1
1202280
106.400mmN
db
V
o
u
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
18/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
18
Allowable punching shear stress
cksc fk 25.0
1)5.0( cs
k ; 1450
450
c ; Hence k
s=1
22 /464.1/118.12025.01 mmNmmNc
Hence shear reinforcement has to be provided.
Note:Increasing the strength of concrete may also solve this problem. Thus 464.125.0 ckf
or 22
/3.3425.0
464.1mmNfck
Hence we may have to use M35 concrete to keep the punching shear stress within limits.
Step 2: Check suitabil ity of shear rein forcement
As per clause 31.6.3.2 of the code, check whether stress is below 1.5c
22 /464.1/677.1118.15.15.1 mmNmmNc
Hence shear reinforcement can be used.
Note: If stress exceeds 1.5c, we need to increase the depth of the slab.
Step 3: Shear to be carr ied by rein forcement (Clause 31.6.3.2)
Shear stress assumed to be carried by concrete = 2/559.0118.15.05.0 mmNc
Shear force carried by concrete = 0.559 x bod = 0.559 x 2280 x 120/103= 152.94 kN
Shear to be carried by reinforcement = 400.60152.94 = 247.66 kN
Note: As per ACI, shear force carried by concrete =
kNdbf ock 6.13710/12022802075.015.015.0 3
Step 4: Total area of shear sti r rups (Eqn.11.18)
Maximum spacing of stirrups = 0.75d (SP 24-1983) = 0.75 x 120 = 90 mm
Adopt sv= 60 mm d/2 as suggested by ACI 318
Assuming fy= 415 N/mm2
233
343120
60
41587.0
1066.247
87.0
1066.247mm
d
s
fA v
y
sv
Required stirrup area on each side of column = 343/4 = 86 mm2
With 2 legged Ustirrups as shown in Fig.11.25 (c) and (d) of the book
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
19/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
19
Area of each leg = 86/2 = 43 mm2
Provide 2 legged 8 mm dia. stirrupswith area 50.2 mm2
Alternatively, using Table 62 of SP-16, we get (per each side of column)
cmkNd
Vu /16.512
4/66.2474/
Fe 415 grade 8 mm dia. stirrups at 70 mm c/c give 5.185 kN/cm
Note that spacing between adjacent legs should not excess 2d = 2 x 120 = 240 mm
Step 5: Length up to which sti r rups are to be provided
As per SP 24:1983, shear reinforcement should be provided up to a section where shear stress
does not excess 2/559.0118.15.05.0 mmNc or where )5.0( cou dbV
Let this distance be a from the face of the column [see Fig. 11.25(d) of the book]
For a square column
)2450(4 abo
Thus, 559.0120)]2450(4[106.400 3 a
Solving 10432a mm or a= 738 mm
Provide the first stirrups at 60 mm from each face of the column and provide 11 sets of 8 mm
dia. stirrups of width 300 mm, depth 100 mm, spaced at 70 mm c/c at each face of column
[similar to the arrangement given in Fig.11.25(d) of the book].
Exercise 11.7
For the slab in Exercise 11.6, design headed shear studs as shear reinforcement, instead of
shear stirrups.
Solution
Step 1: I ni tial area of shear studs
ACI code provisions are used as IS code does not have provisions for headed shear studs.
From Exercise 11.6,
Size of column = 450 mm x 450 mm, d = 120 mm, bo= 2280 mm, fck= 20 N/mm2, Factored
design load = 1.5 x 9 = 13.5 kN/m2, Vu= 400.6 kN
Shear force carried by concrete =
kNdbf ock 48.20610/12022802075.01225.0225.0 3
Shear force to be carried by headed shear studs = 400.60206.48 = 194.12 kN
The maximum value of shear allowed with headed-shear studs is =
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
20/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
20
60.40015.73410/1202280206.06.0 3 kNdbf ock kN
Hence chosen column size and slab depth can be used.
From Exercise 11.6, 22 /509.12075.045.045.0/464.1 mmNfmmNdb
V
cko
u
Adopt spacing of studs = 0.75d = 0.75 x 120 = 90 mm
Assuming fyt= 415 N/mm2
233
2.403120
90
41587.0
1012.194
87.0
1012.194mm
d
s
fA v
y
sv
Headed stud area for each side of column = 403.2/4 = 100.8 mm2
With 2 studs at a section as shown in the plan of Fig. 11.27(a) of the book,
Area of each stud = 100.8/2 = 50.4 mm2
Provide 8 mm diameter stud of length 100 mm(Area = 50.26 mm2)
Step 2: Length up to which studs are requi red
At the outer critical section, the shear stress should be less than 2515.0
)2450(4 abo
Thus, 2075.015.0120])2450(4[106.400 3 a
5.241)2450(106.400 3 a
Solving a= 854 mm
Provide 10 sets of 8 mm diameter headed studs on each face, each with a length 100 mm,
head diameter of 25 mm, at a spacing of 90 mm, with g = 200 mm ( 2d); place the first setof headed stud at a distance of d/2 = 60 mm from the face of the column . The arrangement
should be as shown in Fig.11.27 of the book.
Step 3: Check shear strength at the inner cr itical section
The outermost studs are at a distance of 870 mm [60 + 9 x 90] from the face of the column
and outer critical section is located at d/2 outside the outer shear stud.
The perimeter of this peripheral line
( ] mm
The area inside this line =[
mm2= 3.2823 m2
The factored shear force at the critical section =
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
21/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
21
Shear stress =
0.447 N/mm
2
This shear stress on the outer critical section should be limited to
N/mm2> 0.447 N/mm2
Hence the slab is safe.
Exercise 11.8
Design a waffle slab for an internal panel if a floor system that is constructed in a 6.3 m squaremodule and subjected to a live load of 3 kN/m
2. Use M25 concrete and Fe 415 steel. The slab is to be
supported on square columns of size 750 mm x 750 mm and constructed using removable forms ofsize 900 mm x 900 mm x 300 mm. The slab is subjected to mild exposure.
Solution
Step 1: Proporti oning of the slab elements
As per clause 24.1 and 31.2.1 of IS 456, L/d = 0.9(0.8 x 40) = 28.8
Required minimum effective depth = 6300 /28.8 = 219 mm
Assume that the waffle slab is as shown in Fig.11.53.
Fig. 11.53 Waffle slab of Exercise 11.8
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
22/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
22
Let us choose a GFRP dome pan of size 900 mm x 900 mm, with void plan of 750 mm x 750
mm, joist (rib) width 150 mm and depth 300 mm.
Let us provide 50 mm thick top slab.
As per Clause 30.5 of IS 456
Rib width should be greater than 65 mm; provided 150 mm c/c of ribs should be less than 1.5 m ; provided 0.9 m Depth of rib: Less than 4 times width, i.e. 4 x 150 = 600 mm; provided 300 mm. Depth of topping: Slab greater than 50 mm or less than (1/10) x 900 = 90 mm (Table
3.17 of BS 8110)- provided 50 mm.
Total depth = 350 mm > 219 mm
Hence proportions chosen are as per code requirements.
From Table 16 of IS 456, cover for mild exposure = 20 mm
Let the solid portion of slab over column be three modules wide, i.e., 3 x 900 + 150 = 2850
mm wide in both directions.
Step 2: Calculation of loads
Self weight
f
wf
f
wfcs
b
bDD
b
bDw 2
=
900
150
1000
75350
900
1502
1000
7525 = 3.98 kN/m
2
Weight of solid head = 0.35 x 25 = 8.75 kN/m2
Hence self weight of slab = 2/14.63.6
)85.23.6(98.385.275.8mkN
Finishes = 0.86 kN/m2(assumed)
Imposed load = 3.00 kN/m2
Total load w = 10.00 kN/m2
Factored load, wu= 10.00 x 1.5 = 15.0 kN/m2
Step 3: Calculate bending moments
The direct design method is applicable for this system. Imposed load/ dead load = 3.0/7.0 =
0.43
L2/L1= 6.3/6.3 = 1.0
Hence from Table 17 of IS 456, c,min= 0
Hence effect of pattern load need not be considered.
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
23/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
23
mLLwL
M nn 55.575.030.6;
8
2
20
Thus, kNmM 3578
5.53.60.15 2
0
Column strip
Negative bending moment = - 0.65 x 0.75 x 357 = 174 kNm/3.6m
Positive bending moment = 0.35 x 0.60 x 357 = 75 kNm for 4 ribs
Middle strip
Negative bending moment = -0.65 x 0.25 x 357 = 58 kNm/3.6m
Positive bending moment = 0.35 x 0.40 x 357 = 50 kNm/3.6m
Step 4: Check for punching stress
(a)In the solid head portionAssuming 12 m bars, the effective depth = 350206 = 324 mm
bo=4(c1+d) = 4 (750 + 324) = 4296 mm
kNVu 6931000
3247503.60.18
2
2
2
0
/498.03244296
1000693 mmNdbVu
v
cksc fk 25.0 with ks= 1 for square column
= 22 /498.0/25.12525.01 mmNmmN
Hence safe in punching shear
(b)Shear stress at the ribsNominal shear stress is checked at a distance d from the edge of solid head
Width of solid head = 3 x 0.9 + 0.15 = 2.85 mon both directions
bo = 4(2.85 + 0.324) = 12.696 m
Total shear at this section = [6.32- (2.85 + 0.324)2] x 18.0 = 539 kN
This shear is resisted by 12 ribs of 150 mm width and 324 mm effective depth
Hence 22 /25.1/924.032415012
1000539mmNmmNv
Hence the adopted waffle slab is safe in punching shear
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
24/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
24
Note: Punching shear reinforcement in waffle slabs should be avoided.
Step 5: Check depth to resist bending moment
mmmmkbf
Md
ck
324133252850138.0
101745.0
65.0
Hence the depth adopted is adequate and slab is under reinforced
Step 6: Design of reinforcement
The bending moment of 174 kNm is to be shared by 4 ribs. Hence bending moment per rib =
174/4 = 43.5 kNm
For M25 concrete and Fe 415 steel, 45.32
lim, bd
Mu(Table D of SP-16)
HenceMu,lim= 3.45 x 150 x 3242/106 = 54.3 kNm > 43.5 kNm
Hence the ribs can be designed as singly reinforced (underreinforced rectangular section)
MPabd
Mu 763.2324150
105.432
6
2
From Table 3 of SP 16, we get for Fe 415 and M25 concrete, pt= 0.901,
2438324150
100
901.0mmAst
Provide 2 Nos 20 dia. bars with area = 628 mm2
For positive bending moment,
Moment in each rib = 75 / 4 = 18.75 kNm
MPabd
Mu 19.1324150
1075.182
6
2
From Table 3 of SP 16, we get pt= 0.35
217032415010035.0 mmAst
Provide 2 numbers of 12 dia. bars with area = 226 mm2
Note:for positive moment, the ribs may be considered as T-beams to reduce the
reinforcement.
Design of ribs in the middle strip
For negative moment
Only 3 ribs carry this moment. Hence moment in each rib = 58/3 = 19.33 kNm
Henceprovide 2 Nos 12 dia. bars.
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
25/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
25
For positive moment, each rib carries 50 / 3 = 16.67 kNm
Henceprovide 2 Nos 12 dia. bars.
Check for shear in r ibs
Maximum shear force at ddistance for support,
mkNdLwV nuu /34.43)342.05.55.0(0.18)5.0(
Shear force carried by rib = 43.34 x 0.9 = 39 kN
Nominal shear stress, 2/80.0324150
100039mmN
bd
Vuv
%292.1324150
628100100
bd
As
From Table 19 of IS 456 for M25 concrete 2/707.0 mmNc
22
max /80.0/1.3 mmNmmNc
Hence spacing of 8 mm stirrups
324150707.0100034.43
3242.5041587.087.0
bdV
dAfs
cu
svy
v
= 654 mm
Maximum spacing of stirrups (Clause 26.5.1.5) = 0.75 x 324 = 243 mm or 300 mm
Hence provide 8 mm dia. stirrups at 240 mm c/c
The reinforcement details for the rib in the column strip are shown in Fig.11.54 (for the sake
of clarity slab reinforcements are not shown in the figure).
Reinforcement in topping slab
Minimum reinforcement has to be provided in the 50 mm thick topping slab.
mmmmAst /601000100
5012.0 2min,
The spacing of rods should not be greater than one half of the c/c distance of rib, or 300 mm.
Provide 5 mm Torkari bars at 200 mm c/c, in the center of the topping slab both ways (Area
provided = 98 mm2/m)
-
8/12/2019 507 39 Solutions-Instructor-manual Ch11 DRCS
26/26
Design of RC Structures Dr. N. Subramanian
Fig. 11.54 Reinforcement detail in the rib including shear reinforcement
Reinforcement in the solid portion of width 2850 mm
Minimum Ast= 0.12 x (350/100) x 1000 = 420 mm
2
/mm
Provide 10 mm dia. bars at 180 mm c/c both ways (Ast= 436 mm2) at top and bottom of the
solid portion.