· web view– razvrstava glagole po značenju (glagoli radnje, stanja i zbivanja) – sluša...

22
IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE: RAZREDNI ODJEL: 5. __ NASTAVNA TEMA IGRA I MAŠTA NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija NASTAVNA JEDINICA Glagoli TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim riječima na oglednim i čestim primjerima. HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom. HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI – objašnjava što su glagoli i razlikuje ih po značenju – prepoznaje glagolska vremena: prošlost, sadašnjost i budućnost – prepoznaje gramatička obilježja glagola (glagolsko vrijeme, glagolska osoba i broj) – preoblikuje rečenice s obzirom na glagolsko vrijeme ili osobu i broj – rabi pravila pisanja čestice ne uz glagole ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA OSR A.2.1. Razvija sliku o sebi. Koristi se znanjem o sebi u ispunjavanju obveza i odnosu s drugima. OSR A.2.2. Upravlja emocijama i ponašanjem. Prepoznaje i imenuje složene emocije i njihove uzroke. GOO A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnome životu. Svojim riječima opisuje ljudska prava. Primjenjuje ljudska prava u skladu sa svojim iskustvom i potrebama. Pridaje važnost ljudskim pravima i odgovornostima.

Upload: others

Post on 31-Jan-2020

37 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:RAZREDNI ODJEL: 5. __NASTAVNA TEMA IGRA I MAŠTANASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacijaNASTAVNA JEDINICA GlagoliTIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježbaTRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODIHJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim

riječima na oglednim i čestim primjerima.HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom.HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI– objašnjava što su glagoli i razlikuje ih po značenju– prepoznaje glagolska vremena: prošlost, sadašnjost i budućnost– prepoznaje gramatička obilježja glagola (glagolsko vrijeme, glagolska osoba i broj)– preoblikuje rečenice s obzirom na glagolsko vrijeme ili osobu i broj– rabi pravila pisanja čestice ne uz glagole

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMAOSR A.2.1. Razvija sliku o sebi. Koristi se znanjem o sebi u ispunjavanju obveza i odnosu s

drugima.OSR A.2.2. Upravlja emocijama i ponašanjem. Prepoznaje i imenuje složene emocije i

njihove uzroke.GOO A.2.1. Ponaša se u skladu s ljudskim pravima u svakodnevnome životu. Svojim

riječima opisuje ljudska prava. Primjenjuje ljudska prava u skladu sa svojim iskustvom i potrebama. Pridaje važnost ljudskim pravima i odgovornostima.

AKTIVNOSTI UČENIKA– rješava rebus– razvrstava glagole po značenju (glagoli radnje, stanja i zbivanja)– sluša polazni tekst i razgovara o njemu– prepoznaje glagolska vremena (prošlost, sadašnjost i budućnost)– vođen pitanjima na listiću uočava i definira glagolsku osobu i broj– samostalno određuje glagolsku osobu i broj– samostalno istražuje i zaključuje o pisanju čestice ne uz glagole– igra jezične igre (igru s karticama, digitalnu igru Točno – netočno)– samostalno rješava zadatke za samostalan rad i Krijesničine zadatke za vježbu– samovrednuje rad

STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA– odgovaranje na pitanja nakon slušanja/čitanja– objašnjavanje svojim riječima– pravljenje bilježaka– razgovor s vršnjacima

– nadgledanje razumijevanja– samoprovjeravanje

VREDNOVANJEVrednovanje za učenje– učiteljeva povratna informacija učenicima tijekom rješavanja zadataka na satu– digitalna jezična igra koja pruža povratnu informaciju o točnosti rješenja

Vrednovanje kao učenje– povratna informacija članova skupine u igri s karticama– listić za samovrednovanje

Vrednovanje naučenoga– provjera domaće zadaće– usmena provjera

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost Učenici rješavaju rebus iz udžbenika. Rebus se može i projicirati ako se ne želi unaprijed otkriti tema sata (prilog 1). (rješenje rebusa: glagoli)

Što izričemo glagolima? Objasnite razliku između glagola radnje, stanja i zbivanja.Izrecite nekoliko primjera za svako od tih značenja glagola.Zapisivanje na ploču.

2. aktivnost: polazni tekst i najava temePoslušajte tekst koji će nam pomoći da se prisjetimo što već znamo o glagolima te da o njima naučimo i ponešto novo.Čitanje polaznoga teksta u udžbeniku (HK, str. 81). O čemu razgovaraju Ana i Mislav? Koje su teme tvojih razgovora s prijateljima? Koji su vaši zajednički interesi?

3. aktivnost: razlikovanje glagolskih vremenaUčenici u udžbeniku promatraju izdvojene rečenice.Koja glagolska vremena prepoznajete?Zapisivanje na ploču.

4. aktivnost: uočavanje i definiranje glagolske osobe i broja Učenici u paru uz nastavni listić 1 otkrivaju glagolske osobe i broj. Zapisivanje na ploču.

5. aktivnost: provjera razumijevanja

Učenici u paru rješavaju zadatak Provjeri razumiješ li u udžbeniku (HK, str. 82).Čitanje i korekcija odgovora.

6. aktivnost: pisanja čestice ne uz glagolRadom u paru prema Pravopisnome i pravogovornome kutku (HK, str. 83) istražuju i zaključuju kako se pravilno piše čestica ne uz glagol.Zapisivanje na ploču.

7. aktivnost: uvježbavanje glagolskih vremenaUčenici se podijele u skupine od pet članova. Svaka skupina dobije kartice s rečenicama i zadatcima (prilog 2). Kartice se preklope na stolu, svaki učenik izvlači karticu i rješava zadatak. Šesta je kartica džoker, a igrač je može uzeti ako ne zna odgovore na pitanja na svojoj kartici. Učenici komentiraju točnost svakoga pojedinog rješenja.

8. aktivnost: vježbanje pisanja čestice ne uz glagolUčenici igraju igru Točno – netočno izrađenu u alatu Wordwall(https://wordwall.net/hr/resource/556757).

9. aktivnost: zadatci za samostalan radUčenici samostalno rješavaju zadatke za samostalan rad (HK, str. 83) u bilježnice. Zatim zamijene bilježnicu s prijateljem iz klupe i pregledaju jedan drugomu rješenja. Učenik koji je uočio pogrešku objašnjava svomu paru moguće nejasnoće.

10. aktivnost: rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbuNatjecanje – rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbu. Najbrži učenici koji su točno riješili zadatke dobivaju sličicu krijesnice. Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.

11. aktivnost: samovrednovanjeUčenici rješavaju listić za samovrednovanje.

Zadatci za samostalan radRB, str. 64

PLAN PLOČE

GLAGOLI

– riječi koje izriču:

radnju stanje zbivanje

trčati, igrati zaboraviti, pokisnuti kišiti, rastinamjerno, svjesno

djelovanjestanje u kojemu se

ništa ne radiu prirodi

i u čovjeku

– glagolska vremena:

Mislav mi je jučer poslao poruku. prošlostDanas idem s njim u kino. sadašnjostSutra ćemo ići na utakmicu. budućnost

– glagolska osoba i broj:

jd. mn.1. os. Ja sviram gitaru. 1. os. Mi sviramo gitaru. 2. os. Ti sviraš gitaru. 2. os. Vi svirate gitaru.3. os. On, ona, ono svira gitaru. 3. os. Oni, one, ona sviraju gitaru.

– pisanje negacije uz glagol – čestica ne i glagol pišu se kao dvije riječi

Ne sviram klavijature.Ne znam gdje je. Ne mogu pronaći Ivana.

Iznimke:neću

nemojnemam

nedostajemnisam

PRILOG 1 – Glagoli

NASTAVNI LISTIĆ 1 – Glagoli

1. Prouči i dopuni.

JEDNINA

MNOŽINA

Tri su glagolske _________________ u jednini i ________ u množini.

U 3. osobi jednine i množine možemo razlikovati tri roda: _____________, ______________ i ______________ rod.

Ono (dijete) _________

gitaru.Ti ___________

kontrabas.Ja _____________

klavijature. Ona _______ klavijature.

On ________ saksofon.

Oni (one, ona) _____________ saksofon, gitaru i

bubnjeve.Vi _____________ saksofon i gitaru.

Mi _____________ saksofon, gitaru i

bubnjeve.

2. Zaključi i zaokruži točno.

Glagoli se mijenjaju po osobama, stoga su promjenjive/nepromjenjive riječi.

3. Zadanu rečenicu napiši u prošlome i budućemu vremenu.

Ja sviram klavijature.

prošlo vrijeme: _________________________________________________________

buduće vrijeme: _________________________________________________________

4. Preoblikuj rečenicu iz prethodnoga zadatka u niječnu.

_______________________________________________________________

KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Glagoli

Tko će prije?

1. Pozorno pročitaj tekst. Zatim podcrtaj glagole.

7. 5. 2019. bio je dan za pamćenje za nas, članove benda The Seven. Imali smo priliku svirati ispred Dječje bolnice Srebrnjak povodom Svjetskoga dana astme te smo nakon toga gostovali na HRT-u u emisiji Kod nas doma. Na Srebrnjak smo krenuli nakon trećega sata, nakon što smo na matematici pokupili petice! Bili smo kao pravi bend koji ide na gažu. Imali smo vozača, kombi, menadžere, članove benda i instrumente u prtljažniku.

Kad nas je gospodin Toni dovezao pred Dječju bolnicu Srebrnjak, izvadili smo instrumente i profesionalno ih namjestili. Sestre koje su nas dočekale bile su srdačne kao i svi ostali koji su bili tamo. Bili smo dio zabavnoga programa u kojemu su sudjelovala druga djeca s plesnim, pjevačkim i raznim drugim točkama.

učenički rad prema mrežnim stranicama: http://os-gviteza-zg.skole.hr/vijesti?news_hk=5406&news_id=1337&mshow=878

2. Zadane rečenice napiši u traženome vremenu. Bio je to dan za pamćenje za naš bend. Svirali smo ispred Dječje bolnice Srebrnjak.

a) sadašnje vrijeme:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

b) buduće vrijeme:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

3. Sljedećim glagolima odredi osobu i broj. Gdje je moguće odredi i rod.

imali smo _________________ je dovezao _________________

su dočekale _________________ su sudjelovala _________________

ide _________________ bili smo _________________

4. Zadane rečenice preoblikuj u niječne. Mi smo pravi bend. Često idemo na gažu.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

PRILOG 2 – Glagoli

skupina 1

Ona je stvarno divna.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Peremo zube prije spavanja.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Počeli ste više čitati stripove.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Na brzinu je skovao plan.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Pokušavamo razmišljati o ljetu.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Vratio sam se u svoju sobu.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

skupina 2

Odahnuo sam s olakšanjem.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Mobitel uporno zvoni.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Ispod vrata imaš poruku.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Tonka je dala znak rukom.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Razumjeli su njegov prijedlog.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Morat ćete tražiti poduku.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

skupina 3

Uzet ćete tople kapute.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Djevojčice prasnu u smijeh.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Čekamo te noćas.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Nisu ništa loše mislili.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Uskoro je sve bilo spremno.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Zbunjeno sam ga pogledala.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

skupina 4

Gledat ću njezine ruke.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Djeca će uskoro izići iz dvorane.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Pričate o lijepim uspomenama.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Stigao si u pravi trenutak.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Stubama je ljutito prolazio Štef.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Igramo se mačke i miša.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

skupina 5

Brzo ćeš se sprijateljiti s njim.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Sviđala im se projekcija filma.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Moraju se pridržavati reda.

1. Preoblikuj rečenicu u prošlo vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Hodat ćemo prema kuhinji.

1. Preoblikuj rečenicu u sadašnje vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u upitnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Sestra se vratila s drugoga odjela.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

Pozdravio sam se s Lidijom.

1. Preoblikuj rečenicu u buduće vrijeme.

2. Preoblikuj rečenicu u niječnu.

3. Glagolu odredi osobu i broj.

LISTIĆ ZA SAMOVREDNOVANJE – Glagoli

Udari u bubanj!

Nacrtaj štapić uz bubanj kod tvrdnji s kojima se slažeš.

…………………………………………………………………………………………………

1. S lakoćom sam se prisjetio/prisjetila gradiva o glagolima.

2. Volim rješavati nastavne listiće u paru.

3. Razumijem pravilo o pisanju čestice ne uz glagole.

4. Najviše volim samostalno rješavati zadatke.

5. Bio sam aktivan / bila sam aktivna tijekom obrade gradiva.

RJEŠENJE NASTAVNOGA LISTIĆA 1 – Glagoli

1. JEDNINA

MNOŽINA

Tri su glagolske osobe u jednini i tri u množini. U 3. osobi jednine i množine možemo razlikovati tri roda: muški, ženski i srednji rod.

2. promjenjive3. prošlo vrijeme: Ja sam svirao klavijature. / Ja sam svirala klavijature.

buduće vrijeme: Ja ću svirati klavijature. 4. Ja ne sviram klavijature.

Ono (dijete) svira

gitaru.Ti sviraš

kontrabas.Ja sviram

klavijature. Ona svira klavijature.

On svira saksofon.

Oni (one, ona) sviraju

saksofon, gitaru i bubnjeve.

Vi svirate saksofon i gitaru.

Mi sviramo saksofon, gitaru i

bubnjeve.

RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Glagoli

1.7. 5. 2019. bio je dan za pamćenje za nas, članove benda The Seven. Imali smo priliku

svirati ispred Dječje bolnice Srebrnjak povodom Svjetskoga dana astme te smo nakon toga gostovali na HRT-u u emisiji Kod nas doma. Na Srebrnjak smo krenuli nakon trećega sata, nakon što smo na matematici pokupili petice! Bili smo kao pravi bend koji ide na gažu. Imali smo vozača, kombi, menadžere, članove benda i instrumente u prtljažniku.

Kad nas je gospodin Toni dovezao pred Dječju bolnicu Srebrnjak, izvadili smo instrumente i profesionalno ih namjestili. Sestre koje su nas dočekale bile su srdačne kao i svi ostali koji su bili tamo. Bili smo dio zabavnoga programa u kojemu su sudjelovala druga djeca s plesnim, pjevačkim i raznim drugim točkama.

2. a) To je dan za pamćenje za naš bend. Sviramo ispred Dječje bolnice Srebrnjak. b) Bit će to dan za pamćenje za naš bend. Svirat ćemo ispred Dječje bolnice Srebrnjak.

3. imali smo 1. os. mn. je dovezao 3. os. jd. m. r. su dočekale 3. os. mn. ž. r. su sudjelovala 3. os. mn. s. r. ide 3. os. jd. bili smo 1. os. mn.

4. Mi nismo pravi bend. Ne idemo često na gažu.