t3 dergisi haziran 2013 yazım

1
Yazar M obil cihazlar akıllı birer oyuncaktan öte dünyayla iletişimi sağlayan özel makinelerdir. Akıllı cihazlarla beraber sosyal medya da her ana ulaşılabilir durumdadır. Bu nedenle mobil olmak ve mobilite terimlerini son zamanlarda sıkça kullanmaktayız. İlk mobil cihazlardan bu yana durmadan evrimleşen cihazlar sonunda cep telefonu, fotoğraf makinesi, wireless vb. Özellikleriyle tamamen bir mobil bilgisayar haline gelmişlerdir. İş böyle olunca mobil cihaz segmentine tablet, phablet gibi cihazlarda eklenmiştir. Hal böyle olunca bir teknoloji kullanıcının teknolojiyi takip etmesi zorlaşmıştır. Milyonlarca insan her yeni nesil cihazı takip eder ve bütçesi doğrultusunda karar verir. Fakat bu cihazlardan birini edinmek isteyen insan teknolojik özellikler yüzünden zaman zaman kafası karışmaktadır. Peki bugüne kadar bu cihazlara uygulama geliştiren geliştiricilerin durumunu düşündünüz mü? Ben bir Bilgisayar Mühendisi olarak zaman zaman uygulama geliştirme dünyasında zorluklar yaşamaktayım. Benim gibi zorluk yaşayan uygulama geliştiricilerinin çoğunun baş problemi her platformda değişik uygulamalar geliştirme zorunluluğudur. Baktığımız zaman kullanıcılar için aynı işletim sistemli birden fazla telefon olabilmektedir. Biz yazılım geliştiriciler için önemli olan kullanılan mobil işletim sistemleridir. Bildiğiniz gibi bu işletim sistemleri iOS, Android ve Windows Phone olarak 3 temel sınıfta özetleyebiliriz. Azınlık akıllı mobil işletim sistemlerini listeye dahil etmedim. Uygulama geliştiriciler bu 3 sınıfa hitap etmektedir. Bugüne kadar Türkiye’de teknoloji firmalar önceleri sadece iOS için hizmet vermekteyken ardından Android’de olmazsa olmazlar arasına girdi. Şimdilerde teknoloji firmaları yatırımları arasına Windows Phone cihazlarıda almış durumdadır. Pazarda uygulama geliştiricilerin tek cihaz üzerinde uzmanlık alanlarını geliştirmekte olduğunu görmekteyiz. Bu sayede bu platformlarda yetişmiş uzmanlar hızla artmaktadır. Amatör kullanıcılar veya kısıtlı kaynaklarla her platform için uygulama geliştirmek adına cross platform teknolojileri üstünde çalışan yazılım firmalarıda bu zorluğu ortadan kaldırmak için uğraşmaktadır. Hali hazırda ı teknoloji firmalarında cross platform yazılımlarını görebilmekteyiz. Bu yazılımların bir kısmı hala gelişmeyi beklemektedir. Mobil yazılım sektörü artık daha canlı ve dinamik konuma gelmiş durumdadır. Sadece mobil pazara yönelik mobil yazılım firmalarının açıldığı görülmektedir. Peki marketlerde bir uygulaması olmasını isteyen kullanıcı sayısı hiç de az değil. Bunun için amatör olarak kendi bilgisayarlarında ücretsiz araçlarla Android ve Windows Phone için yazılım geliştirebilirler. iPhone için yazılım geliştirmek içinse en azından bir MAC bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. Windows Phone mobil işletim sisteminin en son sürümü 8 versiyonudur. Bu işletim sistemi için Windows 8 işletim sistemi üzerinde Visual Studio 2012 geliştirme aracını ve Windows Phone 8 Software Development Kit’e ihtiyacınız olmaktadır. Express sürümlerine internetten ulaşabilirsiniz. Android uygulama geliştirmek isteyen meraklı kullanıcılarsa Eclipse geliştime aracıyla beraber Java ve Android Sofware Development Kit’e ihtiyaç duymaktadır. iPhone üstünde uygulama geliştirmek içinse bir MAC bilgisayar Xcode ve iOS SDK’ye ihtiyacınız var. Meraklı kullanıcılar bu üç platformda uygulama geliştirmek isterse Java, C# veya Objective C programlama dillerini öğrenmek durumunda kalmaktadırlar. Herhangi bir platform MOBIL DÜNYANIN KAPISINI ARALIYORUZ Milyonlarca insan her yeni nesil cihazı takip eder ve bütçesi doğrultusunda karar verir. Fakat bu cihazlardan birini edinmek isteyenlerin teknolojik özellikler yüzünden zaman zaman kafası karışmaktadır. için uygulama geliştirmek için birine kanalize olmanız gerekmektedir. Tabii ki web tabanlı mobil uygulamaları, cross platform yazılımları gibi 3. parti yazılımları ve yöntemleri saymazsak. Sonuç olarak yüklemeniz gereken yazılım geliştirme kitleri her daim olacaktır. Çevremdeki insanlardan aldığım en büyük geri bildirimse niye mobil cihazlar için oyun programlamadığımdır. Aslında bu tamamen farklı bir segment ama değişen ve gelişen yazılımlarla mobil cihazlar için oyun yazmakta kolaylaştı. Bunun için farklı oyun motorları sunulmaktadır. Piyasada en çok rağbet göre Unity isimli oyun motorudur. Bugüne kadar ufak çaplı XNA tarzı 2D ve 3D deneyimlerim olsada piyasaya çıkartabilecek kaliteli bir oyun yaptığım söylenemez. Oyun geliştirme için zaman ayırmadım desem daha doğru olacaktır. Herşeyen önce oyun programlama yazılım geliştirmenin en üst aşamalarından biri olarak süregelmiştir. Eğer oyun geliştireceğim diyorsanız http://unity3d.com/ adresini araştırmalısınız. Uygulama geliştirmek için her daim platformların pazar paylarınıda incelemekte yarar var. Son zamanlardaki gelişmelere bakarsak USA satışlarına göre %51.2 Android , %43.5 IOS, %4.1 Windows Phone olarak görülmektedir. Android’in daha büyük Pazar payına sahip olduğu ve uygulama açısından Windows Phone’un ise daha bakir olduğu gözükmektedir. Gelecek aylarda değişik platformlarla yazılım geliştirme isminde bir diziye başlayıp sizlerle beraber ufak çaplı yazılımlar geliştireceğiz. Mobil yazılım geliştirmenin her aşamasını bu bölümde anlatıp bir uygulamayı markette yayınlayacağız. [email protected] @volkanatasever volkanatasever VOLKAN ATASEVER HAZİRAN 2013 T3 35

Upload: volkan-atasever

Post on 24-Jul-2015

532 views

Category:

Documents

0 download

TRANSCRIPT

Page 1: T3 Dergisi Haziran 2013 yazım

Yazar

Mobil cihazlar akıllı birer oyuncaktan öte dünyayla iletişimi sağlayan özel makinelerdir. Akıllı cihazlarla

beraber sosyal medya da her ana ulaşılabilir durumdadır. Bu nedenle mobil olmak ve mobilite terimlerini son zamanlarda sıkça kullanmaktayız. İlk mobil cihazlardan bu yana durmadan evrimleşen cihazlar sonunda cep telefonu, fotoğraf makinesi, wireless vb. Özellikleriyle tamamen bir mobil bilgisayar haline gelmişlerdir. İş böyle olunca mobil cihaz segmentine tablet, phablet gibi cihazlarda eklenmiştir. Hal böyle olunca bir teknoloji kullanıcının teknolojiyi takip etmesi zorlaşmıştır. Milyonlarca insan her yeni nesil cihazı takip eder ve bütçesi doğrultusunda karar verir. Fakat bu cihazlardan birini edinmek isteyen insan teknolojik özellikler yüzünden zaman zaman kafası karışmaktadır.

Peki bugüne kadar bu cihazlara uygulama geliştiren geliştiricilerin durumunu düşündünüz mü? Ben bir Bilgisayar Mühendisi olarak zaman zaman uygulama geliştirme dünyasında zorluklar yaşamaktayım. Benim gibi zorluk yaşayan uygulama geliştiricilerinin çoğunun baş problemi her platformda değişik uygulamalar geliştirme zorunluluğudur. Baktığımız zaman kullanıcılar için aynı işletim sistemli birden fazla telefon olabilmektedir. Biz yazılım geliştiriciler için önemli olan kullanılan mobil işletim sistemleridir. Bildiğiniz gibi bu işletim sistemleri iOS, Android ve Windows Phone olarak 3 temel sınıfta özetleyebiliriz. Azınlık akıllı mobil işletim sistemlerini listeye dahil etmedim. Uygulama geliştiriciler bu 3 sınıfa hitap etmektedir.

Bugüne kadar Türkiye’de teknoloji firmalar önceleri sadece iOS için hizmet vermekteyken ardından Android’de olmazsa olmazlar arasına girdi. Şimdilerde teknoloji firmaları yatırımları

arasına Windows Phone cihazlarıda almış durumdadır.

Pazarda uygulama geliştiricilerin tek cihaz üzerinde uzmanlık alanlarını geliştirmekte olduğunu görmekteyiz. Bu sayede bu platformlarda yetişmiş uzmanlar hızla artmaktadır. Amatör kullanıcılar veya kısıtlı kaynaklarla her platform için uygulama geliştirmek adına cross platform teknolojileri üstünde çalışan yazılım firmalarıda bu zorluğu ortadan kaldırmak için uğraşmaktadır. Hali hazırda ı teknoloji firmalarında cross platform yazılımlarını görebilmekteyiz. Bu yazılımların bir kısmı hala gelişmeyi beklemektedir. Mobil yazılım sektörü artık daha canlı ve dinamik konuma gelmiş durumdadır. Sadece mobil pazara yönelik mobil yazılım firmalarının açıldığı görülmektedir.

Peki marketlerde bir uygulaması olmasını isteyen kullanıcı sayısı hiç de az değil. Bunun için amatör olarak kendi bilgisayarlarında ücretsiz araçlarla Android ve Windows Phone için yazılım geliştirebilirler. iPhone için yazılım geliştirmek içinse en azından bir MAC bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. Windows Phone mobil işletim sisteminin en son sürümü 8 versiyonudur. Bu işletim sistemi için Windows 8 işletim sistemi üzerinde Visual Studio 2012 geliştirme aracını ve Windows Phone 8 Software Development Kit’e ihtiyacınız olmaktadır. Express sürümlerine internetten ulaşabilirsiniz. Android uygulama geliştirmek isteyen meraklı kullanıcılarsa Eclipse geliştime aracıyla beraber Java ve Android Sofware Development Kit’e ihtiyaç duymaktadır. iPhone üstünde uygulama geliştirmek içinse bir MAC bilgisayar Xcode ve iOS SDK’ye ihtiyacınız var.

Meraklı kullanıcılar bu üç platformda uygulama geliştirmek isterse Java, C# veya Objective C programlama dillerini öğrenmek durumunda kalmaktadırlar. Herhangi bir platform

MOBIL DÜNYANIN KAPISINI ARALIYORUZMilyonlarca insan her yeni nesil cihazı takip eder vebütçesi doğrultusunda karar verir. Fakat bu cihazlardan birini edinmek isteyenlerin teknolojik özellikler yüzünden zaman zaman kafası karışmaktadır.

için uygulama geliştirmek için birine kanalize olmanız gerekmektedir. Tabii ki web tabanlı mobil uygulamaları, cross platform yazılımları gibi 3. parti yazılımları ve yöntemleri saymazsak. Sonuç olarak yüklemeniz gereken yazılım geliştirme kitleri her daim olacaktır.

Çevremdeki insanlardan aldığım en büyük geri bildirimse niye mobil cihazlar için oyun programlamadığımdır. Aslında bu tamamen farklı bir segment ama değişen ve gelişen yazılımlarla mobil cihazlar için oyun yazmakta kolaylaştı. Bunun için farklı oyun motorları sunulmaktadır. Piyasada en çok rağbet göre Unity isimli oyun motorudur. Bugüne kadar ufak çaplı XNA tarzı 2D ve 3D deneyimlerim olsada piyasaya çıkartabilecek kaliteli bir oyun yaptığım söylenemez. Oyun geliştirme için zaman ayırmadım desem daha doğru olacaktır. Herşeyen önce oyun programlama yazılım geliştirmenin en üst aşamalarından biri olarak süregelmiştir. Eğer oyun geliştireceğim diyorsanız http://unity3d.com/ adresini araştırmalısınız.

Uygulama geliştirmek için her daim platformların pazar paylarınıda incelemekte yarar var. Son zamanlardaki gelişmelere bakarsak USA satışlarına göre %51.2 Android , %43.5 IOS, %4.1 Windows Phone olarak görülmektedir. Android’in daha büyük Pazar payına sahip olduğu ve uygulama açısından Windows Phone’un ise daha bakir olduğu gözükmektedir.

Gelecek aylarda değişik platformlarla yazılım geliştirme isminde bir diziye başlayıp sizlerle beraber ufak çaplı yazılımlar geliştireceğiz. Mobil yazılım geliştirmenin her aşamasını bu bölümde anlatıp bir uygulamayı markette yayınlayacağız.

[email protected] @volkanatasever volkanatasever

VOLKAN ATASEVER

HAZİRAN 2 01 3 T3 3 5