rph kssr bm tahun 3
DESCRIPTION
Kemahiran MembacaTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Hormat
Tarikh : 25 Mac 2015 (Rabu)
Masa : 7.40 – 8.40 pagi
Bilangan Murid : 40 orang
Tema : Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk : Makanan Seimbang
Fokus :
Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat
dengan betul.
Standard Pembelajaran : 3.3.4 Membina dan menulis pelbagai jenis ayat
berdasarkan bahan grafik dalam satu perenggan dengan
betul.
Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat :
1. Melengkapkan rangkap pantun 4 kerat dengan betul.
2. Membina dan menulis ayat berdasarkan perkataan yang diberi.
Sistem Bahasa : Tatabahasa : kata kerja
Kosa kata : makan
Pengisian kurikulum : Ilmu : Pendidikan Kesihatan
Nilai Murni : mementingkan kesihatan
Kemahiran Bernilai Tambah : Kemhiran Berfikir : Menghubung kait, menjana idea
Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal.
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait , Menjana
idea
Bahan Bantu Belajar : slide gambar, petikan pantun, lembaran kerja
Langkah
/ Masa
Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
1) Slide
gambar
- Burger
- Sayur-
sayuran
- Buah-
buahan
- Ayam
goring
- Susu dan
roti
1) Murid ditayangkan slide gambar
makanan seimbang.
2) Murid dan guru bersoal jawab
berkaitan slide yang telah
ditayangkan.
3) Guru mengaitkan dengan isi
pelajaran pada hari ini.
- BBB : slide
gambar
Langkah 1
(15 minit)
1) Petikan
pantun
1) Guru mengedarkan petikan
pantun kepada semua murid.
2) Semua murid diminta membaca
pantun tersebut secara senyap.
3) Guru melafazkan pantun tersebut
mengikut sebutan dan intonasi
yang betul.
4) Guru meminta beberapa orang
murid untuk melafazkan pantun
mengikut sebutan dan intonasi
yang betul.
5) Guru dan murid bersoal jawab
tentang isi pantun.
- BBB :
petikan
pantun
- BCB :
kemahiran
membaca
- Nilai :
prihatin
Langkah 2
(15 minit)
1) Melengkap
kan pantun.
1) Guru mengedarkan lembaran
kerja 1.
2) Murid diminta melengkapkan
petikan pantun.
3) Murid dan guru membincangkan
jawapan.
- BBB :
lembaran
kerja 1
- KB :
banding
beza
Langkah 3
(20 minit)
1) Aktiviti
pengayaan:
- Membina
ayat
1) Guru mengedarkan lembaran
kerja 2 (A) kepada murid.
2) Murid diminta membina ayat
berdasarkan perkataan yang
- BBB :
lembaran
kerja 2 (A)
- KB :
diberi.
3) Guru dan murid membincangkan
jawapan yang betul.
menngenal
pasti
2) Aktiviti
pemulihan:
- Menyusun
perkataan
1) Guru mengedarkan lembaran
kerja 2 (B) kepada murid.
2) Murid diminta menyusun
perkataan supaya membentuk
ayat yang lengkap.
3) Murid menulis ayat mengikut
susunan perkataan
- BBB :
lembaran
kerja 2 (B)
- KB :
menyusun
Penutup
(5 minit)
1) Rumusan
isi
pelajaran.
2) Nilai murni :
- Mementing
kan
kesihatan
- Kasih
sayang
1) Guru dan murid bersoal jawab
tentang kepentingan menjaga
kesihatan.
2) Guru menyatakan nilai murni
yang terdapat dalam isi pelajaran
pada hari ini.
- Nilai :
bekerjasam
a