rph kata tnya

3
RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran: Bahasa Melayu Tahun: 3 Zamrud Bil. Murid: Tema: Malaysia Boleh Tajuk: Teledani Mereka Tarikh: 25 April 2012 Masa: 8.40 – 9.10 pagi ( 30 minit ) Objektif: Pada akhir pelajaran murid dapat ; 1.Mengenali jenis-jenis kata tanya dan tanda soal. 2.Membina ayat dengan menggunakan kata tanya dan tanda soal. 3.Murid dapat menyiapkan 5 latihan yang diberi dengan betul. Fokus Utama 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 1 (ii) Menyoal dengan menggunakan kata tanya. 6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang menyeluruh. Aras 1(i) Menyatakan idea tentang sesuatu teks yang dibaca. Kemahiran Bahasa: Mendengar dan bertutur,membaca dan menulis. Sistem Bahasa: kata tanya Ilmu:Sivik Kewarganegaraan Nilai:Semangat patriotik Kemahiran Bernilai Tambah (KBT): Kemahiran Berfikir:Menghubungkaitkan,menilai dan penjanaan idea. Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, intrapersonal, verval- linguistik. Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah mengenali tokoh-tokoh yang ditunjukkan.

Upload: walter-white

Post on 24-Jul-2015

433 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph kata tnya

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Bahasa MelayuTahun: 3 ZamrudBil. Murid:Tema: Malaysia BolehTajuk: Teledani MerekaTarikh: 25 April 2012Masa: 8.40 – 9.10 pagi ( 30 minit )

Objektif: Pada akhir pelajaran murid dapat ;

1.Mengenali jenis-jenis kata tanya dan tanda soal.2.Membina ayat dengan menggunakan kata tanya dan tanda soal.3.Murid dapat menyiapkan 5 latihan yang diberi dengan betul.

Fokus Utama

1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.Aras 1 (ii) Menyoal dengan menggunakan kata tanya.

6.4 Membaca pantas secara luncuran untuk mendapatkan maklumat yang menyeluruh.Aras 1(i) Menyatakan idea tentang sesuatu teks yang dibaca.

Kemahiran Bahasa: Mendengar dan bertutur,membaca dan menulis.Sistem Bahasa: kata tanyaIlmu:Sivik KewarganegaraanNilai:Semangat patriotikKemahiran Bernilai Tambah (KBT):Kemahiran Berfikir:Menghubungkaitkan,menilai dan penjanaan idea.Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, intrapersonal, verval-linguistik.Pengetahuan Sedia Ada: Murid sudah mengenali tokoh-tokoh yang ditunjukkan.Bahan Bantu Belajar: kad-kad kata tanya,kad tanda tanya,gambar-gambar tokoh.

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Bercerita Mengenai tokoh ,Tun Dr Mahathir Mohamad sambil mengcungkil pengetahuan sedia ada murid.

Set Induksi (5 minit)Menunjukkan gambar mantan Perdana Menteri Malaysia.Tun Dr. Mahathir bin Mohamad

KB:MenghubungkaitkanBCB:Memberi pendapatBBB:gambarIlmu:Pendidikan Sivik Kewarnegaraan

Guru menunjukkan kad Kata Tanya.1.Murid membina ayat dengan menggunakan Kata Tanya dan simbol.

Langkah 1( 10 minit)Guru menunjukkan kad kata tanya.1.Murid berada dalam kumpulan bertiga.

KB: Menghubungkaitkan Mengenalpasti idea utama dan idea sokongan

Page 2: Rph kata tnya

2. Guru menerangkan cara menggunakan Kata Tanya yang betul dan sesuai.

3.Ayat tanya ialah ayat yang digunakan untuk menanyakan sesuatu perkara,tempat,benda,manusia,Binatang dan sebagainya.

4.Ayat tanya diakhiri dengan tanda soal ( ? )

5.Ayat ini diucapkan dengan meninggikan suara pada akhir ayat dengan tujuan untuk mendapatkan jawapan.

2.Guru mengedarkan Kertas dan setiap kumpulan perlu membina satu soalan bagi setiap kata tanya.3. Wakil setiap kumpulan akan membentangkan hasil perbincangan di hadapan.4. Guru akan membuat semakan setiap jawapan murid.

KBT-KMD-BC

1.Siapakah Tun mahathir Mohamad?

2.Di manakah Tun Dr mahathir dilahirkan?

3.Bilakah beliau dilantik menjadi Perdana Menteri Malaysia?

4.Apakah jasa beliau kepada masyarakat dan negara?

5.Mengapakah beliau digelar Bapa Kemerdekaan Malaysia?

Langkah 2 (7 Minit)1.Guru mengedarkan lembaran kerja dan murid perlu menyiapkan secara individu.2.Murid perlu meletakkan soalan yang sesuai dengan jawapan diberi.

KB: Menghubungkaitkan Mengenalpasti

KMD

Ilmu: Pendidikan Sivik Kewarganegaraan.

Langkah 3( 5 minit)1.Mengadakan perbincangan semula latihan diberikan.2. Murid memberi jawapan yang sesuai.

KB-mengenalpastiTatabahasa-Kata Tanya-ayat tanya-tanda tanya

Sebutkan jenis-jenis kata tanya.SiapaDimanaBilaMengapaapa

Penutup (3 minit)1.Guru menyoal murid tentang perkara yang dipelajari pada hari tersebut.

2. Guru menyimpul isi pelajaran pada hari tersebut.3.Guru memberi pujian dan

Nilai-patriotisme-keberanian

Page 3: Rph kata tnya

dorongan kepada murid yang dapat menyiapkan tugasan.