pr.preinsp. noiembrie 2011

13

Click here to load reader

Upload: olimpia-maria

Post on 25-Jul-2015

215 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 17.11.2011Grupa: mijlocieEducatoare: Coste Olimpia-MariaTema de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?"Tema proiectului: “Toamna peste tara mea”Subtema proiectului: “Sfarsit de toamna”Tema activitatii: “Bogatiile si frumusetile toamnei”Forma de realizare: Activitate integrata Tipul activitatii: Consolidare de cunostinte si deprinderi;Scopul activitatii:

- Verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la caracteristicile anotimpului toamna;

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP)Rutine: “De vorba cu Zana Toamna”Tranzitie: Recitativ ritmic:”Haide dupa mine”

ACTIVITATI LIBER ALESE( ALA)-CENTRE DE INTERES:

Arta:”Tablou de toamna”Joc de masa: “Puzzle: fructele toamnei”Constructii: “Ladite pentru depozitarea legumelor si fructelor”

Obiective operationale:- Sa lipeasca elementele pentru obtinerea unei imagini estetice.- Sa reconstituie imagini cu diferite fructe din bucatele.- Sa construiasca ladite din materialele puse la dispozitie.

JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE:

Joc distractiv: “Cosuletul rupt”

Obiective operationale:- Sa respecte regulile jocului.- Sa interactioneze cu partenerii de joc.

1

Page 2: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE(ADE) DS+DLC: “Ce stii despre...?”- joc didactic

DS:Obiective operationale:- Sa denumeasca legumele,fructele din cos si sa alcatuiasca propozitii

simple.- Sa denumeasca imaginile de pe cub si sa spuna o poezie sau un

cantec despre acea imagine.- Sa recunoasca legume, fructe, flori dupa insusirile acestora redate

prin ghicitori.

Sarcina didactica:- Recunoasterea fructelor,legumelor si florilor de toamna, precum si

a principalelor caracteristici ale acestora;

Reguli de joc:- Copilul alege un fruct sau leguma,il denumeste si la intrebarea „Ce

stii despre...?”il descrie formuland propozitii simple sau compuse.- Copilul in dreptul caruia s-a oprit cubul spune o poezie sau un

cantec despre acea imagine.- Aleg ravase din palaria toamnei,raspund la ghicitori si aseaza

jetoanele corespunzatoare pe „Piramida toamnei”.

Elemente de joc:surpriza, manuirea materialului, ghicirea, aplauze.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, jocul, metoda “Cubul”, exercitiul , demonstratia, problematizarea.

Material didactic: jetoane, puzzle-uri, lego,cub cu imagini de toamna, Zana Toamna, cos cu fructe si legume naturale,”Piramida toamnei”, tablouri de toamna, medalioane.

Material bibliografic: “Metode interactive de grup”-ghid metodic “Metodica activitatilor instructiv- educative in gradinita de copii” “Curriculum pentru invatamantul prescolar”

Durata: o zi

2

Page 3: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

SCENARIUL ZILEI

INTALNIREA DE DIMINEATAActivitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata intre copii

si educatoare prin intermediul urmatoarelor versuri:“Dimineata a sosit, Copilasii au venit. In cerc sa ne adunam, Frumos sa ne salutam.”Copiii sunt invitati sa se aseze in cerc pe perinite. Copiii se saluta tinandu-se de maini, fiecare salutandu-si colegul din dreapta. Educatoarea spune apoi:„Dupa ce ne-am adunat Si frumos ne-am salutat, Colegii ne-am intalnit, Cine oare n-a venit?”Se va face prezenta de catre un copil, pe panou ramanand doar fotografiile celor prezenti. O fetita denumeste baietii prezenti, iar un baiat denumeste fetitele prezente.La finalul prezentei se va face un scurt joculet pentru anumarea atmosferei: educatoarea va arata cate o poza, aleatoriu, copiii vor pronunta in cor numele celui reprezentat in poza, iar acesta din urma se va ridica si va face o plecaciune. Completarea calendarul naturii (se folosesc jetoane si imagini): Ce si este astazi? Ce zi a fost ieri? Dar maine? Ce data este? In ce luna suntem? In ce an suntem? Cum este vremea? Cum sunt imbracati oamenii? La usa se aud batai. Oare cine este? In sala de grupa intra Zana Toamna aducand cu ea multe daruri.Zana Toamna se prezinta: “Eu sunt Toamna cea ghidusa Ce va-mbie jucausa Ca din cosurile-ncarcate Sa alegeti pe gustate Astazi vreau sa-mi aratati, Daca stiti sa va jucati, Bine toti sa va ganditi Si sa-mi spuneti tot ce stiti.”

3

Page 4: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

Zana ii provoaca la o discutie referitoare la anotimpul toamna:aspecte, caracteristici, fenomene specifice,munci specifice,roadele toamnei, etc. -Copii,toamna este cea care ne aduce frigul, ploaia ne alunga pasarile calatoare in tarile calde, dar tot ea este aceea care vine cu roadele ei bogate.Pentru ca toamna mai are putin si pleaca de la noi m-am gandit ca activitatea de astazi sa o numim ” Bogatiile si frumusetile toamnei”.Cu bogatiile din cosul toamnei ne vum juca un joc care se numeste „Ce stii despre...?”.Apoi ne vom imparti in trei grupuri: -un grup va construi ladite pentru depozitarea legumelor si fructelor; -alt grup o sa realizeze un tablou de toamna prin lipirea frunzelor in colorile preferate ale toamnei; -iar celalalt grup va imbina piesele de puzzle pentru a realiza imagini cu fructe.Urmand ca apoi sa ne jucam un joc distractiv „Cosuletul rupt”. Trecerea spre activitatea comuna se realizeaza printr-un recitativ ritmic „Haide dupa mine”. Educatoarea propune copiilor jocul „Ce stii despre...?” pentru ai arata zanei ce lucruri minunate stiu despre bogatiile ei si ce frumos stiu sa vorbeasca. Explicarea jocului si regulile luiCopilul venit in fata alege din cosul toamnei un fruct, il va denumi si-l va descrie alcatuind o propozitie,apoi il asaza in cosul lui. Jocul de probaSe va face jocul de proba pentru a sesiza daca sarcina a fost inteleasa. Desfasurarea jocului

Varianta 1: O minge din plus se transmite din mana in mana.La semnalul „Stop”, copilul care are mingea in mana vine in fata, extrage din cos o leguma denumind-o, iar la intrebarea „Ce stii despre...?” va alcatui o propozitie mentionand o caracteristica a legumei respective.Apoi o va aseza in cosul corespunzator(al „legumelor” sau al „fructelor”).Se va proceda astfel pana la alegerea tuturor roadelor din cos.La final vom denumi grupele formate: ”a fructelor” si „a legumelor”. Raspunsurile corecte vor fi rasplatite cu aplauze. Varianta 2: Un cub cu diferite imagini de toamna imprimate pe cele sase fete ,il voi rostogoli spre copii.Copilul in dreptul caruia s-a oprit cubul va recita o poezie sau va canta un cantec despre acea imagine.

4

Page 5: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

Varianta 3: Zana va atinge cu bagheta ei un copil spunand: „Bagheta fermecata Il va atinge-ndata pe....”(numele copilului)Copilul atins de gagheta zanei va veni in fata si va alege un ravas din palaria toamnei.Pe ravase sunt scrise ghicitori.Copilul care ghiceste alege jetonul potrivit si-l asaza pe „Piramida Toamnei”.Dupa epuizarea tuturor ravaselor, sintetizam ce-am realizat pe piramida.Astfel: -In varful piramidei este toamna, anotimpul despre care discutam. -Pe a doua treapta avem doua flori care infloresc in acest anotimp. -Pe a treia treapta sunt asezate fructe care se coc in acest anotimp. -Si pe a patra treapta avem legume care se coc toamna. Se apreciaza activitatea copiilor.

Tranzitie: Toamna ii roaga sa-i spuna cantecul „A venit pe dealuri toamna”. -Pentru ca ati cantat asa frumos vreau sa va spun ca mai am surprize pentru voi. Centrul ARTA: Zana a pregatit niste tablouri de toamna, dar ca nu a reusit sa le termine si-i rog pe copii sa lipeasca frunze in culorile ei preferate, pentru ca apoi sa decoram casa toamnei cu ele. Centrul CONSTRUCTII: La acest centru copiii vor construi ladite pentru legume si fructe din lego, pentru a o ajuta pe zana sa-si depoziteze roadele. Centrul JOC DE MASA: Recit versurile: „Vai,dar ce s-a intamplat... Oare vantul le-a-ncurcat? Sau un spiridus grabit Inainte a sosit. Vraja ca sa dezlegam Trebuie sa le-asezam.Explic copiilor ca puzzle-urile primite nu sunt altceva decat imaginile fructelor stiute de ei.Piesele trebuie imbinate pentru a reintregi imaginile cu fructe. Copiii isi aleg centrele,iar in timp ce lucreaza sunt indrumati de educatoare.Se reaminteste copiilor comportamentul asteptat in cadrul acestor activitati: se vorbeste in soapta pentru a nu deranja pe altii, apreciem si protejam constructiile facute de colegi.

5

Page 6: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

Evaluarea: Voi face aprecieri asupra intregii activitati pe centre, a modului de participare a copiilor la activitate si a comportamentului acestora.Lucrarile realizate de copii vor fi expuse la „Coltul Toamnei”, unde va fi amenajata o mini-expozitie in cinstea acesteia.Zana Toamna le multumeste copiilor ca au fost cuminti si am muncit pentru ea si le ofera medalioane cu fructe si legume. „Iar acum inainte de plecare Va propun un joc de relaxare”Jocul se numeste: “Cosuletul rupt”Copiii stau pe scaunelele asezate in cerc. Conducatorul jocului sta in mijloc. El se misca in cerc, trece prin fata scaunelelor si spune: “Ma duc la piata cu cosuletul sa cumpar mere” Copiii care au in piept medalioane cu mere pornesc dupa conducator, care-si continua mersul in cerc. Conducatorul jocului spune iar: “Ma duc la piata cu cosuletul sa cumpar cartofi”.Copiii care au in piept medalioanele cu cartofi se asaza dupa cei cu “vinete”. Jocul continua astfel pana conducatorul exclama: “S-a rupt cosuletul!”. Copiii se reped sa se aseze pe un scaun. Dar, fiind un scaun mai putin, cineva ramane in picioare. El va ramane noul conducator de joc. -Zana este tare incantata ce frumos v-ati jucat si vrea sa va mai spuna ceva: ”V-ati gandit v-ati consultat Si raspunsuri bune ati dat Dar timpul s-a terminat Drept rasplata pentru voi N-o sa iau roadele cu mine As vrea si bucuroasa as fi Daca in continuare le veti folosi”Zana le imparte bomboane cu fructe si isi ia ramas bun de la copii, promitandu-le ca va mai trece pe la ei.

6

Page 7: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

DESFASURAREA ACTIVITATIIEVENIMENTUL

DIDACTICCONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGIILE

DIDACTICEEVALUAREA

7

Page 8: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

1.CAPTAREA ATENTIEI

2.REACTUALI-ZAREA CUNOSTINTE-LOR

3.ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVE-LOR

4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii.

Se realizeaza la aparitia Zanei Toamna care se prezinta si le spune copiilor ca a venit sa se joace cu ei si sa vada cate lucruri stiu despre ea.

Se va face printr-o serie de intrebari chiar de Zana Toamna.

Activitatea de azi o vom numi:”Bogatiile si frumusetile toamnei”

Pentru ca Zana Toamna ne-a adus atatea bogatii,va propun un joc in care sa-i aratam cate lucruri stim noi despre aceste bogatiile. Jocul se numeste:”Ce stii despre...?”Educatoarea explica regulile regulile jocului, apoi se va efectua un joc de proba.Se desfasoara jocul propriu-zis, cu cele trei variante.

Surpriza

Conversatia

Explicatia

Expunerea

Problematizarea

Jocul didactic

Conversatia

Explicatia

Metoda „piramida”

Stimularea interesului pentru activitate.

Aprecierea rezolvarii corecte a sarcilor date.

1. 2. 3. 4.

5.Asigurarea Zana ii roaga pe copii:

8

Page 9: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

retentiei si a transferului

6.Evaluarea

7.Incheierea activitatii

-sa o ajute sa finalizeze tablourile de toamna prin aplicarea frunzelor devers colorate-sector ARTA;-sa construiasca ladite pt. legume si fructe deoarece nu mai are unde sa le depoziteze- Sector BIBLIOTECA;-sa refaca imaginea fructelor pentru ca vantul le-a ravasit- Sector JOC DE MASA

Lucrarile realizate de copii vor fi expuse la „Coltul Toamnei” unde se va amenaja o mini expozitie.Zana Toamna le multumeste copiilor pt. ca au fost cuminti si au ajutat-o si le ofera ca recompensemedalioane cu fructe si legume .

Inainte de plecare Zana Toamna le mai propune un ultim joc distractiv, respectiv „Cosuletul rupt”.Zana promite ca va mai veni la noi si imparte copiilor bomboane cu fructe.

Explicatia

Exercitiul

Lucrul in echipe

Conversatia evaluativa

Conversatia

Aprecierea modului de cooperare cu ceilalti copii pentru a finaliza lucrarea.

Aprecieri stimulative, aplauze.

9

Page 10: Pr.preinsp. Noiembrie 2011

10