proiect realizat prin imbinarea unor metode clasice cu metode

14
PROIECT DIDACTIC-lectie simultana CLASA I:DISCIPLINA EDUCATIE PLASTICA CLASA A III-A:DISCIPLINA LIMBA ROMANA PROPUNATOR:INST. SCOALA COMUNA JUDETUL

Upload: hoangquynh

Post on 28-Jan-2017

226 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC-lectie simultanaCLASA I:DISCIPLINA EDUCATIE PLASTICACLASA A III-A:DISCIPLINA LIMBA ROMANA

PROPUNATOR:INST. SCOALA

COMUNA JUDETUL

PROIECT DIDACTICPropunator:Clasa:IData:Disciplina:Educatie plasticaAria curriculara:ArteUnitatea de invatare:Grupele de culori si noculorileSubiectul:IarnaTipul lectiei:lectie de formare de priceperi si deprinderiScopul:*utilizarea echilibrata a elementelor de limbaj plastic studiate intr-o compozitie plastica;Obiective operationale:O 1-sa clasifice culorile;O 2-sa foloseasca diferite materiale si tehnici de lucru;O 3-sa imbine elementele de limbaj plastic studiate intr-o compozitie plastica;O 4-sa realizeze compozitia Iarna utilizand culori si forme semnificative,intr-o armonie cromatica;O 5- sa evalueze si sa autoevalueze lucrarile obtinute;Metode si procedee:*dialogul dirijat,explicatia,descoperirea,exercitiul,Ciorchinele,Turul galerieiMijloace de invatamant:*bloc pentru desen,acuarele,pensula,apa;Strategii didactice:*inductive si semialgoritmice

Propunator:Clasa:a-III-aData:Disciplina:Limba romanaAria curriculara:Limba si comunicareUnitatea de invatare:Oamenii comunica intre eiSubiectul:Cuvantul-parte de vorbireTipul lectiei:Lectie de transmitere-instruire de cunostinteScopul:*familiarizarea elevilor cu partile de vorbire;Obiective operationale:O 1-sa completeze spatii lacunare;O 2-sa sorteze jetoane dupa diferite criterii;O 3-sa identifice partile de vorbire;O 4-sa recunoasca diferitele parti de vorbire pa baza definitiei;O 5-sa rezolve cu usurinta, promptitudine si corectitudine, sarcina de munca independenta;

Metode si procedee:*dialogul dirijat, explicatia, descoperirea, exercitiul, Ciorchinele, Turul galerieiMijloace de invatamant:

Forma de organizare:*frontala, individuala, pe grupe;Bibliografie:*Album metodic, Ed. Arta grafica,Bucuresti, 2002;*Ghid metodic de educatie plastica, colectiv, Ed. Petrion, Bucuresti, 2002;

DESFASURAREA LECTIEI 1.Momentul organizatoric:*se creaza un climat favorabil inceperii lectiei;*se verifica prezenta;*se pregateste materialul didactic si se aseaza la vedere;

2.Reactualizarea cunostintelorACTIVITATE INDEPENDENTA Se distribuie elevilor cate un set de planse . Elevii, in perechi, vor observa plansele primite si anexa 1.2.ACTIVITATE DIRECTA *Se adreseaza elevilor intrebari despre elementele teoretice de la educatia plastica.Subiectele puse in discutie vor fi:~ materialele folosite~clasificarea culorilor ~culorile calde~culorile reci~culorile primare~culorile binare~obtinerea culorilor binare~ nonculorile si utilizarile lor~recunoasterea culorilor pe planse,in natura,pe reproduceri de arta

*Se analizeaza raspunsurile elevilor.*Se mai fac cateva completari.

*fise de lucru, plicuri, jetoane, imagini, cutii.Strategii didactice:*inductive, semialgoritmice, semidirijate;Forma de organizare:*frontala, individuala, pe grupe;Bibliografie:*Metoda predarii limbii romane, clasele I-IV, Ion Berca, Maria Eliza Ionescu Miciara, E.D.P., Bucuresti, 1970;*Indrumatorul invatatorului, Sincan E., Padureanu V.,Molan V.,Ed. Sigma, Bucuresti, 1993;

DESFASURAREA LECTIEI 1.Momentul organizatoric:*se creaza un climat favorabil inceperii lectiei;*se verifica prezenta;*se pregateste materialul didactic si se aseaza la vedere;

2.Reactualizarea cunostintelor Se poarta o scurta conversatie cu elevii despre notiunile : sunet, litera, silaba, cuvant, propozitie.Se accentueaza semnificatiile cuvintelor.

ACTIVITATE INDEPENDENTA3.Captarea atentiei Elevii se impart in trei grupe si se desmneaza cate un conducator in fiecare grupa.GRUPA I *Va rezolva o fisa de munca in colaborare( Anexa 2).GRUPA a II-a *Va primi urmatoarele materiale:~plicuri;~jetoane cu diferite cuvinte(corespunzatoare partilor de vorbire:substantivul, adjectivul,

Toate notiunile reactualizate se structureaza sub forma unui ciorchine(Anexa 1.1)

3.Captarea atentiei *Se citeste elevilor legenda populara Zapada si ghiocelul, pentru a le da posibilitatea sa afle, intr-o forma mai atractiva, cum au capatat unele lucruri culorile pe care le au.~Se poarta o scurta conversatie despre povestirea citita.

4.Anuntarea temei plastice, a subiectului si a obiectivelor operationale: *Se anunta tema plastica , Grupele de culori si nonculorile si a subiectului:Iarna; se precizeaza, pe intelesul elevilor, obiectivele operationale ale lectiei.

5.Realizarea lucrariiACTIVITATE INDEPENDENTA *Elevii vor fi indrumati sa realizeze compozitia Iarna, in care vor imbina armonios elementele de limbaj plastic studiate si a reda pe plansa cat mai multe caracteristici ale anotimpului iarna. *Voi urmari in permanenta modul in care lucreaza elevii; voi mai da explicatii suplimentare, acolo unde este cazul.

6.Evaluarea lucrarilor *Lucrarile obtinute vor fi expuse pe perete si elevii vor fi indrumati sa faca un tur ,sa observe in ce masura s-au respectat tema plastica,subiectul si sa faca unele comentarii,acolo unde este cazul. *Elevii vor face aprecieri si

verbul, pronumele, numeralul, cuvinte de legatura);~cutii pe al caror capac sunt inscrise denumirile partilor de vorbire;~o lista de instructiuni.SARCINA DE LUCRU:~sortarea jetoanelor asemantoare si asezarea lor in cutii .GRUPA a III-a *Va primi urmatoarele materiale:~plic cu jetoane;~cutii pe al caror capac sunt inscrise denumirile partilor de vorbire.~indicatii asezate in fiecare cutie pentru completarea corecta a jetoanelor .SARCINA DE LUCRU:~scrierea pe jetoane a unor cuvinte corespunzatoare indicatiilor si asezarea lor in cutii.

ACTIVITATE DIRECTA4.Anuntarea scopului si a obiectivelor operationale *Se anunta subiectul lectiei, se precizeaza scopul, se explica obiectivele operationale urmarite.

5.Dirijarea invatarii *Se face un tur la fiecare grupa de catre toti elevii.Conducatorul grupului va explica sarcina grupei sale. *Se verifica realizarea corecta a sarcinilor de munca independenta. *Vor fi facute conexiuni intre cele trei modalitati prin care s-a ajuns la aceleasi concluzii. *Elevii isi vor not ape caiete rezultatele obtinute aflate si pe fisa primita(Anexa 3.4.).~Partile de vorbire

autoaprecieri asupra lucrarilor realizate. *Se vor acorda calificative tinandu-se seama de: -respectarea temei plastice si a indicatiilor metodice; -corectitudinea si acuratetea lucrarii; -originalitate,expresivitate

sunt:substantivul,adjectivul,verbul,pronumele,numeralul,cuvintele de legatura. SUBSTANTIVELE denumesc finite,lucruri,fenomene ale naturii. ADJECTIVELE arata insusiri ale substantivelor. VERBELE actiunea,starea,existenta fiintelor,lucrurilor,fenomenelor ale naturii. NUMERALELE exprima numere. PRONUMELE tin locul unor substantive. CUVINTELE DE LEGATURA fac legaturi intre cuvinte.

6.Fixare si consolidareRaspunsurile date de elevii tuturor grupelorvor fi structurate in forma unui ciorchine(Anexa 3.2.).

7.Aprecierea si notarea elevilor~Se analizeaza lectia.~Se fac aprecieri despre desfasurarea in ansamblu a lectiei.~Se acorda calificative.

8.Tema pentru acasa*Realizarea ciorchinelui cu partile de vorbire pe o plansa,dupa modelul completat in clasa(Anexa 3.2.).

Anexa 1.1.

Primare

Calde Reci

Binare

Nonculori

Culori

Negru Alb

A

G

R

R

GO

VA

Vi

Vi

V

O

RcealaDepartare

Tristete

CalduraBucurie

Apropiere

Anexa 1.2.

Primare

Calde Reci

Binare

Nonculori

Culori

RcealaDepartare

Tristete

CalduraBucurie

Apropiere

ZAPADA SI GHIOCELULAnexa 1.3.

Cand Dumnezeu a facut toate cate sunt pe pamant,iarba,buruieni si flori,le-a impodobit cu tot felul de culori frumoase.Cand a facut zapada ,i-a zis: -Sa-ti cauti tu singura culoarea care-ti place,fiindca tu umbli peste tot. Atunci zapada se duse la iarba si-i spuse: -Da-mi si mie din culoarea ta verde si asa de frumoasa! Iarba nu vru insa.Ruga apoi pe trandafir sa-i dea culoarea lui rosie,stralucitoare.Dar nici trandafirul nu voi.Ceru culoarea albastra de la viorea,culoarea galbena de la floarea-soarelui.Nici una nu asculta rugamintea zapezii. Trista si amarata zapada a ajuns in dreptul ghiocelului.Catre el isi planse ea durerea,graind: -Nimeni nu vrea sa-mi dea culoarea sa. Ghiocelul,milos,se induiosa de soarta zapezii si-i zise: -Daca-ti place culoarea mea alba ,eu o impart bucuros cu tine. Zapada primi cu multumire darul ghiocelului.De atunci ea poarta vesmantul alb ca al ghiocelului.Drept recunostinta il lasa sa scoata capsorul afara de cum incepe sa se arate primavara.

FISA DE MUNCA INDEPENDENTAAnexa 3.1.

1.Completati spatiile punctate scriind cuvinte care denumesc:*fiinte:femeie,porumbel,……………………………………………………………………………………………..*lucruri:dulap,televizor,………………………………………………………………………………………………*fenomene ale naturii:bruma,ploaie,…………………………………………………………………………

2.Adaugati cuvinte care sa exprime:#actiunea:fuge,au mancat,vor desena,…………………………………………………………………..

#starea:sta,asteapta,…………………………………………………………………………………………………..#existenta:este,exista,sunt,………………………………………………………………………………………

3.Gasiti insusiri care sa arate:~forma:rotund,oval,………………………………………………………………………………………………………~culoarea:verde,rosu,…………………………………………………………………………………………………..~marimea:mare,mic,………………………………………………………………………………………………………~gustul:acrisor,dulce,……………………………………………………………………………………………………~mirosul:imbietor,placut,…………………………………………………………………………………………….~infatisarea:urat,inalt,………………………………………………………………………………………………..~insusiri sufletesti:milos,bland,…………………………………………………………………………………

4.Continuati insiruirea urmarind modelul:&cuvinte care arata numarul:opt,trei sute,……………………………………………………………&cuvinte care arata ordinea obiectelor prin numarare:al treilea,al doisprezecelea,……………………………………………………………………………………………………………..

5.Adaugati alte cuvinte asemanatoare ,care;^sa tina locul unor nume:el,voi,………………………………………………………………………………….^sa arate o exprimare politicoasa:dumneata,dumnealor,……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

6.Dati si voi alte exemple ca acestea;*care fac legaturi intre cuvinte sau propozitii:pe,la,despre,insa,si,……………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

Anexa 3.2.

Substantive

Pronume

Adjective

Numerale

Verbe

Cuvintede legatura

Cuvantul-parte

devorbire

FIINTE

ACTIUNEA

STAREA

EXISTENTA

NUMARUL

ORDINEAGUSTUL

MIROSUL

FORMA

LUCRURI

CULOAREA

MARIMEA

INSUSIRISUFLETESTI

INFATISAREAEXPRIMAREPOLITICOASA

TINE LOCULNUMELOR

FENOMENEALE NATURII

Anexa 3.3.

Substantive

Pronume

Adjective

Numerale

Verbe

Cuvintede legatura

Cuvantul-parte

devorbire

FIINTE

ACTIUNEA

STAREA

EXISTENTA

NUMARUL

ORDINEAGUSTUL

MIROSUL

FORMA

LUCRURI

CULOAREA

MARIMEA

INSUSIRISUFLETESTI

INFATISAREAEXPRIMAREPOLITICOASA

TINE LOCULNUMELOR

FENOMENEALE NATURII

SA TINEM MINTE!Anexa 3.4.

Oamenii comunica.Ei alcatuiesc enunturile din cuvinte. Cuvintele fac parte din vorbirea noastra,deci sunt parti de vorbire.Acestea sunt: SUBSTANTIVELE-denumesc fiinte,lucruri,fenomene ale naturii; ADJECTIVELE-arata insusiri ale fiintelor,lucrurilor,fenomenelor ale naturii;

VERBELE-arata actiunea,starea,existenta fiintelor,lucrurilor,fenomenelor ale naturii; NUMERALELE-exprima numarul sau ordinea obiectelor prin numarare; PRONUMELE-tin locul unor nume(substantive) sau arata o exprimare politicoasa;

CUVINTELE DE LEGATURA-fac legaturi intre cuvinte sau intre propozitii.