proiect did. clr.19. lectura. def.doc

Upload: refreshments

Post on 04-Nov-2015

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Propuntor: Alexandra Andrei

coala: Liceul Cretin Logos

Data: 29.04.2015Clasa: a II-a

Arria curricular: Limb i comunicare

Disciplina: Comunicare n limba romn

Unitatea tematic: Primvara-n srbtoareTema: Melc cel iute. Lectur. Tipul leciei: mixt

Forme de realizare: activitate integrat

Discipline integrate: Dezvoltare personal, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i abiliti practiceTimp: 90 min

Competene specifice vizate:

CLR:1.2 Identificarea unor informaii variate dintr-un text audiat.

2.1. Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare.2.2 Transmiterea unor informaii printr-o suit de enunuri nlnuite logic 2.3. Participarea cu interes la dialoguri, n diferite contexte de comunicare.

2.4. Exprimarea expresiv a ideilor n contexte familiare manifestnd interes i ncredere n sine.3.1. Citirea unor mesaje scrise, ntlnite n mediul cunoscut.

3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor cri adecvate vrstei.4.1. Scrierea unor mesaje, n diverse contexte de comunicare; MEM:3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul natural i social;DP:

2.3. Explorarea abilitilor de relaionare cu ceilali

AVAP:

2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei;Obiectivul fundamental: consolidarea deprinderii de exprimare oral coerent i corect din punct de vedere lexical, gramatic i fonetic prin intermediul diferitelor situaii de comunicare i mbogirea vocabularului cu noiuni noi; consolidarea citit - scrisului ct i strnirea interesului pentru lectur prin folosirea suportului imagistic.

Obiective operaionale:

Pe parcursul i la sfritul leciei elevul va fi capabil:

O1: s citeasc corect, fluent i expresiv textul dat;O2: s numeasc titlul, autorul i personajele principale, n urma citirii povetii;

O3: s argumenteze c acest text este unul literar, pe baza trsturilor nvate;O4: s participe activ la lecie, exprimndu-i opinia referitor la tema n discuie;

O5: s formuleze corect ntrebri sau rspunsuri la ntrebrile adresate despre textul citit;

O6: s identifice pe caiet cuvinte care au acelai neles, unindu-le;O7: s explice nelesurile cuvntului poart, n toate cele trei cazuri date;

O8: s rezolve sarcinile cadranelor, respectnd cerinele date.

Strategii didactice

Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura n perechi, explozia stelar, cadranele;

Mijloace de nvmnt: material audio - vizual despre melci, caiet special, caiet de clas, tabl, instrument de scris, melci, calendarul naturii, mesajul zilei.Forme de organizare: frontal, individual, n perechi.

Strategii de evaluare

Metode de evaluare: observarea sistematic, aprecieri verbale;

Forme de evaluare: formativ;

Instrumente de evaluare: proba oral/ scris.Bibliografie:

Ministerul Educaiei Naionale - Programa colar pentru clasa a II-a, aprobat prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013.

Lectur, pentru clasa a II-a, Ed. Carminis, 2013.Etapele lecieiT

i

mpOb. Op.Coninut instructiv - educativ

Strategie DidacticMetode/

Forme/ Instrumente

de evaluare

Metode i procedeeMijloace didacticeForma

de organizare

Moment organizatoric

10Se asigur mediul necesar desfurrii activitii: aerisirea slii de clas, pregtirea materialelor didactice.

Lecia debuteaz cu ntlnirea de diminea:- Copiii se adun n cerc n faa clasei.

- Se alege un copil care se va ruga pentru aceast zi, fiind menionate cteva motive de rugciune.

- Fiecare copil i salut colegul din dreapta: ,,Bun dimineaa, coleg() asculttoare!

- Se face prezena. Se anun elevii de servici.

- Se completeaz calendarul naturii, utiliznd ntrebri ajuttoare: n ce anotimp suntem? n ce lun? n ce zi a sptmnii? Cum este vremea astzi? n ce dat suntem azi? - Se prezint mesajul zilei: versetul Copii, ascultai de prinii votri n toate lucrurile, cci lucrul acesta place Domnului. (Coloseni 3:20).

- Se prezint orarul zilei: ,,Astzi vom afla n continuare multe lucruri interesante despre insecte, mai precis despre albine:

la CLR vom citi o povestire interesant despre nite melci. la ora de MEM vom alerga ntr-o curs, exersnd operaiile nvate.

la AVAP fiecare elev va realiza un tablou cu mesajul zilei folosind tehnica gravurii.conversaiaPanoul ntlnirii de diminea

Mesajul zileifrontalObservare sistematic

Formarea motivaiei specifice10Elevii urmresc un clip video n care sunt prezentate cteva informaii despre viaa melcilor de grdin.

Se discut pe baza acestuia despre melci, despre mediul lor de via i alte curioziti.Conversaia

explicaiamaterial audio- vizual

Notebook/ boxefrontal

individualobservare sistematic

Anunarea temei i a obiectivelor

2Se anun titlul leciei i a obiectivelor:

Azi vom citi o poveste numit Melc cel iute. Vom discuta pe baza ei i vom scrie un text dup un ir de ntrebri ca o continuare a povetii citite.conversaia

frontal

observare sistematic

Desfurarea leciei prin abordarea integrat a coninuturilor50O1O2O3O4

O5

O6

O7Se citete textul de ctre elevi n oapt - lectura n perechi.

Dup citire, elevii i adreseaz unul altuia ntrebri din text, discutnd astfel textul.

Se completeaz fia de lectur (pg. 72).

Copiii sunt ntrebai ce fel de text este acesta (literar/ nonliterar), fiind rugai s i argumenteze rspunsul folosind trsturile textlui literar.

Se citete textul cu voce tare - citirea n cor (primele dou alineate), citirea n lan - cte o propoziie fiecare, citirea alternativ.

Pe parcursul citirii se discut cuvintele necunoscute.

Se aprofundeaz textul folosind metoda explozia stelar - copiii vor primi sarcina de a formula oral ntrebri despre text care s nceap cu cele cinci ntrebri aezate la colurile stelei (ce?/ cine?/ de ce?/ unde?/ cnd?).

Se exerseaz folosirea corect a cuvintelor cu sens asemntor i cu sensuri multiple (ex. 1, 5).

conversaia

lectura n perechi

exerciiul

explozia stelarCaiet special

Stele - jetoanen perechi

frontal

individual

observare sistematic

aprecieri verbale

prob oral

formativ

Asigurarea reteniei i a transferului15O8

Elevii for primii o fi de lucru pe care vor fi scrise patru sarcini legate de text. (Anexa)explicaia

cadranelorFi de lucruindividual

frontal

observare sistematic

prob scris

Aprecierea rezultatelor i ncheierea activitii

3Se fac aprecieri globale i individuale asupra participrii elevilor la lecie i asupra comportamentului lor pe parcursul leciei. Se anun tema.conversaia

frontal

individualaprecieri verbale

Melc cel iute

Scrie n una - dou propoziii prerea ta despre acest text.

Mie mi-a plcut/ nu mi-a plcut textul pentru c ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Transcrie cea mai interesant propoziie pe care ai ntlnit - o n text.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Descrie-l pe Melcuor ntr-o propoziie, menionnd cel puin dou nsuiri ale acestuia.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Deseneaz personajul preferat din aceast poveste.