Download - Proiect did. CLR.19. lectura. DEF.doc
Proiect didactic
Propuntor: Alexandra Andrei
coala: Liceul Cretin Logos
Data: 29.04.2015Clasa: a II-a
Arria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Comunicare n limba romn
Unitatea tematic: Primvara-n srbtoareTema: Melc cel iute. Lectur. Tipul leciei: mixt
Forme de realizare: activitate integrat
Discipline integrate: Dezvoltare personal, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i abiliti practiceTimp: 90 min
Competene specifice vizate:
CLR:1.2 Identificarea unor informaii variate dintr-un text audiat.
2.1. Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare.2.2 Transmiterea unor informaii printr-o suit de enunuri nlnuite logic 2.3. Participarea cu interes la dialoguri, n diferite contexte de comunicare.
2.4. Exprimarea expresiv a ideilor n contexte familiare manifestnd interes i ncredere n sine.3.1. Citirea unor mesaje scrise, ntlnite n mediul cunoscut.
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor cri adecvate vrstei.4.1. Scrierea unor mesaje, n diverse contexte de comunicare; MEM:3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul natural i social;DP:
2.3. Explorarea abilitilor de relaionare cu ceilali
AVAP:
2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei;Obiectivul fundamental: consolidarea deprinderii de exprimare oral coerent i corect din punct de vedere lexical, gramatic i fonetic prin intermediul diferitelor situaii de comunicare i mbogirea vocabularului cu noiuni noi; consolidarea citit - scrisului ct i strnirea interesului pentru lectur prin folosirea suportului imagistic.
Obiective operaionale:
Pe parcursul i la sfritul leciei elevul va fi capabil:
O1: s citeasc corect, fluent i expresiv textul dat;O2: s numeasc titlul, autorul i personajele principale, n urma citirii povetii;
O3: s argumenteze c acest text este unul literar, pe baza trsturilor nvate;O4: s participe activ la lecie, exprimndu-i opinia referitor la tema n discuie;
O5: s formuleze corect ntrebri sau rspunsuri la ntrebrile adresate despre textul citit;
O6: s identifice pe caiet cuvinte care au acelai neles, unindu-le;O7: s explice nelesurile cuvntului poart, n toate cele trei cazuri date;
O8: s rezolve sarcinile cadranelor, respectnd cerinele date.
Strategii didactice
Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura n perechi, explozia stelar, cadranele;
Mijloace de nvmnt: material audio - vizual despre melci, caiet special, caiet de clas, tabl, instrument de scris, melci, calendarul naturii, mesajul zilei.Forme de organizare: frontal, individual, n perechi.
Strategii de evaluare
Metode de evaluare: observarea sistematic, aprecieri verbale;
Forme de evaluare: formativ;
Instrumente de evaluare: proba oral/ scris.Bibliografie:
Ministerul Educaiei Naionale - Programa colar pentru clasa a II-a, aprobat prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
Lectur, pentru clasa a II-a, Ed. Carminis, 2013.Etapele lecieiT
i
mpOb. Op.Coninut instructiv - educativ
Strategie DidacticMetode/
Forme/ Instrumente
de evaluare
Metode i procedeeMijloace didacticeForma
de organizare
Moment organizatoric
10Se asigur mediul necesar desfurrii activitii: aerisirea slii de clas, pregtirea materialelor didactice.
Lecia debuteaz cu ntlnirea de diminea:- Copiii se adun n cerc n faa clasei.
- Se alege un copil care se va ruga pentru aceast zi, fiind menionate cteva motive de rugciune.
- Fiecare copil i salut colegul din dreapta: ,,Bun dimineaa, coleg() asculttoare!
- Se face prezena. Se anun elevii de servici.
- Se completeaz calendarul naturii, utiliznd ntrebri ajuttoare: n ce anotimp suntem? n ce lun? n ce zi a sptmnii? Cum este vremea astzi? n ce dat suntem azi? - Se prezint mesajul zilei: versetul Copii, ascultai de prinii votri n toate lucrurile, cci lucrul acesta place Domnului. (Coloseni 3:20).
- Se prezint orarul zilei: ,,Astzi vom afla n continuare multe lucruri interesante despre insecte, mai precis despre albine:
la CLR vom citi o povestire interesant despre nite melci. la ora de MEM vom alerga ntr-o curs, exersnd operaiile nvate.
la AVAP fiecare elev va realiza un tablou cu mesajul zilei folosind tehnica gravurii.conversaiaPanoul ntlnirii de diminea
Mesajul zileifrontalObservare sistematic
Formarea motivaiei specifice10Elevii urmresc un clip video n care sunt prezentate cteva informaii despre viaa melcilor de grdin.
Se discut pe baza acestuia despre melci, despre mediul lor de via i alte curioziti.Conversaia
explicaiamaterial audio- vizual
Notebook/ boxefrontal
individualobservare sistematic
Anunarea temei i a obiectivelor
2Se anun titlul leciei i a obiectivelor:
Azi vom citi o poveste numit Melc cel iute. Vom discuta pe baza ei i vom scrie un text dup un ir de ntrebri ca o continuare a povetii citite.conversaia
frontal
observare sistematic
Desfurarea leciei prin abordarea integrat a coninuturilor50O1O2O3O4
O5
O6
O7Se citete textul de ctre elevi n oapt - lectura n perechi.
Dup citire, elevii i adreseaz unul altuia ntrebri din text, discutnd astfel textul.
Se completeaz fia de lectur (pg. 72).
Copiii sunt ntrebai ce fel de text este acesta (literar/ nonliterar), fiind rugai s i argumenteze rspunsul folosind trsturile textlui literar.
Se citete textul cu voce tare - citirea n cor (primele dou alineate), citirea n lan - cte o propoziie fiecare, citirea alternativ.
Pe parcursul citirii se discut cuvintele necunoscute.
Se aprofundeaz textul folosind metoda explozia stelar - copiii vor primi sarcina de a formula oral ntrebri despre text care s nceap cu cele cinci ntrebri aezate la colurile stelei (ce?/ cine?/ de ce?/ unde?/ cnd?).
Se exerseaz folosirea corect a cuvintelor cu sens asemntor i cu sensuri multiple (ex. 1, 5).
conversaia
lectura n perechi
exerciiul
explozia stelarCaiet special
Stele - jetoanen perechi
frontal
individual
observare sistematic
aprecieri verbale
prob oral
formativ
Asigurarea reteniei i a transferului15O8
Elevii for primii o fi de lucru pe care vor fi scrise patru sarcini legate de text. (Anexa)explicaia
cadranelorFi de lucruindividual
frontal
observare sistematic
prob scris
Aprecierea rezultatelor i ncheierea activitii
3Se fac aprecieri globale i individuale asupra participrii elevilor la lecie i asupra comportamentului lor pe parcursul leciei. Se anun tema.conversaia
frontal
individualaprecieri verbale
Melc cel iute
Scrie n una - dou propoziii prerea ta despre acest text.
Mie mi-a plcut/ nu mi-a plcut textul pentru c ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Transcrie cea mai interesant propoziie pe care ai ntlnit - o n text.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Descrie-l pe Melcuor ntr-o propoziie, menionnd cel puin dou nsuiri ale acestuia.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Deseneaz personajul preferat din aceast poveste.