proiect de lectie desen

Upload: anamorfoza123

Post on 12-Oct-2015

86 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

lectie desen

TRANSCRIPT

  • 5/21/2018 Proiect de Lectie Desen

    1/6

    1

    PROIECT DIDACTIC

    DATA: 4.03.2014

    CLASA: a I I-a

    coala Gimnaziala Nicolae Iorga Pingarati Scoala Gimnaziala Stejaru

    INVATATOR: Gheti Anita

    ARIA CURRICULAR: Arte

    DISCIPL INA : Educatie plastica

    TEMA: Rolul decorativ al punctului si liniei

    SUBI ECTUL : Decorarea ulciorulu i, f arfur iei si iei

    TIPUL LECIEI: de consolidare i sistematizare a cunotinelor, priceperilor, deprinderilor prin realizarea unei compoziii

    plastice, utiliznd elementele de limbaj plastic nvate

    OBIECTIVE DE REFERINTA:

    nsuirea tehnicii de a folosi punctul i linia n realizarea unei compoziii aplicative; Dezvoltarea priceperilor i deprinderilor de a lucra folosind tehnicile nvate; Cultivarea simului artistic prin intuirea unor lucrri din arta popular;OBIECTIVE OPERATIONALE:

    O1. S recunoasc pe alte lucrri de art(costume populare, covoare, ceramic) punctul i linia ca elemente decorative;

    O2. S aplice noiunile nvate anterior n aceast lecie prin realizarea unor compoziii plastice : decorarea ulciorului ,farfuriei si iei;

    O3. S analizeze critic i autocritic lucrrile executate;

    O4.S participe activ i afectiv la lecie;

  • 5/21/2018 Proiect de Lectie Desen

    2/6

    2

    Metode i procedee:explicaia, conversaia,exerciiul, demonstraia;

    Forma de organizare:munc individual

    Resurse: bloc de desen, acuarele, pensule de diferite dimensiuni,ablon pentru ulcior, farfurie si ie ;vase de ceramic pictate,costumepopulare,planerealizate de ali elevi;laptop si retroproiector

    Bibliografie:Caietul de educaie plastic, Ed. Aramis,Bucureti,2006, Ed. plastic,autor,Aurel Dasclu

    Durata:50 minute

  • 5/21/2018 Proiect de Lectie Desen

    3/6

    3

    Secvenele leciei Timp Ob.op

    Coninuturile nvrii Strategii didactice Evaluare

    met. iprocedee

    mij. i mat. forme deorganizare

    Moment

    organizatoric

    1

    min.

    -Se asigur condiiile necesare buneidesfurri a orei de educaie plastica

    Pensule de

    diferitemarimi,acua-rele etc

    Captarea ateniei 5min

    -Lecia va ncepe prin audierea unui fragmentmuzical .Voi ntreba elevii:-Cu ajutorul cui v comunic compozitorulsentimentele sale n acest fragment muzical?-Elevii vor raspunde: cu ajutorul sunetelor.-Vom asculta apoi recitarea poeziei In

    primavara, de catre Claudia Cotea.-Cu ajutorul cui v comunic poetulsentimentele i tririle sale?-Cu ajutorul cuvintelor.-Se vor intui cateva tablouri a unor pictorirenumiti,prin prezentarea unui PowerPoint .Vointreba:-Cu ajutorul cui v transmite pictorulsentimentele sale?- Elevii vor raspunde:Cu ajutorul culorilor.

    Conversaia

    Observatia

    Auditia

    muzicala

    Laptopsiretroproiec

    torO melodie

    de Richard

    Clyderman

    Poezia Inprimavara

    recitata de

    ClaudiaCotea

    PowerPointcu tablouri

    Frontal

    Capacitatea de

    a raspunde laintrebarile

    adresate

    Reactualizareacunotinelor

    5min

    -Se vor intui lucrri ale altor elevi n caretehnica folosit a fost punctul sau linia.-Se ntreab elevii:Ce elemente de limbaj plastic recunoatei naceste compoziii ale colegilor votri?-Elevii vor identifica linia si punctual.-Se va purta o discuie cu elevii n care se vorverifica cunotinele nsuite n orele anterioaredespre punct i despre linie ca elemente de

    ConversaiaObservatia

    Desene alealtor elevi

    Frontal

  • 5/21/2018 Proiect de Lectie Desen

    4/6

    4

    limbaj plastic.-Voi ntreba elevii:Ce este punctul ?-Elevii rspund:Punctul este cea mai micurm lsat de un obiect delucru(pensul,creion,carioc)pe un suport dehrtie,pnz, lemn.-Voi ntreba elevii:Ce este linia?- Elevii rspund:Linia reprezint un punct ndeplasare sau punctul la plimbare.-Liniile sunt de un singur fel ? -Elevii vor raspunde ca nu.- Va mai amintiti ce clasificare am facut noiora trecuta?* dupa forma: drepte,curbe,frante;*dupa grosime: groase , subtiri;

    *dupa pozitie: orizontale, verticale, oblice.

    Conversatia

    Anunarea temei ienunarea

    obiectivelor

    3min

    O1 -n faa elevilor voi prezenta un PowerPoint cuimagini reprezentand obiecte de art popular:ceramic, tergare, costume populare.-Ce vedeti in aceste imagini?-Noi vedem diferite obiecte precum: ulcior,farfurie sau costum popular.-Dupa cum observati fiecare obiect a fostdecorat cu ajutorul liniilor si punctelor.

    -Anun elevii care sunt impartiti in trei grupe cvor realiza compoziii decorative precum : unulcior, o farfurie sau o ie populara pe care levor mpodobi, combinnd cele douelemente:punctul i linia .

    ExplicaiaObservatia

    Conversatia

    Retroproiec

    tor

    Frontal

  • 5/21/2018 Proiect de Lectie Desen

    5/6

    5

    Analizarea

    materialului

    10

    min

    O1

    -n faa elevilor voi prezenta o miniexpoziie cuobiecte de art popular:ceramic, tergare,costume populare si vom purta o scurtadiscutie despre obictele observate.

    -Prezint cteva lucrri realizate de ali elevi (camodel) .-Voi mpri apoi cte un ablon la fiecarebanc, explicnd elevilor c trebuie s obin cuajutorul ablonului un ulcior, o farfurie, sau o iepe plana lor, ajutndu-se unul pe altul laconturare. Demonstrez la tabl cum seprocedeaz.-Apoi se va colora ulciorul, farfuria sau ia cu oculoare ct mai deschis i levor decora dup

    imaginaia fiecruia,folosind doar puncte i linii.-Dup realizarea compoziiilor, se d culoare ila spaiulrmas liber n afara obiectelordecorate.

    Observatia

    Conversatia

    Explicatia

    Demonstratia

    Miniexpozi

    tie cufarfurii

    ,caniceramica si

    costumepopulare

    Lucrarirealizate de

    alti elevi

    Tablasabloane

    Frontal

    Realizarea

    propriu-zisa alucrarii

    20

    min O2O4

    -Voi aminti elevilor detalii importante pentrureuita compoziiei:umezirea pastilei de culoarenainte de folosire, transportul culorii ncantiti ct mai mici , execuia punctelor cupensule ct mai subiri,combinarea culorilorpentru a obine nuane sau tonuri.-Elevii vor lucra cu atenie, respectnd sfaturileprimite si ascultand pe fundal muzica deRichard Clyderman.

    Exercitiul Foi de

    desenSabloane

    Pensule

    Acuarele

    Individual Proba practica

    Aprecierea sievaluarea

    lucrarilor

    5min

    O3 -Voi seleciona elevi cu lucrri care au fostfinalizate i le voi cere colegilor lor s-i spunprerea.Cele mai frumoase vor fi reinutepentru miniexpoziia de lucrri a clasei.

    frontal Analizalucrarilor

  • 5/21/2018 Proiect de Lectie Desen

    6/6

    6

    Elevii alei vor iei n faa clasei, ceilali i vorspune prerea despre lucrrile colegilor.

    Incheierea

    activitatii

    1 min Solicit elevilor s-i strng materialele i slase bncile curateElevii i vor strnge materialele, lsnd bncilecurate

    Conversaia