pre-alg 2.15 adding & subtracting equations

Download Pre-Alg 2.15 Adding & Subtracting Equations

Post on 05-Dec-2014

1.008 views

Category:

Technology

0 download

Embed Size (px)

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

  • 1. Pre-Algebra Lesson 2.15 Addition & Subtraction Applications
  • 2. http://www.youtube.com/watch?v=Aay0fAXSOsM
  • 3. Wordproblems
  • 4. Why do we need to practice word problems?
  • 5. 32/$4 = 16/$2.75 x/2 = 6 In a perfect place...
  • 6. Which is a better value? A 32 oz. bag for $4 or a 16 oz bag for $2.75? If 2 bags costs $6, how much does 1 bag cost? In real life...
  • 7. Write and simplify a numerical expression. Subtract 12.5 from -3.8 Write an equation to represent this sentence. When 4 is added to a number, the result is 11.5
  • 8. What Ms. Vallejo Does... 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check SMOTD
  • 9. 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check
  • 10. 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check
  • 11. 1. Draw/Write 2. Form 3. Solve 4. Check