particularități ale organului cutanat

12
Proiect didactic Profesor: Popușoi Marina Data: 01.10.2014 Clasa: a VII-a Obiectul: Biologia Subiectul: Particularități ale organului cutanat Obiectivul general: Familiarizarea elevilor cu structura organului cutanat la om Obiective operaționale: Elevul la finele lecției va fi capabil să: O 1 - să definească noțiunea de piele, peri senzitivi, receptorii tactului, direrii și termici O 2 - să enumere straturile pielii O 3 - să descrie cele trei straturi ale pielii O 4 - să enumere și să descrie receptorii care se găsesc în piele O 5 - să enumere funcțiile pielii Competențe derivate: Enumerarea straturilor pielii Descrierea fiecarui strat al pielii în parte Enumerarea și descrierea receptorilor care se găsesc în piele Enumerarea funcțiilor pielii Forma de organizare: lecție Tipul lecției: mixtă

Upload: tudor-morari

Post on 25-Dec-2015

279 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

An acest proiect e reprezentat organul cutanat si proprietatilei lui,. Adica pielea din cate straturi e lacatuita si multe altele.

TRANSCRIPT

Page 1: Particularități Ale Organului Cutanat

Proiect didacticProfesor: Popușoi MarinaData: 01.10.2014Clasa: a VII-aObiectul: BiologiaSubiectul: Particularități ale organului cutanatObiectivul general: Familiarizarea elevilor cu structura organului cutanat la om

Obiective operaționale: Elevul la finele lecției va fi capabil să: O1- să definească noțiunea de piele, peri senzitivi, receptorii tactului, direrii și termici O2- să enumere straturile pielii O3- să descrie cele trei straturi ale pielii O4- să enumere și să descrie receptorii care se găsesc în piele O5- să enumere funcțiile pielii

Competențe derivate: Enumerarea straturilor pielii Descrierea fiecarui strat al pielii în parte Enumerarea și descrierea receptorilor care se găsesc în piele Enumerarea funcțiilor pielii

Forma de organizare: lecțieTipul lecției: mixtăMetode și procedee didactice: conversația, explicația, ,activitate în grup, păiangenul, lucru cu manualul, metoda ciorchine, metoda braistormingMateriale didactice: manualul, foite de control

Page 2: Particularități Ale Organului Cutanat

Desfășurarea lecției

Nr Etapele lecției O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode1.

2.

Momentul organizatoric

Reactualizareacunoștințelor

Bună ziua dragi elevi

-ce temă am avut pe astăzi de studiat?

Acum să ne reactoalizăm puțin cunoștințele și să vedem ce am studiat la lecția precedentă. Pentru aceasta:

-definiți noțiunea de anosmie

stomatita

Următoarea întrebare:- La ce duce consumul frecvent de alimente fiebinți?

- Un elev va trece la tablă și va

Elevii salută profesorul și își pregătesc cele necesare

- Igiena organului olfactiv și a celui gustativ

- Diminuarea sau pierderea totală a simțului murosului.

- Este o patologie care se manifestă prin apariția unor ulcerații în cavitatea bucală, îndeseori pe limbă.

- Duce la distrugerea papilelor gustative și respectiv la diminuarea gustului.

ceai

Conversația de control

Metoda

Page 3: Particularități Ale Organului Cutanat

3. Captarea

completa schema cu factorii de risc care duc la distrugerea mucoasei olfactive și gustative?

- După cum știm răceala cauzează degenerarea mucoasei olfactive și gustative. Propuneți cîteva modalități de prevenire a răcelii în perioada rece a anului.

Înainte de a trece la tema nouă,vom

Microbibacterii leziuni spirt, amoniac

-  Ceapa reprezintă o altă posibilitate pentru ameliorarea răcelii. . Usturoiul, mâncat natural, are puternice efecte antibacteriene şi ajută organismul în lupta împotriva infecţiilor. Lămâile, care sunt pline de Vitamina C, reprezintă o altă soluţie naturală şi eficentă de luptă împotriva gripei Busuiocul ameliorează afecţiunile căilor respiratorii, are efecte antiseptice.

Ciorchine

Conversațiade control

Factorii de risc

fizici

biologici mecanici

chimici

Page 4: Particularități Ale Organului Cutanat

4.

atenției

Anunțarea temei noi și a obiectivelor

completa un crossword.1. Stomatita se manifestă în urma

consumării unui produs nefiert obținut de la vaci. Care este produsul?

2. Factori de risc ce provoacă afecțiunea organului olfactiv și a celui gustativ.

3. Ce fel de reguli trebuie de respectat pentru ca să nu fie afectat simțul mirosului și gustului.

4. Cum se mai numește leziunea oganului nasului, leziunea organului...?

5. Un factor de risc care se manifestă prin diferite leziuni ale limbii și nasului.

6. Diminuarea sau pierderea totală a simțului mirosului.

Efectuînd acest crossword am obținut pe verticală cuvîntul “Pielea”. De aceea astăzi vom studia tema: “Particularități ale organului cutanat”Obiectivele lecției: O1- să definească noțiunea de piele. O2- să enumere straturile pielii O3- să descrie cele trei straturi ale pielii

Elevii își notează în caiet tema nouă.

DescoperireaMetoda

Crossword

Page 5: Particularități Ale Organului Cutanat

5. Dirijarea învățării O1

O2

O4- să enumere receptorii care se găsesc în piele O5- să enumere funcțiile pielii

Deschidem cartea la pagina 68 și citim noțiunile cheie

- Piele

În continuare vom analiza aliniatul de la pagina 68 și vom descoperi din cîte straturi e alcătuită pielea și care sunt ele. Împreină cu voi vom completa o schemă și vom enumera straturile pielii

Acum cîte un elev v-a primi cîte o

Elevii deschid manualul la pagina 68 și citesc noțiunile cheie

- Organ care constituie învelișul corpului.

Un elev citește aliniatul de la pagina 68

Descoperirea

Lucru cu manualul

Metoda PăiangenPielea

epiderma

hipoderma derma

Page 6: Particularități Ale Organului Cutanat

O3

O4

foiță cu caracteristica fiecărui strat de piele...elevul va citi și toți vor nota în caiete. Epiderma

Derma

Hipoderma

În continuare la pagina 69 sunt enumerați receptorii pielii. Un elev, va trece la tablă și împreună cu profesorul va completa schema.

Între timp un elev citește caracteristica fiecărui receptor al pielii.

Noi știm că pielea este cel mai mare

Este alcătuit din epiteliu stratificat și pavimentos, cornificat, celulele sale fiind în permanență regenerare. Lipsit de vase sangvine. Este un protector mecanic contra pierderilor de apă în straturile profunde ale pielii și împiedică pătrunderea microbilor în ele.

Constituie scheletul nerezistent conjuctivo-fibros al pielii. El este separat de epiderm prin membrana bazală.Este stratul care separă pielea de straturile subiacente. Alcătuit din lobuli de celule grase, cu rol de rezervă nutritivă și de izolator termic și mecanic.

Elevii citesc funcțiile pielii și le scriu în caiete

Lucru cu manualul

Conversația

Lucru cu manualul

Metoda ciorchine

Receptorii pielii

termici

Ai tactului

caldură

frig

Ai durerii

Page 7: Particularități Ale Organului Cutanat

6. Conexiunea inversă

O5 organ de simț al omului, dar care sunt funcțiile ei. Pentru aceasta deschidem manualul la pagina 69 și citim funcțiile pielii.

Din cele studiate, să vedem ce am învățat la lecția de astăzi.

1. Ce reprezintă pielea?

2.Care sunt cele 3 straturi ale pielii?3.Ce fel de receptori ai pialii cunoasteți?

Acum ve-ti primi cîte o fișă în care ve-ți completa spațiile libere cu cuvintele adecvate.

Cel mai ....... organ de simț al omului este ........ ........ este organul pipăit și percepe modificările de ......., tactul și .......... Prin pipăit determinăm anumite însușiri ale obiectelor, precum ......., ......., ...............

Funcțiile pielii:-funcția de protecție-funcția termoregulatoare-funcția de aparare față de razele ultraviolete- pielea ca rezervor de celule embrionare- funcția imunologică- funcția de organ de simț

- Este cel mai mare organ de simț al omului

- Epiderma, derma, hipoderma

- Receptori de durere, ai tactului, termici

Cel mai mare organ de simț al omului este pielea. Pielea este organul pipăit și percepe modificările de durere, tactul și temperatura. Prin pipăit determinăm anumite însușiri ale obiectelor, precum forma, mărimea, aspectul. Toate aceste însușiri sunt percepute de către receptori specializați din piele.

Lucru cu manualul

ConversațiaMetoda

Braistorming

Conversația de control

Page 8: Particularități Ale Organului Cutanat

7.

8.

Anunțarea temei

pe acasă

Apreciereacunoștințelor

Toate aceste însușiri sunt percepute de către ............... specializați din piele.

Pipăit ReceptoriPiele DurereAspecte FormăMare TemperaturăMărime

-Veți studia tema:”Particularitățile organului cutanat”de la pagina 68, și veți scrie în caiet exercițiile 2,5 de la pagina 70.

Elevii se notează și se argumentează notarea.

Elevii își notează tema pe acasă în caietInstructajul