metabolismul11 format scos copilu

6
Proiect de lecție Obiect: Biologie Clasa :a-XI-a Tema: Metabolismul Profesor : Florina Axente Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Unitatea de invatare : Functiile de nutritie Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, sistematizare, aprofundare a cunostintelor Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare la functiile de nutritie ; consolidarea deprinderilor de analiza si comparare, pentru constientizarea importantei metabolismului in functionarea echilibrata a organismului Competente : 1. definirea metabolismului explicand mecanismele de import si export de substanta si energie dintre organism si mediu, descriind interrelatia : digestie- circulatie- respiratie- excretie 2. distingerea fazelor metabolismului demonstrand interrelatia dintre anabolism si catabolism, identificand urmarile dereglarii acestui echilibru asupra organismului 3. identificarea rolului proteinelor, glucidelor si a lipidelor in organism, calculand practic cantitatea de energie obtinuta la oxidarea lor 4. explicarea adaptarii organismului la conditiile mediului, mentinandu-si homeostazia STRATEGIA DIDACTICĂ Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia, comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea,

Upload: vatavr

Post on 15-Jan-2016

232 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

depre copii urati

TRANSCRIPT

Page 1: Metabolismul11 Format Scos Copilu

Proiect de lecție

Obiect: Biologie

Clasa :a-XI-a

Tema: Metabolismul

Profesor : Florina Axente

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Unitatea de invatare : Functiile de nutritie

Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, sistematizare, aprofundare a cunostintelor

Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare la functiile de nutritie ; consolidarea deprinderilor de analiza si comparare, pentru

constientizarea importantei metabolismului in functionarea echilibrata a organismului

Competente : 1. definirea metabolismului explicand mecanismele de import si export de substanta si energie dintre organism si mediu, descriind

interrelatia : digestie- circulatie- respiratie- excretie2. distingerea fazelor metabolismului demonstrand interrelatia dintre anabolism si catabolism, identificand urmarile dereglarii acestui echilibru asupra organismului 3. identificarea rolului proteinelor, glucidelor si a lipidelor in organism, calculand practic cantitatea de energie obtinuta la oxidarea lor4. explicarea adaptarii organismului la conditiile mediului, mentinandu-si homeostazia

STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia,

comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea, problematizarea, informatizarea, comparatia,

metoda termenilor cheie initiali, metoda ciorchinelui, jocul piramideiMijloace de învăţământ:

a. pentru activitatea frontală: laptop, CD, ecran de proiectie, creta coloratab. pentru activitatea individuala: fise de lucru, teste, manuale

FORME DE ORGANIZARE: Individual-la rezolvarea testului Pe grupe- la completarea fiselor de lucru Frontal.-la completarea schemei la tabla si a ciorchinelui despre functiile

organismuluiLocul de desfasurare: laboratorul de biologie

Page 2: Metabolismul11 Format Scos Copilu

Evaluare : pe parcursul întregii ore, prin completarea fiselor de lucru, a testului final si apreciind raspunsurile primite la intrebarile din piramidaBibliografie : Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran – Biologie, manual pentru clasa a XI-a, Ed. Teora

MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii. Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de

predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007. Revista – Corpul uman, Ed DeAgostini

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele lecţiei

Situaţii şi sarcini de învăţareActivitatea profesorului Activitatea elevilor

MOMENT ORGANIZATORIC

Profesorul verifică prezenţa elevilor, asigurarea materială a lecţiei

Elevii isi pregatesc manualele, caietele, instrumentele de scris,

REACTUALIZAREA UNOR CUNOŞTINŢE ÎNSUŞITE ANTERIOR

- solicită elevii să prezinte sub forma unui ciorchine functiile de baza ale organismului, accentuand functiile de nutritie

Elevii deseneaza ciorchinele, detaliind mai mult functiile de nutritie

CAPTAREA ATENŢIEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR

- solicita elevii sa gaseasca titlul lectiei si sa defineasca metabolismul utilizand cuvintele cheie (mediu, schimb, organism)- prezinta obiectivele lecţiei

- elevii deduc titlul lectiei din termenii cheie de pe tabla si definesc metabolismul

PREZENTAREA NOILOR CUNOŞTINŢE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

-conduce elevii spre intelegerea, deducerea mecanismelor de import si export de substanta si energie dintre organism si mediu, -prezinta fazele metabolismului si factorii de care depinde mentinerea echilibrului dintre anabolism si catabolism- scrie pe tabla reactia de oxidare a glucozei- identifica rolul proteinelor, glucidelor si a lipidelor in organism, - explica adaptarea organismului la conditiile mediului, mentinandu-si homeostazia

-noteaza schema lectiei la tabla cu ajutorul elevilor

- descriu interrelatia : digestie- circulatie- respiratie- excretie- disting fazele metabolismului demonstrand interrelatia dintre anabolism si catabolism,- identifica urmarile dereglarii acestui echilibru asupra organismului - calculeaza practic cantitatea de energie obtinuta la oxidarea substantelor organice-noteaza schema lectiei la tabla si in caiete

CONEXIUNE INVERSĂFeed-back

-imparte elevii în doua grupe primind sarcinile de lucru specifice grupei

-Grupurile de elevi isi completeaza fisele de lucru utilizand manualul

ASIGURAREA FIXĂRII CUNOŞTINŢELOR

- deseneaza pe tabla o piramida formata din 9 triunghiuri fiecare continand o intrebare. Dificultatea intrebarilor creste de la baza la varf, astfel cele de la baza valoreaza doar 1 punct pt. echipe, iar cea din varf 3p.

-raspund competitiv la intrebari, acumuland grupei un punctaj adecvat gradului de dificultate a intrebarilor

Page 3: Metabolismul11 Format Scos Copilu

Problematizare ‘Este moartea un fenomen natural ?’Are vreo legatura cu metabolismul ?

-Da. Survine cand inceteaza schimbul organismului cu mediul.

EVALUARE- apreciaza participarea elevilor la oră, modul în care au lucrat în cadrul grupei, modul în care au răspuns la intrebari

-Elevii sunt multumiti.

Schema la tabla

Metabolismul= schimbul permanent de –materie dintre organism-mediu

- energie

FAZE- anabolism = asimilatie =sinteze de substante proprii pt. constructie, refacere- endoterm

-catabolism ? =descompunere, degradare -exoterm(degajareQ)Echilibrul dep. de : -activitate

-varsta reglat de – sn -HT-individ - s. endocrin-sanatate

In - ficat se depoziteaza glicogen de rezerva - tes. adipos lipide

Mentinerea T=k – la frig ? mecanisme -vaso... - la caldura -

P= materiale de constructie – au rol plasticL, G energetic

G + O2 = CO2 + H2O + Eg(4,1 kcal)(Q)L 9,3 kcal 3 Jocul piramidei

O2H2OP= AAL=AG+Glicerina G=Glucoza

CO2H2OMaterii fecaleurina

2 2 2

1 1 1

Page 4: Metabolismul11 Format Scos Copilu

ProblemaIntrebarile piramidei:Pt. 1p – Un organism care tine regim produce sau nu energie?

-Alimentele sunt singura sursa de energie a organismului?-De ce iarna consumam mai multe grasimi decat vara?- Din ce cauza organismul tanar necesita mai multa hrana decat cel batran?-Difera temperatura corpului in decursul unei zile? De ce?

Pt. 2p: -De ce sportivii, inainte de eforturi mari, consuma multe dulciuri?-Cum se mentine T k a corpului?-Ce procese au loc in organism la depunerea unui efort?

Pt. 3p : -Ce cantitate de energie se elibereaza la oxidarea 1g G, 1g P, 1g L ?1 cal= 4,18 J 1g G/P...............4,1 kcal

1g L...................9,3 kcal