legumele
DESCRIPTION
aTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATĂ
EDUCATOARE: ALUNGULESEI CRISTINA
UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: G.P.S. „Veronica Filip”, Piatra Neamţ
NIVELUL: II
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Toamnă, toamnă darnică”
SUBTEMA: ”Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit ȋn zori”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Coşul cu legume vesele”(jucării din legume)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP : Întâlnirea de dimineaţă:
Salutul
“Cum m-am îmbrăcat astăzi? De ce?”- discuţii libere între copii
“Cum e vremea azi?” - lucrul la calendarul naturii.
ADE:
DLC - „Tabloul toamnei”- lectură după imagini,
DOS – “Cosul cu legume vesele” asamblare
ALA :
JOC DE MASĂ: „Găseşte-i jumătatea”
Obiectiv operaţional:
- să realizele întregul unei imagini din jumătăţi
Obiectiv educativ:-educarea perseverenţei
Material didactic: diferite imagini cu legume împărţite în jumătăţi
JOC DE ROL: „De-a gospodinele”
Obiectiv operaţional:
- să-şi dezvolte abilităţi specifice artei culinare
Obiectiv educativ:
- menţinerea curăţeniei pe masa de lucru
Material didactic: legume, tocătoare, cuţite din plastic, şorţulete şi baticuri
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi întelegere a mediului înconjurător;
îmbogăţirea cunoştinţelor despre anotimpul toamna.
Sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la strategia elaborării de întrebări
de tipul: ”Ce?”, ”Cine?”, ”Unde?”, ”Când?’, ”De ce?”, pe baza conţinutului unor
imagini, prin folosirea metodei interactive ”explozia stelară”;
Dezvoltarea capacităţii de a asimila modele comportamentale prin utilizarea de
noi forme şi scheme de interacţiune interpersonală;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DLC:
să alcătuiască cât mai multe întrebări pe baza conţinutului unei imagini, folosind
pronumele interogative:”Ce?”,”Cine?”,”Când?”,”Unde?”,”De ce?”;
să formuleze întrebări corecte din punct de vedere gramatical adresându-le
celorlalte grupuri de copii;
să valorifice pe tot parcursul activităţii cunoştinţele anterioare îmbogăţindu-şi
experienţa cognitivă;
să se exprime corect în propoziţii clare şi concise;
să comunice impresii , idei pe baza observărilor efectuate;
să realizeze sarcini de lucru în echipă;
DOS:
să selecteze imaginile specific anotimpului toamna;
să ȋmbine diferite fructe şi legume pentru a crea jucării din legime;
să se exprime utilizând limbajul corespunzător;
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE:
explozia stelară, tehnica blozonului, observaţia, conversatia, explicatia,
exerciţiul, descrierea, enumerarea, munca independentă, munca în perechi;
b) ELEMENTE DE JOC:
surpriza, mişcarea, aplauzele, mânuirea materialelor, stimularea.
c) RESURSE MATERIALE:
ADE:
DLC: personajul surpriză –toamna – (o fetiţă îmbrăcată în Zâna Toamnei),o stea
mare cu tema, 5 stele mici cu întrebările, cinci săgeţi de culoare roşie, tablou cu
anotimpul toamna;
DOS: silueta toamnei din carton, jetoane cu imagini din toate anotimpurile ,
fructe, legume, beţe scobitori şi frigărui;
ALTE MATERIALE FOLOSITE PE PARCURSUL ACTIVITĂŢII: colţul
amenajat cu aspectul de toamnă, calendarul naturii, panoul cu fotografiile copiilor-
prezenţa;
d) FORME DE ORGANIZARE:
frontal, în grupuri mici, individual.
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga - Metode interactive
de grup-Ghid metodic - Editura Arves,2007
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama „ Activitatea integrată din
grădiniţă ”
Mateiaş, Alexandra – „Pedagogie pentru învăţământul preşcolar”, E.D.P., 2003
Lespezeanu, Monica – „Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar
românesc”, Editura Omfal Esenţial, Bucureşti, 2007
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar” Didactica Publishing House, 2009
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi
membrii grupei.După sunetul clopoţelului rostesc următoarele versuri:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup
Schimbul de impresii, copiii vor discuta despre: „ Cum m-am îmbrăcat astazi? De
ce?”(pentru că este toamnă), vor viziona un pps cu aspecte de toamna în timp ce vor
completa Calendarul naturii şi prezenţa .
Noutatea zilei : „Astăzi veţi avea un musafir” (ştirea este dată de un coleg dintr-o
grupă mai mare).
Toţi ne vom întreba cine vine. Toamna intră în sala de grupă motivându-şi
prezenţa roagându-i pe copii să o ajute la citirea unui tablou de toamnă , pe care l-a
primit cadou de la grupa pregătitoare. Întreb copiii dacă vor să o ajute pe Toamnă, să
citească acest tablou.Se va trece la prezentarea tabloului adus şi la citirea acestuia.
Pentru că Toamna are în coşuleţ şi nişte steluţe cu care ar vrea să se joace cu noi,propun
copiilor să ne jucăm şi cu steluţele. Grupez şi îndrum copiii aplicând metoda „ explozia
stelară”. Solocit copiii să adreseze întrebarile în funcţie de steluţa care îi ajută la
adresarea întrebării „Ce?”, ”Cine?”, ”Unde?”, ”Când?’, ”De ce?”.
Voi îndruma copii în a adresa întrebări celorlalţi copii pentru a citi cât mai bine
tabloul de toamnă. Toamna ca drept mulţumire că au ajutat-o să citeasca tabloul şi s-au
jucat aşa de frumos cu steluţele, le va oferi copiilor stimulente – mere.
Solicit copiii să ne jucăm jocul muzical- „Bate vântul, frunzele”- Tranziţii .
Propun copiilor să derulăm activitatea noastră sub denumirea „Toamna, toamna
harnica”, activitatea desfăşurându-se pe centre de interes.
Prezint sectoarele unde vor lucra , materialele puse la dispoziţie şi temele.
Repartizarea pe sectoare se va realiza în funcţie de dorinţele, interesele fiecărui copil.
– Rutine - ” Mă pregătesc pentru activitate” – exersarea unor deprinderi de autoservire.
Se va da startul de începere a lucrului, se vor îndruma copiii acolo unde vor
întâmpina greutăţi.
La finalizarea sarcinilor de la sectoare, la semnalul sonor al clopoţelului, copiii expune
lucrările pe panoul şi macheta dedicată Primăverii . Rutine - ”Singurel îmi fac ordine
la locul de muncă” - exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească.
Tranziţii –Copiii vor fi solicitaţi să imite zborul păsărelelor.
Nr.
crt
Etapele
activităţii
Conţinut ştiinţific
Strategii didactice Tipul de
inteli-
genţă
activată
Metode şi
procedee
Mijloace
de
învăţă-
mânt
Evaluare/
Metode şi
indicatori
1. Captarea
atenţiei
Prezentarea pps-ul sub formă
de surpriză.Vizionarea
acestuia. Anunţarea
musafirului.
Observarţi
a
Conversaţi
a
-
calculato
r
- Cd
Chestionare
orala:
identificarea
personajului
Interperso-
nală
Emoţio-
nală
2. Reactualiza
rea
cunoştinţel
or
-În ce anotimp ne aflăm?
-Ce semne caracteristice ale
anotimpului toamna
Conversaţi
a
Evaluare
frontală/ora-
lă
Socio-
lingvis-
tică
dobândite
anterior
cunoaşteţi voi ?
3. Enunţarea
scopului şi
a
obiectivelor
Sosirea Zanei Toamna.
-Cine a venit la noi?
Toamnaa cere ajutorul
copiilor să-i citească tabloul
primit.
Cu ajutorul toamnei prezint
tema şi obiectivele activităţii.
Conversaţi
a
Explicaţia
- o fetiţă
îmbrăcat
ă în Zâna
toamna
- tablou
de
toamnă
Chestiona-
rea orală:
Identificare
a
personajului
Interperso-
nală
Emoţio
nală
Lingvistică
Vizual-
Spaţială
4. Prezentare
a
conţinutulu
i şi
dirijarea
învăţării
ADE: DS, DOS, DEC
Tema: „Tablou de toamnă”-
lectură după imagini. Citirea
tabloului se va face prin
intermediul metodei
Explozia stelară care va
permite copiilor să
formuleze întrebările:
Ce?,Cine?,Unde?,Cand?,Dec
e?,reali
zând legături logice între
cunoştinţe ,antrenând
operaţiile
gândirii,capacitatea de a găsi
singuri răspunsuri la
întrebările adresate de ei.
- împărţirea copiilor pe grupe
şi aplicarea metodei
Explicaţia
Observaţia
Conversaţi
a
Explozia
stelara
Negociere
a
Tablou
de
toamnă
Steluţe,
săgeţi
Probă orala:
lecturarea
imaginii
Citire de
imag.
Lingvistică
Vizual-
Spaţială
Emoţio-
4. Obţinerea
performanţ
ei
-pe rând fiecare grup
adresează întrebările
celorlalte grupuri aceştia
răspund stimulându-se astfel
activitatea grupurilor.
“Bate vantul, frunzele”
“(Tranziţie)
ALA 1
Propun copiilor să derulăm
activitatea noastră sub
denumirea „Toamna, toamna
harnica”, activitatea
desfăşurându-se pe centre de
interes.
Copiii îşi aleg sectorul
preferat.
Voi interveni cu sfaturi şi
idei acolo unde va fi nevoie.
În timpul lucrului copiii vor
asculta cântece de toamnă.
Propun copiilor ca şi grupa
noastră să realizeze jucarii
vesele din fructe si legume.
La activitate vor participa şi
părinţii astfel ȋncât vor realiza
Conversaţi
a
Explicaţia
Exerciţiul
Demonstr
a
Conversa-
tia
Exercitiul
Negociere
a
Fişe,
creioane
colorate,
Imagini
cu
aspecte
din toate
ano-
joc muzical
Realizarea
sarcinilor de
lucru :
-tablouri de
toamnă
-realizarea
expoziţiei
nală
Kinestezică
, socio –
linvisti-
că
Interperso-
nală
Vizual
spaţială
Emoţională
Lingvis-
tică
Inter-
personală
lucrări comune. timpurile
Vizual-
spaţială
5. Asigurarea
feed-back-
ului
Un copil îi va înmâna
Toamnei tabloul şi îi va recita
poezia “Toamna”. Primăvara
mulţumeşte copiilor şi ca
drept răsplată le oferă drept
recompense mere rosii.
Conversaţi
a
Exerciţiul
Tabloul
toamnei
mere
calcula-
tor
CD
Evaluarea
orală şi
practică
Interperso-
nală
6 Evaluarea În încheiere voi face aprecieri
generale şi individuale asupra
modului de desfăşurare a
activităţii şi a rezultatelor
obţinute.
Conversa-
ţia
Aprecieri
verbale
Interperso-
nală
Emoţională