gaina pasari domes.proiect did

6
PROIECT DIDACTIC Nivel I Data: 05.02.2013 Tema: Găina Tema de studiu: Cum este/a fost și va fi aici pe pământ? Subtema: ”Păsări din curtea bunicii” Tipul lecției: Observare Scopul lecției: perceperea aspectului general a diferitelor părți componente (cap, trunchi, picioare, creastă, cioc, pene, aripi, gheare), precum și a acțiunilor specifice (ciugulește, scurma, cotcodăcește). Îmbogățirea vocabularului cu diferite cuvinte. Obiective operaționale: O1 - să enumere părțile componente: cap, trunchi, picioare, creastă, cioc, aripi, gheare; O2 - să recunoască acțiunile specifice găinii: ciugulește, scurmă, cotcodăcește; O3 - să recite ritmic versurile învățate într-o activitate anterioară; O4 - să enumere foloasele pe care le avem de la găină: carne, ouă, pene; O5 - să descrie modul de hrănire și mediul de viață al găinii. Strategia didactică: Metode și procedee: observația spontană și dirijată, conversația, explicația, comparația, jocul. Mijloace de învățământ: planșe model, planșă explozia stelară, 1

Upload: shannon-mccarthy

Post on 09-Aug-2015

330 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Gaina Pasari Domes.proiect Did

PROIECT DIDACTIC

Nivel IData: 05.02.2013Tema: GăinaTema de studiu: Cum este/a fost și va fi aici pe pământ?Subtema: ”Păsări din curtea bunicii”Tipul lecției: ObservareScopul lecției: perceperea aspectului general a diferitelor părți componente (cap, trunchi, picioare, creastă, cioc, pene, aripi, gheare), precum și a acțiunilor specifice (ciugulește, scurma, cotcodăcește). Îmbogățirea vocabularului cu diferite cuvinte.

Obiective operaționale:

O1 - să enumere părțile componente: cap, trunchi, picioare, creastă, cioc, aripi, gheare; O2 - să recunoască acțiunile specifice găinii: ciugulește, scurmă, cotcodăcește; O3 - să recite ritmic versurile învățate într-o activitate anterioară; O4 - să enumere foloasele pe care le avem de la găină: carne, ouă, pene; O5 - să descrie modul de hrănire și mediul de viață al găinii.

Strategia didactică:

Metode și procedee: observația spontană și dirijată, conversația, explicația, comparația, jocul. Mijloace de învățământ: planșe model, planșă explozia stelară, Forme de organizare: frontal, individual.

Evaluare: Forme de evaluare: observare sistematică și aprecieri orale.

1

Page 2: Gaina Pasari Domes.proiect Did

Durata: 15-20 min.Bibliografie:

Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii, Editura V&I, București, 2005. ’’Cunostințe despre natură și om în grădinița de copii’’, Editura didactică și pedagogică, București.

Strategia didactică Evaluare

2

Page 3: Gaina Pasari Domes.proiect Did

Etapele activității

OB Prelucrarea conținutului Mijloace Metode Forme de organizare

Forme de evaluare

Moment organizatoric

Captarea atenției

AnunţareaObiectivelor

Dirijarea învățării

O1O4

Mobilierul va fi aranjat sub formă de semicerc. Materialul didactic va fi expus pe un panou în faţa semicercului.

Se va face printr-o ghicitoare pe care copiii va trebui să o descopere.

Odată cu găsirea răspunsului corect educatoarea va realiza o scurtă povestire despre găină. Aici putem observa nivelul cunoștințelor copiilor.

Vom începe activitatea printr-o conversație despre găină, aceasta realizându-se prin metoda explozia stelară. Pe o planșă voi lipi cinci steluțe ficare dintre ele având cel puțin două întrebări:

Ce este găina ? Unde traiește ? Ce fel de pasăre este ? Noi vom spune ca este deci, o pasare de curte. Din ce este format corpul găinii ? Ce foloase avem de la găină ?

Voi lăsa copiii să privească câteva min. găina, apoi îi voi conduce spre perceperea sistematică a părților componente.

Cum este capul găinii?

Ghicitoarea

Explozia stelară

Imagini cu găini

Conversația

ExpunereaConversația

ConversațiaExplicația

Conversația

Frontal

FrontalIndividual

Frontal

Oral

Oral

3

Page 4: Gaina Pasari Domes.proiect Did

O2

O5

Ce are găina în partea de jos a capului ? Cu ce vede găina mâncarea ? Ce formă au ochii ? Cum sunt așezați ochii ?

Sa desenăm în aer forma rotundă a ochilor.

Cu ce se hrănește găina? Ce face găina toată ziua? Cum își caută ea hrana? Cu ce aude găina? Priviți ce mai are la cap? ( arăt creasta)

Pentru că urechile găinii nu se văd, voi spune copiilor că găina are două urechi mici ca niște găurele.

Prin ce se unește capul cu trunchiul ? (arăt gâtul) Cum este trunchiul ca mărime față de cap ? Cu ce este acoperit trunchiul ? Ce culoare au penele ? Cu ce zboară găina ? Unde sunt așezate aripile ? Cu ce se termină trunchiul găinii ? ( arăt coada ) Din ce este formată coada ? Cu ce merge găina ? Câte picioare are găina ? Cum sunt picioarele ? Cu ce se termină picioarele ? Cu ce se termină degetele ? La ce-i folosesc ghearele ? Unde trăiește găina ?

Le prezint copiilor ilustrația cu ferma de păsări.

Observația

ObservațiaConversația

Exercițiul

Individual

Individual

Oral

Oral

4

Page 5: Gaina Pasari Domes.proiect Did

Obținerea performanței

Încheierea activității

O3

Ce păsări mai trăiesc în fermă ? Cine le îngrijește ? Cu ce se hrănesc aceste păsări ? Ce foloase aduce găina ? La ce ne folosesc penele ?

Voi chema fiecare copil la planșă și îi voi cere să-mi arate diferite părți ale corpului.La sfârșitul activității vom canta cântecelul ”Găinușa cea moțată” după care vom rezolva o fișă.

Voi face aprecieri asupra comportamentului copiilor, a modului în care au rezolvat sarcinile matematice și asupra modului de realizare a lucrărilor practice.

Planșă cu ferma

Fișă de lucru

Conversația

Conversația

Conversația

Frontal

Individual

Frontal

Scris

Aprecieri verbale

5