Судалгаат хичээлийг заах арга · 5 Туршилт хичээл...

43
Судалгаат хичээлийг заах арга зүй ЧД-ийн хөгжмийн багш Ц. Дүүрэнхундага .

Upload: others

Post on 04-Sep-2019

45 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Судалгаат

хичээлийг заах арга

зүй ЧД-ийн хөгжмийн багш

Ц. Дүүрэнхундага

.

Хичээлд судалгаа хийх

арга зүй Хэрэгцээ

• Хамтын үйл ажиллагаа нэмэгдэнэ

/ хичээлээ төлөвлөх, заах,

ажиглах, ярилцах,үнэлэх /

• Хамтарч судалгаа хийх

• Багшийн арга зүйд өөрчлөлт

оруулах

• Хүүхдэд илүү өгөөжтэй үйлчилгээ

хүргэхэд туслана

Хичээлийн судалгаа

Хичээлийн бэлтгэл үе

Хичээлээ турших үе

Хичээлээ хэлэлцэх үе

Хичээлээ сайжруулах үе

Хичээлийн бэлтгэл үе

Сонгосон нэгжийн дагуу

хичээлийн бэлтгэл

судалгаа хийх

Зорилго: Суралцагсадын сурахуйг

дэмжсэн арга зүй бүхий хичээлийн

хөтөлбөр боловсруулна

Хичээлээ турших үе

Хичээлээ заах хичээлд

ажиглалт хийх

Зорилго: Тодорхой арга зүйн

дагуу боловсруулсан хичээлийн

төлөвлөлтийг турших

сайжруулах

Хичээлээ хэлэлцэх

үе

Хичээлийн хэлэлцүүлэг

хийх,явцын үнэлгээ

дүгнэлт өгөх

Зорилго: Хичээлийн

төлөвлөлтийг хэрхэн

сайжруулах арга замыг хамтран

илрүүлэх

Хичээлээ сайжруулах үе

Зорилго : Хэлэлцүүлгийн үр

дүнд үндэслэн сайжруулсан

хичээлээ дахин зааж турших

замаар тодорхой арга зүйн

дагуу боловсруулсан сайн

хичээлийн төлөвлөлтийг бий

болгох

Хичээлийн менежментийг

сайжруулах

Сурагчдын суралцах үйл

ажиллагааг дэмжсэн арга зүй

бүхий сайн хичээлийн

менежементийг задлан шинжлэх

буюу хичээлийг төлөвлөх,

зохион байгуулах, үнэлж

сайжруулах зорилгын дор

хийгдэж буй тодорхой үе

шатаас бүрдэх харилцан уялдаа

бүхий нарийн нийлмэл үйлийг

хичээлийн судалгаа гэж үзэж

болно.

Бэлтгэлийн судалгаа

oСургалтын материалын

үнэ цэнэ мөн чанарыг

тооцоолох

oХэрэглэгдэхүүний зөв

сонголт хийх

oАлдааг урьдчилан тооцох

Хичээлээ турших үе

oАгуулгын судалгаа

oМэдлэг эзэмшилтийн

судалгаа

oЗаах арга зүйн судалгаа

oХэрэглэгдэхүүний судалгаа

oҮнэлгээний судалгаа

Хичээлийн хэлэлцүүлэг o Хэлэлцүүлгийг ажиглагчид

ээлжээр удирдан явуулна.

o Хэлэлцүүлэгийн тэмдэглэл

хөтлөх

o Хэлэлцүүлэг нь багш сурагчийн

үйл ажиллагааг шүүмжлэх

хандлагаас зайлсхийх

o Багшийн арга зүйг сайжруулахад

зөвлөн туслах хандлагатай

Алдааны судалгаа

oДидактик шийдэл арга зүйгээ

сайжруулахын тулд

суралцахуйн алдаанд задлан

шинжилгээ хийх

oХүүхдийн чадвар илэрч

чадахгүй байгааг олж харах

oБагшийн ямар алдаанаас

шалтгаалж суралцагч яаж

алдав г.м.

Хичээлд судалгаа хийснээр багш

нарт гарсан ахиц

o Хичээлд үнэлгээ өгөх жигд

хариуцлагатай ажиллах

o Бусдаас суралцах, бусдад зөвлөн

туслах чин эрмэлзлэлтэй болсон

o Суралцагчдад хандах хандлага

хүндлэл, харьцаанд дэвшил гарсан

o Багшийн хичээлийн чанарын үр

өгөөж дээшилсэн

o Хичээлд тоон болон чанарын

судалгаа хийж дүгнэх үр дүнг тооцох

Мөн чанар oБагшлахуйн ур чадвар

дээшилнэ

oСурагчдын мэдлэг бүтээлгэх

үйл явцад ахиц гарна

oСтандарт ахина

Судлагдахууны агуулгын

судалгаа 1

1. Тухайн агуулгын түүхийг

судална

/ XIX – XX зууны үеийн урсгал

чиглэлийн үүсэл хөгжил, тэр

үеийн уран бүтээлчдийн

бүтээлээс сонсож танилцаад,

уран зурагтай харьцуулах

Неоклассицизмын үеийн

хөгжмийн уран бүтээлийн

дуугаралтын онцлогыг хэрхэн

таниулах арга зүйг судалсан.

2. Агуулгын утга санаа мөн

чанарыг тодорхойлно.

/ Неоклассицизм нь Импрессионизм,

Экспрессионизмтэй хэрхэн

холбогдох тухайн сэдэвтэй

холбоотой ойлголтыг өгөхдөө

харьцуулалтын аргыг орчин

үеийн хөгжмийн төрлүүдтэй

холбох /

3.Тухайн агуулгын гол хэсэг юу

вэ гэдгийг тодруулна.

/ Сурагчид өмнө нь Хөгжмийн

урлагийн тухай ойлголттой

байсан. 9-р ангид Хөгжмийн

орчин үеийн урсгал чиглэлийн

тухай ойлголт бий болж

тэдгээрийг өөр хооронд нь

ялгах,түүнийг танин мэдэх /

4. Тухайн агуулгыг заах нь

нийгэмд хэр хэргцээтэй байгааг

тодруулах

/ Сурагчид өмнө нь Хөгжим,

Бүжиг, Дуулаачийн урлагийн

тухай тодорхой мэдлэгтэй

болсон бол одоо XIX-XX зууны

үеийн хөгжмийн урсгал

чиглэлийн талаар ойлголттой

болсноор мэдлэгийн хүрээ

улам тэлж,тэдний хэрэгцээ

сонирхол нэмэгдэх юм /

5. Тухайн агуулын ач холбогдлыг

тодорхойлох

/ Өмнө нь урлагийн төрөл

зүйлүүдийг танин мэдэж

тэдгээрийн онцлог ялгааг

тодорхойлон , төсөөлж, дүрслэл

хийн , өөрсдийнхөөрөө

тайлбарладаг байсан бол одоо

цоо шинэ хөгжмийн урсгалын чиг

хандлагатай танилцсанаар

мэдлэгийн хүрээ нь улам өргөжин

тэлж танин мэдэхүйн хэрэгцээг

хангах болно /

6. Тухайн агуулга болон хүүхдийн

хөгжил төлөвшлийн хоорондын

хамааралыг сайн бодолцох

хэрэгтэй

Мэдлэг эзэмшилтийн судалгаа 2

Тухайн багшийн хичээлээ үр дүнтэй болгох судалгаа

Баг хамт олноороо тухайн хичээлийн сэдвийн арга зүйг судлахад чиглэсэн судалгаа

Хичээлийн явцын судалгаа хийж

байгаа туршигч багш

Ц. Дүүрэнхундага

Хичээлийн агуулгыг судлахад суурь болж өгөх мэдлэг, чадварыг эзэмшиж байгаа эсэхийг өөрөөр хэлбэл төвшин тогтоох шалгалт

Агуулга нь хүүхдийн төвшинд тохирч байгаа эсэхийг хичээлийн явцад , хичээлийн төгсгөлд тодруулах

Хичээлийн явцад хүүхдийн мэдлэг бүтээлтийн ямар хэлбэрээр яаж явагдаж байгааг сурагчдын хичээлд оролцох оролцоог дүгнэх замаар олж тогтооно

Заах арга зүйн судалгаа 3 № Нэгж хичээлийн

агуулга

Арга зүй

1 Неоклассицизм Харилцан ярилцаж санал

бодлоо чөлөөтэй

илэрхийлэх

2 С. Прокофьев “Гавот”

Александр Невский

Хөгжим сонсоод уран

бүтээлийг харьцуулах

3 И. Стравинский

“Алиа салбадай “

бүжгэн жүжиг

Зохиолын гол санааг

ярилцан дүр дүрслэл хийх

4 Авангардизм

Пьер Шеффер

Загвар зохион

бүтээлтэй харьцуулах

5 Туршилт хичээл Багцлал хийх

6 Дүгнэлт Мэдлэг чадварын

төвшинг тогтоох

Үнэлгээний судалгаа 4

Юуг хэрхэн яаж үнэлэх вэ?

oСурагчдын сонирхол, идэвх

хандлага

oСэтгэн бодож тунгааж буй

байдал

oИлэрхийлж, дүрслэх чадвар

oХөгжим сонсоод түүнийг

ойлгох чадвар зэргийг

судлаж тогтоосон байна.

Хэрэглэгдэхүүний судалгаа 5

Сургалтын хэрэглэгдэхүүн

нь хичээлээр зорьж буй

зорилгыг биелүүлэхийн

тулд хэрэглэнэ.

Туршилт хичээл 1

Сэдэв : Неоклассицизм

Сурагчид 5 багт хуваагдсан

Экспрессионизм урсгал

чиглэлийн талаар асуулт

даалгаварт хариулан мэдлэгээ

бататгасан.

Судалгаат хичээлд

оролцогчид

Хэлэлцүүлгийн үеэр

Сайн тал

• Сургалтын орчин маш сайн

бүрдсэн

• Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн

тараах материал сайн бэлдсэн

байна

• Тухайн хичээлийг дүрс зураг

газар зүйн байршилтай

холбосон

• Өмнөх мэдлэгээ сурагчид сайн

мэдэж байна

• Шинэ мэдээ мэдээлэлийг

энгийн ойлгомжтой хэллэгээр

бичсэн.

• Сонсох хөгжмийн сонголт

сурагчдын хэрэгцээнд нь

тохирсон

• Орчин үеийн хөгжмийн

төрлүүдийг оруулж өгсөн

сонирхол татсан.

Анхаарах зүйл

• Өмнөх үеийн хөгжмийн

дуугаралттай харьцуулах

• Багын гишүүдийн үүргийг

тодорхой болгох

• Мөн нийгэмтэй илүү холбох

хэрэгтэй

• Илүү хөгжилтэй болгохын

тулд хөдөлгөөнтэй холбох

• Даалгаврын боловсруулалт нь

багшийн хувьд хөнгөдсөн гэж

үзсэн.

• Сурагчдаар өөрсдөөр

үнэлүүлэх

Туршилтын үр дүнд анхаарах

зүйл • Багш нар туршилт

хичээлийн явцад багшийг

үнэлэхээ чухалчилсан

• Хичээлийг ажиглаж буй

багш нар хэлэлцүүлгийн үед

багш сурагчдыг шүүмжлэх

хандлага илүү давамгайлсан

нь судалгаат хичээлийн

арга зүйгээ сайн мэдэхгүй

байгаатай холбоотой

Судалгаат хичээлийн

явцаас

Багаараа даалгавар

ажиллаж байгаа нь

Сайн тал

• Сургалтын орчин маш сайн

• Хэрэглэгдэхүүнийг зөв

сонгосон

• Сонсгох хөгжмийг шат

дараалалаар нь сонсгож байгаа

нь

• Хүүхдүүдийг зөвхөн чиглүүлж

байна

• Сурагчдын суурь мэдлэг сайн

байна

• Багш өөрөө их бүтээлч байна

• Хичээл зорилгоо хангасан сайн

хичээл боллоо

• Багш нар энэ хичээлээс бидэнд

хэрэгтэй ,илүү их зүйлийг

мэдэж авлаа,цаашид хичээлдээ

тусгаж ажиллах болно гэсэн

дүгнэлтийг гаргасан.

Дүгнэлт

Хөгжмийн багш нар Ээлжит

хичээлийн төлөвлөлтийг

боловсруулахдаа хичээлийн

агуулгаа сайн судлах

“Судалгаат хичээл “ зохион

явуулах 5 цогц судалагааг

хийж чадсанаар хичээл илүү үр

дүнтэй өгөөжтэй зорилгоо

хангасан хичээл болдог.

• Тухайн хичээлийг бэлтгэхэд

сургалтын орчин хамгийн

чухал бөгөөд орчин сайн

бүрдэж гэмээнэ хичээл илүү

сонирхолтой болно. Судалгаат

хичээл багшийн хувьд

тогтмол зохион явуулдаг

бөгөөд энэ удаа Хөгжим 9-р

ангид явуулсан нь багшийн ур

чадварыг ихээхэн шаардсан

агуулга өргөн хичээл болсон

гэж дүгнэж байна

Энэ удаагийн сургалтанд

Хөгжмийн багш өөрөө бие дааж

хичээл заасан нь оролцогч

багш нарт илүү ойртож хүрч

чадсан хичээл боллоо гэж үзэж

байна. Багш өөрсдөө

ажиглагчаар оролцон биечлэн

зөвлөж, туслаж байсан нь

сургалт амжилттай

явагдахад эерэгээр нөлөөллөө.