PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 25.03.2013
GRUPA: Mijlocie
Grdinia:Prichindel
Propuntor: Pui Anca Cosmina
Tema de studiu: Cine sunt/suntem?
Tema proiectului: Eu sunt unic.
Tema sptmnal: M cunosc cel mai bine. -Evaluarea proiectului.
Subiectul zilei: Acesta sunt eu.
Activiti liber-alese: ART: Desenm portretul copilului
TIIN: Minte sntoas n corp sntos
CONSTRUCII: Csua mea
Forma de realizare: Individual
Scopul:Consolidarea,sistematizarea i verificarea cunotinelor copiilor, referitoare la corpul uman,obiecte de uz personal, obiecte de mbrcminte, alimente, familie, reguli de comportament. Exersarea capacitilor copiilor de a aborda teme variate de joc i de a mbogi treptat coninutul acestora.
Obiective operaionale:
tiin:-s neleag expresia: Minte sntoas n corp sntos
-s sorteze jetoane cu obiecte de uz personal folosite n diferite activiti ale zilei.
-s denumeasc modul corect de comportare n anumite situaii.
Art:-s foloseasc un limbaj specific desenului
-s utilizeze corect culorile n realizarea unui chip de copil
Construcii:-s construiasc din lego o casu mai mare sau mai mic
-s asigure ordine la masa de lucru
Afective -s se implice afectiv n activitate
Motrice -s mnuiasc materialele primite
Resurse:
1. Pedagogice:- Metode i procedee: Conversaia, explicaia, jocul, munca individual, exerciiul.
- Materiale didactice: -jetoane colorate cu obiecte de uz personal, leggo, foi cartonate, foi A5 imprimate cu un chip de copil pe ele.
2. Umane: copii precolari.
3. Temporale: 45 minute
4. Bibliografice: - Revista nvmntului precolar, Metode interactive de grup pentru nvmntul precolar.
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE ACTIVITII
CONINUTUL TINIFIC
METODE I PROCEDEE
EVALUARE
1.MOMENT ORGANIZATORIC INIIAL
2.CAPTAREA ATENEI
3.ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR
4.DESFURAREA ACTIVITII
5.INCHEIEREA ACTIVITATII
6.Evaluarea
-se asigur condiile necesare unei bune desfurri ale activitii:Aranjarea mobilierului pe arii de stimulare i pregtirea materialelor didactice.
tranziie :Bat din palme
-se realizeaz prin intermediul unei discui referitoare la Zna cea bun, care le cere copiilor s se joace pe centre de interes diferite jocuri.
-copiii sunt invitai s observe materialele de la fiecare sector iar educatoarea le citete, pe rnd, cerinele de pe fiecare medalion-Fa vesel
-copii se impart n trei grupe cu ajutorul unei poezii spus de educatoare:
Zna Bun a adus
Medalioanele de vis
Pentru fiecare copila
Mititel i drgla
TIIN:
Selecteaza jetoanele cu obiectele de uz personal pentru pentru diferite activiti.(igiena coporal,igiena la masa,pe strad,la gradini.)
CONSTRUCII:
Folosind legoo de pe mas construii o csu drag vou.
ART:
Selecteaz un chip de copil si folosete culorile specifice.
Ex.Fetia-Feti.
-educatoarea le explic ce au de fcut,le demonstreaz.
Copiii se aeaz la centre i se familiarizeaz cu materialele pregtite.
La tiin: vor sorta jetoane cu obiecte de uz personal.
La Construcii :vor construi o csu.
La Art: vor desena un chip de copil.
Ex.Dac e biat va desena un chip specific biatului.
-La btaia din palme a educatoarei copiii se schimb la alt sector astfel nct toi copii s treac pe la toate sectoarele.
Educatoarea va analiza mpreun cu copiii,lucrrile realizate i va face aprecieri referitoare la implicarea acestora,la comportamentul lor pe parcursul activitii.
Educatoarea ofer recompense.
-observaia
-explicaia conversaia.
-explicaia
-demonstraia
-jocul
-exerciiul
-activitatea independent
Conversaia.
Comportamentul nonverbal al copiilor.
Asigurarea interesului copiilor pentru activitile propuse.
Individual
Individual
Global.
2013 Orizont Didactic revist educaional