web view-evaluarea proiectului. ... ”exersarea capacităţilor copiilor de a aborda teme...

Download Web view-Evaluarea proiectului. ... ”Exersarea capacităţilor copiilor de a aborda teme variate de joc şi de a ... -se realizează prin intermediul unei

If you can't read please download the document

Upload: lydang

Post on 06-Feb-2018

219 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 25.03.2013

GRUPA: Mijlocie

Grdinia:Prichindel

Propuntor: Pui Anca Cosmina

Tema de studiu: Cine sunt/suntem?

Tema proiectului: Eu sunt unic.

Tema sptmnal: M cunosc cel mai bine. -Evaluarea proiectului.

Subiectul zilei: Acesta sunt eu.

Activiti liber-alese: ART: Desenm portretul copilului

TIIN: Minte sntoas n corp sntos

CONSTRUCII: Csua mea

Forma de realizare: Individual

Scopul:Consolidarea,sistematizarea i verificarea cunotinelor copiilor, referitoare la corpul uman,obiecte de uz personal, obiecte de mbrcminte, alimente, familie, reguli de comportament. Exersarea capacitilor copiilor de a aborda teme variate de joc i de a mbogi treptat coninutul acestora.

Obiective operaionale:

tiin:-s neleag expresia: Minte sntoas n corp sntos

-s sorteze jetoane cu obiecte de uz personal folosite n diferite activiti ale zilei.

-s denumeasc modul corect de comportare n anumite situaii.

Art:-s foloseasc un limbaj specific desenului

-s utilizeze corect culorile n realizarea unui chip de copil

Construcii:-s construiasc din lego o casu mai mare sau mai mic

-s asigure ordine la masa de lucru

Afective -s se implice afectiv n activitate

Motrice -s mnuiasc materialele primite

Resurse:

1. Pedagogice:- Metode i procedee: Conversaia, explicaia, jocul, munca individual, exerciiul.

- Materiale didactice: -jetoane colorate cu obiecte de uz personal, leggo, foi cartonate, foi A5 imprimate cu un chip de copil pe ele.

2. Umane: copii precolari.

3. Temporale: 45 minute

4. Bibliografice: - Revista nvmntului precolar, Metode interactive de grup pentru nvmntul precolar.

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITII

CONINUTUL TINIFIC

METODE I PROCEDEE

EVALUARE

1.MOMENT ORGANIZATORIC INIIAL

2.CAPTAREA ATENEI

3.ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

4.DESFURAREA ACTIVITII

5.INCHEIEREA ACTIVITATII

6.Evaluarea

-se asigur condiile necesare unei bune desfurri ale activitii:Aranjarea mobilierului pe arii de stimulare i pregtirea materialelor didactice.

tranziie :Bat din palme

-se realizeaz prin intermediul unei discui referitoare la Zna cea bun, care le cere copiilor s se joace pe centre de interes diferite jocuri.

-copiii sunt invitai s observe materialele de la fiecare sector iar educatoarea le citete, pe rnd, cerinele de pe fiecare medalion-Fa vesel

-copii se impart n trei grupe cu ajutorul unei poezii spus de educatoare:

Zna Bun a adus

Medalioanele de vis

Pentru fiecare copila

Mititel i drgla

TIIN:

Selecteaza jetoanele cu obiectele de uz personal pentru pentru diferite activiti.(igiena coporal,igiena la masa,pe strad,la gradini.)

CONSTRUCII:

Folosind legoo de pe mas construii o csu drag vou.

ART:

Selecteaz un chip de copil si folosete culorile specifice.

Ex.Fetia-Feti.

-educatoarea le explic ce au de fcut,le demonstreaz.

Copiii se aeaz la centre i se familiarizeaz cu materialele pregtite.

La tiin: vor sorta jetoane cu obiecte de uz personal.

La Construcii :vor construi o csu.

La Art: vor desena un chip de copil.

Ex.Dac e biat va desena un chip specific biatului.

-La btaia din palme a educatoarei copiii se schimb la alt sector astfel nct toi copii s treac pe la toate sectoarele.

Educatoarea va analiza mpreun cu copiii,lucrrile realizate i va face aprecieri referitoare la implicarea acestora,la comportamentul lor pe parcursul activitii.

Educatoarea ofer recompense.

-observaia

-explicaia conversaia.

-explicaia

-demonstraia

-jocul

-exerciiul

-activitatea independent

Conversaia.

Comportamentul nonverbal al copiilor.

Asigurarea interesului copiilor pentru activitile propuse.

Individual

Individual

Global.

2013 Orizont Didactic revist educaional