Download - document
Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh : 23 -10 - 2012 Masa :11.00a.m.---11.30a.m.
Kelas : 5D Jumlah murid : 37
Matapelajaran : Matematik Tahun : 5
Tajuk : Unit 1 Nombor Bulat Hingga 1000 000
Bidang Pembelajaran : 1.6 Operasi Bergabung yang melibatkan nombor tidak lebih daripada
1000 000
Objektif pembelajaran :1.6.1 Melaksanakan operasi bergabung yang melibatkan darab dan
bahagi
dan nombornya tidak lebih daripada 1000 000
Hasil pembelajaran : Aras 2 (b) Kira operasi campuran nombor bulat yang melibatkan operasi
pendaraban dan pembahagian
Pengalaman sedia ada : Murid sudah belajar operasi darab dan bahagi pada tahun 4
Nilai murni : Berkerjasama
Alat Bantu mengajar : Kotak , LCD, komputer , kad papan tulis
Bahasa pengantar : Bahasa Melayu
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti murid
Permulaan
Set Induksi
(5 min)
Mengcungkil idea
mempelajari operasi
gabuangan darab
dan bahagi
1) menarik perhatian
murid
2) menbantu murid
bersedia dengan
sudut kognif dan
afektif
Guru menunjukkan
sebuah kotak misteri
dan menyuruh murid
untuk mencari
pembelajaran hari
ini. Guru
memberitahu tajuk
pembelajaran hari
ini iaitu operasi
gabungan darab dan
bahagi
Murid menghulur
tangan dalam
kotak dan terus
mendapat
sekeping kad
dengan symbol X
dan symbol ÷.
Strategi
Merangsang
sifat ingin tahu
ABM:Kotak
misteri Kad
Symbol darab
dan bahagi
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti murid
Langkah 1
(6 min)
Pengalaman sedia
ada murid. Memberi
latih tubi sifir darab
secara lisan.
Merangsang aliran
pemikiran
Guru menyoal sifir
2 hingga 9 secara
lisan dan spontan
untuk menguji
kemahiran
mendarab
Murid digalakkan
mengangkat tangan
menjawab secara
spontan. Murid
menjawab soalan
dengan konsep
yang mudah
kepada yang lebih
rumit.
Strategi dari
senang hingga
susah
Penglibatan
murid aktif
1
Langkah 2
(8 min)
Menepati objektif
pelajaraan hari ini
Guru memberi
tunjuk cara dengan
mengunumkan
sahaja show
Membuat
demostrasi
meningkatkan
keyakinan
murid
Langkah 3
(6 min)
menjalankan aktiviti
"siapa cepat dia
dapat"
Guru
mengemukakan
kad soalan operasi
bergabung
Murid cuba
menjalankan kiraan
di atas kad papan
tulis seterusnya
angkat tangan dan
jawab.Sekiranya
jawapan betul dia
akan diberi gula-
gula sebagai
ganjaran
Murid
berpasangan
memupuk nilai
bekerjasama
Penutup
(5 min)
Rumusan pelajaran
hari ini dan
pengukuhan
Guru membuat
rumusan pelajaran
hari ini dan
memberi kerja
rumah untuk
pengukuhan
Murid memberi
maklum balas
kepada guru dan
terus membuat
latihan dalam buku
kerja.
3795X8÷20 1518
3600X12÷3 14400
5430÷2X5 13575
6084÷6X43 43602
2