document

5
Rancangan Pengajaran Harian Tarikh : 23 -10 - 2012 Masa :11.00a.m.--- 11.30a.m. Kelas : 5D Jumlah murid : 37 Matapelajaran : Matematik Tahun : 5 Tajuk : Unit 1 Nombor Bulat Hingga 1000 000 Bidang Pembelajaran : 1.6 Operasi Bergabung yang melibatkan nombor tidak lebih daripada 1000 000 Objektif pembelajaran :1.6.1 Melaksanakan operasi bergabung yang melibatkan darab dan bahagi dan nombornya tidak lebih daripada 1000 000 Hasil pembelajaran : Aras 2 (b) Kira operasi campuran nombor bulat yang melibatkan operasi pendaraban dan pembahagian Pengalaman sedia ada : Murid sudah belajar operasi darab dan bahagi pada tahun 4 Nilai murni : Berkerjasama Alat Bantu mengajar : Kotak , LCD, komputer , kad papan tulis Bahasa pengantar : Bahasa Melayu

Upload: ken-tan

Post on 05-Aug-2015

158 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Rancangan Pelajaran

TRANSCRIPT

Page 1: document

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 23 -10 - 2012 Masa :11.00a.m.---11.30a.m.

Kelas : 5D Jumlah murid : 37

Matapelajaran : Matematik Tahun : 5

Tajuk : Unit 1 Nombor Bulat Hingga 1000 000

Bidang Pembelajaran : 1.6 Operasi Bergabung yang melibatkan nombor tidak lebih daripada

1000 000

Objektif pembelajaran :1.6.1 Melaksanakan operasi bergabung yang melibatkan darab dan

bahagi

dan nombornya tidak lebih daripada 1000 000

Hasil pembelajaran : Aras 2 (b) Kira operasi campuran nombor bulat yang melibatkan operasi

pendaraban dan pembahagian

Pengalaman sedia ada : Murid sudah belajar operasi darab dan bahagi pada tahun 4

Nilai murni : Berkerjasama

Alat Bantu mengajar : Kotak , LCD, komputer , kad papan tulis

Bahasa pengantar : Bahasa Melayu

Page 2: document

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti murid

Permulaan

Set Induksi

(5 min)

Mengcungkil idea

mempelajari operasi

gabuangan darab

dan bahagi

1) menarik perhatian

murid

2) menbantu murid

bersedia dengan

sudut kognif dan

afektif

Guru menunjukkan

sebuah kotak misteri

dan menyuruh murid

untuk mencari

pembelajaran hari

ini. Guru

memberitahu tajuk

pembelajaran hari

ini iaitu operasi

gabungan darab dan

bahagi

Murid menghulur

tangan dalam

kotak dan terus

mendapat

sekeping kad

dengan symbol X

dan symbol ÷.

Strategi

Merangsang

sifat ingin tahu

ABM:Kotak

misteri Kad

Symbol darab

dan bahagi

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti murid

Langkah 1

(6 min)

Pengalaman sedia

ada murid. Memberi

latih tubi sifir darab

secara lisan.

Merangsang aliran

pemikiran

Guru menyoal sifir

2 hingga 9 secara

lisan dan spontan

untuk menguji

kemahiran

mendarab

Murid digalakkan

mengangkat tangan

menjawab secara

spontan. Murid

menjawab soalan

dengan konsep

yang mudah

kepada yang lebih

rumit.

Strategi dari

senang hingga

susah

Penglibatan

murid aktif

1

Page 3: document

Langkah 2

(8 min)

Menepati objektif

pelajaraan hari ini

Guru memberi

tunjuk cara dengan

mengunumkan

sahaja show

Membuat

demostrasi

meningkatkan

keyakinan

murid

Langkah 3

(6 min)

menjalankan aktiviti

"siapa cepat dia

dapat"

Guru

mengemukakan

kad soalan operasi

bergabung

Murid cuba

menjalankan kiraan

di atas kad papan

tulis seterusnya

angkat tangan dan

jawab.Sekiranya

jawapan betul dia

akan diberi gula-

gula sebagai

ganjaran

 Murid

berpasangan

memupuk nilai

bekerjasama

Penutup

(5 min)

Rumusan pelajaran

hari ini dan

pengukuhan

Guru membuat

rumusan pelajaran

hari ini dan

memberi kerja

rumah untuk

pengukuhan

Murid memberi

maklum balas

kepada guru dan

terus membuat

latihan dalam buku

kerja.

3795X8÷20 1518

3600X12÷3 14400

5430÷2X5 13575

6084÷6X43 43602

2