chapter 6 own a home or car. 6.1 borrowing to buy a home
TRANSCRIPT
Chapter 6
Own a Home or Car
6.1 Borrowing to Buy a Home
Down Payments and Closing Costs
• Down Payment - % of the total cost of the house paid at the time of purchase to the lender– 0-30%– More put down less need to borrow
• Mortgage loan – Balance of purchase price after down payment
• Principal - $ borrowed
• Closing Costs – fees and expenses paid to complete transfer of home ownership– 3 - 6% of purchase price of home
• Mortgage = Purchase Price – Down
Loan Payment
• Cash Needed = Down + Closing
Payment costs
A. 86000 * 0.25 =
86000 – 21500 =
64500
B. 64000 * 0.05 = 3200
64000 * 0.035 = 2240
3200 + 2240 = 5440
Mortgage Loan Interest Costs
• Fixed rate mortgage – same rate of interest paid for life of loan
• Variable rate mortgage – rate of interest is not guaranteed and may inc or dec
• Mortgage payments are repaid gradually or amortized – Part of payment is principal and part interest
C. 620.24 from chart
20 * 12 = 240
620.24 * 240 = 148857.60
148857.60 – 80000 = 68857.60
D. 257.72
25 * 12 = 300
257.72 * 300 =
77316 – 40000 = 37316
Refinancing a Mortgage
• Can replace fixed rate mortgage with lower rate if available
• Pay closing costs and additional fees
E. 597 * 12 = 7164
465 * 12 = 5580 + 836 = 6416
7164 – 6416 = 748
F. 982 * 12 = 11784
876 * 12 = 10512 + 716 + 485 = 11713
11784 – 11713 = 71
6.2 Renting or Owning a Home
Costs of Home Ownership
• Costs of home ownership– Property taxes– Repairs– Maintenance– Utilities– Insurance – Mortgage interest– Special services– Depreciation– Loss of investment income
• Depreciation – loss in value of property caused by aging and use– 1-4% of original value of home per year
• Benefits – Interest on mortgage and property taxes
deducted on tax return– Equity built up in home
A. 6848+3782+560+1790+1300+2050+1562=17892
17892-1320 = 16572
B. 87000 * 0.02 = 1740
5788+1904+347+1140+1740+900+1860 = 13679 – 1050 = 12629
Costs of Property Rental
• Advantages of Renting:– No significant down payment– Interest income– Predictable house costs
• Disadvantages of Renting– No federal income tax benefits– Do not build equity– Do not pay security deposit (one time
payment)
C. 625*12= 7500
7500 + 625 + 85 + 1210 + 10 = 9430
D. 1250*13 = 16250
100*12 = 1200
16250 + 1200 + 136 + 1700 = 19286
Comparing Renting & Owning Homes
E. House
9100+2926+560 = 12586 – 1600 = 10986
Rent
785*12 = 9420 +115+1150+200 =10885
10986-10885 = 101 rent cheaper
F. House
240 * 12 =2880+276+980+4060+764+57+945-274 =9688
Rent
510*12 = 6120
9688-6120= 3568 renting cheaper
6.3 Property Taxes
Decimal Tax Rate
• Property Taxes – Taxes on the value of real estate such as homes, businesses, or farm land
• Collected annually or semiannually
• Amount of property tax is based on assessed value of property
Amount to be Raised = Decimal
By Property Tax Tax
Total Assessed Value Rate
A.6,750,000-650,000= 6,100,000 = 0.076 80,000,000
B. 1,950,000 = 0.0405
48,200,000
Tax Rates per $100 or $1000 of Assessed Value
• / by 100 or 1000 and then x by rate
C. 42000/100 = 420 * 3.736 = 1569.12
D. 120000/100 = 1200 * 4.128 = 4953.6
E. 67500/1000 = 67.5 * 50.08 = 3380.4
F. 13500 / 1000 = 13.5 * 25.83 = 348.71
Tax Rates in Mills or Cents per Dollar of Assessed Value
• Mills /1000 x property
• Cents/100 x property
G. 52/1000 = 0.052 * 38400 = 1996.80
H. 3.8/100 = 0.038*32100 = 1219.8
6.4 Property Insurance
Property Owners Insurance Premiums
• Homeowners Insurance – policy that covers your home and protects you against other risks– Dwelling– Other Structures– Personal property– Additional living expense– Personal liability– Medical payments to others
• Replacement Cost Policies – The insurance company will pay the cost of replacing your property at current prices
• Premium – The amount paid to insurance company for property insurance
• Rider insurance for specialty items
• Rounded to nearest $
A. 61000/100 = 610 * 0.46 = 280.60 = 281
B. 43000/100 = 430 * 0.74 = 318.20
Renters Insurance Premiums
• Renters Policy – Covers content of house, not actual structure or building
C. 165+31 = 196
D. 138
6.5 Buying A Car
Manufacturer’s Suggested Retail Price
• MSRP – Manufacturer’s Suggested Retail Price or sticker price
• Base Price – Price paid for a model equipped with standard features
Purchase PriceSales TaxRegistration FeesNon-Taxable Items (warranties)RebatesDelivered Price – out the door priceDown PaymentBalance Due – usually borrowed
Cost of New Car Purchases
Delivered Price = Purchase Price + Sales Tax + Registration Fees + Non-taxable Items – Rebates
Balance Due = Delivered Price – Down Payment
C. 20067*0.045=90320067+903+250+134.85=21354.8721354.87-6000=15354.87
D. 16238*0.06 = 974.2816238+974.28+186=17398.2816238*0.10=1623.817398.28-1623.8=15774.48
Cost of Used Car Purchases
• Purchase Price – Price the buyer and seller agree upon
E. 16500*0.07=1155+16500+85+47=17787F. 11370 * 0.05=568.50+200+129+11370 =12267.5011370*0.25=2842.512267.50-2842.5=9425
6.6 Depreciating a Car
Average Annual Depreciation
• Car loses value as it ages• Resale value – Market value or the
amount you get when you sell the car to someone else
• Trade-in value – amount you get for your old car when you trade it in to buy a new car
• Original – Trade in = Depreciation Cost Resale Value
Steps to calculate depreciation:
1. Estimate # of years the car will be kept
2. Estimate value of the car when it is resold or traded in
3. Subtract trade-in value from original cost
4. Divide depreciation by # of years
A. 19500-9800=97009700/2=4850B. 14130-1800 =1233012330/91370
Rate of Depreciation
• Rate of = Average Annual / Original CostDepreciation Depreciation
C. 23000-16100 =6900/23000 = 0.30 or 30%D. 9200-368=8832/12 = 736/9200=0.08 or 8%
6.7 Car Insurance
Car Insurance Premiums
• 4 Basic Types of Auto Insurance– Bodily Injury– Property Damage– Collision-covers damage to your car– Comprehensive Coverage-ex. hitting a deer
• State Mandated• Age 25• If have a car loan-have to carry full
coverage
A. 22.84+179.44+358.24+104.33 =
664.85
B. 79.74+274.44+574.70+135.62 =
1064.50
6.8 Car Purchases and Leases
Financing
• Often make a down payment and take out an installment loan
• 1-7 yearsA. 234.30 x 36 = 8,434.80 + 2,650 = 11,084.80B. 805.47 x 60 = 48,328.20 + 4,500 = 52,828.20
Costs of Leasing
• A lease is a contract– Lessor – the company that owns the car– Lessee – the person who will be given the
right to use the car
• Read the contract including mileage agreement
• Lease Contract Includes:– Lease Price– Down Payment– Residual Value– Interest Rate– Lease Term– Security Deposit– Loan Fee– Registration Fees– Mileage Allowed
C. 528 x 24 = 12,67230,850 – (12,000 x 2 ) = 6,850 x 0.20 = 1,370 + 12,672 = 14,042D. 332 x 48 = 15,936 (3,000 x 4) x 0.07 = 840 + 15,936 + 418 = 17,194
Comparing Leasing and Buying
• Can purchase a car at the end of a lease for amount = residual value
• Residual Value – Estimated value of the car
E. Leasing 436 x 24 =10,464 + 500 + 11,000 =21,964Buying728 x 24 =17,472 + 3,100 =20,57221,964 – 20,572 =1,392 Buying Cheaper
F. Leasing
623 x 48 =
29,904 + 19,050 + 995 =
49,949
873 x 48 =
41,904 + 3,800 =
45,704 – 49,949 =
4,245 leasing more
Costs of Operating Cars
• Insurance• Gas• Oil• License and Inspection Fees• Tires• Repairs• Garage Rent• Parking Fees• Taxes• General Upkeep
G. 12,480 x 0.12 =
1,497.60 + 1,070 +512 + 981 + 83 + 561 =
4,705
H. 600 x 0.10 =
60 + 610 + 780 + 630 + 63 + 15 =
2,158