proiect de activitate - · pdf fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin...
Post on 11-Feb-2018
251 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂCerc pedagogic învățători
ORADEA
– aprilie 2014 –
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data: 20 –III – 2014
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Ioan Slavici”, Oradea
Clasa: pregătitoare A
Propunător: prof. Coșereanu Mihaiela-Doina
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: ,,Meserii”
Subiectul lecției: „ Litera Ț mare de tipar ”
Tipul lecției: mixtă
Auxiliare utilizate: caietul special de ,,Comunicare în limba
română” de Maria Oprescu, Ed. Heliopolis 2013;
Domenii integrate: Comunicare în limba română+Matematică şi
explorarea mediului+Muzică şi mişcare
COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de
comunicare cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de
comunicare;
3. Receptarea unei varietǎţi de mesaje scrise, în
contexte de comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje in diverse situații de
comunicare.
Scopul lecției: familiarizarea elevilor cu sunetul Ț
și litera Ț mare de tipar;
Competențe vizate:
a) Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.3 Identificarea sunetului inițial și\sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor
din propoziții rostite clar și rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru
comunicare
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a conturului literelor, folosind resurse variate;
b) Matematică şi explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind
sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos, stânga,
dreapta, orizontal, vertical, oblic;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.
• c) Muzică şi mişcare
• 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură
ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;
• 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să identifice și să denumească litera Ț și cel puțin 10 litere învățate;
O2- să despartă corect în silabe cuvintele sugerate de imaginile date;
O3- să dea exemple de cuvinte, după cerințe;
O4- să rezolve cel puțin două exerciții din cele trei, de pe fișa de muncă independentă;
O5- să manifeste atitudine pozitivă față de colegi și de activitatea propriu-zisă.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: jocul didactic, problematizarea, munca independentă, exerciţiul,
explicația, conversaţia;
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi;
Resurse materiale: mașinuțele-puzzle, jetoane cu imagini, două marionete, săculețul cu
litere, caietul special, cutiuțele cu capace de plastic, fişe de muncă independentă,
creioane grafice+colorate, carioci, gumă adezivă, casetofon, CD;
Resurse temporale: 35 de minute + 15 minute activităţi în completare;
Resurse umane: 25 de elevi , prezenţi: _____ elevi. ( 9 elevi știu citi propoziții, 5 nu
recunosc toate literele învățate, iar 11 citesc cuvinte din două – trei silabe. Se
recomandă activitate diferențiată la clasă.)
Forme şi strategii de evaluare:
- a) evaluare formativă prin aprecieri verbale / scrise, autoevaluare;
- b) evaluare de proces prin fişe de muncă independentă ;
- c) evaluare de produs prin aprecieri verbale şi autoevaluare (fișa de evaluare).
BIBLIOGRAFIE:
Crăciun, Corneliu - „Metodica predării limbii române
în învăţământul primar” , Ed. EMIA, Deva 2001
*** Ministerul Educației Naţionale – Programa școlară
pentru Clasa pregătitoare, nr. 3418/ 19.03.2013.
ETAPELE
LECŢIEI
Ob
op.Activitatea profesorului Activitatea elevilor
STRATEGII DIDACTICE
EVALUAR
EMetode
procedee
Resurse
materiale
Forme de
organizare
1. Moment
organizatoric
1 min.
Asigurarea condiţiilor de ordine și
disciplină și pregătirea materialelor
necesare desfăşurării în bune
condiţii a lecţiei.
- răspund cerinţelor
- pregătesc materialele solicitate
- se aşează la locurile indicate
Conver
saţia
Frontal Observarea
sistematică
2.
Verificarea
cunoştinţelor
teoretice
5 min.
O5 Intâlnirea de dimineață: salutul:
,,Bună dimineața, copii din ȚARA
mea! Astăzi ne vom saluta spunând
litera de pe jumătatea mașinuței
alese.”
Se face prezența; pozele copiilor
care lipsesc se pun în partea de jos a
panoului; se descrie vremea; sunt
precizate noutățile zilei.
Fiecare elev alege din coșuleț o
jumătate de mașinuță, apoi salută,
denumește litera și lipește cu gumă
adezivă jumătatea de mașină de pe
hârtia albă. Trei elevi de serviciu
completează panoul ,,Întâlnirea de
dimineață”.Apoi împărtășesc cu
noi evenimentele sau trăirile lor
speciale.
Conver
saţia
Panoul
„Intâlnirea
de
dimineață”
Cartonașe-
mașinuțe cu
litere
Gumă
adezivă
Frontal
/
în perechi
Aprecierea
verbală:
Da!
Bravo!
Așa este!
Minunat!
Foarte bine!
Excelent!
sau:
Mai
încearcă!
Ești sigur că
acesta e
răspunsul
corect?
Ia să ne
gândim!
2.
Pregătirea
psihologică
2 min.
O1 - Ceea ce vedem pe panou sunt
mașini cu litere. Cum le spunem,
dacă mașinile sunt mici?
Marionetele Țicu și Țugulea!
Desparte în silabe!
Știe cineva să scrie acest cuvânt?
(dacă niciun copil din clasă nu se
oferă, atunci se vor prezenta două
cartonașe pe care sunt scrise
cuvintele: TICU și ȚICU, iar ei vor
alege, prin eliminare.)
.....mașinuțe.
Despart în silabe, apoi pronunță
separat fiecare sunet.
Repetă numele, despart în silabe,
precizează sunetul inițial.
Un elev scrie cu litere mari de
tipar, la tablă: ȚICU.
Marionetele
Țicu și
Țugulea
Frontal
Individual
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
3. Anunţarea
subiectului
lecției şi a
obiectivelor
2 min.
O5 Astăzi, veți învăța litera Ț
mare de tipar, să știți să o
recunoașteți pe afișe, când mergeți
în oraș, sau când vă uitați prin
reviste, sau cărți. Cine este atent,
va ști la sfârșitul orei să rezolve
fișa cu exerciții! Să începem!
Deschid caietul special și
colorează cu galben cerculețul
unde e numerotată pagina.
Fac o trecere în revistă asupra
exercițiilor.
Frontal Observarea
sistematică
4.
Transmiterea/
însuşirea noilor
cunoştinţe
5 min.
O5
O1
Se discută scrierea literei,
asemănarea ei cu litera T, modul
de scriere a semnului de sub literă.
Elevii sunt cei care găsesc
asemănarea cu literele T și Ș.
Conturează titlul și colorează la
alegere.
Desenează litera în aer, pe
maculator, apoi recunosc, prin
încercuire, litera pe un text
identic pentru toți elevii și
numără câți de Ț au încercuit.
Litere
magnetice
Planșa cu
literele Ț, ț.
Aprecieri
verbale
5.
Fixarea şi
consolidarea
cunoştinţelor
10 min.
O1
O2
O1
1. Recunoașterea literei Ț.
2. Discutarea imaginilor din caiet.
3. Scrieți 3 de Ț și vă opriți pentru
verificare! Cei care au scris
frumos și corect, pot scrie mai
departe!
Se apreciază caietele, sunt
încurajați elevii.
Elementul – surpriză: ,,Punguța
cocoșului din poveste... Ce are
oare înăuntru?” (literele; joc de
recunoaștere prin pipăire)
Moment recreativ: ,,Eu cunosc un
orășel”
Exerciții pentru mânuțe:
Mâinile pe bancă să le aşezăm
Şi privind în sus să le ridicăm.
Batem toba: bum, bum, bum!
Spatele e drept acum.
Să ieşim din bancă,
Făr‘ să facem poc.
Şi la fel de iute
Trecem iar la loc.”
Elevii scriu în caiete.
Recunosc literele prin pipăire.
Intonează cântecul și execută
mișcările sugerate de text.
Exercițiul
Conversația
Joc didactic
Jetoane cu
țap, țânțar,
țară, rață,
problematiz
area
Punguța cu
litere
Frontal
In perechi
Observarea
sistematică
Evaluarea
activității
elevilor.
6. Evaluare
/Aprecieri –
criterii
15 min.
O5 Fișa de lucru: muncă
independentă.
Cine termină, își alege fișa
suplimentară.
După strângerea fișelor, se
analizează oral fișa de lucru.
Elevii rezolvă exercițiile.
- se raportează la aprecierile
formulate .
Munca
indep.
Fișele de
muncă
indep.
individual Observarea
sistematică
7.
Tema pentru
acasă. Indicaţii
pentru studiul
individual
2 min.
Activităţi în
completare
6 min.
O4
O5
Fac aprecieri generale şi
individuale asupra participării
elevilor la lecţie, precum şi asupra
continuării recunoașterii literelor
pe afișe, în cărți, ziare, reviste,
numere de înmatriculare etc.
Activități în completare:
,,Jocul diminutivelor”:
,,Alintăm cuvintele”: Țugulea
spune masă. Țicu, fiind mai
micuț, o alintă și îi spune măsuță.
Să-l ajutăm pe Țicu să răspundă la
toate provocările lui Țugulea!
Modelare: Litera Ț.
Copiii vor primi recompensă.
La clasa pregătitoare nu se dau
teme de scris acasă.
- masă- măsuță
-casă – căsuță
- bancă – băncuță
- bunică – bunicuță
- rață – rățușcă
-fată – fetiță; băiat – băiețel
etc.
Vor modela din sârmă plușată și
din bețișoare/bețe de chibrit
litera Ț.
Joc didatic
Marionetele
Țicu și
Țugulea
Bețigașe,
sârmă
plușată
Individual
Observarea
sistematică
Aprecieri
verbale
8. Încheierea
lecţiei
2 min.
O5 MM: Cântec și mișcare: „
Păpădia” (Anexa 2)
Elevii intonează cântecul,
pe negativ, executând mișcările
potrivite.
Casetofon
CD
Apecieri
finale
Păpădia
Păpădie, păpădie,
Vreau să-ți suflu-n pălărie!
Pufișorii cu semințe
Zboară, parcă-s umbreluțe!
Puf, puf, puf,
Glob de puf, te-ai dus!
Puf, puf, puf,
Zboară cât mai sus!
Păpădie, păpădie,
Azi, salată-n farfurie,
Știi din tine ce-am să fac?
Pentru iarnă ceai de leac.
Puf, puf, puf,
Glob de puf, te-ai dus!
Puf, puf, puf,
Zboară cât mai sus!
Imagini din activitate
Cântecul ,,Eu cunosc un orășel”
Aspecte din alte activități
top related