proiect de activitate - · pdf fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin...

17
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Cerc pedagogic învățători ORADEA aprilie 2014

Upload: haduong

Post on 11-Feb-2018

251 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂCerc pedagogic învățători

ORADEA

– aprilie 2014 –

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 20 –III – 2014

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,,Ioan Slavici”, Oradea

Clasa: pregătitoare A

Propunător: prof. Coșereanu Mihaiela-Doina

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: ,,Meserii”

Subiectul lecției: „ Litera Ț mare de tipar ”

Tipul lecției: mixtă

Auxiliare utilizate: caietul special de ,,Comunicare în limba

română” de Maria Oprescu, Ed. Heliopolis 2013;

Domenii integrate: Comunicare în limba română+Matematică şi

explorarea mediului+Muzică şi mişcare

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

COMPETENŢE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de

comunicare cunoscute;

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de

comunicare;

3. Receptarea unei varietǎţi de mesaje scrise, în

contexte de comunicare cunoscute;

4. Redactarea de mesaje in diverse situații de

comunicare.

Scopul lecției: familiarizarea elevilor cu sunetul Ț

și litera Ț mare de tipar;

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Competențe vizate:

a) Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

1.3 Identificarea sunetului inițial și\sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor

din propoziții rostite clar și rar;

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru

comunicare

4.1. Trasarea elementelor grafice şi a conturului literelor, folosind resurse variate;

b) Matematică şi explorarea mediului

1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;

2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind

sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în spatele, sus, jos, stânga,

dreapta, orizontal, vertical, oblic;

5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat.

• c) Muzică şi mişcare

• 1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-La, cu o structură

ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul copiilor;

• 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text.

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - să identifice și să denumească litera Ț și cel puțin 10 litere învățate;

O2- să despartă corect în silabe cuvintele sugerate de imaginile date;

O3- să dea exemple de cuvinte, după cerințe;

O4- să rezolve cel puțin două exerciții din cele trei, de pe fișa de muncă independentă;

O5- să manifeste atitudine pozitivă față de colegi și de activitatea propriu-zisă.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee: jocul didactic, problematizarea, munca independentă, exerciţiul,

explicația, conversaţia;

Forme de organizare: frontal, individual, în perechi;

Resurse materiale: mașinuțele-puzzle, jetoane cu imagini, două marionete, săculețul cu

litere, caietul special, cutiuțele cu capace de plastic, fişe de muncă independentă,

creioane grafice+colorate, carioci, gumă adezivă, casetofon, CD;

Resurse temporale: 35 de minute + 15 minute activităţi în completare;

Resurse umane: 25 de elevi , prezenţi: _____ elevi. ( 9 elevi știu citi propoziții, 5 nu

recunosc toate literele învățate, iar 11 citesc cuvinte din două – trei silabe. Se

recomandă activitate diferențiată la clasă.)

Forme şi strategii de evaluare:

- a) evaluare formativă prin aprecieri verbale / scrise, autoevaluare;

- b) evaluare de proces prin fişe de muncă independentă ;

- c) evaluare de produs prin aprecieri verbale şi autoevaluare (fișa de evaluare).

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

BIBLIOGRAFIE:

Crăciun, Corneliu - „Metodica predării limbii române

în învăţământul primar” , Ed. EMIA, Deva 2001

*** Ministerul Educației Naţionale – Programa școlară

pentru Clasa pregătitoare, nr. 3418/ 19.03.2013.

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ETAPELE

LECŢIEI

Ob

op.Activitatea profesorului Activitatea elevilor

STRATEGII DIDACTICE

EVALUAR

EMetode

procedee

Resurse

materiale

Forme de

organizare

1. Moment

organizatoric

1 min.

Asigurarea condiţiilor de ordine și

disciplină și pregătirea materialelor

necesare desfăşurării în bune

condiţii a lecţiei.

- răspund cerinţelor

- pregătesc materialele solicitate

- se aşează la locurile indicate

Conver

saţia

Frontal Observarea

sistematică

2.

Verificarea

cunoştinţelor

teoretice

5 min.

O5 Intâlnirea de dimineață: salutul:

,,Bună dimineața, copii din ȚARA

mea! Astăzi ne vom saluta spunând

litera de pe jumătatea mașinuței

alese.”

Se face prezența; pozele copiilor

care lipsesc se pun în partea de jos a

panoului; se descrie vremea; sunt

precizate noutățile zilei.

Fiecare elev alege din coșuleț o

jumătate de mașinuță, apoi salută,

denumește litera și lipește cu gumă

adezivă jumătatea de mașină de pe

hârtia albă. Trei elevi de serviciu

completează panoul ,,Întâlnirea de

dimineață”.Apoi împărtășesc cu

noi evenimentele sau trăirile lor

speciale.

Conver

saţia

Panoul

„Intâlnirea

de

dimineață”

Cartonașe-

mașinuțe cu

litere

Gumă

adezivă

Frontal

/

în perechi

Aprecierea

verbală:

Da!

Bravo!

Așa este!

Minunat!

Foarte bine!

Excelent!

sau:

Mai

încearcă!

Ești sigur că

acesta e

răspunsul

corect?

Ia să ne

gândim!

2.

Pregătirea

psihologică

2 min.

O1 - Ceea ce vedem pe panou sunt

mașini cu litere. Cum le spunem,

dacă mașinile sunt mici?

Marionetele Țicu și Țugulea!

Desparte în silabe!

Știe cineva să scrie acest cuvânt?

(dacă niciun copil din clasă nu se

oferă, atunci se vor prezenta două

cartonașe pe care sunt scrise

cuvintele: TICU și ȚICU, iar ei vor

alege, prin eliminare.)

.....mașinuțe.

Despart în silabe, apoi pronunță

separat fiecare sunet.

Repetă numele, despart în silabe,

precizează sunetul inițial.

Un elev scrie cu litere mari de

tipar, la tablă: ȚICU.

Marionetele

Țicu și

Țugulea

Frontal

Individual

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

3. Anunţarea

subiectului

lecției şi a

obiectivelor

2 min.

O5 Astăzi, veți învăța litera Ț

mare de tipar, să știți să o

recunoașteți pe afișe, când mergeți

în oraș, sau când vă uitați prin

reviste, sau cărți. Cine este atent,

va ști la sfârșitul orei să rezolve

fișa cu exerciții! Să începem!

Deschid caietul special și

colorează cu galben cerculețul

unde e numerotată pagina.

Fac o trecere în revistă asupra

exercițiilor.

Frontal Observarea

sistematică

4.

Transmiterea/

însuşirea noilor

cunoştinţe

5 min.

O5

O1

Se discută scrierea literei,

asemănarea ei cu litera T, modul

de scriere a semnului de sub literă.

Elevii sunt cei care găsesc

asemănarea cu literele T și Ș.

Conturează titlul și colorează la

alegere.

Desenează litera în aer, pe

maculator, apoi recunosc, prin

încercuire, litera pe un text

identic pentru toți elevii și

numără câți de Ț au încercuit.

Litere

magnetice

Planșa cu

literele Ț, ț.

Aprecieri

verbale

5.

Fixarea şi

consolidarea

cunoştinţelor

10 min.

O1

O2

O1

1. Recunoașterea literei Ț.

2. Discutarea imaginilor din caiet.

3. Scrieți 3 de Ț și vă opriți pentru

verificare! Cei care au scris

frumos și corect, pot scrie mai

departe!

Se apreciază caietele, sunt

încurajați elevii.

Elementul – surpriză: ,,Punguța

cocoșului din poveste... Ce are

oare înăuntru?” (literele; joc de

recunoaștere prin pipăire)

Moment recreativ: ,,Eu cunosc un

orășel”

Exerciții pentru mânuțe:

Mâinile pe bancă să le aşezăm

Şi privind în sus să le ridicăm.

Batem toba: bum, bum, bum!

Spatele e drept acum.

Să ieşim din bancă,

Făr‘ să facem poc.

Şi la fel de iute

Trecem iar la loc.”

Elevii scriu în caiete.

Recunosc literele prin pipăire.

Intonează cântecul și execută

mișcările sugerate de text.

Exercițiul

Conversația

Joc didactic

Jetoane cu

țap, țânțar,

țară, rață,

problematiz

area

Punguța cu

litere

Frontal

In perechi

Observarea

sistematică

Evaluarea

activității

elevilor.

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

6. Evaluare

/Aprecieri –

criterii

15 min.

O5 Fișa de lucru: muncă

independentă.

Cine termină, își alege fișa

suplimentară.

După strângerea fișelor, se

analizează oral fișa de lucru.

Elevii rezolvă exercițiile.

- se raportează la aprecierile

formulate .

Munca

indep.

Fișele de

muncă

indep.

individual Observarea

sistematică

7.

Tema pentru

acasă. Indicaţii

pentru studiul

individual

2 min.

Activităţi în

completare

6 min.

O4

O5

Fac aprecieri generale şi

individuale asupra participării

elevilor la lecţie, precum şi asupra

continuării recunoașterii literelor

pe afișe, în cărți, ziare, reviste,

numere de înmatriculare etc.

Activități în completare:

,,Jocul diminutivelor”:

,,Alintăm cuvintele”: Țugulea

spune masă. Țicu, fiind mai

micuț, o alintă și îi spune măsuță.

Să-l ajutăm pe Țicu să răspundă la

toate provocările lui Țugulea!

Modelare: Litera Ț.

Copiii vor primi recompensă.

La clasa pregătitoare nu se dau

teme de scris acasă.

- masă- măsuță

-casă – căsuță

- bancă – băncuță

- bunică – bunicuță

- rață – rățușcă

-fată – fetiță; băiat – băiețel

etc.

Vor modela din sârmă plușată și

din bețișoare/bețe de chibrit

litera Ț.

Joc didatic

Marionetele

Țicu și

Țugulea

Bețigașe,

sârmă

plușată

Individual

Observarea

sistematică

Aprecieri

verbale

8. Încheierea

lecţiei

2 min.

O5 MM: Cântec și mișcare: „

Păpădia” (Anexa 2)

Elevii intonează cântecul,

pe negativ, executând mișcările

potrivite.

Casetofon

CD

Apecieri

finale

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Păpădia

Păpădie, păpădie,

Vreau să-ți suflu-n pălărie!

Pufișorii cu semințe

Zboară, parcă-s umbreluțe!

Puf, puf, puf,

Glob de puf, te-ai dus!

Puf, puf, puf,

Zboară cât mai sus!

Păpădie, păpădie,

Azi, salată-n farfurie,

Știi din tine ce-am să fac?

Pentru iarnă ceai de leac.

Puf, puf, puf,

Glob de puf, te-ai dus!

Puf, puf, puf,

Zboară cât mai sus!

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Imagini din activitate

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cântecul ,,Eu cunosc un orășel”

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Aspecte din alte activități

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE - · PDF fileritmico-melodicăasemănătoarecântecelordin folclorul copiilor; • 2.1. Cântareaîncolectiv, asociind mişcareasugeratăde text. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: