урок

5
Урок 8 Тема. Атомна одиниця маси. Відносна атомна маса хімічних елементів Мета: розширити знання учнів про періодичну систему елементів; закріпити знання учнів про хімічний елемент, хімічну символіку, ознайомити школярів з кількісною характеристикою атома: абсолютною та відносною атомною масами, одиницею вимірювання — атомною одиницею маси; навчити визначати відносну атомну масу за періодичною системою хімічних елементів; розвивати навички роботи з періодичною системою; виховувати логічне мислення Тип уроку: комб і нований урок Форми роботи: розповідь, самостійна робота, робота в групах. Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями за періодичною системою. ХІД УРОКУ I. Організація класу . Доброго дня. Сьогодні ми з вами будемо працювати за рейтинговою системою оцінювання знань. Кожне виконане завдання матиме свою ціну II. Перевірка , оцінка і корекція раніше засвоєних знань, умінь і навичок Робота з періодичною системою в парах Кожна пара одержує кросворд — завдання за назвами хімічних елементів. Вам потрібно як найшвидше розгадати кросворд використовуючи ті елементи періодичної системи які ви знаєте.

Upload: demidovaol

Post on 24-Jul-2015

29 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: урок

Урок 8Тема. Атомна одиниця маси. Відносна атомна маса хімічних елементів

 Мета: розширити знання учнів про періодичну систему елементів; закріпити знання учнів про хімічний елемент, хімічну символіку, ознайомити школярів з кількісною характеристикою атома: абсолютною та відносною атомною масами, одиницею вимірювання — атомною одиницею маси; навчити визначати відносну атомну масу за періодичною системою хімічних елементів; розвивати навички роботи з періодичною системою; виховувати логічне мислення

Тип уроку: комбінований урокФорми роботи: розповідь, самостійна робота, робота в групах.Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки

із завданнями за періодичною системою.

ХІД УРОКУI. Організація класу.

Доброго дня.Сьогодні ми з вами будемо працювати за рейтинговою системою оцінювання

знань. Кожне виконане завдання матиме свою ціну  II. Перевірка, оцінка і корекція раніше засвоєних знань, умінь і навичок

Робота з періодичною системою в парахКожна пара одержує кросворд — завдання за назвами хімічних елементів.

Вам потрібно як найшвидше розгадати кросворд використовуючи ті елементи періодичної системи які ви знаєте.

Page 2: урок

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Щоб хімію добряче знати,Треба вміти рахувати.Не навчишся, маси атомів визначати Надалі важко буде хімію вивчати.Кожен з нас має певну масу. Ми можемо порівняти, хто більше важить. Як

ви гадаєте, атом будь-якого елемента має масу? Як її можна виміряти?

IV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку та формування мотивації учнів

V. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу.Але перш ніж пояснювати що собою становить маса атома або відносна

атомна маса я б хотіла зробити екскурс до історичних фактів та ознайомити вас із вченими, які займалися вивченням даного питання.

В середині 17 ст. Роберт Бойля. поклав початок новому напрямові в хімії, в основі якого була вимога вивчення складу речовин експериментальним методом. Уперше запровадив наукове поняття про хімічний елемент

На початку 19 ст. англійський учений Джон Дальтон запропонував спосіб визначення маси атомів хімічних елементів.

Він запропонував модель, відповідно до якої в молекулу складного речовини входить тільки по одному атому різних хімічних елементів. Наприклад, він вважав, що молекула води складається з 1 атома водню і 1 атома кисню. До складу простих речовин по Дальтону теж входить тільки один атом хімічного елемента. Тобто молекула кисню повинна складатися з одного атома кисню.

Page 3: урок

І тоді, знаючи масові частки елементів в речовині, легко визначити у скільки разів маса атома одного елемента відрізняється від маси атома іншого елемента. Таким чином, Дальтон вважав, що масова частка елемента в речовині визначається масою його атома.

Вчений помітив, що маса атома водню найменша, т.к. немає складного речовини, в якому б масова частка водню була б більше масової частки іншого елемента. Тому він запропонував маси атомів елементів порівнювати з масою атома водню. І таким шляхом обчислив перші значення відносних (щодо атома водню) атомних мас хімічних елементів.

Атомна маса водню була прийнята за одиницю. А значення відносної маси сірки вийшло рівним 17. Але всі отримані значення були або приблизними, або невірними, т.к. техніка експерименту того часу була далека від досконалості і установка Дальтона про склад речовини була невірною.

В 1807 - 1817 рр. шведський хімік Йенс Якоб Берцеліус провів величезне дослідження з уточнення відносних атомних мас елементів. Йому вдалося отримати результати, близькі до сучасних.

У 1869 році Д. І. Менделєєв відкрив закон періодичної залежності властивостей елементів від Атомної маси і на його основі виправив Атомні маси багатьох відомих у той час елементів (Бeрилію, Урану, Лaнтану) і, крім того, передбачив Атомні маси ще не відкритих тоді Галію, Германію Скандію.

 Атоми є дуже малими.Щоб уявити, наскільки малим є це

значення, наведемо таке порівняння: діаметр молекули в стільки ж разів менший за діаметр яблука, у скільки разів діаметр яблука менший, ніж діаметр Землі.  Якщо атом збільшити до розмірів друкарської крапки, то пропорційно збільшена людина матиме зріст близько 7 км.

Page 4: урок

Відносна атомна маса хімічного елемента показує, у скільки разів маса атома хімічного елемента більше 1/12 маси атома вуглецю.

VI. Осмислення узагальнення та систематизація нових знань.• Яку нову характеристику атома ми сьогодні вивчили?• Що показує відносна атомна маса?• Як обчислити відносну атомну масу?Завдання 50 – 53 ст. 53

VIІ. Домашнє завдання § 7, виконати завдання 53 ст. 53