3_proiectdidactic

8
Proiect didactic Profesor: Mirela Bocu Şcoala cu clasele I-VIII Plopana Clasa a-VIII-a Obiectul: Biologie Subiectul: Poluarea aşezărilor umane Tipul lecţiei: mixtă Obiective operaţionale: - să definească noţiunea de poluare; - să enumere tipuri de poluare; - să înţeleagă cum şi ce gândesc oamenii despre poluare şi să identifice surse de producere a poluării; - să conştientizeze că multe din acţiunile lor sunt obiceiuri şi că atitudinile lor se pot schimba protejând natura; - să ia atitudini împotriva poluării mediului pe plan local. Metode şi procedee: Metoda turul galeriei, conversaţia, problematizarea, activitate pe grupe, explicaţia, expunerea

Upload: alex-kelemen

Post on 25-Sep-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

zz

TRANSCRIPT

Proiect didactic

Proiect didactic

Profesor: Mirela Bocu

coala cu clasele I-VIII Plopana

Clasa a-VIII-a

Obiectul: Biologie

Subiectul: Poluarea aezrilor umane

Tipul leciei: mixt

Obiective operaionale:

s defineasc noiunea de poluare;

s enumere tipuri de poluare;

s neleag cum i ce gndesc oamenii despre poluare i s identifice surse de producere a polurii;

s contientizeze c multe din aciunile lor sunt obiceiuri i c atitudinile lor se pot schimba protejnd natura;

s ia atitudini mpotriva polurii mediului pe plan local.

Metode i procedee: Metoda turul galeriei, conversaia, problematizarea, activitate pe grupe, explicaia, expunerea

Mijloace i resurse materiale: coli de hrtie, markere, plane, calculator, videoproiector, prezentarea Power Point

Etapele leciei

Coninutul tiinific al leciei

Metode i procedee

Mijloace de nvmnt

Evaluare

Organizarea

clasei 1

Notarea absenelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare leciei

Recapitularea cunotinelor din lecia anterioar

10'

Se realizeaz frontal prin ntrebri:

Ce reprezint succesiunea ecologic?

Succesiunea ecologic poate fi?

Care sunt fazele pe care le parcurge un ecosistem n succesiunea sa ecologic sunt?

Conversaia

euristic

Plane

Manual

Oral

Captarea ateniei 1

Prezentarea unor plane cu i despre ,,poluare,,

Anunarea temei i obiectivelor 2

Se prezint elevilor tema i obiectivele leciei

Expunerea

Dirijarea nvrii 21

,,Turul galeriei,, Se scrie pe tabl cuvntul ,,Poluare,, , iar elevii vor trece rnd pe rnd s scrie ce consider ei n legtur cu poluarea.

Profesorul solicit elevilor dup ce au epuizat toate ideile n legtur cu poluarea

s defineasc poluarea

s enumere tipuri de poluare

nivelul de aciune

folosindu-se de noiunile expuse de ei.

Poluarea reprezint impurificarea mediului cu diferite substane (poluani) datorit activitii omului

Poluarea poate fi:

natural

artificial

Dup natura poluantului, poluarea poate fi:

fizic

chimic

biologic

Poluarea acioneaz la nivel de:

atmosfer

ap

sol

Elevii vor fi mprii n trei grupe. Cte un lider din fiecare grup va trage la sori un bilet cu una din variantele: poluarea atmosferic:

poluani

msuri de prevenire

Poluarea apei:

cauze

msuri de prevenire

Poluarea solului:

cauze

msuri de prevenire

Pe baza cunotinelor dobndite din clasele anterioare la biologie, geografie, chimie, elevii vor nota toate ideile pe o coal de hrtie.

Dup 10 cte un reprezentant din fiecare grup va prezenta cele notate n ordinea n care au terminat. Dac una din grupe au completri acestea se vor face att verbal ct i scris cu o alt culoare pe aceeai coal de hrtie.

Metoda ,,Turul galeriei,,

Conversaia

Euristic

Munca n echip

Coli de hrtie

Markere

Coli de hrtie

Markere

Carioci

Plane

Apreciez toate ideile

Formativ

Fixarea cunotinelor

10

Prezentarea Power Point privind poluarea mediului nconjurtor i msuri de prevenire a polurii.

Expunerea prin prezentarea Power Point

Calculator

Videoproiector

Cd-uri

Evaluare 5

Test

Poluarea aezrilor umane

Poluarea

const n impurificarea mediului cu diferite substane (poluani) datorit activitii umane.

acioneaz la nivel de:atmosfer, ap i sol

Poluarea atmosferei:

Gazoi: - CO2, C0

- Poluani - compui ai N2

- gazele de eapament

Solizi: - praful de crbune, ciment, vapori de ap, particule radioactive i microorganisme

ploi acide

formarea smogului

Msuri de prevenire:

diminuarea emisiilor de gaze i pulberi n aer cu ajutorul filtrelor i a unor tehnologii moderne aplicate n industrie

construirea de vehicule mai puin poluante

amplasarea noilor obiective industriale n afara zonelor de locuit

amplasarea n locuri speciale a rampelor de gunoi i transportul acestuia cu autovehicule nchise

plantarea de arbori i arbuti

supranlarea courilor la unitile care genereaz mari cantiti de fum i gaze

Poluarea apei

Cauze:

apelor reziduale industriale

apelor menajere

diferitelor substane folosite n agricultur

mbogirea cu substane organice

dezvoltarea fitoplanctonului

Msuri de prevenire:

construirea de baraje

epurarea apelor reziduale

construirea de bazine speciale de colectare a deeurilor i reziduurilor

construirea de zone de protecie a apelor

tratarea mecanic, chimic i biologic a apelor uzate

Poluarea solului:

Cauze:

exploatarea neraional- prin monoculturi

folosirea incorect a ngrmintelor chimice, a pesticidelor i erbicidelor

lipsa unor lucrri de combatere a eroziunii solului

folosirea neraional a irigaiilor

tierea nejudicioas a pdurilor

aruncarea de reziduuri industriale, deeuri

Msuri de prevenire:

construirea unor zone de depozitare a gunoaielor

folosirea raional a terenului

folosirea judicioas a ngrmintelor, pesticidelor

combaterea alunecrilor de teren, ndiguiri i consolidri de maluri

plantarea de arbori