1. Жинлүүрийг тэгш хавтгай гадаргуу дээр ... · web...

38
СХД-ийн тэргүүний 65 дугаар сургууль 3 дугаар ангийн Математикийн хичээл Нэгж хичээлийн сэдэв: Хүндийг хэмжих / 8 цаг / Хөтөлбөр боловсруулсан: Багийн ахлагч: О.Хандмаа / Handaa0422 @yahoo.com / Утас 96515506 Сургалтын менежер: Г.Отгончулуун / Otgonchuluun [email protected] / Утас 99258181 Багш: Б.Уранцэцэг / urnaa [email protected]/ Утас 89858308 Багш: Т.Энхтуул / [email protected] / Утас 99978425

Upload: others

Post on 02-Jan-2020

32 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

СХД-ийн тэргүүний 65 дугаар сургууль

3 дугаар ангийн Математикийн хичээлНэгж хичээлийн сэдэв: Хүндийг хэмжих / 8 цаг /

Хөтөлбөр боловсруулсан:

Багийн ахлагч: О.Хандмаа / Handaa0422 @yahoo.com / Утас 96515506

Сургалтын менежер: Г.Отгончулуун / Otgonchuluun [email protected] / Утас 99258181

Багш: Б.Уранцэцэг / urnaa [email protected]/ Утас 89858308

Багш: Т.Энхтуул / [email protected] / Утас 99978425

2015

Нэгж хичээлийн төлөвлөлт

1.Нэгж хичээлийн сэдэв: Хүндийг хэмжих2.Хугацаа - 8 цаг

3.Зорилго: Стандарт хэмжих нэгж ( кг, г, мг ) –ийг сонгон хүндийг баримжаалах Бодит зүйлсийг хэмжих Хэмжээг унших, бичих,тооцоолох Агуулгыг өргөсгөн ( тонн, центнер ) –тэй танилцах, нэгжүүдийн хамаарлыг мэдэх Хэмжигдэхүүний нэгжүүд дээр ( нэмэх,хасах,үржих, хуваах ) үйлдэл гүйцэтгэх,жиших Нэгжээр илэрхийлэх, нэгжид шилжүүлэх

4.Зорилт: -Хүндийн хэмжээг баримжаална - Тохирох нэгж, хэмжих хэрэгслийг ашиглан хэмжинэ - Хуваарийг уншина,бичнэ - Нэгжүүдийн хамаарлыг ойлгоно -(кг, г, мг, ц, т)-ийг заасан нэгжээр илэрхийлнэ ( Үйлдэл гүйцэтгэн нэг нэгжээс нөгөө нэгж рүү шилжүүлнэ -( кг, г, ц, т) – нэгж дээр арван мянга дотор нэмэх,хасах,үржих,хуваах үйлдэл гүйцэтгэнэ, жишнэ -Асуудал шийдвэрлэнэ

5. Сурагчийн өмнөх төсөөллийн оношилгоо: Үүнд

Нэг. Суралцагчийн8 настай хүүхдийн нас бие сэтгэхүйн онцлог Урьдчилсан үнэлгээ / танин мэдэхүйн түвшингөөр /

Хэл,яриа нь цэгцэрнэ. Санаа бодлоо ойлгомжтой илэрхийлж чаддаг

болно. Хүмүүсийн сэтгэл хөдлөлийн учрыг олдог болно. Идэвхтэй хөдөлгөөнтэй байна Сэтгэн бодох үйл ажиллагаа нь сайжирна. Нөхөрсөг болно. Талцаж тоглох дуртай болно. Танин мэдэх их эрмэлзэл сонирхолтой болдог. Сайшаал, шийтгэлийг ойлгодог болно. Сониуч,уриалгахан, шулуун шудрага,илэн

далангүй болдог. Бусдыг дуураймтгай болдог. Өөртөө бусдын анхаарлыг татах дуртай. Үг сургамжийг тайван сонсож хүлээн авах

чадвартай болдог. Найз нөхдөө сонгож үерхдэг болно.

Шинжлэх ухаан,техникийн анхны ойлголтууд бий болж,шинэ зүйлийг эрэлхийлнэ.Хөлөгт тоглоомд дуртай болно.

Аман болон бичгийн хэлбэрээр өмнөх төсөөллийг шалгана.Үүнд: Аман хэлбэрээр доорхи асуултуудыг асууж тандаж болно.

Хүндийг хэмжих ямар багаж хэрэгслийг мэдэх вэ? Хүндийг хэмжих ямар нэгжийг мэдэх вэ? Юмсын хүндийг хэмжээд хэмжээг яаж уншиж, бичиж болох вэ?

Бичгийн хэлбэрийг сурагчдын танин мэдэхүйн ялгаатай байдлаар бэлдэх. Үүнд:Доод түвшинд:

1 кг гурил 500 төг ний үнэтэй бол 4 кг гурил худалдан авахад хэдэн төгрөг төлөх вэ? / уг бодлогын өгөгдсөн зүйлийг нэрлэнэ,үйлдлийг гүйцэтгэнэ/

49г+551г= 356кг+198кг= 1000кг-609кг / нэгжид шилжүүлэхгүй үйлдлийг гүйцэтгэх жишээ бодуулах /

750г ба 705г 17кг ба 71 кг гэх мэт хэмжээнүүдийг жишихДунд түвшинд: Дэлгүүрт 220 кг гурил мөн төчнөөн кг хэмжээтэй будаа татан авсан бол бүгд

хэдэн кг будаа татан авсан бэ? / Бодлогын бичиглэл хийнэ, бодолтыг гүйцэтгэнэ.

1000 кг-699 кг= 89кг+ 379 г= 96кг 489г – 45 кг 579г= гэх мэт жишээн дээр үйлдэл гүйцэтгэнэ.

1 кг болгон гүйцээж бичээрэй:

Дутуу дулимагаа мэдэрч эхлэнэ. -Төрөл бүрийн зүйл цуглуулах дуртай. Өөрийгөө магтах дуртай.Буруугаа мэддэг боловч

нуудаг. Сониуч зантай. -Хэл ярианы чадвар эрчимтэй

хөгжиж,ойролцоогоор 2500 гаруй үгийн сантай болсон байна.

1кг836г 173г 428г 950г 65г 10г

Дээд түвшинд. Дэлгүүр эхний өдөр 81кг гурил зарсан нь хоёр дахь өдрийнхөөс 9 дахин их

бол дэлгүүр 2 өдөрт бүгд хэдэн кг гурил зарсан бэ? / Бодлогын бичиглэл хийнэ,үйлдэл гүйцэтгэнэ.

(49кг+17кг)*2= (1000г-500г):2= Хагас килограмм /кг/ нь хэдэн грамм байх вэ? Зургаар дүрслэх

грамм

гэх мэт бэлдэхХоёр. Агуулгын залгамж холбоо

Агуулгын босоо холбоо / цөм хөтөлбөрийн / Агуулгын хөндлөн холбоо / тухайн ангийн түвшинд сэдэв хоорондын холбоо /

Өмнөх Одоо..... Цаашид.... Өмнө судалсан агуулга нь

Одоо судалж буйагуулгатай

Цаашид судлах агуулгатай

2-р ангид 3-р ангид 4-р ангид Хүндийн

хэмжээг баримжаалах

Тохирох нэгж хэмжих хэрэгслээр хэмжих,хэмжих хэрэгслийн хуваарийг ойлгох

-Кг-ийг унших бичих

Хамаарлыг ойлгох,жиших

кг-дээр ( +,-) үйлдэл гүйцэтгэх

Хүндийн хэмжээг баримжаалах

Тохирох нэгж,хэмжих хэрэгслээр хэмжих

Хэмжих хэрэгслийн хуваарийн утгыг ойлгон хэмжээг унших,бичих

( г,кг,ц,т,мл)-ийн хамаарлыг ойлгох

Хэмжээнүүдийг жиших

Дээрх хэмжээн дээр нэмэх,

хасах,үржих, хуваах) үйлдэл гүйцэтгэх

Хүндийг хэмжих хэрэгслүүдийн янз бүрийн хуваарийн утгыг ойлгох

Хүнд,эзлэхүүнийг баримжаалах

Хэмжих,унших,бичих

Хэмжигдэхүүний нэг нэгжийг нөгөөгөөр илэрхийлэх,-Жиших,эрэмбэлэх

Бүхлээр тоймлох, Хэмжээн дээр

үйлдэл гүйцэтгэх

Арван мянга хүртэлх тоог унших, бичих, нэмэх,хасах,

үржих, хуваахтоймлох нь:

Тоон илэрхийлэл нь:

Уртыг хэмжих нь:

Өгөгдөлтэй ажиллах нь:

Нэртэй тоог зөв унших, нэг нэрээс нөгөө нэр лүү шилжүүлэх дээ үйлдлийг зөв гүйцэтгэх, нэртэй тоог тоймлох

Хэмжээг заасан нэгжээр илэрхийлэхдээ үйлдлийг зөв дарааллаар гүйцэтгэх

Нэгжүүдийн хоорондын хамаарал гэсэн ойлголт, Нэртэй тоог жиших, нэртэй тоон дээрх үйлдлүүд

Баганан диаграммаар ангийн сурагчдын жинг дүрслэх, унших,тэмдэглэх

Хүснэгтэн мэдээллүүдийг уншиж асуудал шийдвэрлэнэ.

Хугацааг хэмжих

Эзэлхүүнийг хэмжих

Энгийн бутархайтай танилцах

Гурав: “Хүндийг хэмжих нэгж” сэдвийн хүрээнд сурагчдын өмнөх төсөөллийг сурах бичгийн агуулгаар оношилсон оношилгооДд Агуулгын хүрээнд холбогдох

сэдэвИжил төсөөтэй ойлголт Сурах бичгийн

1 Хүндийн хэмжээг баримжаалах Шугам харандааны аль нь хүнд вэ? Хоёр гартаа барьж үзвэл мэдэгдэх үү? 1 кг нь хэр хүнд вэ?

№ 301,305

2 Хүндийг хэмжих ба жинлүүрийн төрлүүдтэй танилцах

, , , эдгээр жинлүүрүүдийг нэрлэх,юуг хэмжих зориулалтай болохыг нэрлэнэ.

№ 302,303,304,307,312,313,314,315,316,

3 Хүндийн хэмжүүрүүдийн хамаарал

Хүндийг хэмжих үндсэн нэгж юу вэ? Хүндийг хэмжих ямар ямар нэгжүүдийг мэдэх вэ? нэрлэх

№ 306,308,

4 Хэмжигдэхүүнүүд дээр үйлдэл гүйцэтгэх,жиших

1кг-ийг гүйцээх үйлдэл гүйцэтгэх. Гр,кг-ийг харьцуулах,жишүүлэх

№309,310,311,324,326,330317,318

3-р ангийн “Математик”-ийн сурах бичигт Блуммын таксономийн дагуу “Хүндийг хэмжих нэгж” сэдвийн дор хийсэн анализДд Түвшин Хамрагдах дасгал Дасгалын тоо Эзлэх хувь1 Сэргээн санах Дасгал № 301 1 5%2 Ойлгох Дасгал № 302, 303,317 3 15%3 Хэрэглэх Дасгал № 304, 307, 308,309, 310,311, 312,313, 324,330 10 50%4 Задлан шинжлэх Дасгал № 305, 306,314,315,316, 5 25%5 Үнэлэх6 Бүтээх Дасгал № 318 1 5%7 Нийт Дасгал№ 301,302,303,304,305,306,307,308,309,310,311,312,313,

314,315,316,317,318,324,33020 100%

6. Агуулга:Судлагдахуун Ур ухаан Шалгуур Хүндийг

хэмжих нэгжүүд ( мл,г,кг,ц,т ) тэдгээрийн хамаарал

Хүндийн хэмжээг баримжаалах

Хэмжих хэрэгслийн хуваарийн утгыг ойлгон хэмжээг унших,бичих

Хүндийг хэмжих хэрэгслээр хэмжих

Хэмжих нэгжүүдийн хамаарлыг ойлгох Хэмжээг жиших,түүн дээр үйлдэл гүйцэтгэх Асуудал шийдвэрлэх

1кг зүйлсийг хэр хүнд байгаагбаримжаалж чаддаг болсон эсэх / 1кг зүйлийг баримжаалан савлаж хэмжиж чаддаг болно./

Тавган жинлүүр, гар жин, электрон жинлүүрийн хуваарийн утгыг ойлгон хэмжээг уншиж бичиж чаддаг болсон эсэх

Төрөл бүрийн хэмжих хэрэгслүүдийг нэрлэж юуг хэмжиж болдгийг мэддэг болсон эсэхЗориулалтын жин дээр биеийн жингээ хиллэж чаддаг болсон эсэх

Хэмжих нэгжүүдийн хамаарлыг ашиглан үйлдэл гүйцэтгэж чаддаг болсон эсэх мөн жишиж , заасан нэгжид шилжүүлж чаддаг болсон эсэх

Хүснэгтэнд мэдээлэл ба өгөгдлийг хэрэглэж чаддаг болсон эсэх

7.Түлхүүр үг: хүндийн хэмжээ, хэмжих хэрэгсэл, хүндийг хэмжих нэгж,миллиграмм, грамм, килограмм, центнер, тонн8.Сургалтын хэрэглэгдэхүүн: Хүндийг хэмжих хэрэгсэл,хүндийг нь хэмжих бодит юмс, шошго,хүндийг хэмжих нэгжүүдийн хамаарлын үзүүлэн9. Арга зүй: Харилцах ба үнэт зүйлийг эрхэмлэх,өмнөх төсөөллөө ашиглан мэдлэг бүтээх, асуудал дэвшүүлж шийдвэрлэххамтарч ажиллах болон тоглоомын аргыг хэрэглэнэ.10. Цагийн төлөвлөлт:д/д Ээлжит хичээлийн сэдэв цаг Хичээлийн

кодҮзүүлэнгийн

кодЭэлжит хичээлийн гүйцэтгэлийн үйл

1 “Хүнсний дэлгүүрт” экскурс 40 мин 1.1 1.1.1-1.1.5

Ярилцах,таамаглах,ялгааг олох, тодорхойлох,хөгжүүлэх хэрэглэх

2 Хүндийг хэмжих тохирох нэгж,хэмжих хэрэгслээ сонгоё 40 мин 1.2

1.2.1-1.2.6 Таамаглах,харгалзуулах,илэрхийлэх хөгжүүлэх,тооцож дүгнэх

3 Хэмжих нэгжүүдийн хамаарлыг ойлгоё40 мин 1.3

1.3.1-1.3.3 Таамаглах,тайлбарлах,дүрслэн үзүүлэх,,холбоог тодорхойлох,ашиглах,хэрэглэх

4 Хүндийн хэмжээг жишиж,нэгжээр илэрхийлье 40 мин 1.4 1,41

Туршилт хийнэ,тайлбарлана, тооцоолно

5 Хэмжих нэгж дээр үйлдэл гүйцэтгэе40 мин

1.5 1,5,1-1,5,4 Тооцоолох,тайлбарлах,харгалзуулах,харьцуулах

6 Асуудал шийдвэрлэе40 мин

1.6 1,6,1 Зүй тогтлыг олно,зөрүүг олно,

7 Өгөгдөлтэй ажиллая 40мин 1.7 1,71 Багцлах, дүгнэлт гаргах, бодох, нэгтгэх

8 Чадвараа үнэлүүлье40 мин

1.8 Дүгнэх,түвшин тогтоох

1.1 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв “Хүнсний дэлгүүрт” экскурс хийцгээе / Ангидаа дэлгүүрийн орчин бүрдүүлэх /Зорилго -1 кг юмны хэмжээний тухай ойлголтыг дэлгүүрт экскурс хийх журмаар амьдралыг бодит зүйлээс зөв ойлголттой болох

Зорилт -1 кг хэмжээг баримжаална.-1 кг юмыг жигнэж,хэмжээг нь хэлэх чадвартай болно.-Хэмжих хэрэгслийн энгийн төрлүүдтэй танилцана.-Сав баглаа боодлын шошгон дээрх хүндийн хэмжээг заасан тоог олно,уншина

Арга зүй Харилцан ярилцах,тайлбарлах,үлгэрлэн дагуулах,асуудал шийдвэрлэх,хамтарч ажиллахХэрэглэгдэхүүн

Хүнсний дэлгүүрт / эсвэл ангидаа дэлгүүрийн орчин бүрдүүлэх / жижиг гар жинлүүр, электрон жинлүүр,хуваарьтай тавган жинлүүр,туухайтай жинлүүр , 1 кг-аар ууталсан зүйлс

Үнэлгээ Хэлбэр Шалгуур-Харилцан яриа / хүүхэд бүрийн /-Сорил туршилт-Идэвх оролцоо

-Сурагчдын багштай болон нөхөдтэйгээ харилцан ярих хамтарч ажиллаж байгаа эсэх-1кг зүйлийг баримжаалж чадаж буй эсэх-Хэмжих хэрэгслийн сонголт,жигнэж чадаж байгаа эсэх / өмнөх төсөөлөл/ -Хуваарийг уншиж чадаж байгаа эсэх-Тоглоом тоглоход оролцсон оролцоо идэвх-Барааны шошгон дээр байгаа хэмжээг олж чадаж байгаа эсэх \ уншиж чадаж байгаа эсэх\-Дэлгүүрт экскурс хийх үеийн дэг баримтлаж чадаж байгаа эсэх

Хичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагааБагшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн бэлтгэл

анхаарах зүйлЯвцын үнэлгээ

Сэд

элж

үүлэ

х үе

шат

Үйл ажиллагаа -1

А)Хүүхдүүдээ дэлгүүрт ямар зорилгоор ордог вэ?

Б)Худалдаж авсан зүйлийнхээ жинг мэдэх боломж байдаг уу?

Гүйцэтгэлийн үйл- Ярилцах,

А)Хүүхдүүд өөрсдийн бодлоо хэлнэ, ярилцана._хувцас худалдан авах гэж ордог(Дэвтэр авах гэж ордогТөмс авах гэж ордогСүү авах гэж ордог )гэх мэтБ) байдаг Байдаггүй Жингээ цааш нь харуулаад тавьчихсан байдаг Жингийн улаан тоог нь харж авдаг Хайрцаг дээрх тоог нь хардаг

Мөн дэлгүүрт экскурс хийх үеийн дэгийг сурагчдад танилцуулах/ /Дэлгүүрийн эд бараатай болгоомжтой харьцах, хүний юмыг зөвшөөрөлгүй авахгүй байх, хэрэглэсэн зүйлээ буцааж эзэнд нь өгөх/

Сурагчдын харилцан яриаг үнэлэх

Үйл ажиллагаа-2а) Урьдчилаж бэлдсэн 1 кг жинтэй зүйлсийг / элс,чулуу, шагай гэх мэт байж болно./ хүүхдүүдийн гарт бариулна.Хэр хүнд байна вэ?б) Хүүхэд болгонд 1 ш бичгийн хавчаар өгнө.Ууттай зүйлтэйгээ харьцуулаарай..

в/ Хүнд хөнгөнийг нь яаж мэдсэн бэ?

г/ Эдээрийг яг ямар жинтэйг мэдэх боломжтой юу?Үйл ажиллагаа-3( багаар ажиллуулна)Сурагчдаар бараа сонгон авахыг хүснэ.-Багш урьдчилан бэлтгэсэн жингүүдээ ашиглана.а) Сонгосон зүйлсээ хэмжихийн тулд эдгээр жинлүүрүүдээс алийг нь ашиглах вэ? Сонгоод жинлээрэй,Баг болгоноос тайлбарлагч сурагч хэрхэн жигнэснээ тайлбарлана.Багш нийт хүүхдүүдээр дахин ажиглуулна.б) Багш бэлдэж тавьсан жинлүүрүүд дээрээ дээрх зүйлсийг ээлжлэн тавина.Хүүхдүүдээр ажиглуулна.в)Ууттай зүйлс болон бичгийн хавчаарыг жинлүүрүүд дээр тавихад юу өөрчлөгдсөн бэ? г/ Эдгээр тоонууд юуг зааж байна вэ?

д) 1ш бичгийн хавчаар ууттай зүйлээсхэд дахин хөнгөн байна вэ?

е/ Ижилхэн жинтэй болгохын тулд хэдэн ширхэг бичгийн хавчаар хэрэгтэй вэ?

ё/ Хуваарийг уншуулна.

Гүйцэтгэлийн үйл -таамаглах,баримжаалах

а) Хүүхдүүд гартаа барьж хүнд хөнгөнийг баримжаална./ Хүнд байна,хөнгөн байна гэх мэт хариулт байх /

б) Харьцуулж үзнэ./өмнө нь хөнгөн санагдаж байсан зүйл нь одоо хөнгөн юмтай харьцуулахад хүнд санагдаж байж болно/в/ Гараараа барьж өргөж үзсэн

- Том жижгийг нь хараад мэдсэн- Барихад хөнгөн / хүнд / санагдсан.

г/ Жинлэж мэднэ

Гүйцэтгэлийн үйл- Ялгааг олохТодорхойлох

а/ Жингээ сонгоод бараагаа жинлэнэ.1 ш бичгийн хавчаарыг жинлэхэд 1-н тоог зааж байсан.Бусад ууттай зүйлийг хэмжихэд 1000-ыг зааж байсан

б) Ажигласнаа хэлнэ./Жингийн зүү нь хөдөлж байна,хөдлөхгүй байна, тоо нь нэмэгдэж байна,хэвээрээ байна гэх мэт/в) Хүүхдүүд хариулна./ 1-ын тоо гарч ирсэн- электрон жин, 1000 дээр заасан –хуваарьтай жинлүүр гэх мэт янз бүрийн хариулт байна.г/ -хүнд, хөнгөнийг нь зааж байна -Хэмжээг нь зааж байна д) хүүхдүүдийн хариултыг сонсоно.-Бичгийн хавчаар 1-ын тоог заасан ууттай зүйл 1000-ыг заасан учир бичгийн хавчаар 1000 дахин хөнгөн юм байна.е/1000 ш хэрэгтэй

1 буюу 1гр1000 буюу 1 кг1000 ширхэг нь 1 кг-тай тэнцэнэ. –кг-аас 1000 дахин

-Урьдчилж бэлдсэн 1 кг жинтэй зүйлс / 1кг шагай, 1кг чулуу, 1кг элс,/ хүүхэд болгоны тоогоор бичгийн хавчаар

Урьдчилж бэлдсэн янз бүрийн жинлүүрийн төрлүүд

а)Жинлүүр хэрэглэхдээ анхаарах зүйлийг танилцуулах

Хүнд хөнгөнийг хэрхэн баримжаалж үзэж байгааг үнэлнэ.

Жинлүүрийн төрлөөс өөрийн хэрэглэх жинлүүрээ хэрхэн зөв оновчтой сонгож буй байдлыг үнэлэх

Жинлүүрийн заалтаа зөв ойлгож уншиж чадаж байгаа эсэх

Идэвх оролцоо

Үйл ажиллагаа-4а) 1 кг хэмжээтэй зүйлийг өөрсдөө баримжаалан уутанд хийгээрэй.б) Өмнөх ууттай зүйлтэйгээ харьцуулаарай.Хүнд байна уу? хөнгөн байна уу?в) Хэмжих хэрэгсэл ашиглан бараагаа хэмжээрэйг) Багаараа баримжаалж авсан бараагаа 1кг болгооройд/ 1 кг болгохын тулд ямар үйлдэл хийсэн бэ?.

Үйл ажиллагаа-5Хүүхдүүдээ барааны шошго гэж юу вэ? Өмнө нь та нар шошго гэдэг үгийг сонсож байсан уу?хүндийн хэмжээг бичсэн барааны шошгуудыг уншуулахХувцсаны шошго нь тухайн хувцсыг хэрхэн арчлах талаар байдаг бол хүнсний барааны шошго нь орц найрлага, хэмжээг нь бичсэн байдаг .

Гүйцэтгэлийн үйл- баримжаална, харьцуулна,хэмжинэ,уншинаа) баримжаалан уутанд хийнэ.

б) харьцуулна,хүнд хөнгөнөө хэлнэ.

в) ижил хэмжих хэрэгсэл сонгож байгаагаар нь багт хуваагдана.Бараагаа хэмжинэ,уншина.г) Багийн гишүүд хамтарч бараануудаа нийлүүлж 1 кг болгоноБаримжаалж аваад жигнэж үзсэн. Жингийн тоогоо харсан.Илүү байхаар нь хассанДутсан болохоор нь нэмсэн -Барааны хэмжээг бичсэн цаас-Дотор нь юу юу орсныг бичсэн байдаг-Шошго гэдэг үгийг монгол хэлний хичээл дээр үзсэн-Хувсцанд бас шошго байдаг гэх мэт хүүхдүүд хэлнэ./ шилтэй ,лаазалсан болон хайрцаг савтай бүтээгдэхүүний шошгыг олж унших/

1 кг= 1000 гГрамм “ г “ g гэж 2 янзаар тэмдэглэнэ./1.1.

1.1.4/

Янз бүрийн хүндийг хэмжих нэгжтэй барааны шошго

g” = грамм гэсэн үгийг илэрхийлж байгааг тайлбарлах

1кг зүйлийг баримжаалж буй байдал

1 кг болгон гүйцээж чадаж байгаа эсэх

барааны шошго уншиж буй байдал

Амжилтын шалгуур

..........ийг хэмжихийн тулд юу ашиглах вэ? яагаад?

.........Ямар нэгжийг хэрэглэхэд тохиромжтой вэ? Яагаад? Яагаад биш? Гэх мэт асуултанд хариулах чадвартай болно.

Гэрийн даалгавар

2 кг,3 кг юмны хэмжээг судлах,баримжаалах

Явцын үнэлгээний хуудас

д/д Сурагчдын овог нэрс

ШалгуурСурагчдын багштай болон нөхөдтэйгээ харилцан ярих хамтарч ажиллах

1кг зүйлийг баримжаалж буй байдал

Хэмжих хэрэгслийн сонголт,жинлэж буй

байдал

Хуваарийг уншиж байгаа байдал

Барааны шошгыг олж

уншиж байгаа чадвар

1 Ариун –үйлс хангалттай2 Азбаяр маш сайн3 Ариун- ивээл сайжирч байгаа4

5

1-р ээлжит хичээлийн үзүүлэн / Багш доорхи хэмжих хэрэгслүүдийн төрлийг биетээр бэлдэж ашиглах нь илүү үр дүнтэй /

1.1.2

1.1.4

Жинлүүр хэрэглэхдээ анхаарах зүйл

1. Жинлүү рийг тэгш хавтгай гадаргуу .дээр байрлуулна

2. 0 Заагч хуваарийг заажбайгаа .эсэхийг харна

3. Заагчийн заажбайгаа .хуваарийг харна

4. Даацаас нь хэтэрсэн зү йл хэмжиж

болохгүй.

1.1.5

Дэлгүү рт экскурс хийх ү еийн дэг

1. Дэлгүү .рийн эд бараатай болгоомжтой харьцана

2.Хү нийюмыг зөвшөөрөлгү й авахгү й байх

3. Хэрэглэсэн зү йлээ буцааж эзэнд нь өг

1.1.6

2000 төгрөг

1000 төгрөг

3000 төгрөг

4000 төгрөг

5000 төгрөг

6000 төгрөг

7000

төгрөг

8000 төгрөг

9000 төгрөг

1.2 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв Хүндийг хэмжих тохирох нэгж, хэмжих хэрэгслээ сонгоё,хуваарийг уншьяХамрах хүрээ/ өмнөх төсөөлөл/

-1кг хэмжээг баримжаалдаг-Хэмжих хэрэгсэл дээр 1кг зүйлийг хэмждэг хуваарийг уншдаг

Зорилго -Хүндийн хэмжээг баримжаалах.-Тохирох нэгж, хэмжих хэрэгслийг сонгох, хуваарийг унших бичих

Зорилт -Хүндийн хэмжээг баримжаална.-Тохирох нэгж( мг, т, цн ),хэмжих хэрэгслийг сонгоно.-Хуваарийн заалтыг ойлгоно,уншина,бичнэ.-Асуудал шийдвэрлэнэ.

Арга зүй Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах, асуудал дэвшүүлэж шийдвэрлүүлэх, багаар хамтарч ажиллах,Хэрэглэгдэхүүн

Хүндийг хэмжих бодит хэрэгсэл, хэмжих хэрэгслийн зурагнууд,ажлын хуудас

Үнэлгээ Хэлбэр Шалгуур-Харилцан яриа-Багаар-Идэвх оролцоо

-Хичээллэх үеийн дэг баримталж байгаа эсэх-Өмнөх төсөөллөө ашиглаж байгаа эсэх-Тохирох нэгжүүдийн сонголтыг зөв оновчтой хийж чадаж байгаа эсэх-Хуваарийн заалтыг ойлгож,уншиж,бичиж чадаж байгаа эсэх-Асуудал шийдвэрлэж буй эсэх

Хичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагааБагшийн Сурагчийн Багшийн бэлтгэл

анхаарах зүйлЯвцын үнэлгээ

Сэд

элж

үүлэ

х үе

шат

Үйл ажиллагаа-1Сурах бичгийн 74-р хуудаса) Зурагт юу байна вэ?

б) Эдгээрийн хүнд хөнгөнийг нь хараад мэдэх боломжтой юу? Аль нь хамгийн хүнд вэ? Дараалуулаад нэрлээрэй.

в) Жигнэхэд хялбар зүйлс аль нь вэ? Аль зүйлийг чи жигнэж чадах вэ?-цагаан самбараа ашиглаад жигнэхэд хялбар зүйлийн нэрийг бич,,ямар хэмжээг ашиглах вэ? бичээрэйг) Үхэр,суудлын авта машин,ачааны авто машиныг хэмжихийн тулд юу ашиглах вэ? Яагаад?Ямар хэмжүүрийн нэгж хэрэглэх вэ? яагаад?

Гүйцэтгэлийн үйл-Таамаглах

а) Зурагт юу байгааг нэрлэнэ.б) Сурагчид ажиглана. Асуултанд хариулнаДараалуулан нэрлэнэ./ ачааны авто машин, суудлын авто машин,үхэр, шийгуа,алим,?савтай зүйл?/в) Цагаан самбар дээрээ бичнэ.

г) Өөрсдийн бодлоо хэлэх Том жингийн нь сонгоно. Өөрсдийн мэдэх хүндийн нэгжээ хэлнэ/

/ Сурах бичгийн 74 хуудасны зургийг томруулж бэлдэх /

Сурагчдын хариултыг анхааралтай сонсох / өмнөх төсөөллийг нь мэдэх боломжтой/

Цагаан самбарын үнэлгээ

Үйли

йн б

арим

жаа

г эз

эмш

их ч

адва

ржих

үе

Үйл ажиллагаа -2

а) Юмсын жинг хэмжих багаж хэрэгслүүдтэй танилцъя.Зургуудийг нэг нэгээр нь самбарт өлгөнө./Хүүхдүүдийн мэддэгээс эхлэнэ.Ажлын хуудас:б/ Эдгээр зүйлсийг хэмжихэд аль жинлүүрүүдийг хэрэглэх вэ? Зөв харгалзаа

үүсгээрэй.

в/ Хэрхэн харгалзуулсанаа

тайлбарлана.

Гүйцэтгэлийн үйл-Харгалзуулах, илэрхийлэх

Сурагчид ажиглана. Мэддэг жинлүүрийнхээ нэрийг хэлнэ.

Тайлбарлана.

76-р хуудасны хэмжих хэрэгслүүдийн зургийг нэг нэгээр нь салгаж томоор бэлтгэнэ./1.2.1/

74- р хуудасны машин,үхэр алимны зургуудыг мөн салгаж бэлдэнэ./1.2.2/

Нэгжийн хамаарлыг бичсэн байна.т=тоннц= центнеркг=килограммг=грамммг=миллграмм /1.2.4/

г/ Эдгээр зүйлс ямар жинтэй бол..............

д/ Тэгвэл эдгээрт тохирсон хэмжих нэгжүүдээ сонгоё.

е/ Та нарын мэдэхгүй хэмжих нэгж байна уу?

г/ Хүүхдүүд жингийг нь баримжаалан хэлнэ.Хүүхэд 15,20,25,30,35,40,45.........кг, Үхэр.............кг гэх зэрэг өөрсдөө хэмжээгээ баримжаалан хэлнэ.Тийм учраас энэ жинлүүрийг сонгосон гэж тайлбарлана.

МГ,ГР,КГ,Ц,Т- Эдгээр нэгжүүдийг тохируулан наана.Яагаад энэ нэгжээ сонгосноо тайлбарлана.

- Мг, гр-аар жижигхэн зүйлийг хэмждэг.- Кг-аар том зүйлийг хэмждэг- Машины ард 3т, 4т....... гэж бичсэн байдаг.гэх

мэтчилэн хүүхдүүд тайлбараа хэлнэ.е/ ц, т байна. ц- центнер т-тонн энэ нэгжүүдээр юуг хэмжиж болох вэ?Ярилцана.

Хэмжих хэрэгслүүдийн хуваарийг ойлгох,унших,бичих

Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үе

Үйл ажиллагаа- 3а) 76-р хуудасны юмсын жинг хэмжих багаж хэрэгслүүд дээр янз бүрийн эд юмсыг байрлуулан хуваарийг уншуулах дасгал ажиллуулж болно./ нэгжийг тохируулж бичих/

б) Бид хэдэн кг зүйл үүрч явдаг вэ? цүнх болон цүнхэн доторх зүйлүүдийг хэмжүүлэх

Гүйцэтгэлийн үйл-Хөгжүүлэх,тооцож дүгнэх

б) Ажлын хуудас ажиллуулах / 1.2.6 /д/д

Хичээлийн хэрэгслийн

нэр

жин

/ г /

жин

/ кг /

Нийт жин

а) 1.2.5

Бага ангийн сурагчид өөрийнхөө биеийн жингийн 10 %-тай тэнцэх хэмжээний цүнх үүрч явах ёстой.Тэгвэл цүнхний хэмжээ 2,5кг-аас 4 кг орчим жинтэй цүнх үүрэх ёстой гэдгийг хэлэх

Дүгнэлт

,

Гэрийн даалгавар

Өөрсдийнхөө биеийн жинг мэдэх,

Явцын үнэлгээний хуудас

д/д Сурагчдын овог нэрс

Шалгуур

-Хичээллэх үеийн дэг баримтлах

Ажлын хуудасны гүйцэтгэл

-Тохирох нэгжүүдийн сонголт

-Хуваарийн заалтыг ойлгох,унших

,бичих

-Асуудал шийдвэрлэх

1 Ариун –үйлс хангалттай2 Азбаяр маш сайн

Үзүүлэн 1,2,4 / нэгжийн хамаарал бичсэн үзүүлэн хэрэглэж болно./

1.3 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв Хэмжих нэгжүүдийн хамаарлыг ойлгоё

Хамрах хүрээ/ өмнөх төсөөлөл/

-Хүндийг хэмжих нэгжүүдийг мэддэг / мг, г, кг, ц, т /-Хэмжих хэрэгслүүдийн хуваарийг ойлгон уншдаг,бичдэг

Зорилго -Математик тооцоонд олон тохиолдох хүндийн нэгжийн харилцан хамааралын мэдэхЗорилт -Хүндийг хэмжих нэгжүүдийн хамаарлыг мэднэ

-Их нэгжийг бага нэгжид, бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлж сурна.-Асуудал шийдвэрлэнэ.

Арга зүй Сурагч нэг бүрийг мэдлэг бүтээх үйл ажиллагаанд татан оролцуулах, асуудал дэвшүүлэж шийдвэрлүүлэх, багаар хамтарч ажиллах,Хэрэглэгдэхүүн

Хүндийн нэгж,хүндийн нэгжүүдийн хамаарал,ажлын хуудас,явцын үнэлгээний хуудас

Үнэлгээ Хэлбэр Шалгуур-Харилцан яриа-Багаар-Идэвх оролцоо

-Хичээллэх үеийн дэг баримтлах-Сурагчдын багштай болон нөхөдтэйгээ харилцан ярих хамтарч ажиллах-Ажлын хуудасны гүйцэтгэл-Хэмжигдэхүүний хамаарлыг гаргаж буй байдал-Асуудал шийдвэрлэх

Хичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагааБагшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн бэлтгэл

анхаарах зүйлЯвцын үнэлгээ

Сэд

элж

үүлэ

х үе

Үйл ажиллагаа-1

а) Хүүхдүүдээ эдгээр тоонуудыг ажиглаарай.б) Юуг заасан байна.в) ямар нэг зүйлийг илэрхийлээгүй тоонууд байна уу?г)Тэгвэл хэмжээ гэж юу вэ?/ Ямар нэг тооллого ба хэмжилтийн үр дүн нь хэмжээ болно.гэдгийг тайлбарлах/д)Жишээ хэлээрэй

е)Хэмжээг тэмдэглэж байгаа тоо болон тэмдэглээгүй тоо хоёрт ялгаа байна уу?/-Хэмжээ нь 2 юмнаас бүтэх юм байна.Нэг нь тоо,нөгөө нь хэмжих нэгж/ Юу гэж ярьцгаадаг билээ.

Гүйцэтгэлийн үйл-Таамаглах,тайлбарлах, а) ажиглана5,10,100,3м,27л, 100кг, 5м, 10 цаг эдгээрээс нь аль нь хэмжээг зааж байгааг нэрлэхХүүхдүүдийн хариултыг сонсоно.д) /5 ширхэг, 7 кг, 10 л,2 хоног гэх мэт / хэлнэ / бүх хүүхдүүдээс хариулт сонсохыг хичээх/е) ажиглаад өөрсдийн саналаа хэлнэ.

/ Нэртэй тоо /-Нэртэй тоо бүхэн хэмжээг заана,хэмжээ бүрийг нэртэй тоогоор илэрхийлнэ./ үүнийг сурагчдаар гаргуулах/

Нэртэй тоо болон тоонууд бичсэн үзүүлэн /1.3.1/

Нэртэй тоо болгоны хэмжээг зөв уншиж байгаагааг нь үнэлнэ

Үйлийн баримжааг эзэмших,чадваржих үе

Үйл ажиллагаа-1а) Сурагчдыг багт хуваана. / Багш урьдчилан багуудаа хуваасан байна.Үйл ажиллагаа-2Багуудад өгөгдөлтэй ажиллах ажлын хуудас тараан өгнөӨөрсдийн биеийн жингээ мэдэж ирэх даалгавар

Гүйцэтгэлийн үйл-Дүрслэн үзүүлэх,ангилах,тооцоолох,холбоог тодорхойлохСурагчид багт хуваагдана.Сурагчид өөрсдийн жинг ажлын хуудсан дээрээ дамжуулан тэмдэглэнэ./ яаж тэмдэглэхээ багууд өөрсдөө шийднэ.

Баг болгоны тоогоор ажлын хуудас 1.3.2 Ангийн нэгтгэлийг хийх ажлын хуудас /

кггр

мгц

т

өгснийг сануулна.Үйл ажиллагаа – 3Даалгаврыг хийж гүйцэтгэсэн бол багийн гишүүдээс нэг нь ажлын хуудасны даалгаврын гүйцэтгэл болгоныг тайлбарлана. Самбарын бүтээлийн хэсэгт байрлуулна.Үйл ажиллагаа- 4 Ангийн нэгтгэлийг баг бүрээс нэг хүүхэд багштай хамтарч хий

Үйл ажиллагаа-5Хүндийн нэгжийг бичсэн үзүүлэн үзүүлэхкг бол хүндийг хэмжих үндсэн нэгж юм.Тэгвэл эндээс хамаарлыг гаргацгаая.а) 1-р баг – граммаас 1000 дахин бага нэгжийг миллиграмм гэнэ.б) 2-р баг- кг-аас 1000 дахин их нэгжийг тонн гэнэ.в) 3-р баг – кг-аас 100 дахин их нэгжийг центнер гэнэ.г) 4-р баг – кг –аас1000 дахин бага нэгжийг грамм гэнэ./Их нэгжээс бага нэгж рүү шилжүүлэх,бага нэгжээс их нэгж уруу шилжүүлэхэд урвуу хамааралтай гэдгийн гаргалгааг хийлгэх/

Ажлын хуудасны доод талын асуудал шийдвэрлэх хэсгийг хамтарч хийнэ.-Ангийн сурагчдын нийт жин-Хамгийн бага болон хамгийн их жингийн зөрөө- охидын нийт жин- хөвгүүдийн нийт жин-Нийт жинг зуугаар багцлуулах/ хэдэн багц болох/Тоон шулуун дээр тэмдэглүүлэх 1000 –д хэдэн нэгжээр ойр байна,хэдэн нэгжээр хол байна , 100-таар тоймлуулах / гэх мэт янз бүрийн хувилбараар хийлгэхуншихБагаараа хамтарч хамаарлыг бичнэ.а)1 г= 1000 мг

б)1т=1000 кг

в) 1ц=100 кг

г) 1кг=1000 гЦагаан самбарт бичээд самбарын бүтээлийн хэсэгт байрлуулна .уншина

самбарт байрлуулсан байна. / 1.3.3/

Биеийн жин хэмждэг жинлүүр

Ажлын хуудасны гүйцэтгэл

Оролцоо

Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үе

Үйл ажиллагаа- 1

Сурах бичгийн 76-р хуудасны 308, 309 ыг ажиллуулах

Дасгал 308 өгсөн нэгжээр илэрхийлж бичээрэй:3кг 20 г= ? г

Гүйцэтгэлийн үйл- ашиглах,хэрэглэх

Багаар болон бие даан бодох1кг болгон гүйцээгээрэй1кг 999г 10

г500г 250г 700г 850

г100г

1 т болгон гүйцээж бичээрэй1т 500кг 250кг 50кг 10кг 1кг 990кг

гэх мэт.3 кг 20 г нь хэдэн граммтай тэнцэх вэ?3 кг 20 г = 3 кг+20 г=3000 г+ 20 г = 3020 г3020 г нь хэдэн килограмм хэдэн граммтай тэнцэх вэ?

Сурагчдаар нэгжийг гүйцээлгэх дасгал ажиллуулнаар нэгжийн хамаарлыг тогтоолгоход тустай байдаг.

/Бодлого жишээ

3020 г= 3000 г + 20 г= 3000 г: 1000+20 г= 3 кг 20 г

гэх мэт бодуулна.

бодуулахдаа хүүхдүүдээр тайлбарлуулан бодуулах/

Дүгнэлт Өнөөдрийн хичээлээр юу үзэв? Хамаарлыг нэгтгэж бичүүлэх

Гэрийн даалгавар

Гэр бүлийн гишүүдийн нийт жинг олох...................

Явцын үнэлгээний хуудас

д/д Сурагчдын овог нэрс

Шалгуур

-Нэртэй тооны хэмжээг уншиж буй

байдал

Ажлын хуудасны гүйцэтгэл

-Цагаан самбарын бичиглэл / оролцоо

-Нэгжийг гүйцээж бичиж буй байдал

-Асуудал шийдвэрлэх

1 Ариун –үйлс хангалттай2 Азбаяр маш сайн

1.4 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв Хүндийн хэмжээг жишиж,нэгжээр илэрхийлье

Хамрах хүрээ / өмнөх төсөөлөл

-Хүндийн нэгжийн хамаарлыг мэддэг-Уншдаг,бичдэг-Их нэгжийг бага нэгжид,бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлдэг

Зорилго -Хэмжээнүүдийг жиших,хэмжээн дээр үйлдэл гүйцэтгэхЗорилт -Хэмжээнүүдийг жишнэ.

-Нэгжээр илэрхийлнэ.-Асуудал шийдвэрлэнэ.

Арга зүй Асуудал шийдвэрлэх,хамтарч ажиллахХэрэглэгдэхүүн

Тавган жинлүүр,нэгжийн хоорондын хамааралыг харуулсан үзүүлэн

Үнэлгээ Хэлбэр ШалгуурХарилцан яриа /Хүүхэд бүрийн/-Явцын үнэлгээ

-Хичээллэх үеийн дэг-Ажлын хуудасны гүйцэтгэл-Цагаан самбартай ажиллах

-Асуудал шийдвэрлэхХичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагааБагшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн бэлтгэл

анхаарах зүйлЯвцын үнэлгээ

Сэд

элж

үүлэ

х үе

шат

Үйл ажиллагаа-1

а) Гадаад байдлаараа ялгагдахгүй 3 зоосны нэг нь хуурамч хөнгөн зоос байв. Ганц жинлэлтээр хуурамч туухайгүй тавган жинлүүрээр олж болох уу?

б) Худалдагч 600 г үзэмнээс тавган жинлүүр ашиглан туухай хэрэглэхгүйгээр 450 г-ыг яаж авах вэ?

Гүйцэтгэлийн үйл- туршилт хийнэ,тайлбарлана.Хүүхдүүд багаар хамтарч туршилт хийж үр дүнг гаргана.Бодолтоо тайлбарлана.1/(Зооснуудыг 1,2,3 гэж дугаарлая. 1=2 байвал 3 хуурамч зоос байна. Харин 1>2 байвал хөнгөн учир аль бага тал нь хуурамч байна. Энэ тохиолдолд 2 хуурамч байна. 1<2 байвал 1 хуурамч байна.)2/ 600 г үзмээ тавган жинлүүр дээр тэнцүү тавиад жигнэнэ. 300г=300г болно. Дахиад 300г үзмээ тавган жинлүүр дээр тэнцүү хувааж тавина. 150г=150г болно. 300г+150 г=450г болно.

Тавган жинлүүр багийн тоогоор бэлдэнэ.

Багуудад ажлын хуудас тараан өгнө.Ажлын хуудасны гүйцэтгэлээр үнэлнэ.

Үйлийн баримжааг эзэмших чадваржих үе

Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үе

Үйл ажиллагаа-1

а) Сурах бичгийн 76-р хуудасны 308 ,309-р дасгал ажиллана.-Бодохын тулд эхлээд яах вэ?-3 кг 20 г нь хэдэн г-тай тэнцэх вэ?-3 кг нь хэдэн г болох вэ?- 20 г-тайгаа нийлээд хэдэн г болох вэ?-Бичиглэлээ хамтарч ярилцана.б) 309-р дасгалыг ажиглаарай.-Эхлээд ямар үйлдэл хийх вэ?-Бичиглэлээ хэрхэн хийх вэ?-Жишилтээ хийгээрэй.

Үйл ажиллагаа-1-Cурах бичгийн 77-р хуудасны дасгал 318-р дасгалыг ажиллана. - 1кг гурил= ? г + 100 г- 600 г төмс 300 г= ? г- 200 г чихэр ? г = 300 г1кг200 г элсэн чихэр = 900 г + ? г

Гүйцэтгэлийн үйл-Тооцоолох,дүрслэн үзүүлэх-ажиглана-Хүүхдүүд саналаа хэлнэ.

-3000 г-тай тэнцэнэ.-3020 г болно. 3кг 20г=3020г болно 3кг *1000=3000г3000г+20г=3020 г-308-р дасгалыг бичилт хийж бодно.Хариугаа цагаан самбар дээр бичиж харуулна.б) ажиглана.Ижил нэртэй болгоно.Цагаан самбар дээр бичээд харуулаарайбодолт: 8кг500г< 8кг501г8кг+500г=8кг*1000+500г=8000г+500г=8500г гэх мэт багийн гишүүд баг дотроо хуваагдан бодлогыг бодон тайлбарлана.Гүйцэтгэлийн үйл- хөгжүүлэх,хэрэглэхЗурган дээр ярилцана, санал солилцоно.Бодно.900г,300г,100г,900г+100г+=1000г=1кг300г+100г=400г900г+300г=1200г=1кг200г900г-300г=600г

Цагаан самбарын бичилтийн явцыг үнэлнэ.

Цагаан самбар дээр бичүүлж үнэлнэ.

900г-100г=800г300г-100г=200г ийм хэмжээтэй зүйлүүдийг хэмжиж болно.

Дүгнэлт

Гэрийн даалгавар

76-р хуудасны 311-р дасгал даалгаврыг ажиллаарай.

1. 5 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв Хэмжих нэгж дээр үйлдэл гүйцэтгэе

Хамрах хүрээ / өмнөх төсөөлөл

-Хүндийн нэгжийн хамаарлыг мэддэг-Уншдаг,бичдэг-Их нэгжийг бага нэгжид,бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлдэг-Хүндийн хэмжээг жишдэг

Зорилго -Хүндийн хэмжээн дээр үйлдэл гүйцэтгэх

Зорилт -Хүндийн хэмжээн дээр үйлдэл гүйцэтгэнэ.-Асуудал шийдвэрлэнэ.

Арга зүй Хүүхэд бүрийг мэдлэг бүтээх үйлд татан оролцуулах,асуудал шийдвэрлэх,хамтарч ажиллах

Хэрэглэгдэхүүн

Тоон карт,ажлын хуудас,

Үнэлгээ Хэлбэр Шалгуур

Явцын үнэлгээ -Хэмжигдэхүүн дээр үйлдэл хийх

Хичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагаа

Багшийн дэмжлэг Сурагчийн үйл ажиллагаа Багшийн бэлтгэланхаарах зүйл

Явцын үнэлгээ

Сэд

элж

үүлэ

х үе

шат

Үйл ажиллагаа-1а) 1 кг,2 кг, 3кг, 4кг, 5 кг, 6 кг, 7кг, 8кг, 9кг –ын туухайг жингээрээ тэнцүү 5 хэсэгт хуваагаарай.-Энэ бодлогын бодохын тулд эхлээд яах ёстой вэ? - Хамгийн хялбар аргаар олох ямар боломжууд байна вэ?(1+2+3+4+5+6+7+8+9 )== 10* 4+5=4545:5=9 кг ( нэг хэсг ийн жин)

Гүйцэтгэлийн үйл- тооцоолох,тайлбарлах

-Ярилцана-Бүх жинг олно.

Хүүхдүүдэд бодох хугацаа өгнө. Хувилбаруудыг сонсоно.

Хэмжээг бичсэн тоон карт тараан өгнө. ( 1.5.1)

Хариуг цагаан самбараар авч үнэлнэ.

Үйл ажиллагаа-1Сурах бичгийн 77- р хуудасны №316 –г ажиллуулна) Сурагчдыг багаараа хамтарч бодуулна.Бодож хийх хугацаа олгоно.жимс жин / г /алим 266 гнимбэг 129 ггадил 230 гжүрж 194 г

266 г+194 г= 460 г460г:2=230г гадил

Гүйцэтгэлийн үйл-харгалзуулах,дүрслэн үзүүлэха) Хүүхдүүд багаараа хамтарч ярилцаад бодно. Багийн гишүүдээс нэг,нэг сурагч самбарт гарч хариуг харгалзуулна.Дахиад багаас өөр сурагч самбарт баганан диаграммаар дүрслэх

Үзүүлэн / 1.5.2 /Ажлын хуудас бэлдэнэ.(1.5.3)

Үйл ажиллагаа-2Сурах бичгийн 77 –р хуудасны №317-г бодоха) Бодлогыг өөрсдөөр нь уншуулах.-Бодлогын товч бичиглэл хийлгэхЗөрөөг яаж олох вэ?Нийт жинг яаж олох вэ?№317-гийн бодуулаха)Хэдэн хайрцаг дүүргэсэн бэ?Бүгдийг нь хэдэн хайрцагт савласан бэ?

а) Бодлогоо уншина. б) Товч бичиглэлээ хийнэ.

в) Бодолтыг хийнэ.төмс- 2 кг 400 глууван- 500 г 2 кг400 г- 500 г= ижил нэгжид шилжүүлэх2 кг400г= 2400 г2400 г-500 г= 1900 г/ зөрөө/2 кг400 г+500 г = 2 кг 900гб) улаан лооль- 237 кг хайрцаг-6 кг237:619 хайрцаг дүүргэсэн / 3 үлд/Бүгд 20 хайрцаг савласан.

Үзүүлэн / 1.5.2 /Ажлын хуудас бэлдэнэ.(1.5.3)

Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үе

Гүйцэтгэлийн үйл-харьцуулах,хэрэглэх

Багт тараан өгнө_Хамтарч бодно самбарт өлгөнө,Дүгнэлтээ хэлнэ.

Хэрчмэл үзүүлэн / 1.5.4 /

Гэрийн даалгавар

76-р хуудасны 311-р дасгал даалгаврыг ажиллаарай.

1. 6 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

СэдэвАсуудал шийдвэрлэх

Хамрах хүрээ / өмнөх төсөөлөл

-Хүндийн нэгжийн хамаарлыг мэддэг-Уншдаг,бичдэг-Их нэгжийг бага нэгжид,бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлдэг-Хүндийн хэмжээг жишдэг

Зорилго Бодлого бодох аргачлалтай танилцахЗорилт Товч бичиглэл хийнэ.

Бодолтыг гүйцэтгээд, нэр тавинаАрга зүй Хүүхэд бүрийг мэдлэг бүтээх үйлд татан оролцуулах,асуудал шийдвэрлэх,хамтарч ажиллахХэрэглэгдэхүүн

Дидактик материал бэлдэнэ

Үнэлгээ Хэлбэр ШалгуурИдэвх оролцооЯвцын үнэлгээХарилцан яриа

-Товч бичиглэл хийх-Бодолтоо хийх-Тайлбарлах

Хичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагааБагшийн Сурагчийн Багшийн бэлтгэл

анхаарах зүйлЯвцын үнэлгээ

Сэдэлжүүлэх үе шат

Үйл ажиллагаа-118 алимнаас нэг нь гадаад байдлаараа бусдаасаа ялгагдахгүй хүнд бол 3 жинлэлтээр хуурамч алимыг олж болохыг харуулаарай 18 алимаа 3 багц болгон хуваа1.Эхний 2 багц алимыг жинлээд тэнцвэл хуурамч алим 3 дахь багцад байна Эхний 2багц алимны аль нэг нь хөнгөн байвал түүнд хуурамч алим байна6 алимаа 3 тэнцүү багц болгон хуваа 2.Эхний 2 багц алимыг жинлээд тэнцвэл хуурамч

Гүйцэтгэлийн үйл-зүй тогтлыг олно Бодлогыг уншаад бодох үйлийг гүйцэтгэнэ

18:3=6 /нэг багцын алим/ .6=6

6>6

Дидактик материал бэлдэнэ

алим 3 дахь багцад байна Эхний 2багц алимны аль нэг нь хөнгөн байвал түүнд хуурамч алим байна3.Сонгосон 2 алимаа жинлэнэ

6:3=2 /нэг багцын алим/

2=2

2<2

1<1 гэж олно Үйлийн баримжааг эзэмших чадваржих үе

Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үе

Үйл ажиллагаа-1Сурах бичгийн 78 хуудасны 319 бодлогыг бодуулах

Сурах бичгийн 78 хуудасны 320 бодлогыг бодуулах

Сурах бичгийн 78 хуудасны 322 бодлогыг бодуулахТахиа нохойны хөлийн зөрөөБүгд галууны хөл байсан бол хөлийн тоог олХөлийн тооны зөрөөг олНохойн хөлийн тоог олТахианы тоог ол

3кг 750 г ба 5600г3ц 70 кг ба 290 кг2т 894кг ба 1247 кг Жишээрэй Нийлбэрийг олооройЯлгаврыг олоорой

Гүйцэтгэлийн үйл-Бодлогыг уншаад товч бичлэг хийж бодно Мужаан-4 Шавь нь-24+2=6 нэг өдөр хийнэ 54: 6=9 өдөрт хийнэ1-р 7хоног-4х3=12 өндөг8-р 7хоног-12х8=96өндөг авсан

Бүх амьтныг тахиа гэе.4-2=2 хөлийн зөрөө 46х2=92

142-92=50 50х2=25 нохой46-25=21 тахиаШалгая

25*4+21*2=100+42=142 зөв байнаСурагчдаар бодсоныг тайлбарлуулна.

3кг750г=3700г3700г<5600г3ц70кг=370кг370кг>290кг2т894кг=2894 кг2894кг>1247 КГ

Дүгнэлт Өнөөдрийн хичээлээр юу үзэв? Хэмжээнүүдийг яаж жиших вэ? Өгсөн нэгжээр хэрхэн илэрхийлж бичих вэ? Ямар ямар асуудлыг шийдвэрлэсэн бэ?

Гэрийн даалгавар

Сурах бичгийн 321дүгээр дасгалыг ажиллаарай

1. 7 Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт

Сэдэв Өгөгдөлтэй ажиллахХамрах хүрээ / өмнөх төсөөлөл

-Хүндийн нэгжийн хамаарлыг мэддэг-Уншдаг,бичдэг-Их нэгжийг бага нэгжид,бага нэгжийг их нэгжид шилжүүлдэг-Хүндийн хэмжээг жишдэг

Зорилго Өгөгдөлтэй ажиллаж сурахЗорилт Бодлогыг хүснэгтээр бодож сурна

Өгөгдлийг зөв олж сурнаАрга зүй Хүүхэд бүрийг мэдлэг бүтээх үйлд татан оролцуулах,асуудал шийдвэрлэх,хамтарч ажиллахХэрэглэгдэхүүн

Ажлын хуудас бэлдэж ирнэ

Үнэлгээ Хэлбэр Шалгуур-Харилцан яриа-Явцын үнэлгээ

- Өгөгдлийг ойлгоно- Өгөгдлийг уншина.- Өгөгдлийг тайлбарлана.

Хичээлийн үе шат

Суралцахуйн үйл ажиллагааБагшийн Сурагчийн Багшийн бэлтгэл

анхаарах зүйлЯвцын үнэлгээ

Сэдэлжүүлэх үе шат

Үйл ажиллагаа-1

Гадаад байдлаараа үл ялгахдах 15 бөмбөгний нэг нь бусадаасаа хөнгөн хуурамч бол хамгийн цөөндөө хэдэн удаа жинлэж хуурамч бөмбөгийг олох вэ?1.15 бөмбөгөө 3 багц хуваагаарай Эхний 2 багц бөмбөгийг жинлээд тэнцвэл хуурамч бөмбөг 3дахь багцад байна Эхний 2багц бөмбөг аль нэг нь хөнгөн байвал түүнд хуурамч бөмбөг байна.2. 5бөмбөгөө 3 хуваана

Гүйцэтгэлийн үйл- Багцлах,дүгнэлт гаргах.15:3=55=5

5<5

2=2байвал үлдсэн нь хуурамч байна 2<2 байвал хөнгөн талд нь байна 1<1 2ба 3 жинлээд олно

10:2=5кг5:2=2кг500г

3. үлдсэн 2 бөмбөгөө жинлэнэ Тавган жинлүүр ашиглан 10кг чихрээс 7кг500г чихрийг хэрхэн тасалж авах вэ?

Үйлийн баримжааг эзэмших чадваржих үе

Үйл ажиллагаа-1

Сурах бичгийн 79 хуудасны 325 бодлогыг бодуулах

Сурах бичгийн 79 хуудасны 327 бодлогыг бодуулах Сурагчдыг асуултаар дэмжин ажиллуулна

Сурах бичгийн 79 хуудасны 330 бодлогыг бодуулах Бодлогыг асуулт тавьж дөхүүлж өгнө

Сурах бичгийн 79 хуудасны 329 бодлогыг бодуулах сурагчид бие даан бодуулна

Гүйцэтгэлийн үйл-Бодох,нэгтгэх

Бодлогыг ажиглаад нэг бүрийн үнэ ,тоо ширхэг, нийт үнийг хэрхэн олох талаар хамтран ярилцаж бодлогыг бодно Бодлогыг уншаад бодно

Барааны нэр

Нэг бүрийн үнэ

Тоо ширХэг

Нийт үнэ

ундаа 700₮ 6ш 4200₮Кола 350₮ 8ш 2800₮жүүс 650₮ 6ш 3900₮

Бодлогыг уншаад бодно Барааны нэр

Нэг бүрийн жин

Тоо ширхэг

Нийт жин

Алим 12кг 5 60кгҮзэм ?кг 3 30кгбүгд 90кг

Бодлогыг уншаад бие даан бодно Барааны нэр

Нэг бүрийн үнэ

Тоо ширхэг

Нийт үнэ

Тараг 150₮ 10 1500₮жигнэмэг

250₮ 10 2500₮

бүгд 400₮ 10 4000₮

Ажлын хуудас өгнө

Ажлын хуудас өгнө

Хариуг цагаан самбараар авна

Дүгнэлт Бид өнөөдөр яагаад юмны үнэ ,тоо ширхэг ,нийт үнийг мэдэх хэрэгтэйг мэдэж авлааМөн бодлогыг хүснэгтээр бодож сурлаа

Гэрийн даалгавар

Сурах бичгийн 330,331-р дасгалыг ажиллах

Ээлжит хичээл 1,8 “ Хүндийг хэмжих нэгж” хичээлээр сурагчдыг үнэлэх үнэлгээний даалгавар

№ Мэдлэг чадвар Даалгаврын түвшин

Даалгаврын тоо

Эзлэх хувь

Сэргээн санах

Ойлгох Хэрэглэх Задлан шинжлэх

1 Хүндийг баримжаалах 0 0 1 0 1 14,5%2 Тохирох нэгж хэмжих хэрэгслээ

сонгох0 0 1 1 2 28,5%

3 Хэмжих нэгжийн хамаарал 0 0 0 0 0 0%4 Хүндийн хэмжээг жиших нэгжээр

илэрхийлэх0 1 1 2 28,5%

5 Хэмжих нэгж дээр үйлдэл гүйцэтгэе

0 1 0 1 2 28,5%

6 Бүгд 0 2 2 3 7 100%Даалгавар:

1/ Өгсөн нөхцлөөр дүрсийн жинг ол.

( 1 оноо )

2/ Нефтийн үйлдвэрийн агуулахад 2430 ц нефть, нефтьнээс 3 дахин бага керосин, керосиноос 240 ц-ээр бага бензин байжээ. Нефть,керосин, бензин тус бүрийг тээвэрлэн авчирахад 3 т даацтай хэдэн машин шаардагдах вэ?

А.122 В 127 С 132 D 123 ( 1.5 оноо)

3/ Элсэн чихрийг ямар нэгжээр хэмждэг вэ?

A. литр В. км С. Кг D. м ( 2 оноо )

4/ Ямар жинтэй байна вэ?

А. 200 В. 550 С. 750 D. 600 ( 2.5 оноо)

2 7 кг 6 кг

500г

0

5/ Жишээрэй.

2 кг 350 г ба 2350 г А. < В . > С. = D жишигдэхгүй ( 3 оноо)

6/ Дараах хэмжээнүүдийг буурах дарааллаар бич.

2200 кг, 2т, 100 г, 9ц 45 кг ( 3.5 оноо)

7/ 600 г чихрийг 7200 төгрөгөөр худалдан авчээ. 1кг чихэр ямар үнэтэй вэ?

А. 10000 В. 12000 С. 14000 D. 8000 ( 3,5 оноо)

Сорилын үнэлгээ:

Бодлогын дугаар 1 2 3 4 5 6 7 НийтБодлогын оноо 1 1,5 2 2,5 3 3,5 3,5 17Авсан оноо

Оноо 10-аас доош

10,5-12,5 13-15 15,5-16,5 17

Үнэлгээ 49% иас доош А

70% С 80% Х 90% Мс 100%Мс

Аман Анхаарах

Сайжирч байгаа

Хангалттай Маш сайн Маш сайн