0_avap_grad
DESCRIPTION
mTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC CLASA PREGTOTOARE ARIA CURRICULAR: Arte i tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale i abiliti practice SUBIECTUL LECIEI: Rndunica i fluturele- colaj FORMA DE REALIZARE: activitate integrat TIPUL DE ACTIVITATE: mixt DOMENII INTEGRATE: Comunicare n limba romn Matematic i explorarea mediului Dezvoltare personal Muzic i micare
COMPETENE SPECIFICE:Arte vizuale i abiliti practice 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice;2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprieti ale materialelor ntlnite n mediul cunoscut;2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii i formei;2.3. Realizarea de obiecte/construcii folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile.
Comunicare n limba romn1.1.Identificarea semnificatiei unui mesaj oral,pe teme accesibile,rostit cu claritate;1.2 Identificarea unor informatii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, n contexte de comunicare cunoscute;2.1. Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare;
Matematic i explorarea mediului 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regulariti din mediul apropiat; Dezvoltare personal2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar; 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten;
Muzic i micare 2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm.
OBIECTIVE OPERAIONALE:a) cognitive s prezinte n mod independent coninutul i opiniile n legtur cu textul audiat; s aprecieze comportamentul personajelor din poveste; s evalueze comportamentul acestora n raport cu normele sociale cunoscute; s formuleze ntrebri n cadrul jocului n vederea nelegerii coninutului legendei; s asambleze corect i estetic prile componente ale lucrrii, avnd ca suport modelul; s realizeze tema propus respectnd tehnica de lucru i instruciunile primite;
b) afectiv-atitudinale s analizeze cu spirit critic i autocritic att lucrarea proprie, ct i lucrrile colegilor; s manifeste constant interes fa de subiectul propus;c) psiho-motrice s-i exerseze muchii mici ai minii prin operaia de niruire; s adopte o poziie corect n banc pe parcursul desfurrii activitii.
STRATEGIA DIDACTIC: Metode i procedee: expunerea, conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, problematizarea, exerciiul, jocul de rol, Microfonul magic, Turul galeriei; Forme de organizare:frontal,individual Mijloace de realizare:fise,
RESURSE: Umane: 13 elevi; Spaiale: sala de clas; Temporale: 35/40 minute + 15/10 minute activiti recreative; Bibliografice: 1. Programa colar pentru disciplina Arte vizuale i abiliti practice (clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a), aprobat prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;2. Curs formare - Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV, program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar;
NR.CRT.SECVENELE INSTRUIRIICONINUTUL INFORMAIONAL I DEMERSUL DIDACTICELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICEVALUARE
RESURSE PROCEDURALERESURSE MATERIALEFORME DE ORGANIZARE
1
2
3
4
5
6
Moment Organizatoric
Captarea ateniei
Anunarea temei
Dirijarea nvrii
Obinerea performanei / Activitate recreativ
ncheierea i evaluarea activitii
Se creeaz condiiile necesare pentru buna desfurare a activitii. Se pregtesc materialele.
Se va realiza cu ajutorul Legendei Rndunicii,se vor prezenta imagini sugestive referitoare la coninutul textului.
Se anun elevii c pe parcursul activitii vor afla Legenda Rndunicii i vor realiza o lucrare deosebit prin care vor da o frumusee aparte rndunicii i fluturailor. Se intuiesc materialele necesare actvitii i se execut exerciii pregtitoare pentru nclzirea musculaturii fine.
Elevii vor realiza o lucrare comun.Pe un panou este reprezentat un peisaj de primavar, iar copiii vor avea de lipit fluturaii i rndunicile lucrate. Pe tot parcursul activitii se vor da indicaiile necesare. Se asigur fondul muzical cu cntece despre primvar. Joc de rol: nvm s druim Rndunele vor drui fluturailor recompense, cu accent pe normele de comportare civilizat (formule de adresare, ton, gesturi).
Se face evaluarea prin metoda,,Turul galeriei Se afieaz concluzia zilei : Azi e o zi minunat!, prilej pentru aprecierile finale (+ recompense) asupra activitilor desfurate i a modului n care elevii s-au simit alturi de partenerii lor.Instructajul verbal
Conversaia
ExplicaiaConversaia
Explicaia
Demonstraia
Jocul de rol
Turul galerieiConversaiaMateriale necesare activitii
Imagini sugestive
Peisaj de primvarLipiciFie
Hrtie glacee
Recompense
Mesajul
Recompense
Frontal
Frontal
Frontal
Frontal Individualn perechi
n pereche
Frontal
Individual
Observarea comportamentului elevilor
Evaluare oral
Observarea comportamentului elevilor
Aprecieri verbale
Observarea comportamentului elevilor
Aprecieri verbale
Observarea sistematic
Aprecieri verbale