02 proiect de lectie

5
Macheta PROIECT DE LECŢIE A. DATE GENERALE - Disciplina: Educație tehnologică. / Modulul Energie, Electrotehnică, Electronică - Clasa: a VIII a - Unitatea de învăţare: Elemente de circuit - Titlul lecţiei: Elemente de circuit - Scopul lecţiei: Însuşirea cunoştinţelor cu privire la elementele de circuit - Tipul lecţiei: comunicare, transmitere de noi cunoştinţe - Locul desfăşurării lecţiei: Sala de clasă - Durata lecţiei:50 min - Conţinutul activităţii de instruire: Cod Arii de Conţinut Subarii de conţinut C1 1.Elemente pasive de circuit 1.1. Rezistoarele (rezistenţele) 1.2. Condesatoarele 1.3. Bobinele C2 2. Elemente active de circuit 2.1. Dispozitive semiconductoare 2.2. Surse de alimentare Obiective operaţionale Cod Comportamentul urmărit (ce se cere) Condiţii de probare a comportamen-tului (ce se oferă) Criteriul de reuşită (ce se acceptă) O1 Elevii să definească elementele de circuit şi să cunoască clasificarea elementelor active şi pasive Definirea elementelor de circuit şi o clasificare detaliată a elementelor active şi pasive Definirea şi clasificarea pe scurt a elementelor de circuit O2 Elevii să cunoască tipurile, modurile şi utilizările elementelor de circuit Prezentarea corectă a tipurilor,modurilor si utilizarile elementelor de circuit Elevii să ştie minim 5 elemente de circuit din fiecare categorie cu utilizările lor O3 Elevii să cunoască principalele elemente de circuit Prezentarea elementelor de circuit Elevii să poată prezenta minim 5 elemente de circuit şi utilizările lor O4 Cunoasterea simbolurilor pentru fiecare element de circuit Prezentarea simbolurilor elementelor de circuit Elevii să cunoască minim 5 simboluri de elemente de circuit Ordinea de parcurgere a conţinutului: Obiective Conţinut Succesiunea conţinutului O1 C1,C2 1 O2 C1,C2 2 O3 C1,C2 3 O4 C1,C2 4 Metode şi procedee de instruire: -Explicaţia - Exerciţiul -Conversaţia Mijloace de învăţământ (complexul multimedia) Cod Denumirea resursei materiale F1 Completarea definiţiei Clasificarea elementelor active si pasive de circuit F2 Alcătuirea tabelului cu tipurile, modurile şi utilizările elementelor de circuit F3 Prezentarea simbolurilor pentru elementele de circuit F4 M Manualul de educaţie tehnologică pentru clasa a VIII-a P Schema principiului de funcționare a centralei nucleare

Upload: raluca-constantin

Post on 27-Sep-2015

9 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

pppp

TRANSCRIPT

  • Macheta

    PROIECT DE LECIE A. DATE GENERALE - Disciplina: Educaie tehnologic. / Modulul Energie, Electrotehnic, Electronic - Clasa: a VIII a - Unitatea de nvare: Elemente de circuit - Titlul leciei: Elemente de circuit - Scopul leciei: nsuirea cunotinelor cu privire la elementele de circuit - Tipul leciei: comunicare, transmitere de noi cunotine - Locul desfurrii leciei: Sala de clas - Durata leciei:50 min - Coninutul activitii de instruire:

    Cod Arii de Coninut Subarii de coninut C1 1.Elemente

    pasive de circuit 1.1. Rezistoarele (rezistenele) 1.2. Condesatoarele 1.3. Bobinele

    C2 2. Elemente active de circuit

    2.1. Dispozitive semiconductoare 2.2. Surse de alimentare

    Obiective operaionale

    Cod Comportamentul urmrit

    (ce se cere)

    Condiii de probare a comportamen-tului

    (ce se ofer)

    Criteriul de reuit (ce se accept)

    O1 Elevii s defineasc elementele de circuit i s cunoasc clasificarea elementelor active i pasive

    Definirea elementelor de circuit i o clasificare detaliat a elementelor active i pasive

    Definirea i clasificarea pe scurt a elementelor de circuit

    O2 Elevii s cunoasc tipurile, modurile i utilizrile elementelor de circuit

    Prezentarea corect a tipurilor,modurilor si utilizarile elementelor de circuit

    Elevii s tie minim 5 elemente de circuit din fiecare categorie cu utilizrile lor

    O3 Elevii s cunoasc principalele elemente de circuit

    Prezentarea elementelor de circuit

    Elevii s poat prezenta minim 5 elemente de circuit i utilizrile lor

    O4 Cunoasterea simbolurilor pentru fiecare element de circuit

    Prezentarea simbolurilor elementelor de circuit

    Elevii s cunoasc minim 5 simboluri de elemente de circuit

    Ordinea de parcurgere a coninutului: Obiective Coninut Succesiunea coninutului

    O1 C1,C2 1

    O2 C1,C2 2

    O3 C1,C2 3

    O4 C1,C2 4

    Metode i procedee de instruire: -Explicaia - Exerciiul -Conversaia

    Mijloace de nvmnt (complexul multimedia) Cod Denumirea resursei materiale

    F1 Completarea definiiei Clasificarea elementelor active si pasive de circuit

    F2 Alctuirea tabelului cu tipurile, modurile i utilizrile elementelor de circuit

    F3 Prezentarea simbolurilor pentru elementele de circuit

    F4

    M Manualul de educaie tehnologic pentru clasa a VIII-a

    P Schema principiului de funcionare a centralei nucleare

  • Macheta

    Bibliografie: Manualul de educaie tehnologic pentru clasa a VIII-a

  • Macheta

  • Macheta

    B. DESFURAREA LECIEI

    Obiective operaionale

    Evenimentele instruirii. Coninut

    Activitatea profesorului

    Activitatea elevilor

    Strategii didactice

    Evaluare Timp (min.)

    Metode de nvmnt

    Mijloace de nvmnt

    Forme de organizare a

    activitii elevilor

    1. Organizarea clasei pentru lecie 5 - Noteaz absenii.

    - Distribuie elevilor fiele de lucru. - Creeaz condiiile necesare bunei desfurri a leciei.

    - Comunic profesorului absenii. - Rspund solicitrilor profesorului.

    Conversaia Frontal

    2. Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior 5 Adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:

    1. Cum pot fi sursele de energie in functie de disponibilitatea lor? 2. Ce dispozitive primitive bazate pe energia mecanica produsa de oameni cunoasteti ? 3.Ce surse de energie primara cunoasteti? 4. Ce este energia eolian? 5. In ce secol a fost descoperit electricitatea.

    Rspund ntrebrilor profesorului: 1. Sursele de energie pot fi epuizabile i inepuizabile. 2. Prese,pive,teascuri 3. Energia eolian, energia hidraulic, energia solar,energia valurilor,energia rocilor terestre 4. Energia eolian este energia mecanic a maselor de aer aflate n atmosfer 5. Electricitatea a fost descoperit in secolul al XVIII-lea.

    Conversaia; Explicaia.

    Frontal Oral

    3.Comunicarea noilor cunotine 35 Captarea ateniei - Trezete curiozitatea elevilor ntrebndu-i: Ce sunt

    elementele de circuit? - Prezint elevilor macheta leciei (pagina la care se afl lecia n manual)

    Rspuns: Elementele de circuit sunt dispozitive utilizate pentru realizarea circuitelor electrice. Sunt ateni i identific elementele cunoscute de ei pe machet.

    Problematizarea; Conversaia; Observaia dirijat.

    Macheta Frontal

    Anunarea subiectului i a obiectivelor leciei noi

    Prezint elevilor obiectivele noii lecii i titlul acesteia. Ascult cu interes i noteaz titlul leciei n caiete.

    Expunerea Frontal

    O1 ...............................................................

    Pezentarea coninuturilor i dirijarea nvrii C1

    1. Folosind fia de lucru nr. 1, prezint elevilor Definiia elementelor de circuit. 2. Prezint principalele tipuri de elemente de circuit. i explic caracteristicile fiecreia. 3. Profesorul prezint domeniile de utilizare

    Sunt ateni i ascult explicaiile profesorului, urmnd s completeze pe fia de lucru nr.1.

    Explicaia F1 Frontal

    O2 S se afle informaii

    Prezentarea coninuturilor i

    Pe baza criteriilor prezentate n fia de lucru nr.2, prezint clasificarea fiecrei categorii de elemente in

    Ascult explicaiile; Completeaz fia de lucru nr. 2.

    Explicaia F2 Frontal

  • Macheta

    Obiective operaionale

    Evenimentele instruirii. Coninut

    Activitatea profesorului

    Activitatea elevilor

    Strategii didactice

    Evaluare Timp (min.)

    Metode de nvmnt

    Mijloace de nvmnt

    Forme de organizare a

    activitii elevilor despre centralele hidroelectrice

    dirijarea nvrii; C2.

    parte

    O3: Aflarea unor informaii despre centralele nucleare

    Prezentarea coninuturilor i dirijarea nvrii; C3.

    Profesorul realizeaz o prezentare a tabelului cu utilizri i simboluri ale elementelor

    Sunt ateni la explicaii; Completeaz fia de lucru nr. 3.

    Conversaia Explicaia; Observarea dirijat

    F3; P

    Frontal

    Obinerea performanei

    Folosind fiele de lucru completate pe parcursul leciei, solicit elevii s: - identifice cel puin 5 i utilizrile lor - analizeze comparativ elementele de circuit active si pasive - clasifice elemente de circuit active i pasive - identifice elementele de baz ale unui circcuit electric

    Rspund ntrebrilor adresate de ctre profesor.

    Conversaia F1 Frontal

    Asigurarea conexiunii inverse

    Confirm rspunsurile corecte i intervine cu explicaii, dac este cazul.

    Ascult explicaiile suplimentare. Explicaia F1, F2, F3 Frontal

    4. Fixarea cunotinelor 10

    Asigurarea reteniei i a transferului celor nvate

    mparte elevilor fia-test i ofer explicaii privind modul de completare.

    Completeaz fia-test propus. Explicaia; Exerciiul.

    Fia-test Individual Scris 5

    Anunarea i explicarea temei pentru acas

    Propune spre rezolvare acas dou dintre aplicaiile din manual.

    Noteaz tema; Ascult explicaiile referitoare la modul de rezolvare a temei.

    Explicaia Manualul Frontal 5