0 1 proect_didactic

6
Proiect didactic Școala: L.T „Ion Vatamanu”, or.Străşeni, R.Moldova. Disciplina: Informatica. Clasa: XI-B, profil real. Data: 14.11.2013. Unitatea de învățare: Subprograme. Tema lecției: Subprograme.Rezolvare de probleme. Tipul lecției: Fixare şi formare de priceperi şi deprinderi. Durata: 45 min. Profesor: Gaidău Maria Locul desfășurări: cab. de informatică Componente specifice: Aplicarea metodelor de algoritmizare de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru soluționarea problemelor legate de prelucrarea dirijată a informației. Subcompetențe: Proiectarea structurală a algoritmului şi a programului. Standart 1.1. Cunoaşterea şi utilizarea subprogramelor. Indicator 11.5: Elaborarea subprogramelor pentru prelucrarea datelor ce apar în procesul de studiere a disciplinelor şcolare şi de soluțiunare a problemelor frecvent întîlnite în activitatea cotidiană. Obiective operaționale: Să ilustreze prin fraze cunoaştere termenilor de bază. Să stabilească legături dintre diferiți termeni în studiu. Să argumenteză necesitatea divizării problemelor complexe în subprobleme simple. Să explice algoritmi necesari pentru soluționarea problemelor din matematică. Să organizeze subprograme pentru soluționarea problemelor din matematică. Să argumenteze rezulatele obținute pe calculator. Obiective afective: Să lucreze în grup şi individual Să folosească posibilitățile calculatorului pentru a crea algoritmi de rezolvare a diferitor probleme din alte domenii: matematică, fizică, chimie. Tehnologii didactice: Forme: frontal, în grupuri, perechi. Metode: GPP, algoritmizare, instruirea asistată de calculatoare, problematizarea, brainstorming, demonstrarea

Upload: barbu-dan

Post on 12-Aug-2015

87 views

Category:

Career


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 1 proect_didactic

Proiect didactic

Școala: L.T „Ion Vatamanu”, or.Străşeni, R.Moldova.Disciplina: Informatica.Clasa: XI-B, profil real.Data: 14.11.2013.Unitatea de învățare: Subprograme.Tema lecției: Subprograme.Rezolvare de probleme.Tipul lecției: Fixare şi formare de priceperi şi deprinderi.Durata: 45 min.Profesor: Gaidău MariaLocul desfășurări: cab. de informaticăComponente specifice: Aplicarea metodelor de algoritmizare de formalizare, de analiză, de sinteză şi de programare pentru soluționarea problemelor

legate de prelucrarea dirijată a informației.Subcompetențe: Proiectarea structurală a algoritmului şi a programului.Standart 1.1. Cunoaşterea şi utilizarea subprogramelor.Indicator 11.5: Elaborarea subprogramelor pentru prelucrarea datelor ce apar în procesul de studiere a disciplinelor şcolare şi de soluțiunare a problemelor

frecvent întîlnite în activitatea cotidiană.Obiective operaționale:

Să ilustreze prin fraze cunoaştere termenilor de bază. Să stabilească legături dintre diferiți termeni în studiu. Să argumenteză necesitatea divizării problemelor complexe în subprobleme simple. Să explice algoritmi necesari pentru soluționarea problemelor din matematică. Să organizeze subprograme pentru soluționarea problemelor din matematică. Să argumenteze rezulatele obținute pe calculator.

Obiective afective: Să lucreze în grup şi individual Să folosească posibilitățile calculatorului pentru a crea algoritmi de rezolvare a diferitor probleme din alte domenii: matematică, fizică, chimie.

Tehnologii didactice:Forme: frontal, în grupuri, perechi.Metode: GPP, algoritmizare, instruirea asistată de calculatoare, problematizarea, brainstorming, demonstrarea

Evaluare: frontală, la calculator.

Page 2: 0 1 proect_didactic

Scenariul lecțieiEtape Obiective

operaționaleSursa Tehnologie

didacticăConexiune

inversăTimp

EvocareImplicăte!

Moment organizatoricReactualizarea cunoştințelor

Să ilustreze prin fraze cunoaşterea termenilor de bazăSă stabilească legături dintre diferiți termeni în studiu

Salut elevi.Propun elevilor un joc de rol: În fața Dumneavoastră aveți un grup de agenți economici, voi tineri specialişti IT doriți să fiți angajați la lucru.Astăzi veți avea de trecut un test, unde trebuie să demonstrați abilități de lucru atît individual, cît şi în echipă. Vă doresc succese!!Pentru început vă propun să extrageți un bilețel din cutia fermecată şi timp de 1 min trebuie să formulați o frază cu acest termen cheie(Anexa 1).Fiecare elev prezintă răspunsul.Acum formulăm perechi, şi să se formeze un nou enunț cu aceste 2 elemente.Prezentarea lucrului în perechi.

Joc de rolGîndeştePerechiPrezintă

Capacitatea de a construi un răspuns

1 min1 min6 min

Realizarea sensului.Informează-te!Procesează informația

Anunțarea temei

Să argumenteze necesitatea divizării problemei în subproblemeSă clasifice datele după un criteriu

Tema: Subprograme. Reyolvare de probleme.Pe tablă aveți un set de probleme (Fişa 2). Încercați să le grupați după un careva criteriuDupă ce criteriu au fost formate grupele?

Studiu de caz Capacitatea de a analiza

1 min

ReflecțiaComunică și decite!

Fizarea cunoştințelor

Să explice algoritmii necesari pentru soluționarea problemelorSă organizeze subprograme pentru rezolvarea problemelor din matematică

Propuneți cîte un algoritm de rezolvare pentru fiecare problemă (Elevii propun alg. – Fişele III se anexează sub problemă)Fiecărui elev i se propune cîte un algoritm din cele analizate pentru a forma un program cu subprogram pe calculatorElevii pot lucra şi în echipă, dar, fiecare are problema sa concretă

Algoritmizareabrainstorming

Dezvoltarea gîndirii algoritmice

10 min15 min

Page 3: 0 1 proect_didactic

ExtindereApreciază!Acționează!

Să folosească posibilitățile calculatorului pentru rezolvarea problemelorSă argumenteze rezultatele obținute pe calculator

Fiecare elev care a reuşit să obțină rezultat la problema propusă o prezintă colegilor proiectînd rezolvarea la proiector.Colegii propun date de intrareSe argunenteză rezultatele obținute.Elevii sunt notațiAgenții economici au cuvînt de încheiere.

Realizarea feed-backEvaluare asistată de calculator

autoevaluare 10 min

Tema pe acasă De alcătuit programe pentru alte 2 probleme din cele analizate.

Anexa 1Cuvinte cheie:

Parametri actuali. Subprogram. Procedură. Funcție. Antet. Parametri valoare. Apel. Parametri variabilă. Parametri formali. Variabile globale.

Variabile locale. Nume. Rezultat.

Fișa 2

Determinați:

Divizorii unui număr dat B

Numărul prim

Numerele prime din tablou

Cel Mai Mare Divizor Comun din 2 numere

Cel Mai Mare Divizor Comun din 4 numere

Cel Mai Mic Multiplu Comun din 2 numere

Simplificarea unei fracții

Adunarea a 2 fracții cu aceiaşi numitori

Adunarea a 2 fracții cu numitori diferiți

Înmulțirea a 2 fracții

Factorialul unui număr

Combinările din N elemente cîte M

Aranjamentele din N elemente cîte M

Page 4: 0 1 proect_didactic

Fișa3

Algoritmul:

Pentru toate numerele de la 1 la B

Dacă restul împărțîrii lui B la acest număr este zero atunci numără divizorii

Dacă numărul divizorilor este egal cu 2 atunci acest număr este prim

Pentru fiecare număr din tablou

Dacă numărul este prim atunci afișază acest număr

Cît timp numerele sunt diferite

Determină numărul mai mare

Din cel mai mare scade numărul mai mic

Determinăm CMMDC din primele 2 numere

Determinăm CMMDC din celelalte 2 numere

Determinăm CMMDC din rezultatele intermediare

Determinăm CMMDC din 2 numere

Se determină raportul dintre produsul acestor numere și CMMDC a acestor numere

Determinăm CMMDC din 2 numere

Împărțim fiecare număr la CMMDC

Adunăm Numărătorii

Simplificăm fracția

Determinăm CMMMC dintre numitori

Determinăm

Adunăm Numărătorii

Simplificăm fracția

Simplificăm fracțiile

Înmulțim numărătorii

Înmulțim numitorii

Pentru toate numerele de la 1 la B

Calculăm produsul lor

Page 5: 0 1 proect_didactic