конспект Дія ділення.Властивості частки.Задачі

6
Математика. 4-й клас Дія ділення. Властивості частки. Задачі, що розв'язуються дією ділення Мета: дати дітям уявлення про ділення як дію обернену до множення; повторити назви компонентів при діленні; сприяти усвідомленню того, шо у множенні натуральних чисел дія ділення не завжди виконується; розкрити властивості частки та вчити учнів застосовувати їх під час виконання обчислень; закріплювати вміння розв'язувати задачі, які містять дію ділення, задачі на рух; закріплювати знання гео метричного матеріалу; розвивати математичні знання, логічне мислення, пам'ять, увагу, монологічне мовлення; виховувати повагу до традицій святкування зимових свят, почуття дружби, взаємодопомоги, прагнення до знань, інтерес до математики. Обладнання: ялинка, ялинкові прикраси, сніжинки з прикладами для усного рахунку, музичний запис для фізкультхвилинки, схема задачі, геометричний матеріал, підручник (Богданович М.В. Математика: Підруч. для 4 кл. — К.: Освіта, 2005). ХІД УРОКУ I. Організація класу. — Добрий день, діти! Погляньте у вікно: там уже хазяйнує зима!- Стрімко ще вона на санчатах По країні до хлопців й дівчаток. Красуня-зима вже побувала в Математичній країні, а сьогодні завітала до нашого класу, щоб перевірити, які ви розумні. II. Мотивація навчальної діяльності — Ви вже знаєте, що математика має велике значення в житті кожної людини. Великі вчені говорили: «Математика — це гімнастика для розуму», «Математика — цариця наук». Отже, будемо працювати так. шоб порадувати нашу гостю Зиму, бо ж у неї є багато сюрпризів для вас. Насамперед це чудові сніжиночки, що покажуть Зимі, як ви вмієте усно рахувати і самостійно працювати.

Upload: matthew-williamson

Post on 27-Nov-2015

162 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: конспект Дія ділення.Властивості частки.Задачі

Математика. 4-й клас

Дія ділення. Властивості частки. Задачі, що розв'язуються дією ділення

Мета: дати дітям уявлення про ділення як дію обернену до множення; повторити назви компонентів при діленні; сприяти усвідомленню того, шо у множенні натуральних чисел дія ділення не завжди виконується; розкрити властивості частки та вчити учнів застосовувати їх під час виконання обчислень; закріплювати вміння розв'язувати задачі, які містять дію ділення, задачі на рух; закріплювати знання геометричного матеріалу; розвивати математичні знання, логічне мислення, пам'ять, увагу, монологічне мовлення; виховувати повагу до традицій святкування зимових свят, почуття дружби, взаємодопомоги, прагнення до знань, інтерес до математики.

Обладнання: ялинка, ялинкові прикраси, сніжинки з прикладами для усного

рахунку, музичний запис для фізкультхвилинки, схема задачі, геометричний матеріал,

підручник (Богданович М.В. Математика: Підруч. для 4 кл. — К.: Освіта, 2005).

ХІД УРОКУI.Організація класу.

— Добрий день, діти! Погляньте у вікно: там уже хазяйнує зима!-

Стрімко ще вона на санчатах

По країні до хлопців й дівчаток.

Красуня-зима вже побувала в Математичній країні, а сьогодні завітала до нашого

класу, щоб перевірити, які ви розумні.

II. Мотивація навчальної діяльності

— Ви вже знаєте, що математика має велике значення в житті кожної людини. Великі

вчені говорили:

«Математика — це гімнастика для розуму», «Математика — цариця наук».

Отже, будемо працювати так. шоб порадувати нашу гостю Зиму, бо ж у неї є багато

сюрпризів для вас. Насамперед це чудові сніжиночки, що покажуть Зимі, як ви вмієте

усно рахувати і самостійно працювати.

III. Актуалізація опорних знань. Контроль і корекція.

Усне обчислення.

На сніжинках приклади. Учні по черзі розв'язують їх і кріплять на дошку навколо

Зими.

95 : 5 80 : 5 60 : 12 16 : 4

56 + 19 12 : 6 75 : 3 57 + 23

Індивідуальні картки.

360 718 - 17 495 + 8090

Page 2: конспект Дія ділення.Властивості частки.Задачі

86 750 - 483 + 12 760

Контроль і корекція. Оцінювання знань.

— Молодці, діти. Всі справились із завданням. Зима дуже задоволена, а тому

приготувала свій наступний сюрприз.IV. Оголошення теми і мети уроку.

— Ви всі знаєте, що зима багата на свята. Які зимові свята ви знаєте? (День Святого

— Миколая, Новий рік, Різдво, Водохреща.)

— Жодне свято не схоже на інше, але кожне веселе і радісне, бо несе дітворі безліч утіх

веселощів, забав, подарунків. Саме Святий Миколай приніс сьогодні до нас у клас

чудову штучну ялинку, щоб ви її прикрасили чарівними кульками. Кожна кулька

має завдання.

Сьогодні на уроці ви маєте засвоїти поняття про ділення як дію, обернену до

множення. Ми розкриємо властивості частки, будемо розв'язувати задачі, які містять

дію ділення, згадаємо, як обчислити периметр прямокутника. Отже, не гаймо часу.

Починаймо прикрашати нашу ялиночку.

V. Вивчення нового матеріалу.Пояснення вчителем дії ділення (№ 523).

— Діленням називається дія, за допомогою якої за добутком та одним із множників

знаходять другий множник.

80 • 3 = 240 240 : 3 = 80

Число 240 називається діленим, 3 — дільником, 80 — часткою. У множині

натуральних чисел дія ділення виконується не завжди. Наприклад, щоб поділити 50 на

6, треба знайти таке число х, для якого 6 • х = 50. Такого натурального числа не існує,

бо 6 • 8 = 48, а 6 • 9 = 54.

У множині натуральних чисел завжди можливе ділення з остачею:

50 : 6 = 8 (ост. 2).

— Наведіть приклади на ділення без остачі та з остачею.

Учні наводять приклади. Один із них вішає кульку на ялинку.

Пояснення вчителем властивостей частки (№ 523). На дошці поступово

з'являються таблиці — властивості частки.

1) 120 : (2 • 3) = 120 : 2 : 3 = 60 : 3 = 20

— Щоб поділити число на добуток двох чисел, достатньо поділити це число на один

із множників, а потім результат поділити на другий множник.

2) (48 + 36): 6 = 48 : 6 + 36 : 6 = 8 + 6 = 14

— Щоб поділити суму чисел на дане число, достатньо поділити кожний доданок на пе

число і додати здобуті частки.

3) (90 - 21) : 3 = 90 : 3 - 21 : 3 = ЗО - 7 = 23

Page 3: конспект Дія ділення.Властивості частки.Задачі

— Щоб поділити різнипю чисел на дане число, достатньо поділити на це число

зменшуване і від'ємник, а потім від першої здобутої часом відняти другу. Ці

властивості частки застосовуються при виконанні обчислень.

На дошці таблиця зрозв язаними прикладами.

144 : 6 = 144 : (2 • 3) = 144 : 2 : 3 = 72 : 3 = 24

216 : 4 = (200 + 16) :4 = 200 : 4 + 16 : 4 = 50 + 4 = 54

196 : 4 = (200 - 4) : 4 = 200 : 4 – 4 : 4 = 50 - 1 = 49

— Хто з вас хоче пояснити обчислення?

Учні пояснюють, один із них вішає кульку на ялинку.

VI. Закріплення вивченого матеріалу.

VII. Виконання № 525, 527 (усно).

— Прочитайте завдання. Що треба зробити? Завдання виконується учнями на дошці і

в зошитах.

846 : 2 = (800 + 40 + 6) : 2 = 400 + 20 + 3 = 423

693 : 3 = (600 + 90 + 3) : 3 = 200 + 30 + 1 = 231

65 : 5 = (50 + 15) : 5 = 10 + 3 = 13

450 : 6 = (420 + 30) : 6 = 70 + 5 = 75 За кожне правильно виконане завдання учні отримують право повісити на ялинку

кульку.

Задачі на ділення. Самостійна робота (№ 526).

— Прочитайте умови задач. Поміркуйте, які з поданих задач розв'язуються дією

ділення.

— Складіть вираз до другої задачі і обчисліть його самостійно.

Перевірка самостійної роботи. 126 : 3 = (120 + 6) :3 = 40 + 2 = 42 (к.) Відповідь: 42

календарі з краєвидами було у кіоску. Той, хто першим правильно виконав самостійну

роботу, вішає кульку на ялинку.

Історична довідка.

— Прикрашання ялинки — дуже давній звичай. Ще 1700 року цар Петро І спеціальним

указом призначив святкування Нового року взимку, бо в Росії та й в Україні Новий рік

традиційно починався восени. З тієї пори і приходять зелені красуні в наші оселі під

Новий рік.

Фізкультхвнлинка.

VII. Розвиток математичних знань. Фронтальна робота над задачею (№ 531).

— До нас у гості завітав Сніжок — великий друг зими. Він дуже любить подорожувати,

Page 4: конспект Дія ділення.Властивості частки.Задачі

а тому приніс задачу про туристів.

Читання задачі з підручника. Повторення умови задачі учнями. Аналіз

задачі.

— Про що йдеться в задачі?

— Яке питання задачі?

— Як знайти невідомий час?

— Так, але ж туристи йшли із різною швидкістю. Отже, розгляньте, з яких двох частин

складається уся відстань. (З тієї, яку туристи пройшли зі швидкістю

4км/год, і з тієї, яку вони подолали зі швидкістю 5км/год.)

— З яких двох частин складається шуканий час? (Із 4 год і того часу, який вони

затратили на другу частину відстані. Він невідомий.)

— Що треба знати, щоб знайти цей час? (Треба другу частину відстані поділити на

швидкість, із якою вона була пройдена. Швидкість нам відома — 5 км/год, а

відстань — невідома.)

— Що треба знати, щоб знайти другу частину відстані? (Треба від усієї відстані

відняти першу частину відстані. Уся відстань нам відома — 31 км, а перша

частина відстані невідома.)

— Що треба знати, щоб знайти першу частину відстані? (Треба першу частину

швидкості — 4 км/год — помножити на час, який туристи йшли із цією швидкістю

— — 4 год.)

Складання плану розв 'язування задачі та їїрозв 'язання.

—Про що дізнаємось у першій дії? (Яка перша частина відстані.)

4 • 4=16 (км)

—Про що дізнаємось у другій дії? (Яка друга частина відстані.)

31 - 16 = 15 (км)

—Про що дізнаємось у третій дії? (Скіпки часу туристи йшли зі швидкістю 5 км/год.)

15 : 5 = 3 (год)

—Про що дізнаємось у четвертій дії? (Скільки часу туристи були в дорозі.)

4 + 3 = 7 (год)

— Повторіть питання і запишіть самостійно відповідь задачі.

— Молодці, діти. Сніжок дуже задоволений вашою роботою над задачею, а тому на

нашій чудовій ялинці з'являється ще одна чарівна кулька.

Учень вішає на ялинку кульку.

Геометричний матеріал.

Page 5: конспект Дія ділення.Властивості частки.Задачі

—— Яку фігуру ви бачите?

Скільки всього трикутників на малюнку? (8.)

— Скільки всього чотирикутників? (8.)—— Скільки серед них прямокутників? (8.)

За правильне виконання на ялинку вішається ще одна кулька.

— Знайдіть зайву геометричну фігуру.

_____________

Учень, який першим правильно виконає завдання, вішає на ялинку кульку.

VIII. Підсумок уроку.

— Діти, Зима задоволена вашою роботою на уроці. Чарівні кульки гарно прибрали

нашу ялиночку. Не ви-

стачає тільки блискучого дощику. Якщо ви згадаєте, що сьогодні робили на уроці,

наша ялинка засяє.

— Що ми вивчили на сьогоднішньому уроці? (Дію ділення, властивості частки.)

— Що іще ми робили на уроці? (Розв 'язували задачі на ділення, на рух, логічні геометричні

завдання. А ще зустрілись із Зимою, Сніжком, прикрашали ялинку.)

Учні, які відповідають, по черзі прикрашають ялинку блискучим дощиком.

Подивіться, як засяяла наша ялиночка! Це ви постаралися. Ой, діти, погляньте, що

тут під ялинкою! Цукерки від Святого Миколая!

IX. Домашнє завдання.• С. 84, № 524 (вивчити), с. 85, № 532, 533