zana toamna a sosit
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATA DS +DPM
Educatoare: Cojocaru Loredana Emilia
GRUPA: combinata nivel 2
Tema: Cand si de ce se intampla?
Subtema: „Zana Toamna a sosit”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DS – Cunoasterea mediului
„Plimbare in natura”- observare
DPM
„Atentie sa nu gresiti!”- intoarcerea prin saritura la dreapta si la stanga
„Catelul prinde pisica”
FORMA DE REALIZARE: observare, exercitiu fizic, joc de miscare
TIPUL DE ACTIVITATE: predare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: - Sa comunice impresii, idei pe baza observarilor efectuate.
- formarea deprinderilor motrice de baza si utilitar aplicative (mers, alergare, saritura, tarare); cultivarea spiritului competitiv prin practicarea jocurilor de miscare; dezvoltarea fizica armonioasa prin practicarea exercitiului fizic;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Sa descrie schimbarile suferite de natura toamna;- Sa recunoasca fructele si legumele ce se recolteaza toamna;- Sa enumere activitatile pe care le face omul toamna pentru a se pregatii de iarna;- Sa practice exercitiul fizic antrenandu-si principalele grupe musculare (gat, trunchi,
membre superioare, membre inferioare)- Sa se orienteze in spatiu cu si fara reper;- Sa efectueze corect sariturile in functie de directia ceruta;- să-şi coordoneze mişcările în raport cu comenzile date;- să respecte regulile jocului ;
SARCINA DIDACTICĂ: Observarea si intelegerea de catre prescolari a schimbarilor din natura specifice anotimpului toamna.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDE: Conversaţia, explicaţia
MATERIAL DIDACTIC: semnele toamnei (soare, cos cu fructe, cos cu legume, cos cu tufanele), fructe aduse in cos de Toamna, flori sub forma de stimulente.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:a) Andrei Barta, Petrica Dragomir – Deprinderile motrice la prescolari – V&I INTEGRAL, Bucuresti, 1995;b) Eugenia Barcan Ticaliuc – 1001 jocuri pentru copii – Editura Sport – Turism , Bucuresti, 1979;c) Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, (editia a II-a revizuita si adaugita), Bucuresti, 2005;d) Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, Activităţile matematice în grădiniţă, 1995, Editura AS S;e) Magdalena Dumitrana, Activităţile matematice în grădiniţă, 2002,editura Compania, Bucureşti
DURATA: 40 - 45 min.
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE(Instrumente,indicatori)
Pregatirea climatului psiho-afectiv necesar desfasurarii activitatii
Educatorea va purta cu copiii o discutie referitoare la activitatea ce se va desfasura.Copiii sunt informati ca vor participa la o activitate in aer liber si se vor deplasa la locul unde se va desfasura activitatea.
ConversaţiaProblematizarea
Evaluare verbală
Deplasarea la locul stabilit pentu observare
Deplasarea la locul stabilit pentu observare.
Conversaţia Evaluare verbală
Introducerea in activitate.
Dupa ce copiii au fost organizati in coloana de cate 2 le voi spune ghicitoarea: “Cine a venit la noi/Aducand vanturi si ploi,/Frunze-n pomi ingalbenite/In gradini flori vestejite?”-Toamna.
conversatia Evaluare orala
Captarea atentiei, anuntarea temei si a obiectivelor.
In acest loc minunat din natura vom desfasura o activitate deosebita intitulata “Zana Toamna a sosit ”.Vom vorbi despre aspecte de toamna, despre legume, fructe, flori de toamna si in final speram sa ne intalnim cu Toamna.
Conversaţia
Desfasurarea propriu-zisa a observarii.
Educatoarea isi asuma rolul de “ghid” al grupului de copii in plimbarea lor in natura.Ei au de parcurs un traseu marcat cu semne specifice toamnei pana vor ajunge in imparatia acesteia.Prima sinteza partiala: se va desfasura la discutarea primului semn: un soare palid pe un cer innorat si frunze ingalbeniteA doua sinteza partiala: la al doilea semn: un stol de randunele.Copiii vor enumera pasarile calatoare pe care le cunosc si se va purta o discutie pe aceasta tema:A treia sinteza partiala : la semnul reprezentand fructe de toamna.A patra sinteza partiala: la semnul ce reprezinta legume toamna.
A cincea sinteza partiala: la semnul lasat
Conversaţia
Evaluare orala
Evaluare orala
de toamna: un cos cu tufanele. Evaluare orala
Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului.
Sinteza generalizatoare facuta de educatoare cu ajutorul poeziei: “ Zana Toamna a sosit”.
Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte.
-Copii, pe cine ati intalnit in aceasta plimbare? (toamna)-Ce v-a adus toamna? (2 cosuri unul cu fructe si celalalt cu stimulente si pungute pentru a strange materiale din natura).
Evaluarea activitatii.
Aprecieri facute de educatoare referitoare la modul de participare la activitate, la comportarea copiilor pe parcursul plimbarii.Toamna isi spune si ea punctul de vedere si invita copiii la jocuri in natura si sa stranga materiale necesare in activitatile din gradinita.(frunze, seminte, ghinde, conuri, pietricele).Educatoarea organizeaza grupul de copii in vederea deplasarii catre gradinita.
Evaluare orala.
Momentulactivitatii
Continutul Durata Formatie Comanda Indicatii organizatorice si metodice
I. Organizarea colectivului de copii
Aerisirea salii de grupa, adunarea copiilor, controlul tinutei, salutul, motivarea prezentei educatoarelor in sala noastra de grupa, exercitii de front si ordine ( intoarceri stanga – dreapta, cu si fara reper)
2 min. xxxx Atentie, drepti!Buna ziua!Atentie, mana stanga sus!La stan-ga!Atentie, la dreap-ta!
Se urmareste pozitia corecta a corpului in pozitia de drepti. Intoarcerile se efectueaza in 2 timpi.
II. Influientarea selectiva a
Variante de mers si alergare: mers gimnast, mers pe varfuri, pe
5 min. XxX xX x
Atentie, ca sportivii, mergem!
Se insista asupra exersarii corecte a deprinderilor
aparatului loco-motor
calcai cu diferite pozitii de brate; mersul piticului, mers fandat;Alergare usoara, alergare cu genunchii sus, alergare cu pendularea gambei, alergare cu schimbarea directiei la semnalul fluierului, alergare usoara; exercitii de respiratie.Formarea coloanei de gimnastica: din coloana cate unul in coloana cate doi, din coloana cate doi in coloana cate patru.
xx Atentie, mers pe varfuri bratele sus, incepem!Atentie, ca piticii, mergem!......
motrice de baza, a pozitiei corecte a corpului in pozitii statice si in miscare. Alergarea se desfasoara cu corpul usor aplecat inainte...
III.Pregatirea organismului pentru efort
1. “Ceasul” - departat stand, bratele pe sold: indoiri ale capului sranga – dreapta; fata – spate.2. “Clopotul” – departat stand cu bratele pe langa corp – indoirea trunchiului sranga-dreapta, genunchii intinsi, spatele drept.3. “Cantarul” – cate doi fata in fata de maini apucat – genoflexiuni;4. “Avioanele” – departat stand, trunchiul aplecat la 90*, bratele intinse lateral: 1-2 – rasucirea trunchiului spre stanga cu ducerea bratului drept la piciorul stang; 3-4 aceleasi miscari spre piciorul drept.
30 sec.
30 sec
1 min
4><4
4><8
1 min
1 min
Atentie, incepem!
Atentie, incepem!
Atentie, randul 1 si randul 2 fata in fata; incepem!
Atentie, incepem1Atentie, respiram!Atentie,cate unul pe marginea salii, pornim!
Se fac corectari ale miscarilor la nevoie. Exercitiile 1,2 4, se executa cu onomatopee; la semnalul fluierului in cazul ex. 3, 5
5. “Picior inainte – inapoi - lateral”: stand cu bratele pe solduri: 1- ducerea piciorului stang inainte; 2- ducerea piciorului stang inapoi; 3- ducerea piciorului stang lateral; 4- revenire; 5-8 aceleasi miscari cu piciorul drept.6. “Hip - hop” - stand cu bratele pe solduri: 1 – saritura pe loc cu departarea picioarelor; 2 – saritura cu apropierea picioarelor.Exercitii de respirati.Desfacerea coloanei de gimnastica.
IV.Exersarea deprinderilor prin joc
„Atentie sa nu gresiti!”- intoarcerea prin saritura la dreapta si la stangaJOC:La comanda educatoarei copiii vor executa o saritura in directia ceruta de aceasta
5 min xxxx Atentie, incepem!
Se insista asupra executarii corect a miscarii.
V.Exersarea deprinderilor prin joc
JOC:Copiii stau cate doi (unul in spatele celuilalt, cel din spate cumainile pe umarul celui din fata), in formatie de cerc.Conducatorul jocului propune alegerea catelului si a pisicii.Cainele trebuie sa prinda pisica. Daca
10 min.
Atentie, pleaca!
Se va urmari corectitudinea executarii deprinderilor, precum si respectarea regulii jocului.
pisica este prinsa seschimba rolurile. Daca pisica a obosit si vrea sa se odihneasca,ea poate sa se aseze in fata a doi copii- devenind astfel ungrup de trei copii. In acest caz, cel de-al treilea trebuie saalerge mai departe, devenind pisica
VI.Revenirea organismuluidupa efort
Voi propune copiilor jocul “Hip-hop” sau dansul de societate “Pinguinul” si, in functie de ce vor alege majoritatea, ne vom juca sau vom dansa dansul “Pinguinul” invatat anterior(la grupa mijlocie).Alergare usoara, mers obisnuit insotit de exercitii de respiratie.
5 min. Atentie, incepem!
Se urmareste coordonarea miscarilor cu linia melodica si cu ritmul acesteia.
VII.Incheiereaactivitatii
Adunarea copiilor in linie pe un rand. Se fac aprecieri asupra participarii tuturor copiilor la activitate. Se ofera copiilor recompense; se propune copiilor desfasurarea jocurilor de miscare si impreuna cu parintii sau prietenii din bloc.
2min. Atentie,Drepti!Pe loc repaus!