nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · web viewПерший...

20
Перший урок 2014-2015 навчального року Тема: Україна - єдина країна Мета: об'єднати учнів, педагогів, батьків довкола спільної цінності - територіальної цілісності держави, згуртованості суспільства, довести, що непорушними є державний суверенітет, незалежність, територіальна цілісність і демократичні засади державного устрою; розвивати вміння розв'язувати проблеми шляхом діалогу, працювати згуртовано; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю. Обладнання: пазли «Карта України», презентація «Найкраще місце на землі», презентація «Живописна Україна», запис рекламного відеоролика каналу «1+1»: «Хто може створити таку красу, ніж українці», аудіозапис пісень Д. Луценка, І. Шамо «Україно, ти для мене диво», Н. Бучинської «Україна», дитячої пісні «Україно, ми - Твоя надія!», Френсіса Гойя «Аіr», кольоровий папір, олівці. Моя батьківщина – то прадідів слава, єдина родина, єдина держава. Ю. Музиченко Хід уроку І. Організаційний момент. Учитель: 1

Upload: others

Post on 21-Aug-2020

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

Перший урок 2014-2015 навчального року

Тема: Україна - єдина країнаМета: об'єднати учнів, педагогів, батьків довкола спільної цінності -

територіальної цілісності держави, згуртованості суспільства, довести, що

непорушними є державний суверенітет, незалежність, територіальна цілісність і

демократичні засади державного устрою; розвивати вміння розв'язувати

проблеми шляхом діалогу, працювати згуртовано; виховувати в учнів почуття

патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю.

Обладнання: пазли «Карта України», презентація «Найкраще місце на землі»,

презентація «Живописна Україна», запис рекламного відеоролика каналу «1+1»:

«Хто може створити таку красу, ніж українці», аудіозапис пісень Д. Луценка,

І. Шамо «Україно, ти для мене диво», Н. Бучинської «Україна», дитячої пісні

«Україно, ми - Твоя надія!», Френсіса Гойя «Аіr», кольоровий папір, олівці.

Моя батьківщина – то прадідів слава, єдина родина, єдина держава.

Ю. Музиченко

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель:

- Вітаю вас із першим уроком вашого першого дня в школі. Пропоную

розпочати його Державним Гімном України «Ще не вмерла Україна».

(Учні , батьки, вчителі, гості виконують Гімн України).

ІІ. Відкритий діалог.

- В які моменти нашого життя звучить Гімн України?

- Як часто ви сьогодні чуєте слова Гімну?

- Так, сьогодні гімн звучить не тільки на державних урочистостях чи

громадських заходах, ця пісня лунає на Майдані, під час народних

протистоянь, її адресують військам АТО. Яке значення сьогодні має цей

символ держави?

ІІІ. Гронування.

PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 2: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

Гімн України

Державний символ Урочиста пісня Вияв громадянської позиції

Любов до Батьківщини Символ єдності

Незалежність

ІV. Повідомлення теми першого уроку.

Гімн, прапор, герб, як символи об’єднання людей, мають сьогодні епохальне

значення для збереження територіальної цілісності нашої держави, згуртованості

громадян України. Сьогодні на нашому уроці вони закликають школярів до

єдиної теми:

«Україна – єдина країна»

- Поясніть епіграф уроку «Моя батьківщина – то прадідів слава, єдина

родина, єдина держава» (Ю. Музиченко).

- Як він розкриває нашу тему?

- Сьогодні ситуація в країні дуже складна. Всі люди, від дітлахів до старших

людей, щиро й болісно переймаються долею України.

V. Доміно.

- Що для вас є Україна?

- У кожного на парті лежить кольоровий папір, напишіть на смужках цього

паперу ваші асоціації.

У К Р А Ї Н А Батьківщина  рідний дім  країна  домівка рідна мова

слово культура  родина символ лелека барвінок калина Вітчизна жито

рушник  сім’я  воля суверенітет незалежність єдність

(Під супровід пісні Д. Луценка, І. Шамо «Україно, ти для мене диво» учні

викладають доміно)

- Ці слова нагадують нам про єдність нашого народу, яка потрібна для

подальшого будівництва нашого майбутнього.

VІ . Слово вчителя

- Сучасна Україна - незалежна держава. Розташована у Східній Європі. Має

кордони : на північному заході з Білоруссю, на сході з Росією, на заході - з

Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією, Молдовою. На півдні

омивається водами Чорного та Азовського морів. В українських Карпатах PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 3: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

знаходиться географічний центр Європи. Адміністративно Україна поділяється

на 24 області та Автономну Республіку Крим, занексовану Росією. Але ми все ж

таки не відділяємо її від України ні географічно, ні політично. В картографії

офіційно Європа ці зміни не відбиває, а український уряд продовжує піклуватися

про своїх громадян на захопленій території: виплачує пенсії, створює додаткові

умови для кримських абітурієнтів, надає притулок біженцям.

VІІ. Рекламна пауза

Перегляд рекламного відеоролика каналу «1+1»: «Хто може створити таку

красу, ніж українці. Ти таке чув?».

- Що рекламує даний ролик?

VІІІ. Гра «Склади пазл «Моя Україна»

- Чим багата наша країна, які таланти процвітають на її території , чим

дивують широкі простори барвінкової держави ми дізнаємося, склавши пазл

«Моя Україна»

- Щоб скласти пазли, потрібно виконати певні завдання.

І пазл – географічний.

Географічна вікторина «Найкраще місце на землі».

За словесними описами відгадати географічні об’єкти нашої країни.

1. Це дивовижна перлина в дорогоцінному намисті української природи. Від

самого звучання цього слова віє чимось таємничим та незвичайним:

легендами, переказами, піснями. Величні картини незайманої природи,

дзвінкі потоки, стрункі смереки та цілюще повітря нікого не залишить

байдужими. Зиму в цій місцевості можна відчути по-справжньому, її можна

навіть торкнутися руками. Величезні сніжні вали, білі шапки на деревах і

гори, безкрайні гори з острівками соснового лісу, вдягнутого в біле.

(Карпати)

2. Найбільше і найглибше озеро природного походження в Україні. Середня

глибина водоймища – 7 м, максимальна – 58,4 м. Входить до групи

Шацьких озер, які мають льодовикове походження. Озеро живлять

артезіанські джерела. Уздовж майже всієї берегової смуги ростуть ліси. PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 4: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

Поєднання надзвичайно прозорої води та чистого, напоєного ароматом хвої

повітря створює умови для незабутнього відпочинку.

(Озеро Світязь)

3. Єдина в Європі ділянка степу, якого ніколи не торкався плуг. Територія

близько 11 тисяч гектарів є ареалом для кількох сотень видів рослин, тварин,

птахів (деякі з них занесені до Червоної книги України). Тут в умовах,

наближених до природних, утримуються табуни диких копитних з різних

континентів. У заповіднику збереглися стародавні кургани та кам’яні скіфські

баби.

( Біосферний заповідник «Асканія-Нова»)

4. Це надзвичайне місце, де навіть взимку можна відчути тепло і затишок,

потужну енергетику віковічних гір. Робота хвиль та вітру створює химерні

вигини скель, які під білим сніговим покровом здаються чудернацькими

скульптурами давнього майстра. Зимові гори зачаровують своєю тишею та

неспішністю – немов у глибокій задумі стоять віковічні сосни, ялиці, буки та

ясени.

(Крим)

5. Це унікальний природний ландшафт, створений виходами південних відрогів

прадавніх гір, які утворюють скелі, каньйони та пороги Південного Бугу та

його приток. Тут розташована одна з найкращих у Європі природних трас

водного слалому. Мальовничий Куточок Миколаївщини з численними

археологічними пам’ятками і багатою природою має славне козацьке минуле.

(Регіонально – ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя»)

6. Унікальна пам’ятка геологічного минулого, аналогів якій у світі немає. Тільки

тут злітають до неба вапнякові гори-стрімчаки, народжені в глибинах

прадавнього Сарматського моря, води якого 15-20 мільйонів років тому

вкривали Поділля. У найвищих точках скеляста гряда сягає 443 м над рівнем

моря. Водночас тут відображена вся зональність України – ліс, степ, лісостеп.

Наявність старих лісових масивів та карстових печер сприяє поширенню

PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 5: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

хижих птахів та кажанів. Велику цінність національного природного парку

становить запас мінеральних вод.

(«Подільські Товтри»)

Музична пауза. Пісня Наталії Бучинської «Україна»

ІІ пазл – історичний.

Історичне навіювання «Якби я був (була) князем,гетьманом, кошовим…»

Гумористична пауза.

Байка Леоніда Глібова «Бджола і мухи».

Хтось Мухам набрехав,

Що на чужині краще жити,

Що слід усім туди летіти,

Хто щастя тут не мав.

Наслухались дві Мухи того дива

(Про се найбільше Чміль гудів).

— Тут,— кажуть,— доля нещаслива,

Дурний, хто досі не летів!

Покиньмо, кумо, Україну,—

Нехай їй хрін!

Та помандруймо на чужину,

Аж до веселих тих долин,

Де доля кращая витає

І, може, плаче, нас ждучи…

Зими там, кажуть, не буває,—

Гуляй, безпечно живучи! —

Так одна Муха-цокотуха

Базікала з кумою вдвох,—

Коли поглянуть на горох —

Сидить Бджола та мовчки й слуха.

— Здоровенькі були! —

Обидві Мухи загули.—

От добре, що зустрілись з вами… PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 6: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

А нуте й ви збирайтесь з нами! —

На це Бджола сказала їм:

— Шкода! Я рідну Україну

Не проміняю на чужину,

Нехай се щастя вам самим.—

А Мухи разом задзижчали:

— Ось годі, не кажіть!

Жили ми тут — добра не знали,

Бодай би так не жить!

Не то пани, дурні селяни —

Усяке шкодить нам;

Щодня таке життя погане,—

Колись так буде й вам.

— Ні, я сього не сподіваюсь,—

Сказала їм Бджола,—

Мені шаноба скрізь була,

Бо я без діла не тиняюсь.

А вам —

Однаково, що тут, що там,

Ви ні на кого не жалкуйте;

Обридло тут — туди мандруйте

На втіху павукам.

Я про охочих до мандрівки

Давно сказать хотів:

Хто дома зледащів,

Тому не жаль домівки.

Діди мовляли їм колись:

Ідіте, ринде,

Куди інде,—

Нащо ви нам здались?

Там, може, вас не знатимуть, PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 7: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

То й риндою не зватимуть.

1864—1872

ІІІ пазл – літературний.

Літературний брейн-ринг «Любіть Україну».

Школярі діляться на 2 (3-5) команди, кожна з яких по черзі повинна процитувати

одну строфу поетичного твору, присвяченого Україні.

1. Володимир Сосюра «Любіть Україну»

Любіть Україну, як сонце , любіть,

як вітер, і трави, і води,

в годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди!..

2. Василь Симоненко «Лебеді материнства»

Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину.

3. Леся Українка «І все-таки до тебе думка лине»

І все-таки до тебе думка лине,

Мій занапащений, нещасний краю,

Як я тебе згадаю,

У грудях серце з туги, з жалю гине.

4. Павло Грабовський «До українців»

Українці, браття милі,

Відгукніться, де ви є;

Чи живі ще. Чи в могилі

Давня слава зогниє?

5. Тарас Шевченко «До Основ’яненка»

Наша дума, наша пісня,

Не вмре, не загине,

От де, люди, наша слава,

Слава України.

6. Дмитро Павличко «У дитячому серці жила Україна...»

У дитячому серці жила Україна — PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 8: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

Материнські веселі і журні пісні, 

Та за мову мужицьку не раз на коліна 

Довелося у школі ставати мені. 

7. Дмитро Павличко «Два кольори»

Як я малим збирався навесні 

Піти у світ незнаними шляхами, 

Сорочку мати вишила мені 

Червоними і чорними нитками. 

8. Павло Тичина «Добрий день, Україно моя!»

Струмок серед гаю, як стрічечка.

На квітці метелик, мов свічечка.

Хвилюють, малюють, квітують поля –

Добридень тобі, Україно моя!

9. Володимир Самійленко «Наша славна Україна»

Наша славна Україна,

Наше щастя і наш рай,

Чи на світі є країна

Ще миліша за наш край?

10.Марійка Познанська «Про нашу Україну»

Ми дуже любим весь наш край,         

І любим Україну,                                 

Її лани, зелений гай,                           

В саду — рясну калину.

11.М. Сингаївський «Мати-Україно!»

Перше наше слово з нами повсякчас, 

Мати-Україно, ти одна у нас! 

Ниви і діброви, і садів окрас — 

Рідна мати Батьківщино, 

Ти ж одна у нас!

12.П. Осадчук «Україна моя починається»

Україна моя починається PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 9: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

Там, де туга моя кінчається, 

Край дороги, як пісня чаїна, 

Починається Україна.

13.Василь Стус «На колимськім морозі калина»

На колимськім морозі калина

зацвітає рудими слізьми.

Неосяжна осонцена днина,

і собором дзвінким Україна

написалась на мурах тюрми.

14.Ліна Костенко «Усе моє, все зветься Україна»

Буває, часом сліпну від краси. 

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,– 

оці степи, це небо, ці ліси, 

усе так гарно, чисто, незрадливо,

усе як є – дорога, явори, 

усе моє, все зветься – Україна. 

Ритмічна пауза. Учні виконують ритмічні рухи під супровід дитячої пісні

«Україно, ми - Твоя надія!»

ІV пазл – живописний.

Перегляд презентації «Живописна Україна»

Переглянути репродукції картин, які відображають життя і сутність рідної землі,

та назвати авторів поданих полотен.

1. Тарас Шевченко

Селянська родина. 1843

PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 10: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

2. Марія Приймаченко

Фантастична звірина. 1972

3. Катерина Білокур

Квіти за тином. 1935

4. Микола Пимоненко

На річці. 1897

5. Олександр МурашкоPAGE \* MERGEFORMAT1

Page 11: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

Дівчина в червоному капелюсі. 1902-1903

Релакспауза. Музична композиція Френсіса Гойя «Аіr».

V пазл – видатні особистості

Бліц- турнір «Знаменитості України»

Учитель ставить запитання, а учні по командах (рядах) дають відповіді.

1. Чемпіон з боксу (Віталій Кличко).

2. Перший космонавт незалежної України (Леонід Каденюк).

3. Чемпіон зі стрибків (Сергій Бубка).

4. Видатний український поет, філософ, просвітитель ( Григорій Сковорода).

5. Геній українського народу (Тарас Шевченко).

6. Чемпіонка з комплексного плавання (Яна Клочкова).

7. Засновник «Просвіти» в Миколаєві (Микола Аркас).

8. Чемпіонка зі спортивної гімнастики (Лілія Подкопаєва).

9. Перший Президент України (Леонід Кравчук).

10.Титан української літератури (Іван Франко).

11.Автор Державного Гімну України (Павло Чубинський).

12.Абсолютна олімпійська чемпіонка з художньої гімнастики (Катерина

Серебрянська).

13.Співочий ректор (Михайло Поплавський).

PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 12: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

14.У травні 2002 року його ім'я присвоїли київському стадіону «Динамо»

(Валерій Лобановський).

15.Найсильніший чоловік України (Василь Вірастюк).

16.Донька українського народу (Леся Українка).

17.Режисер першого звукового кіно (Олександр Довженко).

18.Переможець одного з найпрестижніших музичних конкурсів світу

"Євробачення 2004" (Руслана).

19.Автор першого літопису «Повість минулих літ» (Нестор).

20.Укладач основного збірника законів «Руська правда»? (Ярослав Мудрий).

21.Засновники Києва? (Кий, Щек, Хорив та Либідь).

22.Теперішній український президент (ПетроПорошенко).

23.Хто охрестив Київську Русь?(Володимир).

24.Хто був обраний гетьманом запорізьких козаків у 1648 році? (Богдан

Хмельницький)

25.Володар «Золотого м'яча» 2004 — призу, який вручають найкращому

футболісту Європи (Андрій Шевченко). 

26.Український науковець у галузі зварювальних процесів, металургії і

технології металів, доктор технічних наук (Борис Патон).

27.Академік, творець школи кардіохірургів на Україні (Микола Амосов).

28.Виконавиця ролі Роксолани в серіалі «Роксолана - полонянка султана»

(Ольга Сумська).

29.Автор фундаментальних праць у галузі кібернетики, математики і

обчислювальної техніки, керівник розробленого проекту універсальної

ЕОМ “Україна” (Віктор Глушков).

30.Конструктор літакобудування, професор Харківського авіаційного

інституту (1976 р.), автор наукових робіт з питань планеризму,

літакобудування (Олег Антонов).

ІХ. Інтерактивна вправа «Тепло моїх долонь»

- Цікаво, швидко і вміло ми з вами склали всі пазли і з’єднали воєдино нашу

державу. Зробили ми це своїми руками. А що ще наші долоньки можуть

подарувати Україні?PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 13: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

- На аркуші паперу обведіть свою долоньку, напишіть на ній свої побажання

і прикріпіть навколо карти України.

(Учитель зачитує всі учнівські побажання)

- Саме наша любов, добро і піклування допоможуть зберегти єдність нашої

держави.

Х. Соціальні проекти.

- Що ми можемо зробити для єдності держави вже сьогодні?

- Звичайно, у дітей, школярів немає юридичних прав впливати на державні

рішення, але ми можемо виявити свою підтримку, солідарність, використовуючи

соціальні проекти, флеш-моби, листування. В нашій країні кожен має право на

висловлення своєї думки. Наявність у громадян різних поглядів з тих чи інших

питань є природним станом громадянського суспільства. При цьому

непорушними є державний суверенітет, незалежність, територіальна цілісність і

демократичні засади державного устрою.

Наприклад, розпочався Всеукраїнський марафон "Україна єдина. Страна

одна". Відомі публічні люди, громадські діячі, співаки, актори і прості українці

записують звернення, у яких закликають до єдності, взаєморозуміння і миру.

"Обращаюсь к вам с двумя конкретными просьбами: первое - всем нужно

успокоиться, сохранять ясную голову и с горячим сердцем идти вперед. Второе

– мы должны быть едины, мы одна страна. Пока мы вместе, мы непобедимы",

- заявив Святослав Вакарчук.

Своє звернення до українців записав і актор Борис Барський.

"Я родился в Одессе и горжусь тем, что живу в Украине. Мои друзья живут и

на Западе, и на Востоке Украины. Они разные: есть русские, украинцы,

татары, армяне. Нам делить нечего. Мы единая страна", - зазначив він.

«Ми за єдину Україну» - з таким проектом сьогодні виступають студенти

Первомайського коледжу та  політехнічного інституту НУК

ім. адмірала Макарова.  Наразі готується флеш-моб, де молодь представить мапу

України та виступить за єдність держави. В рамках проекту оголошено також

читання віршів українською  представниками різних національностей, що

проживають в даному регіоні,  та фото-презентація «Ми за мир».PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 14: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

В рамках проекту також проведено соцопитування  серед студентів коледжу

141-ОА групи «Чому я голосую за мир»

Сергій Расказов

  « Мені дуже гірко від тих подій, які сьогодні кояться в моїй країні. Я сам

росіянин, і у мене чимало рідні проживає в Росії. Я  не хочу братовбивчої війни.

Треба вирішувати конфлікт мирним шляхом»

Олексій Ісаєв

«Я хочу миру, як і всі інші люди. Я не хочу, щоб моя країна потонула в бійках та

брехні. Ми багатонаціональна держава, і я хочу, щоб між нами завжди була

злагода і порозуміння»

Ігор Кодаченко

«Нас не можна ділити. Ми єдина країна. Я хочу, щоб ми були дійсно

незалежною та цілісною державою. Вірю, що до моєї думки та думок моїх

однокурсників дослухаються ті, хто розпалює вогнище війни»

Владислав Пашковський

« Я за мирне небо на землі. Я не хочу, щоб моя країна воювала. Я не хочу, щоб

наші матері плакали і відправляли на війну своїх синів»

- Ці студентські думки всі, як один, свідчать про бажання жити в мирі і

злагоді. Віриться, що ці голоси будуть почутими тими, хто прагне війни і

намагається зруйнувати мир на землі.

ХІ. Соцопитування.

- Надзвичайно важко сьогодні людям, які проживають на Донбасі, особливо

дітям,які не здатні сприймати стрільбу канонад. Миколаївщина прийняла сотні

дітей зі Слов’янська, Краматорська, Донецька для відпочинку і оздоровлення, з

якими працюють вихователі, психологи. Але найкращою підтримкою можуть

бути ваші слова.

- Які слова підтримки ви адресуєте дітям Донбасу?

ХІІ. Флеш-моб «Коло єднання».

- Україна потребує вашої енергії та молодечого запалу, вашої праці і любові.

Сьогодні ви – ще школярі, але вже у цю мить ви є громадяни, які не байдужі до PAGE \* MERGEFORMAT1

Page 15: nvk19823.at.uanvk19823.at.ua/documenty_word/...urok-borko_n.m.docx  · Web viewПерший урок 2014-2015 навчального року. Т. ема: Україна - єдина

всього, що відбувається в рідній домівці, громаді, Батьківщині. Для вияву вашої

громадянської позиції пропоную взяти участь у флеш-мобі «Коло єднання»

(Учні, вчителі, батьки, гості утворюють спільне коло, виголошуючи гасло уроку

- «Моя батьківщина – то прадідів слава, єдина родина, єдина держава»).

PAGE \* MERGEFORMAT1