we like visuаl basic · декларисању променљиве и записивању...

10
We like Visuаl Basic Основна школа „Доситеј Обрадовић“ Смедерево Писмена припрема за 1. час Предмет Информатика и рачунарство Реализатор: Александар Бркић Разред: шести Тип часа: обрада Наставна тема: Програмирање Наставна јединица: 27. Линијска структура Циљеви: образовни Разумевање и усвајање карактеристика линијске структуре. Упознавање са елементима за израду екранске форме: textbox, button, label, radiobutton и picturebox. Разумевање улоге својстава елемената екранске форме. Усвајање поступка за решавање и анализу проблема. функционални Развијање способности анализе проблема, уочавање редоследа операција. Развијање способности аналитичког посматрања проблема и уопштавања модела за његово решавање. Васпитни Развијање навике коришћења различитих ресурса за учење. Oблици рaдa индивидуални и фронтални Наставне методе дијалошка, демонстративна, практичан рад Наставна средства: Електронски материјали на блогу (презентације и видео снимци), уџбеник, електронски квиз, пројектор, платно, Visual Studio Express, веб прегледач. Корелација: Математика (аритметичке операције), техничко и информатичко образовање (ишчитавање алгоритама), енглески језик (проширивање стручног речника: textbox, button, radiobutton, checkbox, check, picturebox, toolbox, image, resource, property, debugging, run, label, string, code; извођење речи типа checkchecked, debugdebugging, bugdebug). Иновације Примена блога на редовним часовима, електронски квиз као средство за учење и самоконтролу самонапредовања, разноврсни задаци за израду. Литература Информатика и рачунарство уџбеник за шести разред основне школе,

Upload: others

Post on 19-Sep-2020

18 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

We like Visuаl Basic

Основна школа „Доситеј Обрадовић“ Смедерево

Писмена припрема за 1. час

Предмет Информатика и

рачунарство Реализатор: Александар Бркић

Разред: шести Тип часа: обрада

Наставна тема: Програмирање Наставна јединица: 27. Линијска структура

Циљеви:

образовни

Разумевање и усвајање карактеристика линијске

структуре. Упознавање са елементима за израду

екранске форме: textbox, button, label, radiobutton и

picturebox. Разумевање улоге својстава елемената

екранске форме. Усвајање поступка за решавање и

анализу проблема.

функционални

Развијање способности анализе проблема, уочавање

редоследа операција. Развијање способности

аналитичког посматрања проблема и уопштавања

модела за његово решавање.

Васпитни Развијање навике коришћења различитих ресурса за

учење.

Oблици рaдa индивидуални и

фронтални Наставне методе

дијалошка, демонстративна,

практичан рад

Наставна

средства:

Електронски материјали на блогу (презентације и видео снимци),

уџбеник, електронски квиз, пројектор, платно, Visual Studio Express, веб

прегледач.

Корелација:

Математика (аритметичке операције), техничко и информатичко

образовање (ишчитавање алгоритама), енглески језик (проширивање

стручног речника: textbox, button, radiobutton, checkbox, check, picturebox,

toolbox, image, resource, property, debugging, run, label, string, code;

извођење речи типа checkchecked, debugdebugging, bugdebug).

Иновације Примена блога на редовним часовима, електронски квиз као средство за

учење и самоконтролу самонапредовања, разноврсни задаци за израду.

Литература Информатика и рачунарство уџбеник за шести разред основне школе,

Page 2: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

Никола Клема, Небојша Лазовић; БИГЗ, Београд 2011.

Напомена За лакше кретање кроз наставне материјале креиран је документ

VB_Start.ppsx који садржи линкове ка презентацијама и снимцима.

Сценарио и артикулација часа

Уводни део часа 5 минута

Ток и садржаји

Пре часа ученицима је прекопиран уводни квиз, прилог - UvodniKviz.htm. Ученици

приступају изради квиза, којим се понављају елементарна знања о типовима података,

декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic.

Наставник прати ток решавања, поставља потпитања и дијалогом убрзава решавање ако

је то потребно. На слици 1. је приказан изглед једног од питања у квизу:

Централни део часа 35 минута

Ток и садржаји

После решавања квиза представља се тема часа и одмах се поставља проблем

одређивања површине терана правоугаоног облика, познатих димензија (прилог

VB_Teren.pptx). Материјал се ученицима може поделити путем мреже или путем блога

пре часа. У конкретном случају материјал је дистрибуиран преко блога. Заједнички се

дискутује сваки корак. Напредни ученици могу самостално да проучавају приложени

Слика 1. Изглед питања типа придруживање описа

Page 3: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

материјал. Посебно се истиче корак анализе проблема, уочавање неопходних података

за одређивање непознате величине, одређивање површине и приказ резултата.

Затим се објашњава улога екранске форме, неопходни елементи за решавање поменутог

проблема: textbox, label и button, као и њихова својства (слика 2. Елементи екранске

форме). Објашњава се појам догађаја. Наводе се примери са којима су се ученици срели

при свакодневном коришћењу различитих програма: клик на дугме (ОK, Sign in,

Upload, Cancel…), означавање опција типа radiobutton и checkbox, одабир вредности из

падајуће листе и сл.

Од петог слајда креће практична самостална израда екранске форме на основу узора.

Прати се рад ученика. Ученицима је у овој фази доступан и видео материјал (прилог

Teren.mp4, 4:01). На основу њега могу сопственим темпом да креирају екранску форму,

да сарађују и постављају питања. Наставник за то време уочава коме је потребна

додатна индивидуална подршка. Изглед екранске форме са својствима (слика 3.) и

изглед програмског кода са описом сваке наредбе (слика 4.):

Слика 2. Елементи екранске форме и њихова својства

Page 4: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

Завршни корак решавања проблема је тестирање које обухвата проверу исправности

кôда тзв. дебаговање и проверу рада свих опција.

После тога, ученици се упућују на задатак бацање кугле (прилог VB_BacanjeKugle.pptx).

На сликама 5. и 6. су илустровани опис и анализа проблема. Ученици истичу свој

напредак, међусобно се помажу и снимају пројекте у свој фолдер. Наставник прати и

подржава асинхрони рад ученика који доприноси бољем разумевању и решавању

проблема. Завршни корак другог задатка је тестирање где би ученици требало да сами

уоче зависност догађаја клик на дугме и измена улазних вредности (слика 7). Измена

програмског кода представљена је сликом 8.

Слика 4. Опис програмског кода Слика 3. Изглед екранске форме

Слика 6. Анализа проблема Слика 5. Опис проблема бацање кугле

Page 5: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

Завршни део часа 5 минута

Ток и садржаји

Завршни део часа намењен је резимирању градива кроз квиз (прилог ZavrsniKviz.htm).

Квиз се мрежно дели. Сви ученици раде исти квиз. За покретање квиз из приложеног

фолдера ZavrsniKviz треба отворити документ ZavrsniKviz.htm. Питања обухватају

препознавање елемената форме, разликовање најзначајних својстава за различите

елементе и препознавање догађаја. Визуелно су интуитивна. Ево примера питања:

Код куће, самостално или у паровима, ученици треба да проуче пример са сабирањем

два броја из уџбеника (стр.144-153.) и пример Спортови (прилог VB_Sportovi.pptx) са

блога.

Слика 7. Корак тестирања Слика 8. Измене у програмском коду

Слика 9. Пример питања из завршног квиза

Page 6: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

Писмена припрема за 2. час

Предмет Информатика и

рачунарство Реализатор: Александар Бркић

Разред: шести Тип часа: вежбање

Наставна тема: Програмирање Наставна јединица: 28. Линијска структура

Циљеви:

Образовни

Проширивање знања о линијској структури.

Повезивање знања и вештина рада са различитим

елементима за израду екранске форме: textbox, button,

label, radiobutton, picturebox.

Функционални

Препознавање проблема који се могу решити

применом линијске структуре. Развијање способности

уопштавања модела за решавање проблема уз

осмишљавање изгледа екранске форме. Развијање

практичних вештина и рутине израде програма на

основу описа проблема из живота.

Васпитни

Развијање навике аналитичког решавања проблема.

Развијање свети о сопственом напредовању.

Развијање такмичарског духа.

Oблици рaдa Индивидуални и

рад у паровима Наставне методе практичан рад, дијалошка метода

Наставна

средства:

Електронски материјали на блогу (презентације и видео снимци),

уџбеник, електронски квиз, Visual Studio Express, веб прегледач.

Корелација:

Математика (аритметичке операције), биологија (врсте четинара и воћа),

техничко и информатичко образовање (ишчитавање алгоритама),

енглески језик (проширивање стручног речника: textbox, button,

radiobutton, checkbox, check, picturebox, toolbox, image, resource, property,

debugging, run, label, string, code; извођење речи типа checkchecked,

debugdebugging, bugdebug).

Иновације Примена блога на редовним часовима, електронски квиз као средство за

учење и самоконтролу напредовања, разноврсни задаци за израду.

Литература Информатика и рачунарство уџбеник за шести разред основне школе,

Никола Клема, Небојша Лазовић; БИГЗ, Београд 2011.

Напомена За лакше кретање кроз наставне материјале креиран је документ VB_Start

Page 7: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

који садржи линкове ка презентацијама и снимцима. Материјал за други

час почиње од треће иконице за квиз.

Сценарио и артикулација часа

Уводни део часа 10 минута

Ток и садржаји

Путем мреже у дигиталној учионици ученицима се дистрибуира квиз. Копира се цео

приложени фолдер LinijskaStruktura и покреће се документ LinijskaStruktura.swf.

Ученици самостално раде квиз за проверу знања о линијској структури, елементима

екранске форме и њиховим својствима. Током израде ученик одмах добија поруку о

тачности одговора. На крају квиза се добија повратна информација о успешности и

могућност провере одговора за свако питање. Наставник прати рад ученика. На слици

10 приказано је упутство за ученике, док је на слици 11. приказан пример питања типа

допуне програмског кода. У прилогу LinijskaStruktura.pdf налазе се изгледи свих

слајдова са питањим које ученици решавају.

Централни део часа 30 минута

Ток и садржаји

После квиза ученици индивидуално решавају задатке који су постављени на блогу. То

су задаци у прилозима VB_Staza.pptx, VB_Trekking.pptx, VB_RasadnikVocaka.pptx,

VB_Drvored.pptx и VB_Digitron.pptx. За задатак расадник воћака постоји видео снимак

који приказује израду програма (прилог RasadnikVocaka.mp4, 4:32). Прва два задатка су

Слика 10. Упутство за решавање квиза

завршног квиза

Слика 11. Пример питања типа допуне

Page 8: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

мање сложености од осталих. Ученици бирају неке од понуђених задатка за израду у

складу са својим интересовањима. Међутим, не инсистира се на изради идентичних

екранских форме, па чак ни записа програмског кода. Презентације и видео снимци су

оквир на основу кога ће се ученици ослободити да самостално манипулишу различитим

контролама на форми, да описују једноставне догађаје.

Ученици могу да користе слике по избору јер им је доступан Интернет. Распоред

елемената на форми је поље где могу да изразе своју креативност: слика као позадина

форме, боја, величина и стил текста, боја појединих контрола на форми и сл. Напредни

ученици могу да изврше исецање преузете слике, смањење величине, склапање колажа.

Наставник надгледа рад ученика, пружа индивидуалну подршку, поставља питања

ученицима и одговара на њихова. Из таквих дијалога могу се уочити идеје, начин

размишљања, разумевање наредби, схватање повезаности елемената на форми.

Наставник бележењи мишљење о напредовању ученика. У наставку су дати описи

проблема које ученици решавају: на слици 12. је дат опис проблема Трекинг, на слици

13. је приказан опис проблема означавање стазе са изгледом екранске форме (проблем

Стаза), на слици 14. је дат опис проблема са куповином садница у проблему Расадник

воћака, на слици 15. је алгоритам за одређивање броја садница кедра и оморике у

проблему Дрворед. На слици 16. дати су скица екранске форме и опис проблема

Дигитрон.

Слика 12. Опис проблема Трекинг Слика 13. Опис проблема Стаза

Page 9: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

Завршни део часа 5 минута

Ток и садржаји

Ученици међусобно процењују своје радове и износе мишљења. Наставник прикупља

снимљњне пројекте на сервер ради детаљног прегледа. Похваљује ангажовање и

креативност ученика. За домаћи треба да понове како се записују математички знаци за

поређење у Visual Basic-у: и које вредности може да има логичка

променљива. Најављује се наставна јединица за следећи час - разграната структура.

Извори и линкови

Предметни блог

www.alexainformatika.wordpress.com

Приложени материјали за описане часове могу се пронаћи на

блогу под категоријом 6. разред. Постоје две објаве које се

односе на описане часове: Линијска структура и Линијска

структура - задаци.

Слика 15. Опис проблема Стаза Слика 16. Алгоритам за проблем Дрворед

Слика 14. Опис проблема Дигитрон

Page 10: We like Visuаl Basic · декларисању променљиве и записивању израза у програмском језику Visual Basic. Наставник прати

ОШ “Доситеј Обрадовић”

Фотографије и

илустрације

Део је преузет са Интернета и неће бити коришћене у

комерцијалне сврхе већ искључиво као дидактички материјал;

део су резултат screen cliping-a; део је дело аутора са летовања и

планинарења.

Видео снимци:

Teren.mp4

RasadnikVocaka.mp4

Sportovi.mp4

Digitron.mp4

Дело аутора

http://youtu.be/M0sVhpIH2Ww

http://youtu.be/7rWrz8KCygs

Није приложен због временског ограничења видео снимака,

иначе спада у материјал за домаћи рад уз презентацију

VB_Sportovi.pptx која је наведена у завршном делу припреме за

први час. Може се погледати на следећем линку:

http://youtu.be/e9Ij2zWnsRQ

Није саставни део материјала за наведене часове, али је уграђен

на блогу као материјал за самостално учење. Може се погледати

на линку:

http://youtu.be/FVWTnLx-k7c

Презентације Дело аутора

Све се налазе у прилогу припреме и саставни су део блога.

Квизови

фасцикле

UvodniKviz

ZavrsniKviz

KvizLinijskaStruktura

Дело аутора

У прилогу се налазе извршне верзије квизова. За прва два је

коришћен бесплатан програм Hot Potatoes. За квиз

LinijskaStruktura је коришћена пробна верзија програма Adobe

Captivate 6. Након истека пробног периода од 30 дана квиз неће

радити. У прилогу се налази документ LinijskaStruktura.pdf са

изгледом свих питања.