ud 2n la volta al món en 5 setmanes

26
UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes” TÍTOL: PROJECTE INTERDISCIPLINAR, VOLTA AL MÓN EN 5 SETMANES Mestres: GRUP CLASSE CICLE I NIVELL DURADA PERÍODE/TRIMESTRE CURS ESCOLAR A i B 2n de Cicle Inicial Al llarg de sis setmanes Mes de maig-juny ÀREES/MATÈRIES JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT Coneixement del medi Llengua Catalana Llengua Castellana Llengua Anglesa Matemàtiques Música Educació Física Realitzem el projecte amb la intenció que els alumnes de 2n tinguin un primer contacte amb el món global que els envolta. Pretenem una aproximació a la geografia del món, concretament continents i oceans. OBJECTIUS D’APRENENTATGE Competències CRITERIS D’AVALUACIÓ 1 2 3 4 5 6 7 8 1. Prendre consciència de la grandiositat i diversitat del món que ens envolta. x x x Distingir els diferents continents i països del món. 2. Reconèixer i saber localitzar en un mapamundi els continents i oceans del món. x x Utilitzar mapes per situar-se en l´entorn i localitzar determinats elements. 3. Ubicar alguns dels llocs emblemàtics i accidents geogràfics de cada continent. x x Sintetitzar informació a través d´esquemes 4. Reconèixer alguns països de cada continent i les seves banderes. x x Distingir els diferents continents i països del món. 5. Relacionar notícies d’actualitat amb el país i continent on succeeixen. x x x Identificar informacions i relacionar-les amb els coneixements. (continents i països). 6. Utilitzar l´ús de les TIC a l’aula. x x Aplicar els coneixements tecnològics en la resolució d’activitats TIC 7. Composar textos amb itineraris reals o imaginaris pels diferents continents. x x Escriure textos de viatges arreu del món, tenint en compte normes bàsiques de composició. 8. Utilitzar i saber buscar informació en atles i altres fonts. x Mostrar iniciativa i creativitat en el treball d´investigació.

Upload: mariajac66

Post on 11-Aug-2015

80 views

Category:

Education


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

TÍTOL: PROJECTE INTERDISCIPLINAR,

VOLTA AL MÓN EN 5 SETMANES

Mestres:

GRUP CLASSE CICLE I NIVELL DURADA PERÍODE/TRIMESTRE CURS ESCOLAR

A i B 2n de Cicle Inicial Al llarg de sis setmanes Mes de maig-juny

ÀREES/MATÈRIES JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT

Coneixement del medi

Llengua Catalana

Llengua Castellana

Llengua Anglesa

Matemàtiques

Música

Educació Física

Realitzem el projecte amb la intenció que els alumnes de 2n tinguin un primer contacte amb el món global

que els envolta. Pretenem una aproximació a la geografia del món, concretament continents i oceans.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE Competències CRITERIS D’AVALUACIÓ

1 2 3 4 5 6 7 8

1. Prendre consciència de la grandiositat i diversitat del

món que ens envolta.

x x x Distingir els diferents continents i països del món.

2. Reconèixer i saber localitzar en un mapamundi els

continents i oceans del món.

x x Utilitzar mapes per situar-se en l´entorn i

localitzar determinats elements.

3. Ubicar alguns dels llocs emblemàtics i accidents

geogràfics de cada continent.

x x Sintetitzar informació a través d´esquemes

4. Reconèixer alguns països de cada continent i les

seves banderes.

x x Distingir els diferents continents i països del món.

5. Relacionar notícies d’actualitat amb el país i

continent on succeeixen.

x x x Identificar informacions i relacionar-les amb els

coneixements. (continents i països).

6. Utilitzar l´ús de les TIC a l’aula.

x x Aplicar els coneixements tecnològics en la

resolució d’activitats TIC

7. Composar textos amb itineraris reals o imaginaris

pels diferents continents.

x x Escriure textos de viatges arreu del món, tenint

en compte normes bàsiques de composició.

8. Utilitzar i saber buscar informació en atles i altres

fonts.

x Mostrar iniciativa i creativitat en el treball

d´investigació.

Page 2: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

9. Participar i col·laborar en els treballs de grup x Col·labora en les tasques del treball en grup,

valorant les diferents opinions.

10. Comprendre i gaudir dels textos que expliciten la

vida de les persones a diferents llocs del planeta

x x X

11. . Compartir i gaudir de l’exercici físic i de l’expressió

i comunicació corporal en col·lectivitat mitjançant el

joc

Desenvolupar conductes actives per incrementar

la condició física,ajustant la pròpia actuació a les

pròpies possibilitats i limitacions corporals.

12. Valorar i respectar diferents cultures, llengües, races

i maneres de viure.

X

CONTINGUTS D’APRENENTATGE

LLENGUA CATALANA

• Dimensió comunicativa: parlar i conversar

Exposició de coneixements

Participació en converses

Formulació de preguntes

• Dimensió comunicativa: escoltar i comprendre

Atenció a les intervencions dels altres

Respecte pel torn de paraula i les idees dels altres.

• Dimensió comunicativa: llegir i comprendre

Lectura comprensiva guiada i expressiva de textos de tot tipus.

• Dimensió comunicativa: escriure

Elaboració de textos a partir de pautes i també de manera creativa

Aplicació d’un procés reflexiu en l’escriptura de textos: pensar, escriure, revisar

Interès per la bona presentació dels textos escrits i per aplicar-hi els coneixements ortogràfics treballats a classe.

• Dimensió literària

Tria i presentació de llibres

• Dimensió plurilingüe i intercultural:

EDUCACIÓ ARTÍSICA

• Interpretar i crear

Representació en dues o tres dimensions els diferents elements del llenguatge plàstic, amb diferents materials i suports.

EDUCACIÓ FÍSICA

Promoció de l’ús adequat de les estratègies bàsiques del joc relacionades amb la cooperació, l’oposició i la cooperació/oposició.

Valoració del joc com a mitjà de relació, de divertiment i d’utilització satisfactori del temps de lleure.

CONEIXEMENT DEL MEDI

L’entorn i la seva conservació

Canvis de paisatges i habitatges per la influència del clima.

Planisferi. Continents i oceans.

Aplicació de tècniques per a la comprensió de l’espai: els mapes

Page 3: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

El món dels éssers vius

Animals i plantes en els diferents ecosistemes del món (tundra, selva, sabana, desert...)

Persones, cultures i societats

Valoració de la diversitat social i cultural

Identificació de les principals manifestacions culturals d’alguns països del món.

Interès pel coneixement de diferents races i cultures .

Respecte entorn les diferents maneres de viure d’arreu del món.

MATEMÀTIQUES

Espai i forma

Reconeixement d’estructures geomètriques. La piràmide quadrangular.

El quadrat i les seves diagonals.

METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESENVOLUPAMENT DE LES ACTIVITATS

MATERIALS

RECURSOS

ORG. SOCIAL

INICIALS

1. Què en sabem del nostre planeta? dels continents del món? I dels

oceans?

Anem voltant l’esfera del món i descobrim continents i oceans.

Ens ubiquem: Tortosa-Baix Ebre-Catalunya-Espanya-Europa-Món.

Descobrim els atles que són els llibres de mapes que ens informen

dels continents, països, ciutats, muntanyes, llacs , rius....

2. Presentem el projecte. Expliquem com al llarg de 5 setmanes

viatjarem pels cinc continents, cada setmana un. Pensem i anotem

entre tots quines coses ens agradaria saber i investigar.

Al llarg del curs, hem anat recollint les pàgines que feien referència

als diferents continents que ens anaven sortint als llibres de text.

Les hem ordenat per continents i hem preparat el nostre dossier de

treball amb alguns fulls en blanc per elaborar esquemes i anotar i

dibuixar tot allò que anirem descobrint.

3. També, al passadís hem preparat una taula per fer una exposició

del projecte: objectes, llibres, fotografies...i poder-la compartir

amb els altres grups de 1r i 3r.

4. Jocs TIC, per aprendre la ubicació dels continents jugant.

http://www.librosvivos.net/s

mtc/homeTC.asp?TemaClave

=1082

http://serbal.pntic.mec.es/ea

lg0027/mmundi2e.html

http://www.dibujosparapinta

r.com/juegos_ed_geografia_

mapamundi.html

Grup classe

Activitat individual

Page 4: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

D

ES

EN

VO

LU

PA

ME

NT

5. El procés a seguir cada setmana, per a cada continent és

pràcticament el mateix:

-Coneixements previs de cada continent.

-Presentació del continent amb un vídeo que mostri les principals

característiques físiques(ubicació, principals serralades, rius...)

diversitats culturals, llengües, maneres de viure, etc, o d’algun país

o zona geogràfica que ens interessi especialment.

-Recerca dels països del continent i escriure els noms en un mapa

mut, amb l’ajut d’un Atlas.

-Recerca de les dades de les fitxes de treball. (Annex 3)

-Elaboració d’un mural de banderes dels països del continent.

-Exposició i explicació del objectes que aporten (país de

procedència, per a què serveixen, per què és típic del país, on es

troba ubicat (si es tracta d’un objecte que faci referència a algun

monument o lloc emblemàtic i característic).

-Mural d’un país determinat.

-Lectura comprensiva d’un text que fa referència a les vivències

d’algun nen que viu en un país del continent determinat.

-Elaboració d’un text creatiu: El meu viatge per...(Europa-Amèrica-

Asia-Africa-Oceania). Un per setmana, segons el continent que

toqui aquella setmana.

-Realització d’algun treball manipulatiu i artístic relacionat amb

algun país o continent concret. (Construïm una piràmide-

desenvolupament de la piràmide quadrangular –egipte-, construïm

un pal de pluja –africa-, inventem geroglíflics, escrivim lletres

xineses, elaborem un “cuac-cuac”(papiroflèxia) amb noms de

països de diferents continents.

-Exposició per part dels pares de les característiques d’un

determinat país que coneguin bé.

6. -Jocs del món: Jugar a diferents jocs dels cinc continents. (Annex 2)

7.-Elaboració d’un tríptic sobre Nova Zelanda amb la informació que

ens dona una de les fitxes del dossier més la que el grup de treball

vol afegir a partir de la lectura dels atles. (Actividad en llengua

castellana). Lectura i exposició dels tríptics a la resta de classe.

Anàlisi i valoració dels tríptics més complerts i aconseguits.

8. –Cançons del món: Escoltar i aprendre Kucaburra (Australia-cançó

en anglès) i Waka waka (Shakira).

El rap de “Los continentes”

http://www.educaplus.org/pl

ay-184-Oc%C3%A9anos-y-

continentes.html

http://conchiclass.wordpress.

com/category/paises-y-

continentes/

Activitat en grup reduït

Grups reduïts

Grup classe

Petit grup

Individual

Petit grup

Individual

Activitat col·lectiva

Petit grup

Page 5: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

SÍNTESI

-Esquema/mapa conceptual recopilatori de cada continent amb tota

l’informació recollida.

-Elaboració d’un mural amb els trets característics i particularitats de

cada continent (Cada grup el farà d’un continent diferent i

posteriorment es farà una exposició a la resta de companys)

Activitat individual guiada

Petit grup

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

-Adaptació als diferents ritmes de treball dels alumnes, ja que es proposen activitats amb diferents graus de complexitat.

-Incorporar diferents materials de suport, com material audiovisual, imatges, objectes.

-Flexibilitzar els temps i racionalitzar el temps dedicat a l’explicació i al treball de l’ alumne.

-Algunes de les activitats són obertes, que permeten respostes diferents i fomenten l’expressió i/o la comprensió.

ACTIVITATS D’AVALUACIÓ

-Prendrem com activitats d’avaluació les dues activitats de síntesi. -Realització d’un treball individual per comprovar que els nostres alumnes han aprés la situació de continents i oceans. (Activitat escrita)

-Rúbrica per avaluar Projectes interdisciplinaris. Annex 1

OBSERVACIONS / valoració/propostes de millora

Ens hem allargat més del que havíem previst en el desenvolupament del projecte donat l’interès que han mostrat els alumnes. Han anat sorgint dubtes, curiositats, preguntes,qüestions que volien saber i nosaltres no havíem previst i hem anat afegint activitats no previstes.( Les que figuren en color roig)

La satisfacció després de realitzar el projecte ha estat màxima, tant pels coneixements adquirits sense necessitat de realitzar cap classe magistral com pels resultats obtinguts després de l’avaluació. (Malgrat en algun moment ens hem sentit desbordats)

Per manca de temps , no hem pogut dur a terme l’activitat jocs del món prevista per a l’àrea d’educació física,(ressaltada en color verd) però els explicitem a l’annex 2 per si en una propera ocasió és possible.

Page 6: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

ANNEX 1 Rúbrica d’avaluació de projectes EDUCACIÓ PRIMÀRIA

ÍTEMS

Insuf/No avaluable Suficient/Novell Bé/Aprenent Notable/Avançat Excel·lent/Expert

Actitud/interès

/iniciativa

No mostra. La seva

actitud és passiva i crea

conflictes amb els

companys.

La seva motivació varia

segons la tasca a

realitzar. Li costa

mantenir l’atenció.

Es mostra bastant

motivat, però no durant

tota l’activitat.

Mostra molt d’interès

davant la feina i té una

actitud positiva.

Mostra molt d’interès i

motivació per l’activitat.

Es planteja bones

preguntes i aporta

idees.

Organització i

ordre

És desorganitzat i

desordenat amb el

material de treball

(perdre fitxes...)

Comença a aprendre a

organitzar-se però cal

recordar-li sovint que

s’arxivi el material

Sap organitzar-se i

ordenar-se el material

gairebé sempre

Fa les tasques de

forma ordenada i té el

material correctament

classificat.

Fa les tasques de forma

molt ordenada i té el

material perfectament

classificat.

Cooperació i

autonomia

No coopera amb els

membres del grup, no

aporta res, no fa les

tasques assignades i

dificulta el

desenvolupament de

l’activitat

Li costa fer aportacions i

cooperar amb el grup

però amb el suport de la

mestra i els companys

tira endavant

És participatiu, mostra

iniciativa i coopera amb

el grup tot i què de

vegades cal cridar-li

l’atenció

Participa de forma

activa i correcta fent

aportacions i

cooperant amb el grup

Participa de forma molt

activa fent aportacions i

cooperant amb el grup

en totes les tasques

proposades

Tractament/

Recerca de la

informació

No és capaç de cercar

ni extreure informació

de cap font.

Li costa extreure

informació per sí sol i

tampoc no és capaç de

proposar cap font per sí

mateix. Amb ajut pot

arribar a trobar allò que

necessita.

Comença a recórrer a

alguna font com

internet per cercar

informació, però

necessita ajuda per

trobar allò concret que

es demana.

Ja és capaç de buscar

informació a qualsevol

font i trobar la

informació que es

demana, però amb

una miqueta d'ajut.

Ja domina la cerca

d'informació per sí sol

en qualsevol dels

formats.

Text escrit Té molts errors

ortogràfics i no s’entén

per falta de coherència

Es comença a entendre

l’escrit però encara hi

ha moltes faltes

d’ortografia i errors de

coherència

Utilitza un llenguatge

clar, aplica les normes

ortogràfiques, tot i què

comet algun error i

comencen a concordar

les frases.

Tot l’escrit té

coherència i el

vocabulari és variat,

sense tenir gairebé

cap falta d’ortografia

Domina perfectament

l’ortografia, l’ús d’un

vocabulari ric i la

coherència en els seus

escrits.

Page 7: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

Expressió oral (en

l´exposició del

treball realitzat i a

l´hora de

respondre les

qüestions

formulades pels

seus companys).

El seu discurs no es

entenedor ni amb

l´ajuda d´un guió, diu

paraules sense lligar i

frases a mig acabar.

No sap explicar de

manera espontània els

dubtes que se li

pregunten.

Utilitzant l´ajuda d´un

guió es capaç

d´explicar les idees més

generals, però es perd

sovint.

Li costa respondre amb

fluïdesa les preguntes

que se li formulen.

Defensa de manera

correcta la part

preparada de

l´exposició. Tot i que

necessita molt el suport

del guió. Li manca una

mica fluïdesa en el lèxic

i espontaneïtat, sobretot

en la part no preparada.

Amb l´ajuda d´un

guió s´explica de

manera entenedora,

clara i ordenada. A

l´hora de respondre a

les qüestions que se li

formulen mostra una

mica d´inseguretat i

manca de fluïdesa.

Exposa de manera

entenedora, clara i

ordenada. Mostrant

fluïdesa i riquesa de

vocabulari. S´entén tots

els conceptes i idees

que explica. Disposa de

recursos per respondre

de manera correcta als

dubtes que se li

formulen.

Presentació:

acurada dossier,

mural....

El dossier està inacabat

i desordenat, manca

molt material. A més la

presentació no està

acurada : no hi ha títols

destacats, està brut i

mal apaïsat.

El dossier està

incomplert o una mica

desordenat.

Hi ha varis aspectes a

millorar (marges, grafia,

títols, netedat, etc.)

Manca alguna cosa en el

dossier. Es veu un

esforç en la presentació,

però es pot millorar en

algun aspecte (marges,

grafia, títols, netedat,

etc.)

El treball està

complert, però tot i

tenint cura en la

presentació, hi ha

algun petit detall a

millorar (marges,

grafia, títols, netedat,

etc.)

El material presentat

està complert. Ha seguit

totes les pautes de

presentació pactades:

netedat, marges,

pautes, bona grafia,

títols destacats,... Ha

tingut molta cura en

l´ordre i en la

presentació

Assoliment dels

continguts

No es capaç d´explicar

el contingut ni amb

l´ajuda d´un guió o del

dossier.

Sap alguna cosa del que

ha treballat, però no ha

profunditzat. Li costa

contestar les preguntes

que se li formulen.

Mostra que coneix el

contingut i que hi ha

treballat, però hi ha

conceptes que no té

clars. Les seves

respostes no sempre

són adequades.

Domina el contingut i

el coneix. Però li costa

parlar d´ell més enllà

del que ha treballat.

Les seves respostes

són adequades.

Domina a la perfecció el

contingut que ha

treballat. A més és

capaç de formular

dubtes nous i hipòtesis.

Les seves respostes són

adequades.

Page 8: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

ANNEX 2 JOCS D’AMÈRICA

Ratolins atrapats. ( Argentina, Amèrica del sud)

Fem 5 o 6 parelles de nens i nenes amb els braços amunt i agafats de les mans es distribueixen per l’espai en forma de túnel i formen

les trampes. Els altres alumnes es desplacen passant per sota les trampes. Quan el mestre avisa les trampes baixen les mans i intenten

atrapar ratolins.

Els ratolins atrapats formaran més trampes.

Guanya el ratolí que quedi sense atrapar.

Joc de les banderes (Guatemala, Amèrica del sud)

Es fan 4 grups i es col•loquen en files, 2 grups en un costat i 2 en un altre, separats uns 15 m. Les fileres que estan cara a cara formen un equip. El primer/a de cada grup ha de tenir una bandera. Quan comença el joc, ha de córrer a portar-la al company/a del davant,

que haurà de fer el mateix. L’equip que acaba abans de passar-se la bandera és el guanyador.

Cavalcada de cavalls ( Mèxic, Amèrica central)

Es tracta de fer carreres a cavallet, un sobre l'altre per parelles d'una banda a l'altra del camp.

.Soldat plantat:

Es fan dos equips del mateix nombre.

Són dos exèrcits diferents.

Un equip ha d'anar a perseguir a l'altre i quan agafen un soldat al duen a la presor que serà un lloc marcat. El soldat s'ha de posar amb

creu esperant que algun company el salvi tocant-li la mà. Només hi pot haver dos soldats guardant la presor.

El joc acaba quan tots els soldat estan agafats. Es pot canviar de rol.

Page 9: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

JOCS D'EUROPA

Futbol sense pilota ( Portugal )

Fem dos grups i dividim el camp en dos.

El gol és quan un jugador passa la línia de fons del camp contrari.

Els jugadors poden defensar, si toquen un jugador contrari en el seu camp.

Si el toquen aquest ha de quedar assegut fins que un company seu el salvi xocant-li la mà. Guanya l'equip que fica més gols.

Observacions: limitar la zona d'anotació amb cons.

Els quatre cantons ( Anglaterra)

Es fan 4 grups i es delimiten 4 zones o quatre cantons.

Quan el professor conte fins a 3 tots han de canviar de cantó.

Hi ha un alumne enmig de les quatre zones i se t'agafa quedes a pillar amb ell.

Acaba el joc quan tots estan pillats.

Moros i cristians: ( Catalunya)

Dos equips enfrontats i col•locats separats a certa distància darrere d'una línia. Uns són els "moros" i els altres són els "cristians".

Comença un d'un equip i es dirigeix al camp dels altres que esperen rere la línia, amb la mà oberta. El nen toca les mans de tots i

només pica la mà d'un contrari que l'haurà de perseguir. Si l'atrapa abans d'arribar al seu territori quedarà eliminat. Ara li tocarà a

l'altre equip.

Page 10: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

JOCS D'ÀSIA

El drac xinès: (Xina)

Es fan grups de 5 o 6 persones i formen una filera (drac). El joc consisteix en què el cap del drac ha d’intentar agafar la cua d’un altre

drac.

Observacions: Si algun drac agafa una cua tenen un punt, podem variar que el de la cua passa a l'altre drac que l'ha pillat.

“Hong-lin-ten” .El semàfor(Xina).

Un alumne persegueix a la resta de la classe i va donant indicacions. Quan diu verd, tothom ha de córrer, taronja tothom ha de

caminar i en dir vermell tothom ha de quedar quiet i el perseguidor només pot fer dues o tres passes per encalçar a qualcú. Les

indicacions que dona també les compleix ell.

El mocadoret ( Japó))

Dos equips numerats i enfrontats separats a una distància i col•locats darrere d'una línia. Entre els dos grups es col•loca un nen amb

un mocador gran.

El nen del mocador diu en veu alta un número.

Els nens que tinguin aquell número es dirigiran cap al mocador amb la intenció d'agafar-lo i portar-lo al seu camp.

El nen que no agafi el mocador pot atrapar el seu portador.

Page 11: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

JOCS D'OCEANIA

“Ver ver alas lama” ( Papua Nova Guinea, Oceania)

Es delimita un gran cercle format per 12 cercles i amb un cercle central. Dins del cercle central s’hi col•loquen un gran nombre de

bolles. Dins cada cercle hi haurà un participant. A la senyal els participants corren a agafar les bolles amb l’objectiu de tenir-ne tres en

el seu cercle. A cada viatge només es pot agafar una. Després afegirem la variant de queles bolles es poden agafar del centre o robar-

les dels altres participants. Cap participant no pot evitar que li robin les bolles. Guanya el primer participant que aconsegueix tenir tres

bolles en el seu cercle.

“Wok tali wok”

Es dibuixen dos cercles grans a terra a una distància d’uns 25 metres, l’un de l’altre. En un s’hi col•loquen dos perseguidors amb un

pitrall a la mà. En l’altre cercle s’hi col•loquen la resta dels participants asseguts a terra. A la senyal “ WOK TALI WOK” els perseguidors

surten en direcció a l’altre cercle amb la intenció d’atrapar a la resta de participants que al mateix temps corren en sentit contrari

mirant de salvar-se arribant a l’altre cercle. Tots els participant atrapats passen a ser perseguidors en la següent estampida.

Page 12: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

JOCS D'AFRICA

La pesta

Un Jugador té la pesta i vol contagiar els altres. La resta per evitar ser tocats han de pujar damunt qualque objecte: un banc,

espatlleres,etc. Si t'agafen tens la pesta i pilles.

Variants: Quan pillen algú aquest també pilla.

Pilota verinosa (mato en cercle)

Un equip es situa fora del cercle delimitat amb cons xinesos i l'altre a dins. Comença el joc, els de defora llancen a dins per matar algú,

Si algú de dins agafa la pilota després de fer un bot o de primeres abans que boti no es mort i diu “canvi” i el seu equip ha de sortir

defora i els altres a dins continuant el joc, Si es mata a algú aquest surt i passa a formar part de l'altre equip. Guanya l'equip que quan

s'acaba el temps té mes components.

Terra i mar

Aquest joc prové de l’ Àfrica, poden participar tants de jugadors com es vulgui, tots es col•locaran en fila i paral•lels a ells amb un guix

es marcarà una línia a terra. S’entendrà que una banda de la línia és mar i l’altra terra.

Anirem cridant mar o terra alternativament i els alumnes han d’anar botant respectivament a la banda de la línia corresponent al que

es va cridant. L’alumne que s’equivoca perd un punt. Tots comencen amb 5 punts. El darrer que queda guanya.

“Cheia” (Senegal,Iena)

Es fan dos equips iguals.

Un equip es col·loca en cercle i a davant cada membre es col·loca un con.

Al centre també se n’hi posa un. Un de l’equip de fora entra al cercle i ha d’anar a cercar cada un dels cons que formen al cercle i

portar-lo al mig.

Quan les hi té tots, els ha de tornar a col·locar al lloc corresponent.

L’ equip del cercle pot matar la persona de dins si la toca amb la pilota. Si el de dins és eliminat, pot entrar un altre del seu equip. Els

de fora es poden passar la pilota. Si aconsegueixen posar els cons s’aconsegueix un punt i quan tots els atacants són eliminats es

canvien els papers.

Page 13: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

ANNEX 3

Page 14: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

Nom: Data:

País

Capital Lloc d’interès

AFRICA

Page 15: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

Nom: Data:

País

Capital Lloc d’interès

País

Capital Lloc d’interès

País

Capital Lloc d’interès

ASIA

Page 16: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

Nom: Data:

País

Capital Lloc d’interès

EUROPA

Page 17: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

Nom: Data:

País

Capital Lloc d’interès

AMÈRICA del nord i central

Page 18: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

Nom:

Data:

Nom:

Data:

País

Capital Lloc d’interès

AMÈRICA del sud

Page 19: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

País

Capital Lloc d’interès

OCEANIA

Page 20: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

Page 21: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

Page 22: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

Page 23: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

Page 24: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

Page 25: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”

On està situat?

Al Nord:

Al Sud:

A l’Est:

A l’Oest:

Hi ha rius? Quins

Hi ha muntanyes? Quines?

Quines llengües es parlen?

Animals i/o plantes típics

Llocs interessants per

visitar

Page 26: Ud 2n la volta al món en 5 setmanes

UNITAT DIDÀCTICA: “Volta al món en cinc setmanes”