tromsdalen fangeleir pdf (krøkebæsletta)...
TRANSCRIPT
Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta)
Lærerveiledning
www.narviksenteret.no
Videregående skole
Ungdomsskole
neste
InnholdUngdomsskole: Kompetansemål, læringsmål, undervisningsmetoder. 3Videregående skole: Kompetansemål, læringsmål, undervisningsmetoder. 3Gjennomføring / Kommentar til oppgaver. 4
Undervisningsopplegg «Krøkebærsletta» er rettet mot elever i ungdoms- og videregående skole. Un-dervisningsopplegget består av artikkel «Fangeleirer i Norge. Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta)», historier til Marie Ulriksen og Rolf Lyngmoe, som var fanger i leiren på Krøkebærsletta. Ved å bruke deres historier som eksempler velger vi å se 2. verdenskrig og fangehistorie ut fra personnivå. Dette gjør vi ut fra ønsket om at elevene skal få hjelp til å forstå konsekvensene av krig for enkelt menneske. Ikke minst ønsker vi å vekke elevenes interesse for lokal historie.
Dere får tilgang til forslag til undervisningsopplegg på 2-3 timer, men opplegget kan selvfølgelig tilpasses til hver enkelt klasse. Gjennomføring av undervisningsopplegget kan være tverrfaglig – historie, sam-funnsfag og norsk. Flere oppgaver kan gjennomføres både i grupper og individuelt, eller være hjemme-oppgaver.
Både lærerveiledning og elevheftene kan hentes på nett: www.narviksenteret.no
Narviksenteret vil gjerne ha tilbakemeldinger på undervisningsopplegget. Ta kontakt med: Elena Badanina, Narviksenteret, Postboks 700, 8509 Narvik, e-post: [email protected]
Telefon: 95 85 31 23 .
Narviksenteret takker Sidsel Marie Kajander og Helge Lyngmoe for spennende bakgrunnshistorier som ble inspirasjon til dette undervisningsopplegg.
Forsidebilde: Sovjetiske krigsfanger i fangeleir Beisfjord, 10. mai 1945.
Foto: © Bjørn Winsnes/Nariksenteret
© Narviksenteret – til fritt bruk i undervisningssammenheng.
Lærerveiledning
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
2nesteforrige
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
3 nesteforrige
Kompetansemål:• FinneeksempelpåhendelsersomharværtmedpååformedagensNorge,ogreflektereoverhvordansam-
funnetkunnehaværtdersomdissehendelsenehaddeutvikletsegpåenannenmåte;• Skapefortellingerommenneskerifortida,ogvisehvordanrammerogverdierisamfunnetpåvirkertanker
oghandlinger;• Søkeetterogvelgeutkilder,vurderedekritiskogvisehvordanulikekilderkanfremstillefaktaulikt.
Læringsmål:• Reflektereoverhvordanmennesketsskjebnekunnehaværtdersomhan/hunhaddegjortetannet
valgilivet.• Reflektereoverhvordanverdenkunnehaværtom2.verdenskrigikkehaddeutvikletsegslikdengjorde.• Skriveenrealistiskfortellingomenpersonsomlevdeunder2.verdenskrigiNord-Norge.• Finneegnekilderogvurderekritiskdekildenehan/hunbrukeriarbeidetmed2.verdenskrigiNord-Norge.
Kompetansemål:• Finneogvurderehistoriskmaterialeavulikartogopphavsomkilder,ogbrukedetiegnehistoriske
framstillinger.• Utforskeulikekortehistoriskeframstillingeravenogsammehendelse.• Undersøkehvordanegneforestillingeromfortidenerblittformet.Diskuterehvilkefaktorersomgjørat
menneskerkanhaforskjelligeoppfatningeromfortiden.
Læringsmål:• Reflektereoverhvordandensammehendelsenkanblisettfraulikesider.• Finnelitteratur/opplysningerom2.verdenskrigiNord-Norgepåetfremmedspråkogvurderedem.• Finneegnekilderogvurderekritiskdekildenehan/hunbrukeriarbeidetmed2.verdenskrigiNord-Norge.
Ungdomsskole
Videregående skole
nesteforrige
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
4
Gjennomføring
Antall timer: 2-3 timer
1 time
Lærerenpresentererdetnyeemnet:«FangeleireriNorge.Tromsdalenfangeleir(Krøkebærsletta)».SpørreeleverhvadevetomfangeleireriNorge(ogutlandet)under2.verdenskrig,skrivestikkordpåtavla(f.eks.bruksolmeto-den).Artikkel«FangeleireriNorge.Tromsdalenfangeleir(Krøkebærsletta)»oghistoriergjøreskjentforelevene,medengenerellfellesgjennomgang.Lærerenkangielevertidforåblikjentmedartikkelenoghistoriene(lesepåegenhånd).Mankanstarteåsvarepåspørsmålene1-7fradel«Oppgaver».
Alternativ.Beeleveneleseartikkelenoghistorieneførdenaktuelleskoletimen(detkanblienhjemmeoppgavefraforrigeskoletime).Spørreeleverhvadefikkviteomfangeleirer,hvasomvarspesieltinteressant,hvagjordeinntrykkpådem.Etterpåkanskoletimenfortsettemedåsvarepåspørsmålene.
Tips.MerinformasjonomMarieUlriksen:artikkel«Eikvinnehistoriesomblepåvirketav2.verdenskrig»avSidselMarieKajander:http://goo.gl/XIUOty
MerinformasjonomRolfLyngmoe:http://rolflyngmoe.blogspot.no/2008/08/av-dagbokens-blad.html
2 (og 3) time
Timen(timene)skalbrukestilågjennomføreoppgaversomfinnesiundervisningsopplegg.Dukanvelgeågjen-nomførealleoppgaver/spørsmålellerbarenoenavdem.
Noen kommentarer til oppgavene
Oppgave 9.
Hvilke emner fra 2. verdenskrig omtales i historiene til Marie Ulriksen og Rolf Lyngmoe? Hva kan du fortelle om disse emner/begivenheter?Elevenekanfinneomtalteemner/begivenheteriskoletimen,ogfåenhjemmeoppgaveåfinnemeromdeemnene/begivenhetene.Noenemnersomomtalesihistorieneer:senkingav«Tirpitz»,tvangsevakueringavFinnmarkogNord-Troms,Arnøytragedien,sovjetiskekrigsfanger,frigjøringavfangeleirer.Eleveneskalbrukeinternetttilåsøkeetterogvelgeutkilderpåegenhåndom2.verdenskrigiNord-Norge.Detforutsettesateleveneharkunnskapomtolkningavkilderogkildekritikk.
Oppgave 10.
Dere skal arbeide med et dokument eller et bilde (se vedlegg). Diskuter et dokument eller et bilde i grupper og presenter det til andre elever.Klassendelesinnigrupper.Hvergruppefårenavdokumenteneellerbildene(detertredokumenterogtrebilder)somfinnesivedleggtilelevheftet.Gruppearbeidmeddokumenter,deretterpresenterereleveneresultaterforanandregrupper.Diskusjon,oppsummering.Lærerenskalikkefortelleelevenehva/hvemsomerfotografertellerhvaslagsdokumenterdeter–eleveneskalselvprøveåbestemme.Lærerenskalkommenterehvaslagsdokumenterdeter/hvasomerfotografertetteratoppgavenerfullført.
Ungdomsskole
nesteforrige
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
5
Forslag til hva lærer kan si om fotografier som historisk kilde:
Fotografiererviktigehistoriskekilder.Dekangimyeinformasjonomhistoriskehendelser,mote,sosialeforhold,natur,teknologiogannet.Etfotografieroftestendirektegjengivelseavnoe,mendetkanværearrangert(f.eks.hendelsererrekonstruert)ellerretusjert.Detbetyratmanbøralltidværekritisktilkilder.
Nårmanserpåfotografiet,kanmanprøveåbestemmebildetsdatering.Datokanbliskrevetpåbildeellerpåbakside,mendetkangodtværefeildatert,bådebevisstogubevisst.Teknologikanogsåhjelpe:fargefotoerfraetteretgittår,mensvart-hvitefotoerkanværehåndkolorert.Deterogsåmuligådatereetfotografiframotivet.Mankanidetminstekommenedtilriktigtiårselvutenandrekilder.Bilderkreverofteatmantrengerendelhis-toriskbakgrunnsinformasjon,f.eks.ommoteigamledager(f.eks.omnårbowlerhattvarvanlig),ombiler(f.eks.enbilav1940-modellkunneikkebliavbildetpå1920-tallet),omarkitekturogbygningershistorie(f.eks.nårenkonkretbygningblebygd),omkrigshistorie(f.eks.omTysklandsuniformunder2.verdenskrig,militærteknikk),osv.Detkanværefornuftigåspørreeldrepersonerfrastedetellerspesialisterinnenfagfeltomhjelp.Ienrekketilfellerharmanflerefotografierfrasammestedet,daerdetmuligåsammenlignebilder.Manbørgjernebruketilgjengeligeskriftligeogmuntligekilderforåbekrefte/presiserehva/hvemsomeravfotografert.
Se også: http://lokalhistoriewiki.no/index.php/Metode:Bilder_som_kilde http://home.hib.no/mediesenter/propaganda/manipul01.htm
Fakta om bildene:
1(#2ielevheftet):NorskepolitiskefangeriTromsdalenfangeleir(Krøkebærsletta).Brakkebildetertatt10.10.1943.
2(#3ielevheftet):DenorskepolititroppenekomtilNorge8.mai1945.Deresførsteoppgavevarålåseopp/inspiseredetyskefan-geleirene.Bildetertatt10.mai1945iBeisfjordvedNarvik.Detersovjetiskekrigsfangerpåbildet.
3(#6ielevheftet):TorleifMarkussenmaltedetteetterkrigen.Hanvarfangederogharlagetenskissepåbeinogså.Kanstå–90påmaleriet.DethengerpåTromstunskoleidag.Deterikkekorrektiforholdtilområdetder,deterstilisert.Menbrakkeneerpårettstedogomtrentligkorrektstørrelse.Detominstebrakkenevarmindre.
Oppgave 11.
Skriv en realistisk fortelling om en person som ble arrestert og havnet på Krøkebærsletta fangeleir. Læreren bestemmer lengde, leveringsmåte, leveringsfrist.
Dettekanværeentverrfagligoppgavemednorsk,ogvurderesdaettermålfrabeggefag.Dettekanværeenhjem-meoppgave.
Oppgave 12.
Lag et kryssord «Fangeleirer i Norge under 2. verdenskrig». Kryssordet skal inneholde 10-15 ord. Husk å lage gode for-klaringer til hvert ord. Bytt kryssordet med klassekamerat. Sjekk svarene.
Oppgavenkangisbådeunderskoletimenellerværeenhjemmeoppgave.Dettekanværebådeindividueltoggruppeoppgave.Foreksempel,eleverigrupperpåtolagetetkryssord,sådebyttermedenannengruppe.
nesteforrige
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
6
Videregående skole
Oppgave 8.
Les spørreskjemaet fra Rikspolitiet som Marie fylte ut 11. mai 1945. Hva kan dokumentet fortelle oss? Drøft hvorfor Marie svarte «nei» på spørsmålene. Drøft hva som kunne skje hvis hun hadde svart «ja» og ga noen forklaringer.
Noenmuligesvar:mankansiatdetteerMarieskortbiografi,somviserhovedpunkterihennesliv.Mariesvarte«nei»fordihunvirkeligikkevisstenoenting.Ellerhunvillereisebortsåsnartsommuligogønsketikkegransk-ing.Hunønsketåglemmefortidenogstarteetnyttliv.
Oppgave 9.
Sekommentarforoppgave10forungdomsskole.
Oppgave 10.
Fortell historien om Marie Ulriksens eller Rolf Lyngmoes arrestasjon, sending til fangeleir og livet i leiren: a) Fra Marie/Rolf sin posisjon,b) Fra tysk okkupasjonsmakt sin posisjon,c) Fra norske myndigheters posisjon i etterkrigstid.
Denneoppgavenerrettetmotgruppearbeid.Eleverkandelesinnitregrupper(engruppeforhvertpunkt)ellerfleregruppermedsammeoppgaver.
Alternativ: dettekanværeenindividuelloppgave.Hverelevvelgerettemaogskriveretessay.Dettekanværeentverrfagligoppgavemednorsk,ogvurderesdaettermålfrabeggefag.Åskriveetessaykanogsåbrukessomhjem-meoppgave.
Denneøvelsenskalviseatsammehistoriekanfortellesfraulikeposisjoner,kanværesubjektiv,ogatdetikkebarefinnesénsannhet.Forskjelligeaktørerkanharulikmening/oppfatning.
Oppgave 11.
Hvilke emner fra 2. verdenskrig omtales i historiene til Marie Ulriksen og Rolf Lyngmoe? Hva kan du fortelle om disse emner/begivenheter?
Elevenekanfinneomtalteemner/begivenheteriskoletimen,ogfåenhjemmeoppgaveåfinnemeromdeemnene/begivenhetene.
Noenemnersomomtalesihistoriene:senkingenav«Tirpitz»,tvangsevakueringavFinnmarkogNord-Troms,Arnøytragedien,sovjetiskekrigsfanger,frigjøringavfangeleirer.
Eleveneskalbrukeinternetttilåsøkeetterogvelgeutkilderpåegenhåndom2.verdenskrigiNord-Norge.Detforutsettesateleveneharkunnskapomtolkningavkilderogkildekritikk.
Alternativ. Lærerenkangienhjemmeoppgavetilelevene:Hvavetverdenom2.verdenskrigiNorge?(Evt.etkonkrettemakanoppgis,mankanvelgeettavtemaenesomomtalesihistorienetilMarieUlriksenogRolfLyn-gmoe,elleretannettemainnen2.verdenskrigshistorieiNorge,f.eks.slagetomNarvike.l.)EleveneskalbrukeInternett(ikkebareWikipedia)oglitteraturtilåsøkehvordanutenlandskehistorikere/forfattere/journalister/film-skapere/bloggerebelyser2.verdenskrigiNorge,spesieltNord-Norge.Oppgavenforutsetterateleveneskalbrukesinekunnskaperiengelsk,evt.andrespråk(tysk,franskosv.).Eleversomikkeharnorsksommorsmålkangjernebidramedåfinneinformasjonpåderesmorsmål.Oversettelseravutenlandsklitteraturtilnorskkanogsåbrukes.PånesteskoletimeetterspørlærerenhvaeleveneharfunnetpåInternett/lestibøker.
Noen kommentarer til oppgavene
nesteforrige
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
7
Mulige spørsmål til diskusjon:
• HvaståriengelskWikipediaom2.verdenskrigiNorge?Erdetstorforskjellmellomdenengelske(evt.andrespråk)ogdennorskeversjoner?
• Erdetstorinteresseiutlandetfor2.verdenskrigiNorge?Erdetlandsomskillersegut?Hvordankandereforklaredette?
• Hvilketemaerinnen2.verdenskrigfraNord-Norgeharstørstinteresseblantutenlandskeforfattere/osv.?SkrivesdetnoeomfangeleireriNorge?
• Oversettesnorskebøkerom2.verdenskrigtilfremmedspråk?BlefilmenMax Manusvistiutlandet?
• Diskuterkildebrukavutenlandskehistorikere/forskere.
• Prøvåsammenliknemeningeravnorskeogutenlandskeforfattereom2.verdenskrigiNord-Norge.
• Erdetviktig/nødvendigåformidleomNorges2.verdenskrigshistorieiutlandet?
Deternaturligatutenlandskehistorikere/forfattereharmindreinteresseom2.verdenskrigiNorge.Mangeavdemeropptattavhistorieneisineegneland.Itilleggmanglerdenorskkunnskaperforåstuderenorskekilderoglitteratur.Samtidigfinnesdettemaersomharhattstorinteresseblantutenlandskeforfattere,f.eks.slagetomNarvik.
nesteforrige
Lærerveiledning: Tromsdalen fangeleir (Krøkebærsletta) www.narviksenteret.no
8
Lærerveiledning: Krøkebærsletta
www.narviksenteret.no
Narviksenteret skal være et anerkjent nasjonalt og internasjonalt senter for:
• Forskning,dokumentasjon,formidlingogundervis-ningbasertpånasjonalekonflikter,samfunnsutviklingogutfor-dringerfra1905.Viktigetemaerer:krig,okkupasjonogfangehistorieunderandreverdenskrig1940-45,medvektpåNord-Norgeietnasjonaltoginterna-sjonaltperspektiv.
• Fredsbygginggjennomkunnskap,internasjonalkontaktogforståelse,vernommen-neskerettigheteneogrespektforkrigensloveroginternasjonalekonvensjoner.
• Kunnskapsformidlingomkrig,internasjonalekon-flikterogfredsarbeidmedbakgrunnilandsdelenskrigshistorie.
• Etressurssentersomkanbidramedforskningtildo-kumentasjon,formidlingogundervisningforandreinstitusjonerregionalt,nasjonaltoginternasjonalt.
Ogsåideneste5åreneframtilfrigjøringeni1945bledennordligelandsdelarenafordramatiskehendel-sersomoverskyggetdetmesteavdetsomskjeddeellersilandet.
Irestenavlandeterdetietterkrigstidenetablertdo-kumentasjonssentresomformidlerhistorieninnenforsittgeografiskeområdeellerhendelse/fagfelt.Institu-sjonenemottarivarierendegradstøttefraKunnskaps-departementet.MedStortingetsvedtakomstøttetilnyttbyggforNarviksentereterdetnåtidforatdennordligelandsdelendeligskalfådenødvendigeram-mebetingelsertildokumentasjonogformidlingavdendramatiskekrigshistorien.Stiftelsen Narviksenteret er et samarbeid mel-lom initiativtakerne Nordland Røde Kors Krigs-museum, Nordnorsk Fredssenter og Narvik kommune.
Disseinstitusjoneneharforentkrefterforårealiserelandsdelensegenforsknings-dokumentasjons-ogfor-midlingsinstitusjonmedvektpåkrigshistorie,mennes-kerettigheterogfredsbygging.
“Peace cannot be kept by force, it can only be achieved by understanding” -AlbertEinstein
Den nordlige landsdel innehar en unik posisjon i Norges krigs-, fange- og okkupasjonshistorie. I perioden fra det tyske angrepet startet 9. april 1940 og fram til de norske styrkene ved Narvik la ned våpnene 9. juni 1940 foregikk de mest omfattende krigshandlinger i nord.